
Rowery na komunię – który wybrać?
Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego młodego katolika. To jednak nie tylko przeżycie duchowe, ale także okazja, aby dziecku sprawić piękną niespodziankę, dostarczając w ten sposób wiele radości i przyjemności. Rodzice oraz chrzestni często nie mają pomysłu, co podarować dziecku. Niesłabnącą popularnością w świecie pełnym elektroniki cieszą się rowery komunijne. Nie masz pomysłu jaki rower na komunię wybrać dla chłopców, a jaki dla dziewczynek? Podpowiadamy Ci, na co zwrócić uwagę kupując rowery na komunię.
Alternatywa dla elektroniki – kupujemy rower na komunię
W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci spędza czas przed ekranem smartfona, laptopa czy telewizora, grając na konsoli. Wydawać by się mogło, że rower na komunię to przeżytek i rodzice, chrzestni i najbliższa rodzina powinni zrobić wszystko, aby w prezencie komunijnym spełnić wszystkie elektroniczne marzenia dziecka.
Nic bardziej mylnego. Przez pewien czas sądzono, że już quady wyprą rowery ze szczytu popularności, tymczasem rower komunijny to nadal jeden z najczęściej wybieranych prezentów. Dobrej jakości jednoślad zachęci dziecko do aktywności fizycznej. To niezwykle ważne, aby w dobie elektronicznej rozrywki, Twoja pociecha polubiła przebywanie na świeżym powietrzu, ruch i czas spędzony z najbliższymi podczas wspólnych wycieczek. To właśnie rower na pierwszą komunię pozwoli dostarczyć te niezapomniane wrażenia i wspomnienia.
Rower dla dziecka na komunię – czy warto kupić tani jednoślad?
Nim przejdziemy do odpowiedzi jaki rozmiar roweru na komunię wybrać, pochylimy się nad budżetem, który musisz przygotować. Dobry model pojazdu w bardzo niskiej cenie nie istnieje. Zrezygnuj z tanich rowerów, które na przełomie kwietnia i maja (a często już nawet w marcu) zauważyć możesz w najpopularniejszych sieciowych hipermarketach.
Zwykle posiadają one niskiej jakości osprzęt, są ciężkie, mało zwrotne, a niektóre gwarantują poziom bezpieczeństwa daleki od oczekiwanego. Rower na komunię dla chłopca i dziewczynki to spory wydatek, który można porównać z elektronicznymi zabawkami, jednak dzięki temu będziesz miał pewność, że przez długi czas spełni solidnie swoje zadanie.
Poruszając temat bezpieczeństwa jednośladów warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów. Pierwszym są oczywiście hamulce. Wśród nich najpopularniejszymi są hamulce typu V-brake. Tworzą je naprzeciwlegle ustawione ze sobą krótkie ramiona, a na nich montuje się klocki hamulcowe ze specjalną okładziną. Podczas naciskania hamulca, linka dociąga ramiona, tworząc literę V, a okładzina poprzez tarcie wyhamowuje pojazd.
Ten rodzaj hamulców doskonale sprawdza się podczas jazdy na suchej nawierzchni. Jednak dzięki rozwojowi technologii, w coraz większej ilości modeli rowerów pojawiają się hamulce tarczowe. Konstruuje się je za pomocą zamontowania specjalnej tarczy do piasty rowerowej. Ułatwiają one hamowanie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.
Drugi element ważny w temacie bezpieczeństwa to amortyzatory. Wyróżnić możemy amortyzatory o prostszej konstrukcji (np. sprężynowe), ale i bardziej skomplikowanej, co także przekłada się na ich cenę (np. powietrzne i olejowo-powietrzne). Kupując rower na komunie dla chłopca i dziewczynki musimy wziąć pod uwagę, że mogą jeździć po nierównościach. Na takich trasach łatwo o kontuzje nadgarstków czy łokci, a ryzyko ich doznania zmniejszy właśnie solidny amortyzator.
Rowery w prezencie komunijnym – miejskie czy górskie?
W swoich planach budżetowych musisz być bardzo elastyczny i mieć na względzie gust dziecka. Rynek w ostatnich latach niesamowicie się rozwinął i zastanawiając się jaki rower kupić na komunię z pewnością nie odpowiesz sobie, że jest to obojętne, bo wszystkie wyglądają tak samo. Rowery MTB, miejskie, BMX – zawsze postaraj się uwzględnić zainteresowania dziecka oraz miejsce, w którym częściej będzie użytkowany.
