Ładuję...

Zerwanie linki tylnego hamulca

Zerwanie linki hamulca podczas jazdy na rowerze jest poważnym problemem, który może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W szczególności zerwanie linki tylnego hamulca jest groźne, ponieważ to główna część zatrzymująca jednoślad. W takiej sytuacji należy natychmiast zdecydować się na awaryjne hamowanie. Kolejnym krokiem, który musisz wykonać w późniejszym czasie to naprawa lub montaż nowej linki hamulcowej.

Jak hamować awaryjnie?

Sposoby awaryjnego hamowania są różne. Jednym z najlepszych jest przesunięcie ciężaru ciała do przodu i użycie przedniego hamulca. Jest to jednak mało stabilne rozwiązanie, ponieważ hamowanie z użyciem przedniego koła może spowodować utratę równowagi i upadek. Innym sposobem jest opuszczenie jednej stopy na ziemię i użycie siły tarcia o powierzchnię.

Po zatrzymaniu roweru należy dokonać wymiany zerwanej linki hamulcowej. Usuwa się zużytą lub uszkodzoną linkę hamulcową z roweru i mocuje nową – zgodnie z instrukcją producenta, upewniając się, że jest dobrze napięta i odpowiednio zamocowana.

Po zainstalowaniu nowej linki hamulcowej dokonuje się regulacji siły hamowania. Można to zrobić za pomocą pokrętła na klamce hamulca.