Centrowanie koła w rowerze – wszystko, co musisz wiedzieć!

23/06/2021
Centrowanie koła w rowerze – wszystko, co musisz wiedzieć!

Scentrowane koło w rowerze to nie problem! Chcesz dowiedzieć się, jak centrować koło rowerowe samodzielnie? Podpowiadamy, ile kosztuje centrowanie koła!

 

Centrowanie koła rowerowego – co to jest?

Centrowanie kół rowerowych ma na celu wyeliminowanie wad, które utrudniają, a czasem wręcz i uniemożliwiają jazdy na rowerze. Czynność ta polega m.in. na tym, by przywrócić obręcz roweru do jej dawnego stanu oraz na ponownym zapleceniu szprych. Poprawienie ich naciągu pozwoli rowerzyście przywrócić pożądany kształt koła, bez którego jazda nie jest tak bardzo komfortowa. Ponadto warto pamiętać również, że scentrowane koło w rowerze może być zaważyć na bezpieczeństwie rowerzysty.

Scentrowane koło – dlaczego należy to naprawić?

Każde koło w rowerze powinno być prawidłowo wyważone. W przeciwnym wypadku, jazda rowerem tak uszkodzonym, będzie wywoływać u rowerzysty poczucie dyskomfortu. Podczas jazdy pojazd może się lekko się tłuc po bokach oraz ściągać kierowcę w bok. Brak właściwego obciążenie po obu stronach pojazdu może z kolei stać się przyczyną groźnego wypadku. Jeżeli więc tylko podejrzewasz konieczność przeprowadzenia centrowanie koła w swoim rowerze – nie zwlekaj i udaj się z pomocą do serwisu rowerowego. Naprawą kół możesz również zająć się własnoręcznie. Nie podlega dyskusji, że rozwiązanie problemu scentrowanego koła leży w interesie oraz bezpieczeństwie rowerzysty. Tylko jak w porę rozpoznać, że rower potrzebuje centrowania kół?

 

Jak rozpoznać konieczność wycentrowania kół?

Nieprawidłowość tego typu najłatwiej jest zauważyć w trakcie jazdy na rowerze. Pojazd nie tylko będzie "odbijał" na boki, ale również i ściągał rowerzystę ku stronie, przy której panuje większe obciążenie. We wczesnych etapach scentrowania nieprawidłowość tę można rozpoznać np. po oponach, które zaczynają się szybciej zużywać. Podobnie również jak i w przypadku jego hamulców. Zmniejszona przyczepność kół oraz pogorszona efektywność w trakcie hamowania, z czasem przerodzą się w problemy, takie jak drgania w trakcie jazdy. Tego już nie należy bagatelizować.
krzywe kola roweru

 

Jak wycentrować koło roweru?

Okazuje się, że w wielu przypadkach problem ten można rozwiązać bez konieczności oddawania roweru do naprawy. Małe wady, które zostały zauważone w miarę wcześnie, można spróbować wyeliminować na własną rękę. Naprawa roweru w zaciszu własnego domu będzie jednak wymagać dużej ilości cierpliwości oraz wyczucia. "Mocowanie" się z wykrzywionym kołem, może bowiem zaowocować w powstanie jeszcze większego problemu. Zanim jednak odpowiemy sobie odpowiedzi na pytanie, jak wycentrować koło rowerowe – musimy zapoznać się z budową koła. Na szczęście jednak można to samodzielnie naprawić. Wystarczy zapoznać się naszymi wskazówkami, a dowiesz się jak centrować koło rowerowe bez pomocy fachowca.

Centrowanie koła roweru – podstawy

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak wycentrować koło rowerowe, warto zapoznać się z jego budową. Każde koło w rowerze posiada szprychy, których liczy sobie zazwyczaj od 20 do 36 sztuk (w zależności od modelu oraz rozmiarów koła). Każda za szprych odpowiada za rozpraszanie naprężenia w trakcie jazdy dwuśladem. W większości rowerów są one poukładane naprzemiennie oraz można je podzielić na te, które w stosunku do kołnierza piasty biegną w lewo lub w prawą stronę. Naciąg szprych odpowiada za utrzymanie obręczy, a na wypadek, gdy ten zawodzi – można go uregulować poprzez tzw. nyple. Nazwą tą określa się nakrętki, które znajdującą się przy obręczy. Nyple można uregulować kluczem, należy jednak pamiętać o tym, że jego wielkość powinna być dopasowana do rozmiaru nakrętki. Centrowanie polega natomiast na tym, by a pomocą poprawiania naciągu szprych, wyeliminować "bicie" koła na boki.

