Ładuję...

Jak Działa Rower Elektryczny i Co Go Wyróżnia na Tle Klasycznych Modeli?

11/12/2023
Jak Działa Rower Elektryczny i Co Go Wyróżnia na Tle Klasycznych Modeli?

Rower elektryczny do niedawna był postrzegany jedynie w kategorii nowego środka transportu w mieście. Obecnie jest to najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu rowerowego. Jak działają rowery elektryczne? Dlaczego klienci się nimi interesują? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Wstęp do świata rowerów elektrycznych
  2. Kluczowe komponenty roweru elektrycznego
  3. Jak działa napęd elektryczny w rowerze?
  4. Zalety korzystania z roweru elektrycznego
  5. Polecane przez nas modele
  6. Przyszłość rowerów elektrycznych – innowacje i rozwój
  7. Zakończenie

Jak działa rower elektryczny? Wstęp

jak-dziala-elektryczny-rower

Rower elektryczny, choć wydaje się nowoczesnym wynalazkiem, ma swoje korzenie sięgające końca XIX wieku. 

Pierwsze dokumentacje dotyczące rowerów elektrycznych pochodzą z lat 1880-1890, z patentów zarejestrowanych zarówno we Francji, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najwcześniejszych przykładów był trójkołowy pojazd elektryczny z Francji, którego moc silnika regulowana była za pomocą dźwigni ręcznej, bez pedałów.

W 1895 roku Ogden Bolton zarejestrował patent na bezszczotkowy silnik elektryczny umieszczony w tylnej piaście, który wyglądał zaskakująco nowocześnie jak na tamte czasy. W 1897 roku Hosea W. Libbey z Bostonu wynalazł rower zasilany baterią (patent US 596272A), który wykorzystywał podwójny silnik elektryczny.

Te wczesne wynalazki stanowiły fundament dla dzisiejszych rowerów elektrycznych, których popularność stale rośnie, oferując nowoczesne rozwiązania i wygodę użytkowania.

Dzisiejszy rynek rowerów elektrycznych charakteryzuje się dynamicznym wzrostem i innowacyjnością. Posiada coraz większą liczbą modeli dostosowanych do różnorodnych potrzeb użytkowników.

Możesz kupić rower ze wspomaganiem elektrycznym z niemal każdej kategorii. Od miejskich e-bike'ów, które fantastycznie sprawdzają się w mieście, po zaawansowane modele e-MTB, które są prawdziwymi zabawkami na kołach. Do wyboru, do koloru!

Kluczowe komponenty roweru elektrycznego

Serce każdego e-bike'a stanowi silnik elektryczny, który jest zazwyczaj umieszczony przy kołach lub w obrębie ramy. Jego zadaniem jest dostarczanie dodatkowej mocy podczas pedałowania, co znacząco ułatwia jazdę, szczególnie na wzniesieniach.

Kolejnym istotnym elementem jest bateria, która magazynuje energię elektryczną niezbędną do zasilania silnika. Jej pojemność wpływa bezpośrednio na zasięg roweru, a czas ładowania może się różnić w zależności od modelu.

E-bike wyposażony jest również w system wspomagania, który reguluje stopień pomocy silnika w zależności od siły nacisku na pedały. Ten system, często nazywany wspomaganiem elektrycznym, pozwala na płynne przejście między jazdą wspomaganą a tradycyjnym pedałowaniem.

Dodatkowo większość rowerów elektrycznych posiada wyświetlacz na kierownicy, który umożliwia kontrolę nad różnymi funkcjami e-bike'a, w tym nad poziomem wspomagania pedałowania.

Wszystkie te elementy tworzą budowę roweru elektrycznego, która zapewnia unikalne doświadczenie jazdy. Płynnie łączy zalety tradycyjnego dwukołowca z nowoczesnymi technologiami.

Jak działa wspomaganie w rowerze elektrycznym

W sercu każdego e-bike leży wspomaganie elektryczne, które funkcjonuje w różnych trybach, dostosowując się do potrzeb użytkownika.

Najpopularniejszym z nich jest Pedelec (Pedal Electric Cycle), gdzie silnik aktywuje się tylko wtedy, gdy użytkownik pedałuje, zapewniając naturalne uczucie jazdy z dodatkowym wsparciem. W tym trybie wspomaganie jest zazwyczaj ograniczone do prędkości 25 km/h, co sprawia, że e-bike zachowuje cechy roweru, a nie pojazdu motorowego. Dzięki temu jazda nim nie wymaga prawa jazdy.

Innym trybem jest S-Pedelec (Speed Pedelec), który oferuje większą moc i pozwala na osiągnięcie prędkości do 45 km/h. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają szybszej i bardziej dynamicznej jazdy. Wymaga jednak odpowiednich zezwoleń i przestrzegania przepisów drogowych, podobnie jak w przypadku skuterów.

Niektóre modele e-bike'ów oferują również tryb Throttle, gdzie silnik jest aktywowany przez manetkę lub przycisk, niezależnie od pedałowania. Ten tryb zapewnia pełne elektryczne wspomaganie, co może być przydatne na stromych wzniesieniach lub podczas startu z miejsca.

