Ładuję...

Czym jest uszkodzona linka hamulcowa?

Z linką hamulcową masz do czynienia niemalże w każdym rowerze. Uszkodzenie linki najczęściej wynika z jej pęknięcia lub zużycia, a objawia się słabym działaniem hamulców. Bardzo ważne jest, aby część ta pracowała bez zarzutu, ponieważ od tego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego układu hamulcowego w rowerze. Jest to jednoznaczne z Twoim bezpieczeństwem podczas jazdy.

Jak wymienić linki hamulcowe w rowerze?

Istnieją różne sposoby wymiany linek hamulcowych w jednośladach. Można to zrobić zarówno w serwisie, jak i samemu w domu. Żeby samodzielnie wymienić linkę hamulcową, zlokalizuj śrubkę baryłkową i mocno ją wykręć. Następnie obetnij końcówki linki oraz odkręć kluczem podtrzymujące ją śruby. Kolejny krok to już naciskanie klamki do momentu aż cała linka hamulcowa zostanie wyciągnięta. 

Nową linkę przyłóż do starej, maksymalnie ją naciągając i odetnij za pomocą narzędzia do skracania linek hamulcowych, jakim jest przyrząd do cięcia drutu. Gdy wszystkie czynności zostały już wykonane, włoż nową część do pancerza, po ówczesnym zamontowaniu jej w klamce. Następnie naciągnij linkę i dokręć śrubę mocującą. Ostatnim już krokiem jest regulacja siły hamowania. Jest to najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy etap wymiany linki hamulcowej w rowerze.