Ładuję...

Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?

14/02/2023
Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?

Jazda na rowerze to aktywność, która nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednośladem mogą jeździć zarówno dzieci, jak i starsi. Jak jednak się nim poprawnie poruszać – po jezdni czy chodniku? Podpowiadamy, czy jazda rowerem po chodniku jest dozwolona. 

Spis treści:

  1. Czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Podstawowe informacje
  2. Kiedy można jeździć rowerem po chodniku? Prawa i obowiązki rowerzysty
  3. Jak jeździć rowerem po chodniku?
  4. Jazda rowerem po chodniku – jakie są konsekwencje?
  5. Jazda po chodniku – podsumowanie

Czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Podstawowe informacje

Rozważają kwestię tego, czy można jeździć rowerem po chodniku, warto na początku uświadomić sobie, że w polskich przepisach prawa traktowany jest on jako pojazd. W świetle prawa o ruchu drogowym rowerem jest każdy jednoślad o szerokości nieprzekraczającej 90 cm, napędzany siłą mięśni, z ewentualnym napędem dodatkowym o charakterze pomocniczym. 

jazda rowerem po chodniku przepisy

Brzmienie tego przepisu zostało zmodyfikowane i uzupełnione o drugi człon, wraz ze wzrostem popularności jednośladów elektrycznych, które coraz częściej można spotkać na drogach. 

Jak wiadomo, rowerem można jeździć po ulicy, stosując się do przepisów i określonych zasad bezpieczeństwa. Do jazdy służą także stworzone specjalnie ścieżki rowerowe. A jak to jest z poruszaniem się jednośladem po chodniku? Wydaje się to bezpieczne, ale czy chodnik nie jest miejscem przeznaczonym dla pieszych?

Kto może jeździć rowerem?

Kodeks drogowy jasno wskazuje, kto może poruszać się na dwóch kółkach. Jeśli ukończyłeś 18. rok życia, możesz legalnie jeździć na rowerze bez karty rowerowej. Wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty. Te kwestie wyglądają zupełnie inaczej w przypadku dzieci. Te, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, mogą poruszać się rowerem wyłącznie w towarzystwie osób dorosłych. Wówczas pełnoletni kierujący rowerem, opiekuje się podopiecznymi i dba, by poruszali się oni jednośladem bezpiecznie zarówno dla siebie, jak i osób trzecich. 

czy można jeździć rowerem po chodniku

Młodzież po ukończeniu 10. roku życia może już jeździć na rowerze samodzielnie, ale potrzebuje do tego karty rowerowej. To właśnie ona uprawnia do legalnego poruszania się na dwóch kółkach bez obecności dorosłego opiekuna.

Przeczytaj także: Po co jest karta rowerowa? Czy wciąż jest wymagana? Odpowiadamy!

Gdzie można jeździć na rowerze?

Rowerzyści mogą korzystać ze wszystkich dróg, z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad. Zawsze jeżdżąc drogą publiczną, po której poruszają się pojazdy, powinieneś zachować szczególną ostrożność i poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niedozwolone jest także poruszanie się drogami, wzdłuż których wyznaczone są ścieżki rowerowe lub pasy dla jednośladów.

Do dyspozycji kierującego rowerem pozostają również specjalne ścieżki, których wyróżnia się dwa typy. Pierwszy z nich to taka, która stanowi osobny pas ruchu. Najczęściej jest ona oddzielona od jezdni pasem zieleni. Z kolei drugi rodzaj to ścieżka stanowiąca wspólność z drogą, po której poruszają się samochody. W takiej sytuacji masz obowiązek poruszać się taką właśnie ścieżką, a za jazdę po jezdni obok ścieżki możesz nawet otrzymać mandat.

czy rowerem można jeździć po chodniku

Inną drogą, po której rowerzysta może się legalnie przemieszczać, jest śluza rowerowa. Choć to pojęcie rzadko stosowane, jak najbardziej ma zastosowanie w większych miastach. Jest to miejsce oznakowane na całej szerokości jezdni lub tylko na wybranym odcinku ruchu przed skrzyżowaniem. Przeznaczone jest ono do zatrzymania jednośladów przed ustąpieniem pierwszeństwa lub w celu zmiany pasa ruchu czy kierunku jazdy. 