Każdy z tych trybów wspomagania pedałowania ma swoje unikalne zalety i jest zaprojektowany, aby dostosować rower elektryczny do różnych stylów jazdy i potrzeb użytkowników.

Najczęściej używanym trybem jest pedelec, ze względu na naturalne odczucia z jazdy rowerem i brak konieczności rejestrowania e-bike oraz posiadania prawa jazdy.

Przeczytaj także: Znajdź swój idealny rozmiar – jak zmierzyć ramę roweru?

Zalety korzystania z roweru elektrycznego

Rower elektryczny, dzięki swoim unikalnym cechom, oferuje szereg korzyści, które wyróżniają go na tle klasycznych modeli rowerów.

Jedną z głównych zalet jest większy zasięg. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu użytkownicy mogą pokonywać dłuższe dystanse bez nadmiernego zmęczenia. To sprawia, że e-bike staje się idealnym wyborem na długie wycieczki czy dojazdów do pracy.

Kolejną istotną korzyścią jest łatwiejsze pokonywanie wzniesień. Silnik elektryczny znacząco ułatwia jazdę pod górę, redukując wysiłek wymagany od kolarza. Dzięki temu urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w górzystych terenach lub dla tych, którym brakuje czasu na treningi, a chcieliby w pełni skorzystać z przyjemności, jaką daje jazda rowerem w wymagających warunkach.

Rower elektryczny jest również dostępny dla osób o różnym poziomie sprawności. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu nawet osoby starsze lub te z ograniczeniami fizycznymi mogą cieszyć się jazdą na rowerze, co zwiększa ich mobilność i pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Ponadto e-bike jest przyjazny dla środowiska. Pomimo wykorzystania energii elektrycznej, jego eksploatacja generuje znacznie mniej emisji CO2 w porównaniu do pojazdów spalinowych. Przyczynia się to do redukcji zanieczyszczenia powietrza i hałasu w miastach.

Wreszcie, jazda na rowerze elektrycznym to po prostu przyjemność. Dzięki płynnemu wspomaganiu i możliwości dostosowania poziomu wsparcia e-bike zapewnia komfortową i relaksującą jazdę, niezależnie od terenu czy kondycji kolarza.

Nic dziwnego, że te rowery stale zyskują na popularności!

Polecane przez nas modele

Trek Rail 5 Deore Gen 3

To jeden z lepiej sprzedających się rowerów elektrycznych z oferty Trek. Wcale nas to nie dziwi, bo to prawdziwy generator frajdy na kołach!

Trek stworzył aluminiowy rower enduro z wydajnym silnikiem Bosch CX. Bateria ukryta została w dolnej rurze, a jej pojemność wynosi 625 Wh. W praktyce, oznacza to kilka godzin jazdy po szlaku ze wspomaganiem elektrycznym. Możliwy do przebycia dystans uzależniony jest od wagi rowerzysty i ukształtowania terenu.

rower-elektryczny-jak-dziala

Elementy silnika są zabezpieczone specjalną osłoną przed uderzeniami kamieni, co daje użytkownikowi pewność, że podczas ostrego zjazdu może skupić się tylko na szlaku. Dobre wyważenie baterii i silnika sprawiają, że rower prowadzi się jak klasyczny MTB enduro.

Trek Rail 5 ma nie tylko sprawdzony i wytrzymały osprzęt Shimano Deore w układzie 1×12, lecz przede wszystkim świetne zawieszenie. Za amortyzację odpowiada tutaj duet RockShox Deluxe Select+ z 230 mm skoku oraz Rockshox 35 gold z blokadą skoku. To dobry zestaw dla każdego, kto zaczyna przygodę z jazdą w górach.
Jak w praktyce wygląda jazda takim rowerem w górach? Masz rower z pełnym zawieszeniem, który będzie Cię wspomagał silnikiem podczas każdego podjazdu i nie poczujesz żadnego ograniczenia przy zjeździe. To idealna opcja dla każdego, kto lubi weekendy spędzać na szlaku!

Electra Townie Go! 7D EQ Step-Thru

Ten rower jest tak samo wygodny, jak piękny! Electra jest marką, która wyspecjalizowała się w wyjątkowych rowerach miejskich i zdecydowanie robi to dobrze.

Townie Go! wizualnie nawiązuje do klasycznych amerykańskich rowerów typu „cruiser”. Wysoko poprowadzona kierownica i przesunięty środek ciężkości sprawiają, że na tym rowerze jedzie się jak na wygodnym skórzanym fotelu. Sprzyja temu także użycie szerokiego siodła z tłumiącymi nierówności elastomerami.

jak-dzialaja-rowery-elektryczne 
Electra Townie Go! będzie Ci wyjątkowo dobrze służyć, jako środek transportu do pracy lub śródmiejskiej kawiarni.

W przemierzaniu miejskich uliczek pomoże Ci ukryty w tylnej piaście silnik elektryczny. Jego wydajność wynosi 250 W i 40 Nm momentu obrotowego, co sprawia, że możesz spokojnie dojechać do pracy bez nadmiernego zmęczenia i przepocenia wszystkich ciuchów. Inteligentny system dozowania mocy powoduje, że silnik aktywuje się podczas nacisku na pedały i kontroluje wydatkowanie energii z baterii.

