Zębatki rowerowe

Zębatki rowerowe

Zębatki rowerowe to elementy, które naturalnie zużywają się w rowerze. Ten element roweru występuje w różnych rozmiarach. Warto nadmienić, że występuje przednia oraz tylna zębatka. To elementy bardzo potrzebne w rowerze, będące częścią układu napędowego. Zębatki rowerowe są zlokalizowane na przodzie oraz tyle. Zadaniem przedniej zębatki jest przekierowanie ruchu w kole jednośladu do łańcucha. Kolejno poprzez zębatki zlokalizowane z tyłu nadawana jest prędkość tylnemu kołu. To za ich sprawą rower się porusza. Z przodu instalowana jest większa zębatka, dzięki temu ułatwione jest pedałowanie. Jest to podzespół, który naturalnie ulega zużyciu.

Jak można zauważyć zużycie zębatki rowerowej?

Zębatka rowerowa zużywa się automatycznie w wyniku eksploatacji jednośladu. O jej zużyciu świadczą takie problemy jak między innymi spadanie lub przeskakiwanie łańcucha. To oznacza, że należy ten podzespół wymienić na nowy. Poza tym kolejnym elementem zużycia zębatki rowerowej są starte wypustki. Warto mieć na uwadze, że zużycie zębatki rowerowej wpływa na brak dopasowania łańcucha do wpustek zębatki rowerowej przez co łańcuch szybciej się zużywa. W takiej sytuacji należy wymienić starą zębatkę rowerową na nowy model.

Jakie są zębatki rowerowe renomowanych producentów?

Decydując się na zakup zębatki rowerowej koniecznie należy wybrać dobrej jakości model, który będzie wytrzymały i nie zawiedzie podczas trasy. Wśród najchętniej wybieranych przez użytkowników modeli są zębatki rowerowe pochodzące od producenta Shimano, które są dedykowane dla zawodowych kolarzy, a także amatorów. Warto podkreślić, że bardzo lekkie, a zarazem niezwykle mocne modele produkowane są przez takich producentów jak Ultegra, czy Sora, dlatego te modele dedykowane są zwykle dla miłośników szybkiej jazdy. Wśród renomowanych model zębatek rowerowych występujących w modelu Sora można wymienić FC – r3030, który jest dedykowany do jazdy szosowej, wykonany w innowacyjnej technologii, z mocnej stali.

Warto również zaznaczyć, że do jazdy górskiej dedykowane są bardzo mocne zębatki Deore, XTR, a także SLX, które dały się poznać jako niezwykle mocne, odporne na odkształcenia, o dobrym wyprofilowaniu, które fantastycznie współpracują z kilkuurzędową kasetą. Koniecznie należy także nadmienić, że każdy rodzaj jazdy, trasa, a także liczba pokonywanych kilometrów mają ogromne znaczenie jeżeli chodzi o wybór konkretnej zębatki rowerowej, ponieważ zupełnie inny produkt montowany jest w rowerach MTB, a inny do rowerów gravelowych czy szosowych, dlatego dopasowanie konkretnego modelu ma ogromne znaczenie. Tak jak zębatki do rowerów gravelowych wykonane są o modelU Shimano Grx, jednak warto wspomnieć, że nie tylko ten japoński producent wiedzie prym na rynku.

W wyborze zębatek koniecznie należy wspomnieć o amerykańskim twórcy bardzo dobrej jakości zębatek rowerowych - marce SRAM, który wykorzystuje innowacyjną technologię w ich produkcji, dzięki czemu wytwarza bardzo nowatorski kształt zębów, doskonale współpracujące z łańcuchem, dzięki temu zębatki rowerowe, które wychodzą spod jego linii produkcyjnej są bardzo trwałe i wyróżniają się drugą żywotnością, nawet podczas intensywnej i silnej eksploatacji. To zębatki rowerowe, które są w stanie posłużyć naprawdę długo. Mówiąc o zębatkach rowerowych koniecznie należy wspomnieć o modelach dedykowanych do roweru elektrycznego, które muszą być wykonane z najlepszej jakości materiałów i doskonale współpracować z innymi podzespołami w rowerze dając optymalne przełożenie. Odpowiednio dobrany model zębatki rowerowej wpływa na perfekcyjną jazdę.

Dlaczego dobór odpowiedniej zębatki rowerowej jest ważny?

Dobór właściwego komponentu ma ogromne znaczenie i dlatego, że wszystkie części w układzie napędowym muszą ze sobą współpracować, dlatego wymieniając jakiekolwiek z nich należy sprawdzić go pod kątem kompatybilności z pozostałymi. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie całego napędu jednak jest to kwestia bardzo kosztowna i dlatego w przypadku awarii jednego z podzespołów można wymienić właśnie ten, który uległ destrukcji.

Wybór odpowiedniej zębatki rowerowej ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu będzie możliwość dopasowania do pozostałych części jednośladu sprawiając, że będą ze sobą idealnie współgrały. Zębatki rowerowe występują w trzech różnych kategoriach, dzięki czemu wyróżnia się podział w zależności od kształtu zębów. Warto mieć dzisiaj też na uwadze, że liczba zębów w zębatkach jest różna i zależna przede wszystkim od typu roweru, a także stylu jazdy.

Na przykład do jazdy szosowej czy wyścigowej zębatki przednie występują dwie 53/39 zębów, ewentualnie 50/36 zębów. Z kolei trzy zębatki przednie występują w rowerach dedykowanych do jazdy górskiej oraz trekkingowej, występują w wariantach 22/32/44 oraz 28/38/48 oraz w trzecim wariancie 22/32/42. Dzięki takiemu podziałowi można liczyć na właściwy dobór zestawu zębatki, jednocześnie odpowiednie przełożenia i parametry dedykowane do konkretnego stylu jazdy oraz typu jednośladu.

Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
 1. Kup na raty
  Zębatka Trek-Diamant Bosch Gen 3 38T 104mm
  225,00 zł 250,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 250,00 zł
 2. Zębatka Shimano Deore do korby FC-M6000-2
  52,00 zł 46,80 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 52,00 zł
 3. Kup na raty
  Zębatka SRAM Red 1 AXS E1
  699,00 zł 629,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 699,00 zł
 4. Kup na raty
  Zębatka SRAM Eagle T-Type XX Direct Mount 32T
  449,00 zł 509,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 509,00 zł
 5. Kup na raty
  Zębatka SRAM Red 1 AXS E1 Aero
  1 199,00 zł 1 079,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 199,00 zł
 6. Kup na raty
  Zębatka Shimano do korby FC-MT610/FC-MT510-1
  129,00 zł 116,10 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 129,00 zł
 7. Kup na raty
  Zębatka Shimano 105 do korby FC-R7100
  229,50 zł 255,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 255,00 zł
 8. Kup na raty
  Zębatka SRAM Red AXS E1
  1 499,00 zł 1 274,15 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 274,15 zł
  Darmowa dostawa
 9. Raty: 0%
  Zębatka SRAM X-SYNC 2 Eagle
  539,00 zł
 10. Raty: 0%
  Zębatka Garbaruk GRX Round
  319,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę