Ładuję...

Co to jest ostre koło?

Ostre koło jest potoczną nazwą roweru wyposażonego w prosty napęd, gdzie łańcuch na sztywno łączy zębatkę koła tylnego z korbą z przodu. Ruch tylnego koła i pedałów jest zsynchronizowany. Oznacza to, że pedałując do przodu, rower pojedzie do przodu. Analogicznie pedałując do tyłu – poruszy się w tył. Rower pozbawiony jest mechanizmu zębatkowo-zapadkowego tzw. wolnobiegu, co uniemożliwia jazdę bez pedałowania. 

Model nie ma zamontowanych elementów służących zmianie biegu. Wyposażony jest w jeden bieg – przełożenie. Co więcej, nie dysponuje również hamulcem – hamuje się poprzez wolniejsze pedałowanie.

Dla kogo jest rower ostre koło? 

Ta opcja wybierana jest przede wszystkim przez kolarzy szosowych i torowych, ponieważ uczy i przyzwyczaja do ciągłego pedałowania. Model jest popularny wśród akrobatów rowerowych ze względu na możliwość blokowania tylnego koła, wykonywania ewolucji oraz kontrolowanego ślizgu. W codziennym użyciu preferowany przez pasjonatów rowerowych, którym zależy na dynamicznej jeździe.

Co jeszcze wyróżnia ten rower? Ostre koło charakteryzuje się prostą budową oraz niższą wagą niż warianty z wiekszą liczbą elementów do standardowych przełożeń. Pozbawiony zbędnych dodatków i udogodnień jest praktycznie bezawaryjny.