Czym są obręcze rowerowe?

Obręcze rowerowe to jedne z najważniejszych części koła. Połączone są z piastą szprychami, które montuje się w specjalnych otworach. Obręcz pozwala zachować regularny kształt koła w rowerze, zapewnia stabilność trzymania opony, gwarantuje pewną jazdę i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby obręcze do roweru były lekkie, ale równocześnie solidnie wykonane.

Dostępne są obręcze w wielu wariantach kolorystycznych, ponieważ rowerzyści zwracają również uwagę na estetykę tego elementu. Znacznie ważniejsze jest jednak to, aby dobierać te części do rozmiaru opon.

Najczęściej można spotkać obręcze rowerowe 26 cali i 28 cali, które pasują do większości modeli jednośladów. To uniwersalny rozmiar, który zapewnia idealne dopasowanie. Zbyt wąska obręcz może nie trzymać się opony, a zbyt szeroka – powoduje jej „chowanie się” wewnątrz. 

Do wykonania wysokiej jakości obręczy używa się obecnie najczęściej aluminium lub karbonu. Oba materiały są dość lekkie, ale bardziej odporne na wstrząsy są włókna węglowe. Na wytrzymałość obręczy ma także wpływ liczba otworów na szprychy. Im ich więcej, tym koło jest bardziej wzmocnione i sztywniejsze.