Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?

14/02/2023
Jazda rowerem po chodniku – można czy nie można?

Jazda na rowerze to aktywność, która nieustannie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednośladem mogą jeździć zarówno dzieci, jak i starsi. Jak jednak się nim poprawnie poruszać – po jezdni czy chodniku? Podpowiadamy, czy jazda rowerem po chodniku jest dozwolona. 

Spis treści:

  1. Czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Podstawowe informacje
  2. Kiedy można jeździć rowerem po chodniku? Prawa i obowiązki rowerzysty
  3. Jak jeździć rowerem po chodniku?
  4. Jazda rowerem po chodniku – jakie są konsekwencje?
  5. Jazda po chodniku – podsumowanie

Czy rowerzysta może jeździć po chodniku? Podstawowe informacje

Rozważając kwestię tego, czy można jeździć rowerem po chodniku (który jest częścią drogi dla pieszych), warto na początku uświadomić sobie, że w polskich przepisach prawa traktowany jest on jako pojazd. W świetle prawa o ruchu drogowym rowerem jest każdy jednoślad o szerokości nieprzekraczającej 90 cm, napędzany siłą mięśni, z ewentualnym napędem dodatkowym o charakterze pomocniczym (o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W). 

jazda rowerem po chodniku przepisy

Brzmienie tego przepisu zostało zmodyfikowane i uzupełnione o drugi człon, wraz ze wzrostem popularności jednośladów elektrycznych, które coraz częściej można spotkać na drogach. 

Jak wiadomo, rowerem można jeździć po ulicy, stosując się do przepisów i określonych zasad bezpieczeństwa. Do jazdy służą także stworzona specjalnie infrastruktura rowerowa. A jak to jest z poruszaniem się jednośladem po chodniku? Czy chodnik nie jest miejscem przeznaczonym dla pieszych?

Kto może jeździć rowerem?

Prawo o Ruchu Drogowym jasno wskazuje, kto może poruszać się na dwóch kółkach. Jeśli ukończyłeś 18. rok życia, możesz legalnie jeździć na rowerze bez karty rowerowej. Wystarczy, że będziesz mieć przy sobie dowód osobisty. Te kwestie wyglądają zupełnie inaczej w przypadku dzieci. Te, które nie ukończyły jeszcze 10. roku życia, mogą poruszać się rowerem wyłącznie w towarzystwie osób dorosłych. Wówczas pełnoletni kierujący rowerem, opiekuje się podopiecznymi i dba, by poruszali się oni jednośladem w sposób bezpieczny zarówno dla siebie, jak i osób trzecich. 

czy można jeździć rowerem po chodniku

Młodzież po ukończeniu 10. roku życia może już jeździć na rowerze samodzielnie, ale potrzebuje do tego karty rowerowej. To właśnie ona uprawnia do legalnego poruszania się na dwóch kółkach bez obecności dorosłego opiekuna.

Przeczytaj także: Po co jest karta rowerowa? Czy wciąż jest wymagana? Odpowiadamy!

Gdzie można jeździć na rowerze?

Rowerzyści mogą korzystać ze wszystkich dróg, z wyłączeniem dróg ekspresowych i autostrad. Zawsze jeżdżąc drogą publiczną, po której poruszają się pojazdy, powinieneś zachować ostrożność i poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Niedozwolone jest także poruszanie się drogami, wzdłuż których wyznaczono drogi dla rowerów lub pasy dla jednośladów - o ile nie są umiejscowione po lewej stronie jezdni i są wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się rowerzysta.

Do dyspozycji kierującego rowerem pozostaje również dedykowana infrastruktura, której wyróżnia się dwa typy. Pierwszy z nich to wydzielona ścieżka, najczęściej oddzielona od jezdni pasem zieleni. Z kolei drugi rodzaj to pas rowerowy, wydzielony na jezdni za pomocą znaków poziomych.

czy rowerem można jeździć po chodniku

Innym elementem dedykowanej infrastruktury rowerowej jest śluza rowerowa, spotykana zazwyczaj w większych miastach. Jest to miejsce oznakowane na całej szerokości jezdni lub tylko na wybranym odcinku ruchu przed skrzyżowaniem. Przeznaczone jest ono do zatrzymania jednośladów przed skrzyżowaniem.

Ostatnim z miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla rowerów są przejazdy rowerowe. Są to wydzielone miejsca na jezdni, zazwyczaj umiejscowione wzdłuż przejść dla pieszych (choć nie zawsze), oznaczone znakiem poziomym P-11.

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku? Prawa i obowiązki rowerzysty

Co do zasady rowerem nie można jeździć po chodniku. Dozwolone jest to tylko w określonych przypadkach, o których mówi art. 33.5. Prawa o Ruchu Drogowym:

Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Chociaż większość osób przywykła do tego, że piesi dzielą chodnik z rowerzystami, prawo w tej kwestii jest jasne - kierujący jednośladem może jeździć po chodniku jedynie w powyższych sytuacjach.

Poruszając się po po chodniku, zawsze należy pamiętać, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Pamiętajmy także, że nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, gdy ten jest na pasach, jest surowo karane tak samo, jak w przypadku kierowców.

kiedy można jeździć rowerem po chodniku

Jazda rowerem po chodniku – przepisy

Podczas rowerowych wycieczek należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, które reguluje ustawa „Prawo o ruchu drogowym”, a także Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Przepisy ustawy określają, kto i jak może się poruszać rowerem. 