 

Centrowanie kół rowerowych – akcesoria

Kończąc zagadnienia związane z teorią centrowania kół, nie sposób również nie wspomnieć o tym, jakie narzędzia będą nam potrzebne do tego zadania. Zajmując się tym na własną rękę, należy się zaopatrzyć w klucz do centrowania kół rowerowych (tzw. klucz do nypli). Przed przystąpieniem do tej czynności należy jednak upewnić się, czy aby na pewno wielkość klucza była dopasowana do rozmiaru nypla. Różnica nawet 0,1 mm może sprawić, że centrowanie koła stanie się niemożliwe do wykonania. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest uniwersalny klucz do centrowania kół rowerowych, który kosztuje ok. 20-40 zł.

Drugim z niezwykle pomocnych gadżetów jest centrownica do kół rowerowych. Jest to profesjonalne urządzenie, stosowane do centrowania kół m.in. w zakładach naprawy rowerów. Profesjonalne urządzenie może jednak nieco przekraczać budżet – ceny centrownicy sięgają nawet 1000 zł. Urządzenia dla amatorów można zakupić nawet za ok. 200 zł, jednak warto pamiętać, że nie są one gwarancją udanej naprawy.

Jak wycentrować koło w rowerze?

Znając budowę koła oraz posiadając niezbędne do centrowania koła narzędzia – z powodzeniem można przejść do naprawy. Należy pamiętać, że powinno się ją rozpocząć od upewnienia, czy żadna ze szprych nie jest uszkodzona, poluzowana bądź zerwana. W wypadku trafienia na taką należy ją jak najszybciej dokręcić lub wymienić na nową. W trakcie wymiany szprychy należy zwrócić uwagę, czy nowe urządzenie zostało naprężone i ustawione w taki sam sposób, jak te, które leżą po tej samej stronie koła. Po zakończeniu oględzin stanu technicznego szprych należy postawić pojazd na ziemi do góry nogami, a następnie zlokalizować miejsce, w którym koło bije najbardziej. Następnie należy zacisnąć hamulec w taki sposób, żeby klocek hamulcowy bezpośrednio dotykał tego miejsca. Kolejnym krokiem tego, jak wycentrować koło w rowerze, są:

  1. Spuszczenie powietrza z koła i odkręcenie nakrętki, która zabezpiecza wentyl przed przesunięciem;
  2. Zdjąć oponę koła wraz z dętką oraz wpięcie koła do ramy;
  3. Wyregulować napięcie w miejscu, w którym dochodzi do stykania się klocka hamulcowego z obręczą – poprzez obluzowanie szprych ze strony, na  której koło się ociera. Podczas tej czynności należy również pamiętać o tym, że nyple są w kole zamontowane „do góry nogami”. W praktyce oznacza to, że należy je dokręcać w kierunku przeciwnym do standardowego. Aby więc je dokręcić, należy obracać w lewo.

Opisane powyżej kroki wymagają dużej precyzji oraz cierpliwości. Zbyt mocne ich odkręcenie lub dokręcenie może spowodować, że koło rozcentruje się w drugą stronę. Cały czas należy również kontrolować, czy wszystko idzie po myśli – sprawdzając przy każdym ruchu ułożenie klocków. Czynność tę należy powtórzyć również po drugiej strony obręczy. Może się bowiem zdarzyć, że koło zostanie z tego powodu naprawione, ale tylko z jednej strony – podczas, gdy druga w dalszym ciągu pozostanie scentrowana. Po zakończonym centrowaniu można umieścić oponę i dętkę na swoim miejscu. Po napompowaniu koła warto wybrać się na przejażdżkę próbną naprawionym rowerem.

Jazda testowa prawdę Ci powie...