Prosty napęd z 7 biegami i mechaniczne hamulce tarczowe sprawiają, że podczas jazdy nie musisz się kompletnie niczym martwić. To prosty w obsłudze i serwisie rower elektryczny, który będzie Twoim wiernym kompanem w przestrzeni miejskiej.

Marin Sausalito ST E1 2023

Marin w tym modelu połączył trzy rowery. To krzyżówka gravela z rowerem fitness i odrobiną MTB. Trzeba przyznać, że jest to mieszanka wyjątkowa, zwłaszcza wizualnie.

Aluminiowa rama została zestawiona ze stalowym widelcem, co stanowi solidną podstawę dla roweru elektrycznego. W dolnej rurze wbudowana została bateria oraz silnik Shimano o mocy 250 W i 40Nm.

jak-dzialaja-rowery-elektryczne

Wydaje się to niewiele, jednak trzeba zauważyć, że jest to rower „wszechstronny”, czyli służący do jazdy po utwardzonych ścieżkach i w lesie. Na tego typu trasach taka moc będzie w zupełności wystarczająca.

Sausalito korzysta z kół o rozmiarze 650B z dość szerokim bieżnikiem 47, co pozwala na wygodną jazdę niemal w każdych warunkach. Wyposażony jest w napęd Shimano Deore w układzie 1 × 10, co pozwala na bezproblemową pracę układu napędowego.

Pozycja rowerzysty za kierownicą przypomina wygodną pozycję z rowerów fitness. Dodatkowo producent wyposażył widelec w gniazda montażowe, co pozwala na jazdę turystyczną z obciążeniem, a wtedy silnik elektryczny może okazać się bardzo pomocny.

Dla kogo jest ten rower? Dla kogoś, kto chce wygodnie dojechać do pracy i od czasu do czasu „pokręcić” po lesie dłuższe dystanse.

Rower elektryczny Cargo Creme Happy Wagon 5S

Ten rower jest żywym przykładem tego, że elektryki zmieniają świat i będą miały coraz więcej zastosowań w codziennym życiu!

Rower cargo służy do tego, by dowozić ładunek z punktu A do punktu B. Co najlepsze, Happy Wagon 5S, gdy nie jest obciążony, prowadzi się zupełnie tak, jak klasyczny rower miejski. Gdy go obciążysz, to możesz przewieźć konkretny ładunek.

Wyróżnia go użycie specjalnej wersji silnika elektrycznego Shimano, która przeznaczona jest do rowerów cargo. Charakteryzuje się innym dawkowaniem mocy niż w przypadku klasycznego e-bike.

jak-dziala-wspomaganie-w-rowerze-elektrycznym

Rama, widelec i kierownica zostały tak zaprojektowane, by dać Ci maksymalnie stabilną jazdę, nawet gdy wykorzystasz do maksimum limit obciążenia w Happy Wagon.

Firma Creme produkuje każdy z elementów konstrukcji na specjalne zamówienie, by rower był możliwie jak najbardziej sztywny pod obciążeniem.

W Happy Wagon znajdziesz dużo niestandardowych rozwiązań, które powodują, że ten jednoślad wyznacza nowy szlak w rozwoju rowerów. Specjalnie wzmocnione koła, zintegrowane zapięcie przeciwkradzieżowe, system „mullet”, który daje Ci więcej przestrzeni ładunkowej… to wszystko sprawia, że jest to wyjątkowy rower elektryczny. Jak działa? Przekonaj się sam!

Jeśli myślisz o tym, by zamienić samochód na dwa kółka, to jest to jeden z niewielu rozsądnych wyborów na rynku.

Dowiedz się więcej: Szerokość obręczy a szerokość opony – jak dopasować dla optymalnej jazdy?

Przyszłość rowerów elektrycznych – innowacje i rozwój

Przyszłość rowerów elektrycznych zwiastuje znaczące postępy w technologii baterii, co zwiększy zasięg i skróci czas ładowania.

Oczekuje się również lepszych silników elektrycznych i zaawansowanych systemów wspomagania pedałowania.

Rozwój inteligentnych funkcji, jak automatyczne oświetlenie i systemy antykradzieżowe, uczyni e-bike'i jeszcze bezpieczniejszymi i bardziej personalizowanymi. Te innowacje sprawią, że e-rowery staną się nie tylko ekologiczną alternatywą, lecz przede wszystkim realną szansą na zmianę codziennego transportu.

jak-dziala-elektryczny-rower

Zakończenie

Rowery elektryczne z roku na rok stają się coraz lepsze, a to sprawia, że my jako użytkownicy będziemy mieli w czym wybierać. A Ty już wiesz, jak działa elektryczny rower!

Jeśli chodzi o selekcję, to na rowerowe zakupy warto oczywiście wybrać nasz sklep. Znajdziesz w nim wszystko to, co niezbędne, by realizować swoją rowerową pasję.

Do następnego!

Polecane produkty