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

A kiedy rowerzysta może jeździć po chodniku i jakie warunki musi spełnić? Spełniając tych kilka warunków, będziesz mógł śmiało przemieszczać się jednośladem po chodniku, bez obaw o ewentualny mandat.

Brak ścieżki rowerowej

Do przemieszczania się rowerem po chodniku jesteś uprawniony, kiedy na drodze kierowcy samochodów mogą jechać z prędkością większą niż 50 km/h. Co więcej, jednocześnie szerokość chodnika, po którym chcesz się poruszać, nie może być węższa niż 2 m.

Tutaj więc zachodzą trzy warunki do spełnienia: szerokość chodnika wynosi minimalnie 2 metry, ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h, a także nie ma drogi rowerowej wyznaczonej dla kierunku, w którym chcesz się poruszać.

Niesprzyjające warunki pogodowe

Kolejny scenariusz, w którym masz możliwość jechania jednośladem po chodniku to niesprzyjające warunki pogodowe, czyli takie, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty.

jazda rowerem po chodniku

Dzieci poniżej 10. roku życia

No właśnie, a czy dziecko może jeździć rowerem po chodniku? Przecież nie mogą korzystać z dróg publicznych. Po chodniku mogą jeździć na dwóch kółkach także dzieci do 10. roku życia razem ze swoimi opiekunami. Co więcej - takie dziecko jest w przepisach uznawane za pieszego. Oznacza to, że jadąc z dziećmi na wycieczkę rowerową, jak najbardziej możesz razem z nimi jechać chodnikiem.

Jazda rowerem po chodniku z dzieckiem w foteliku

Wycieczki rowerowe z dziećmi wymagają jeszcze więcej zorganizowania i odpowiedzialności. Trasa powinna być z góry przemyślana, a bezpieczeństwo małych podopiecznych jest kluczowe. 

W przepisach znajdziesz odpowiedź na to, jak przewozić dzieci do 7. roku życia na rowerze rodzica. Wymagane jest do tego dodatkowe siodło bądź fotelik, zapewniający bezpieczną jazdę, który w zależności od wagi może być przymocowany z przodu do ramy lub z tyłu za siodełkiem rodzica. Dziecko może być też przewożone w przyczepce, ale jej długość łącznie z rowerem nie może przekraczać 4 m długości.

Skoro osoby do 10. roku życia mogą poruszać się na dwóch kółkach po chodniku, to czy jazda rowerem po chodniku z dzieckiem w foteliku jest dozwolona? Spójrzmy na art. 33. Ust. 2. Prawa o Ruchu Drogowym:

„Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”.

Przepis nie przewiduje tutaj wyjątku. Dziecko w foteliku jest pasażerem dorosłego rowerzysty, który po chodniku jechać nie może. Pamiętaj o tym, planując przejażdżkę ze swoimi pociechami.

czy rowerzysta może jeździć po chodniku

Jak jeździć rowerem po chodniku?

Wybierając jazdę po chodniku jesteś obowiązany zachować szczególną ostrożność i jechać tak, aby nie zagrażać pieszym. Pamiętaj także, by ustępować pierwszeństwa pieszemu. To w końcu to Ty poruszasz się chodnikiem w ramach wyjątku.

Pamiętaj także, by zawsze komunikować swoje manewry na chodniku tak samo, jak na drodze.

czy dziecko może jeździć rowerem po chodniku

Zadbaj również o dobre oświetlenie. To bardzo ważne także na chodniku, gdzie po zmroku bez lampki przy rowerze możesz nawet wjechać w przechodnia. Wybierz gotowy zestaw taki jak Bontrager Ion Comp R/Flare R City, który zagwarantuje Ci dobrą widoczność.

Zobacz także: Przepisy a rower - bezpieczeństwo na drodze

Jazda rowerem po chodniku – jakie są konsekwencje?

Wiesz już, czy rowerzysta może jeździć po chodniku i w jakich sytuacjach jest to dozwolone. Pamiętaj, że kiedy zatrzyma Cię policja lub straż miejsca, za takie wykroczenie jak jazda rowerem po chodniku, mandat, który Cię czeka, wynosi od 50 zł do 500 zł. 

W praktyce jednak służby mundurowe bardzo rzadko są skłonne karać rowerzystów za jazdę po chodniku. Jego wybór często podyktowany kwestiami bezpieczeństwa - poruszanie się jednią w wielu miejscach jest po prostu zdecydowanie mniej bezpieczne i wielu mundurowych ma tego świadomość.

Jazda po chodniku – podsumowanie

Już wiesz, czy można jeździć rowerem po chodniku. Przedstawione informacje i wskazówki przydadzą Ci się przejażdżek jednośladem po mieście i poza nim. Pamiętaj, że jako rowerzysta jesteś zobowiązany przestrzegać przepisów.

Z chodnika możesz skorzystać w trzech przypadkach. Po pierwsze - kiedy nie ma ścieżki rowerowej, chodnik jest szeroki na co najmniej 2 metry, a na jezdni dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi powyżej 50 km/h. Po drugie, gdy panują złe warunki atmosferyczne. Po trzecie - Jazda rowerem po chodniku jest również dozwolona, gdy jesteś dzieckiem poniżej 10. roku życia, lub podczas jazdy opiekujesz się takim właśnie rowerzystą.

Pamiętaj o przepisach, by nie narazić się na otrzymanie mandatu i zajrzyj też do sklepu Sprint-Rowery. Znajdziesz u nas solidne rowery i niezbędne akcesoria, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo na drodze.