W trakcie jazdy testowej należy zwrócić uwagę, czy wcześniejsze niedogodności (np. odchylenia lub ściąganie do jednej strony), zostały wyeliminowane. W przypadku, gdy nie udało się rozwiązać tego problemu – warto spróbować ponownie. Jeżeli jednak pomimo kilku godzin i kilkunastu prób dalej nie przynosi to efektu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się skontaktowanie z serwisem rowerowym. Specjaliści pomogą Ci uporać się ze scentrowanym kołem w mgnieniu oka.

 

Centrowanie koła jajo

Czasem bywa i tak, że nierówności koła przybierają innej formy niż skrzywienie na boki. W przypadku, gdy ma się do czynienia z nierównością o kształcie podłużnego owalu, zwykło się mówić o centrowaniu koła jajowatego. W odróżnieniu od wcześniej opisanego przypadku, jego centrowanie wymaga nieco innego postępowania.

Jak wycentrować koło jajowate?

W tym przypadku należy zabrać się za naciąganie szprych w miejscu, w którym dochodzi do występowania nierówności z obu stron piasty – a dokładniej tam, gdzie prowadzą nas one do miejsca nierówności. Podobnie jak w przypadku centrowania skrzywienia bocznego należy przyjrzeć się w pierwszej kolejności, w jakim stanie technicznym znajdują się szprychy koła. Następnie należy zlokalizować miejsce, w którym nierówności występują oraz dociągnąć szprychy tam, gdzie zostały one rozpoznane. Po ich naciągnięciu warto również delikatnie poluzować kilka z nich po przeciwnej stronie koła. Jeżeli jednak zauważy się, że szprychy nie są zbyt sztywne, nie będzie to potrzebne. Centrowanie koła jajowatego wymaga większej wprawy, aczkolwiek podobne jak i w przypadku skrzywienia bocznego – jego przeprowadzenie na własną rękę jest całkowicie możliwe. Wymaga to jednak dużej wprawy, dlatego też nie warto zrażać się na samym początku.

 

Centrowanie kół rowerowych – cena

Cena centrowania koła rowerowego uzależniona jest głównie od lokalizacji oraz specyfiki centrowania koła. Zazwyczaj jest ona kształtowana pod wpływem tego, jak duży stopień odchylenia liczy sobie koło. Nieco droższe mogą być usługi przeprowadzane w większych miastach – zwłaszcza jeżeli dotyczą one modeli rowerów takich jak np. BMX. Warto również wziąć pod uwagę obłożenie w warsztacie naprawczym. Jeżeli zależy Ci na przeprowadzeniu naprawy roweru w trybie ekspresowym – będziesz musiał liczyć się z poniesieniem dodatkowej opłaty.

Centrowanie koła w rowerze – cena

Zastanawiasz się nad tym ile kosztuje centrowanie koła rowerowego? Cena centrowania koła w profesjonalnym serwisie rowerowym waha się od ok. 25 do 50 zł. Nieco więcej możesz zapłacić w przypadku, gdy scentrowanie koła wynosi więcej niż 16 cali. W porównaniu do kosztów zakupu urządzenia takiego jak centrownica do kół rowerowych, której cena może osiągać nawet powyżej 1000 zł – jest to uczciwa oraz stosunkowo niska cena. Centrowanie koła w rowerach wyczynowych, np. typu BMX to koszt ok. 50-60 zł za usługę.

maszyna do centrowania kol w rowerze

Centrowanie koła rowerowego w naszym serwisie

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, postanowiliśmy rozszerzyć oferowane przez nas usługi również o centrowanie koła oraz centrowanie koła jajo. Jeżeli więc masz za sobą kilka nieudanych prób samodzielnej naprawy, lub najzwyczajniej w świecie wolisz powierzyć te zadanie profesjonalistom – skontaktuj się z nami. Oferujemy wysoką jakość usługi oraz rzetelne podejście do naprawy Twojego roweru. Z przyjemnością dokonamy również dokładnej diagnozy stanu technicznego Twojego roweru. Oferujemy szybkie i rzetelne centrowanie koła w rowerze – cena usługi jest adekwatna do wysokiej jakości!

Tagi