Ostatnie z miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla rowerów są przejazdy rowerowe. Są to wydzielone miejsca na jezdni, zazwyczaj umiejscowione wzdłuż przejść dla pieszych, wskazane znakiem drogowym. Jednak czy rowerem można jeździć po chodniku?

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku? Prawa i obowiązki rowerzysty

Istnieje jedna zasada, która głosi, że rowerem nie można jeździć po chodniku. Dozwolone jest to tylko w określonych przypadkach, jednak z reguły to miejsce zarezerwowane tylko dla pieszych i to oni mają wyłączne prawo do poruszania się po nim. Chociaż większość osób przywykła do tego, że piesi dzielą to miejsce właśnie z rowerzystami, prawo w tej kwestii mówi zupełnie, co innego. Kierujący jednośladem może jeździć po chodniku jedynie w określonych sytuacjach. Można stwierdzić, że rowerzyści mają swoje prawa, ale i obowiązki. 

Poruszając się po ulicy, ale także po chodniku, zawsze należy pamiętać, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Niestosowanie się do tego, np. w trakcie jazdy drogą publiczną, czyli nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, gdy ten jest na pasach, jest surowo karane tak samo, jak w przypadku kierowcy. 

kiedy można jeździć rowerem po chodniku

Jazda rowerem po chodniku – przepisy

Podczas rowerowych wycieczek należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, które reguluje ustawa „Prawo o ruchu drogowym”, a także Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Przepisy ustawy określają, kto i jak może się poruszać rowerem. 

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

A kiedy rowerzysta może jeździć po chodniku i jakie warunki musi spełnić? Spełniając tych kilka warunków, będziesz mógł śmiało przemieszczać się jednośladem po chodniku, bez obaw o ewentualny mandat.

Brak ścieżki rowerowej

Do przemieszczania się rowerem po chodniku jesteś uprawniony, kiedy na drodze kierowcy samochodów mogą jechać z prędkością większą niż 50 km/H. Co więcej, jednocześnie szerokość chodnika, po którym chcesz się poruszać, nie może być węższa niż 2 m. Tę szerokość chodnika wzdłuż drogi łatwo sprawdzisz – zastanów się, czy pieszy swobodnie minie Cię, kiedy będziesz się jechać po jednej stronie ścieżki.

Tutaj więc zachodzą trzy warunki do spełnienia: szerokość chodnika wynosi minimalnie 2 metry, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/H, a także nie ma drogi rowerowej równoległej do jezdni. Po spełnieniu wszystkich możesz śmiało jechać chodnikiem.

Niesprzyjające warunki pogodowe

Kolejny scenariusz, w którym masz możliwość jechania jednośladem po chodniku to niesprzyjające warunki pogodowe, czyli takie, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty.

jazda rowerem po chodniku

Dzieci poniżej 10. roku życia

No właśnie, a czy dziecko może jeździć rowerem po chodniku? Przecież nie mogą korzystać z dróg publicznych. Po chodniku mogą jeździć na dwóch kółkach także osoby do 10. roku życia razem ze swoimi opiekunami. Oznacza to, że jadąc z dziećmi na wycieczkę rowerową, jak najbardziej możesz razem z nimi jechać chodnikiem. 

Jazda rowerem po chodniku z dzieckiem w foteliku

Wycieczki rowerowe z dziećmi wymagają jeszcze więcej zorganizowania i odpowiedzialności. Trasa powinna być z góry przemyślana, a bezpieczeństwo małych podopiecznych jest kluczowe. 

W przepisach znajdziesz odpowiedź na to, jak przewozić dzieci do 7. roku życia na rowerze rodzica. Wymagane jest do tego dodatkowe siodło bądź fotelik, zapewniający bezpieczną jazdę, który w zależności od wagi może być przymocowany z przodu do ramy lub z tyłu za siodełkiem rodzica. Dziecko może być też przewożone w przyczepce, ale jej długość łącznie z rowerem nie może przekraczać 4 m długości.

