Ładuję...

Czym jest zużyty łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy to jedna z części, która w dwukołowcu zużywa się najszybciej. Przede wszystkim niesprawność rozpoznasz po coraz głośniejszej pracy napędu lub po wrażeniu przeskakiwania łańcucha po zębatkach. Podczas jazdy przesuwające się po zębatkach korby i kasety wycierają się, co skutkuje tym, że odległości pomiędzy nimi stają się coraz większe. Należy pamiętać, że wymiana zużytego łańcucha to bardzo ważna sprawa, ponieważ im dłużej będziesz go eksploatował, tym poważniejsze będą uszkodzenia elementów napędu. 

Kiedy należy wymienić łańcuch rowerowy?

Aby sprawdzić, kiedy łańcuch nadaje się do wymiany, niezbędne są odpowiednie narzędzia do pomiaru zużycia łańcucha. Zaliczają się do nich między innymi przymiar do łańcucha oraz linijka. Gdy narzędzia te wykażą, że łańcuch rowerowy wymaga wymiany, należy wybrać nowy model części. Musisz jednak pamiętać, by nie bagatelizować tego, jaki rozmiar ogniw łańcucha występuje w danym rowerze. To właśnie od tego zależeć będzie poprawne działanie napędu.

Jakie są sposoby smarowania łańcucha?

Istnieje kilka sposobów smarowania łańcucha. Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem nie możesz polewać całego łańcucha, czy moczyć go w smarze. Najlepiej wlać po kropelce oleju na każdy sworzeń, odczekać kilka minut, aby smar się wchłonął, a następnie przetrzeć łańcuch z nadmiaru płynu.