Rowery przełajowe

Rowery przełajowe

Rowery przełajowe – co to jest?

Patrząc z daleka na rower przełajowy, można nabrać wątpliwości – wygląda jak zwyczajny rower szosowy. Po dokładniejszych oględzinach pierwsze co rzuca się w oczy to opony – nie są to opony z gładkim bieżnikiem przeznaczonym na szosę, tylko wąskie opony terenowe. No dobrze, ale rower szosowy z oponami terenowymi to znana już konstrukcja – rower gravel. Dlaczego w takim razie powstała osobna kategoria? W tym wypadku różnice są naprawdę minimalne i tkwią w szczegółach, które większość osób przeoczy i nie można im mieć tego za złe. Różnice te wynikają z unikalnego przeznaczenia tego typu rowerów. Kolarstwo przełajowe mianowicie to nie tylko nazwa określająca jazdę po trochę trudniejszym terenie, a bardzo specyficzny sport.

Cyclocloss, czyli o przeznaczeniu przełajówek słów kilka

Popularny w Belgii, Holandii i Francji cyclocross, czyli właśnie kolarstwo przełajowe, to widowiskowe połączenie kolarstwa szosowego i jazdy terenowej. Trasy są szybkie i bardzo kręte, a zakręty wyjątkowo wymagające. W przeciwieństwie do sportów MTB nie walczysz z nierównościami terenu, nie zjeżdżasz z gór, więc nie uświadczysz tutaj amortyzatorów. Walczysz za to z ostrymi zakrętami, błotem, a gdy nie jesteś w stanie danego fragmentu przejechać – zeskakujesz z roweru, bierzesz go na ramię i przebiegasz trudny odcinek. Wyścigi przełajowe to mniej więcej godzinne zawody na bardzo wymagającym terenie. Po tym czasie człowiek poznaje prawdziwe znaczenie słowa zmęczenie. I właśnie do tego rodzaju wyjątkowego sportu zostały stworzone rowery przełajowe.

Rower przełajowy a rower gravelowy – różnice

Żeby wyjaśnić czym konkretnie są tego typu rowery, postawimy je w porównaniu do trzech najbliższych im modeli: MTB, rowerów szosowych, a przede wszystkim rowerów gravel. Nastawienie na prędkość jest wyraźnie widoczne – pozycja na rowerze, rama i widelec, koła wielkości 28 cali, hamulce tarczowe, kierownica typu baranek – wszystko to jest bardzo podobne do roweru szosowego. Jednak walka z terenem w tym sporcie różni się od MTB – tutaj nie korzenie i nierówności są główną tematyką sportu, a prędkość. Trasy są zdecydowanie bardziej płaskie i równe, dlatego w rowerach nie znajdziesz amortyzatorów. Szerokie opony ustępują znacznie rowerom MTB czy nawet gravel – maksymalna dopuszczalna na zawodach szerokość opon to 33 milimetry. Mamy więc rower wyglądający na szosowy, do szybkiej jazdy po ścieżkach poza szosą – to praktycznie definicja roweru gravelowego. I tu jednak są różnice. Rower gravelowy ma zapewnić komfortową jazdę w terenie, a rowery przełajowe – tylko i wyłącznie szybką. Stąd inna geometria ramy – siedzisz trochę bardziej nad kierownicą, górna rama jest trochę krótsza i prawie zupełnie pozioma, dzięki czemu rower jest dużo bardziej zwrotny.

Dodatkowo często jest spłaszczona, aby wygodniej było pokonywać odcinki z rowerem na ramieniu. Główka ramy, czyli odcinek ramy pod kierownicą, jest w rowerze przełajowym praktycznie o połowę krótsza niż w gravelu. To sprawia, że Twoje ciało jest w dużo bardziej aerodynamicznej pozycji, nie stawia tak dużego oporu wiatrowi. Koła z szerszymi oponami pozwalają na gravelu komfortowo jechać w terenie, jednak komfort nie jest tym, co charakteryzuje przełaj. Rower do tego sportu powinien zapewnić przede wszystkim szybkość, więc koła będą tutaj zdecydowanie węższe. W rowerach gravelowych znajdziesz różnego rodzaju hamulce. Zazwyczaj są to oczywiście hamulce tarczowe, ale z uwagi na trochę bardziej turystyczne przeznaczenie – często spotkasz też ich mechaniczną wersję. Do sportowego roweru przełajowego montowane są praktycznie już tylko hydrauliczne hamulce tarczowe, czyli najwyższa klasa wśród hamulców rowerowych. Ostatnia kwestia to akcesoria: gravele służą do długich podróży, mają miejsca na kilka bidonów, możliwość instalacji błotników czy bagażników – tak na tylnym kole, jak i z przodu. Rowery przełajowe nie potrzebują takich udogodnień.

