Ładuję...

Kolarstwo górskie 

Do jednej z form kolarstwa zalicza się kolarstwo górskie (MTB, ang. Mountain Terrain Bike). Z uwagi na fakt, że góry to trudny, wyboisty i zmienny teren, rower musi być odpowiednio przystosowany do takiego podłoża. Dlatego też ma wzmocnioną ramę, spore prześwity pod pedałami i mocne, najczęściej tarczowe hamulce.

Amortyzacja jest bardziej dowolnym tematem. Może być zamontowana pełna wersja, tylko przednia, częściowa tylnia lub może jej nie być wcale. Bez względu na wybraną opcję, sam rowerzysta powinien być przygotowany do wymagającej jazdy poprzez bezpieczne i wytrzymałe na uszkodzenia ubranie oraz kask.

Kolarstwo górskie – jak zacząć?

Od czego zacząć, jeśli chcesz uprawiać kolarstwo górskie? Najlepiej od zaopatrzenia się w rower, spełniający wymagania do jazdy po trudnym terenie. Następnie znajdź dobry teren do sprawdzenia i ćwiczenia umiejętności. Jeśli chciałbyś profesjonalnie zająć się tą dyscypliną, musisz wiedzieć, że kolarstwo górskie w Polsce ma własne Mistrzostwa. Dodatkowo także reprezentację, która bierze udział w zawodach na skalę europejską. 

Aby uprawiać MTB, czyli kolarstwo górskie nie trzeba być profesjonalistą – wystarczą chęci i dobry sprzęt. Możliwość jazdy na zróżnicowanym terenie będzie polem do doskonalenia Twoich zdolności. Najistotniejsze jest to, żeby powierzchnia, po której będziesz jeździć, nie była płaska i asfaltowa. Nie powinieneś zrażać się początkowymi upadkami i brakami w umiejętnościach. Z czasem wypracujesz własny styl górskiej jazdy i będziesz czerpać z tego przyjemność.