Skoro osoby do 10. roku życia mogą poruszać się na dwóch kółkach po chodniku, to czy jazda rowerem po chodniku z dzieckiem w foteliku jest dozwolona? W tym przypadku z odpowiedzią przychodzą nam przepisy art. 33. Ust. 2. Kodeksu drogowego:

„Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”.

Od tej chwili jest ono pasażerem dorosłego rowerzysty, dlatego jazda rowerem po chodniku jest zabroniona. Pamiętaj o tym, planując przejażdżkę ze swoimi pociechami.

czy rowerzysta może jeździć po chodniku

Jak jeździć rowerem po chodniku?

Wybierając drogę po chodniku, w szczególności jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność. Swoją prędkość jazdy powinieneś dostosować do prędkości pieszego. Tu szybka jazda raczej się nie sprawdzi. Pamiętaj także, by zawsze ustępować pierwszeństwa pieszemu. To w końcu on jest na uprzywilejowanej pozycji, a Ty poruszasz się chodnikiem wyjątkowo.

Pamiętaj także, by zawsze komunikować swoje manewry na chodniku tak samo, jak na drodze. Rowerzysta, który zamierza skręcić, powinien wystawić rękę, a przy manewrze wyprzedzania, należy poinformować o tym pieszych przy pomocy dzwonka. Wybierz taki, który będzie dobrze słyszalny dla Twojego otoczenia taki jak np. Knog Oi Luxe duży. Jeśli zależy Ci na ciekawym wyglądzie dzwonka, możesz wybrać np. Electra Frenchie Domed Ringer.

czy dziecko może jeździć rowerem po chodniku

Zadbaj również o dobre oświetlenie. To bardzo ważne także na chodniku, gdzie po zmroku bez lampki przy rowerze możesz nawet wjechać w przechodnia. Wybierz gotowy zestaw taki jak Bontrager Ion Comp R/Flare R City, który zagwarantuje Ci dobrą widoczność.

Zobacz także: Przepisy a rower - bezpieczeństwo na drodze

Jazda rowerem po chodniku – jakie są konsekwencje?

Wiesz już, czy rowerzysta może jeździć po chodniku i w jakich sytuacjach jest to dozwolone. W innych przypadkach jest to surowo zabronione i może się wiązać z nałożeniem kary. Jeśli nie spełniłeś wszystkich z przedstawionych warunków, nie możesz jechać chodnikiem, Skorzystaj z pobocza drogi. Pamiętaj, by wówczas nie jechać lewą stroną jezdni, a trzymać się blisko prawej krawędzi. Jeśli nie czujesz się pewnie, poruszając po ruchliwych miejscach, poszukaj najbliższej ścieżki rowerowej

Kiedy zatrzyma Cię policja lub straż miejsca, za takie wykroczenie jak jazda rowerem po chodniku, mandat, który Cię czeka, wynosi od 50 zł do 100 zł. 

Jazda po chodniku – podsumowanie

Już wiesz, czy można jeździć rowerem po chodniku. Przedstawione informacje i wskazówki przydadzą Ci się przejażdżek jednośladem po mieście. Pamiętaj, że jako pełnoletni kierowca jesteś zobowiązany poruszać się tylko po wyznaczonych drogach. 

W trzech przypadkach możesz skorzystać z chodnika. Po pierwsze, kiedy nie ma ścieżki rowerowej, chodnik jest szeroki na 2 metry, a droga publiczna przewiduje maksymalną prędkość kierowców powyżej 50 km/h. Po drugie, gdy panują kiepskie warunki atmosferyczne. Jazda rowerem po chodniku jest również dozwolona, gdy jesteś dzieckiem poniżej 10. roku życia, lub podczas jazdy opiekujesz się małym rowerzystą.

Pamiętaj o przepisach, by nie narazić się na otrzymanie mandatu i zajrzyj też do sklepu Sprint-Rowery. Znajdziesz u nas solidne rowery i niezbędne akcesoria, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo na drodze.