Dla dzieci żyjących w dużych miastach, które często będą korzystać z roweru podczas niedalekich dojazdów do szkoły czy na zajęcia dodatkowe, lepiej sprawdzi się klasyczny rower miejski. Ten typ pojazdu posiada duże i wygodne siedzisko, umożliwiające jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Takie ułożenie ciała w trakcie jazdy pozwala na większy relaks, szczególnie na gładkiej i równej powierzchni miejskiej ścieżki rowerowej. Niektóre modele poza tylnym bagażnikiem posiadają mały koszyk z przodu. Dziecko może w nim wozić plecak z książkami, buty na przebranie czy drugie śniadanie – wszystko to bez obciążania pleców.
Górskie rowery na komunię z kolei lepiej podarować dzieciom z terenów wyżynnych i wiejskich. To one będą nimi dojeżdżać do szkół usytuowanych w różnych lokalizacjach, przemierzać drogi, którym daleko do miejskiego ideału. Dzieci żyjące w takich miejscach często wybierają się też na wycieczki po lesie, polnych ścieżkach i górskich bezdrożach, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzi się lżejszy od miejskiego rower górski.
Niektórzy jako rowery na komunie dla chłopca (ale nie tylko!) wybierają także jednoślady oznaczone skrótem BMX, który jest rozwinięciem skrótu bicycle motocross. Choć pierwotnie służył do wyścigów na wyboistym torze, to teraz coraz częściej wykorzystywany jest do efektownych ewolucji i tricków w skateparkach.
Jeśli nie jesteś rodzicem dziecka, wybierając model roweru najlepiej skonsultuj swój typ z opiekunami pociechy. Być może przed ich rodziną wiele wycieczek górskich, przez co dziecku przyda się taki rodzaj jednośladu? A może ich miejscowość posiada odpowiednią infrastrukturę do jazdy miejskim rowerem? Wszystkiego dowiesz się zadając proste pytanie – jaki rower na komunię kupić Waszemu dziecku?
Rower na komunię – jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Szukając odpowiedniego roweru na komunię należy brać pod uwagę wzrost dziecka. Nie powinieneś kupować jednośladu "na wyrost", bo pociecha nie będzie chciała na nim jeździć, a co więcej, podróżowanie będzie mniej komfortowe i bardziej niebezpieczne. Najpopularniejszymi rowerami, które trafiają w przeciętny wzrost dziecka w wieku dziewięciu i dziesięciu lat są rowery o kołach 24 i 26 cali. Jeśli szkrab przewyższa swoich rówieśników, wówczas wybierz ten trochę większy.
Jaki rower na komunię dla dziewczynki?
Analizując jakie rowery na komunię dla dziewczynki powinieneś wybrać, weź pod uwagę jej gust. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku zadanie będzie trochę łatwiejsze, a oczekiwania dziecka spełni rower miejski lub popularna "damka". Dziewczęta częściej zwracają uwagę na kolorystykę, niż na walory techniczne, dlatego rozglądaj się za niebieskimi czy róż0wo-srebrnymi rowerami.
Rower komunijny dla chłopca – jaki wybrać?
Jaki rower dla chłopca na komunię będzie najlepszy? Z pewnością tu większą uwagę musisz poświęcić na aspekty techniczne. Część chłopców wybierze rower do jazdy po trudnym terenie (górski), część na dojazdy do szkoły (miejski), a część będzie chciała popisać się przed kolegami efektownymi ewolucjami (BMX). Chłopcy przejawiają większą skłonność do ryzyka i niebezpiecznych zachowań, dlatego wybierz jak najbezpieczniejszy model. Jeśli chodzi o kolorystykę – postaw na uniwersalną czerń, granat lub czerwień.
Rowery komunijne to wymarzony prezent
Choć wielu dorosłych idzie na łatwiznę i wybiera kolejne elektroniczne cacka, nie wahaj się, aby sprawić dziecku rower na komunię. Będzie to z pewnością oryginalny prezent, który pozwoli mu czerpać radość z aktywności fizycznej.