Klamki hamulcowe

Klamki hamulcowe

Wybór klamek hamulcowych do roweru wymaga pewnej umiejętności, a także wiedzy, ponieważ nie każda klamka rowerowa pasuje do danego typu jednośladu, dlatego należy wybrać model, który będzie kompatybilny z danym rowerem. Kiedy wymieniać klamki hamulcowe? Jakie elementy są istotne podczas wyboru tego podzespołu? Jakie marki są renomowanymi wśród klamek hamulcowych? Na te oraz inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Klamki hamulcowe - dopasuj właściwy model do danego typu hamulców

Klamki hamulcowe muszą być kompatybilne z danym typem roweru. Muszą także współpracować z odpowiednim rodzajem hamulców, do których są wybierane. Odpowiedni wybór jest bardzo istotny, ponieważ wypływa na zapewnienie właściwej siły hamowania, a także bezpieczeństwa użytkownika jednośladu oraz innych osób korzystających z drogi.

Klamki hamulcowe - szeroki wybór różnorodnych modeli

Wybierając komplet klamek hamulcowych należy zwrócić uwagę na długość chwytu, a także do jakiego rodzaju hamulców będą pasowały. Poza tym w opisie produktu powinna być zawarta informacja do jakiego typu rowerów są one polecane. Na rynku dostępne są hamulce hydrauliczne oraz mechaniczne.

Odpowiedni dobór poszczególnych komponentów do jednośladu ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki nim mamy możliwość właściwego zatrzymania do określonego punktu podczas szybkiej jazdy.

Warto mieć na uwadze, że od powstania rowerów do czasów obecnych hamulce przeszły bardzo szeroką historię, a ich konstrukcje były niezwykle często modyfikowane, by dojść do konstrukcji hamulców szczękowych, które działają bezpośrednio na obręcz koła, aż po hamulce tarczowe, które są jednymi z najpopularniejszych. Warto wspomnieć także o hamulcach torpedo, które zwykle montowane są w rowerach miejskich i działają poprzez obrót pedałami do tyłu.

Koniecznie należy wspomnieć również o hamulcach mechanicznych, hydraulicznych oraz typu V-brake. Ponadto w rowerach szosowych stosuje się również hamulce Dual Pivot. Wśród dostępnych rodzajów hamulców na rynku dostępne są także tzw. hamulce rolkowe. Do każdego z tych rodzajów potrzebna jest także klamka do hamulca rowerowego, aby móc swobodnie modulować siłą nacisku podczas hamowania.

Manetki hamulcowe do roweru - jaki model wybrać?

Wybierając manetki hamulcowe do roweru przede wszystkim warto mieć na uwadze, że muszą być dopasowane do stylu jazdy jednośladu oraz dokładnego typu roweru. Zupełnie inne klamki rowerowe stosowane są rowerach szosowych, a inne w miejskich. Jednymi z najpopularniejszych marek, które są wybierane wśród dźwigni hamulcowych to te pochodzące od japońskiego producenta Shimano, które wyróżniają się bardzo solidnym wykonaniem, dobrej jakości materiałami stosowanymi przy konstrukcji, niską awaryjnością, ale przede wszystkim poprawną pracą działania. To modele, które są kompatybilne z rowerami typu cross-country, enduro, MTB, a także do jazdy trekkingowei czy miejskiej.

Wybierając komplet klamek hamulcowych mamy ułatwioną sprawę, ponieważ nie musimy zastanawiać się nad stroną. Jednak jeżeli wybieramy jedną klamkę hamulcową należy mieć na uwadze, że musimy określić stronę, do której będzie ona dedykowana: czy będzie to prawa czy lewa strona kierownicy. Dobrze dobrana klamka hamulcowa doskonale inicjuje proces spowalniania pracy jednośladu podczas intensywnej jazdy. Naciśnięcie prowadzi do zatrzymania roweru we właściwym momencie.

Odpowiednio dobrana klamka hamulcowa pozwala na komfortową i bezpieczną jazdę. Dobrze dobrany model klamki hamulcowej będzie trwały i solidny, dlatego rowerzyści powinni wybierać wysokiej jakości modele pochodzące od cenionych i renomowanych przez innych użytkowników producentów. Tym bardziej, że ceny klamek hamulcowych są często do siebie porównywalne.

Dobrej jakości klamki hamulcowe dadzą wysokie poczucie satysfakcji z każdego przemierzanego kilometra, dlatego najlepszej jakości podzespoły powinny być wybierane nie tylko przez zawodowych kolarzy, ale także amatorów jazdy, którzy poruszają się na co dzień jednośladem.

Ładuję...
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę
Filtruj / Sortuj
 1. Kup na raty
  Dźwignia hamulca Shimano BL-RX810, lewa
  849,00 zł 1 005,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 1 005,00 zł
 2. Kup na raty
  Dźwignia zmiany biegu/hamulca Shimano 105 ST-R7020-L 2rz. Dual Control Lever
  799,00 zł 883,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 883,00 zł
 3. Kup na raty
  Dźwignia zmiany biegu/hamulca Shimano GRX ST-RX400-L 2rz. Dual Control Lever
  539,00 zł 648,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 648,00 zł
 4. Kup na raty
  Dźwignia zmiany biegu/hamulca Shimano ST-R7020-R 11 rzędów Dual Control Lever
  799,00 zł 883,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 883,00 zł
 5. Kup na raty
  Dźwignia Hamulca Shimano Deore BL-M6100, prawa
  159,00 zł 185,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 185,00 zł
 6. Kup na raty
  Dźwignia Hamulca Shimano Deore BL-M6100, lewa
  149,00 zł 185,00 zł Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 185,00 zł
Zobacz jako Siatka Lista
na stronę