Jak dobrać rower przełajowy?

Trudność w doborze roweru przełajowego zależy od tego, czy poważnie planujesz udział w zawodach. Większość elementów w tym rowerze jest praktycznie ustandaryzowana: napęd, hamulce, wielkość koła – nie znajdziesz tutaj istotnych różnic. Rower przełajowy damski od męskiego różnić będzie się tylko i wyłącznie dostępnymi mniejszymi rozmiarami ramy. Wysokość ramy to właśnie pierwszy element, na który musisz zwrócić uwagę. Jeżeli masz rower szosowy, na którym wygodnie Ci się jeździ – dobierz ramę w tym samym rozmiarze. Występują pewne różnice w geometrii, jednak są to konstrukcje tak zbliżone, że możesz swobodnie wzorować się na szosowym odpowiedniku. Druga poważna decyzja to materiał ramy. Przełajowy rower ma zapewnić Ci szybkość – zarówno wtedy, gdy jesteś na rowerze, jak i gdy musisz go nieść. Dlatego też z materiałów dostępne są dwie opcje – lekkie aluminium i jeszcze lżejszy carbon. Oczywiście opcja lżejsza jest lepsza, ale wiąże się także z wyższym kosztem zakupu.

Rower przełajowy - sklep Sprint-Rowery

W naszej ofercie znajdziesz sprawdzone konstrukcje najbardziej znanych marek rowerowych. Dzięki temu masz pewność, że sprzęt, na którym będziesz trenować, spełni Twoje oczekiwania. Aby wyciągnąć z roweru maksimum możliwości i jak najlepiej dopasować go do Twoich potrzeb, zapraszamy do skorzystania z usługi Bike Fittingu w naszych salonach w Warszawie i Białymstoku.

Poznaj popularnych producentów w kategorii rowery przełajowe

Rowery przełajowe Giant | Rowery przełajowe Trek | Rowery przełajowe Specialized | Rowery przełajowe Cannondale

Rowery przełajowe w podziale na segmenty

Rowery przełajowe damskie | Rowery przełajowe męskie

Rowery przełajowe a cena

Rowery przełajowe do 10000 zł | Rowery przełajowe do 3000 zł | Rowery przełajowe do 6000 zł

Odkryj akcesoria, części, odzież rowerową

Sakwy rowerowe | Zegarki sportowe | Spodenki rowerowe | Suporty rowerowe

Porady i nowości dotyczące rowerów

Jak smarować amortyzator w rowerze? | Prawidłowa pozycja na rowerze | Rower w góry | Jak wyregulować przerzutki?

Rowery przełajowe – dla kogo będą odpowiednie?

Warto wiedzieć, że rowery przełajowe w dużej mierze przeznaczone są do ścigania. Nie chodzi jednak o szybkie wyścigi na prostych asfaltowych trasach. Rower przełajowy sprawdzi się dla osoby, która planuje w szybkim czasie przemierzać grząskie, błotniste trasy np. w lesie. Przeszkody naturalne i sztuczne nie stanowią problemu dla rowerów przełajowych. Można określić, że są to takie rowery do zadań specjalnych, którymi można przemierzać drogi o wyjątkowo trudnych warunkach ze względu na błoto, piasek, kamienie i inne przeszkody.

Rower przełajowy czy gravel?

Rower przełajowy będzie idealnym wyborem dla osób planujących ekstremalną jazdę po trudnych terenach. Sprawdzą się do jazdy po wyboistych drogach, zachowując przy tym zwrotność i szybkość jazdy. Z kolei rowery gravel zostały stworzone do szybkiej jazdy. Mają szeroką ramę i możliwość zamontowania błotników. Ich przeznaczeniem jest jazda po asfalcie, ale i po trudniejszych terenach. Mogą być wybierane na dłuższe wyprawy.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
  1. Raty: 0%
    16 999,00 zł
  2. Raty: 0%
    17 999,00 zł
  3. Raty: 0%
    12 999,00 zł
  4. Raty: 0%
    32 799,00 zł
  5. Raty: 0%
    23 999,00 zł
  6. Raty: 0%
    30 500,00 zł
    Ocena:
    100%
    Darmowa dostawa
  7. Raty: 0%
    20 000,00 zł
    Ocena:
    100%
  8. Raty: 0%
    41 000,00 zł
  9. Raty: 0%
    26 799,00 zł
  10. Raty: 0%
    14 299,00 zł
  11. Raty: 0%
    13 999,00 zł
    Ocena:
    100%
    Darmowa dostawa
  12. Raty: 0%
    14 000,00 zł
  13. Raty: 0%
    57 479,00 zł
  14. Raty: 0%
    25 999,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę