Ładuję...

Jak określić swoje cele treningowe? Rób zdrowy progres w jeździe na rowerze

21/06/2023
Jak określić swoje cele treningowe? Rób zdrowy progres w jeździe na rowerze

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kolarzem, czy doświadczonym zawodnikiem, ustalanie celów treningowych to podstawa. Dlaczego to takie ważne? Jakie cele warto obrać i jak mierzyć ich osiągnięcie? Sprawdź, dlaczego cele treningowe są kluczowym elementem osiągania sukcesu w jeździe na rowerze.

Spis treści:

  1. Cele treningowe w jeździe na rowerze: jak je określić i osiągnąć?
  2. Jak ustalić cele treningowe, by były osiągalne?
  3. Plan treningowy na rower: krok po kroku do realizacji Twoich celów
  4. Przykładowe cele treningowe dla kolarzy
  5. Skuteczne strategie osiągania celów treningowych na rowerze: tak zwiększysz swoją wydajność!

Cele treningowe w jeździe na rowerze: jak je określić i osiągnąć?

Kiedy uprawiasz aktywność fizyczną, jaką jest kolarstwo, wiele uwagi poświęcasz na wybór odpowiedniego jednośladu. Zależnie od tego, czy jeździsz po górach, czy na trasach szosowych, wybierasz rower, który będzie odpowiadał Twojej specjalizacji, np. górala Cannondale, czy szosówkę Trek.  Nie zapominasz też o kasku, stroju, czy doborze akcesoriów. Jednak każdy sport powinien czemuś służyć. Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o celach treningowych. Jednak zasadnicze pytanie brzmi „po co?” Nie można tak po prostu trenować i nie przejmować się żadnymi celami? Pewnie, że można! Jednak, jeśli chcesz robić progres i szlifować swoje umiejętności to cele treningowe będą dla Ciebie wskazówką, jak lepiej jeździć na rowerze.

Rower górski Cannondale Scalpel Carbon 3 29 2023

Cele treningowe – co to jest?

Aby wytłumaczyć Ci, czym tak naprawdę są cele treningowe można posłużyć się nieco encyklopedyczną definicją. Cele treningowe wskazują na konkretne osiągnięcia lub wskaźniki, które kolarz wyznacza sobie do realizacji podczas treningu. Cele treningowe mogą być całkowicie różne i zależne od stopnia zaawansowania kolarza. Często obejmują one zwiększenie wydolności czy siły, redukcję czasu przejazdu na danej trasie, udział w zawodach czy osiągnięcie konkretnego poziomu umiejętności.

Dlaczego warto rozpisać cele treningowe?

Wielu kolarzy, zwłaszcza tych, którzy profesjonalnie trenują już kilka miesięcy, albo nawet lat mogą mieć swoje cele gdzieś z tyłu głowy i  dążyć do ich osiągnięcia nawet bez świadomości realizacji danych założeń. Jednak dla dużej grupy cyklistów treningi bez ustalonego celu mogą być nieco chaotyczne, a nie mierzony progres może zostać zbagatelizowany. Dlatego też warto ustalić, wypowiedzieć głośno, a nawet spisać swoje cele, by móc świadomie planować swój rozwój. Dlaczego to takie ważne?

1. Maksymalne wykorzystanie potencjału

Trening bez celów jest jak jazda na rowerze we mgle. Niby się da, ale jest trudno. Określanie celów treningowych pomaga skierować wysiłki w odpowiednie obszary. Na podstawie celów można opracować konkretne plany treningowe, które koncentrują się na rozwijaniu odpowiednich umiejętności i cech fizycznych. To pomaga uniknąć przypadkowego lub nieefektywnego treningu.

2. Motywacja

Określenie celów daje jasny punkt odniesienia. Konkretny cel działa jako motywator, który pomaga utrzymać zaangażowanie i skupienie podczas treningów. Kiedy masz precyzyjnie określony cel, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego warto wkładać wysiłek w trening.

3. Udoskonalenie strategii

Cele treningowe pozwalają opracować odpowiednie strategie i taktyki, które pomogą osiągnąć sukces. Podczas monitorowania wyników, można sprawdzić, czy przyjęta taktyka się sprawdza i w razie potrzeby zmodyfikować ją, jeśli nie przynosi rezultatów. Określenie celów umożliwia też precyzyjnej dostosować trening do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak lepiej jeździć na rowerze? Wskazówki dla kolarzy

Jak ustalić cele treningowe, by były osiągalne?

Cele treningowe dla kolarza powinny być…SMART! Termin cele SMART wiele osób może kojarzyć z kontekstem marketingowym, jednak w sporcie ta taktyka również sprawdza się rewelacyjnie. Jak skutecznie osiągać cele? Co to znaczy, że cel jest SMART? 

S, jak skonkretyzowany. Cele treningowe powinny być jak najbardziej konkretne. Unikaj ogólnych celów, takich jak „poprawa kondycji”, i postaw na konkretne wyniki, takie jak zwiększenie prędkości o określoną wartość lub pokonanie trasy w określonym czasie. Dzięki temu z łatwością zmierzysz swoje rezultaty i sprawdzisz, czy i kiedy cel został osiągnięty.

M, jak mierzalny. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co dla Ciebie jest miernikiem sukcesu i sprawdzać ten aspekt podczas każdego treningu. Świadomość postępów pomoże Ci ocenić, czy jesteś na właściwej ścieżce w kierunku osiągnięcia celów.

A, jak atrakcyjny. Cel musi mieć dla Ciebie duże znaczenie, jeżeli chcesz być zmotywowany, by go osiągnąć. Dlatego, gdy stawiasz sobie cele, weź pod uwagę już od początku te ze sfery marzeń.

R, jak realny. Jeśli postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko, szybko się zniechęcisz, a Twoje postępy nie będą na tyle satysfakcjonujące, jak zakładałeś. Jeśli zaś będzie zbyt prosty, możesz stracić motywację do dalszych treningów. Dlatego też cel musi stanowić dla Ciebie wyzwanie, ale i być możliwy do zrealizowania. Tak istotne jest sprecyzowanie jasno określonego celu, abyś czuł satysfakcję z jazdy i rezultatów, kiedy podczas treningów dajesz z siebie wszystko.

T, jak terminowy. Cel musi mieć określone ramy czasowe, by móc zachować motywację i określić priorytety. Jeżeli w danym okresie czasu nie uda się osiągnąć celu, wtedy musisz przeanalizować, co poszło nie tak, jakie aspekty nie pozwoliły na osiągnięcie sukcesu i co można poprawić podczas planowania kolejnych celów.

Oprócz celów treningów ważna jest również zbilansowana dieta, która przymierzy się do wykorzystania pełnego potencjału mięśni. Planowanie posiłków dostosowanych do treningów na rowerze – jak zrobić to z głową? Sprawdź!

Plan treningowy na rower – propozycje

Plan treningowy na rower: krok po kroku do realizacji Twoich celów

Jeśli zastanawiasz się, jak osiągać cele treningowe, wykonaj te 5 kroków!

Krok 1. Określ konkretne cele

Korzystając z analizy SMART, określ swoje cele, które chcesz osiągnąć w najbliższym czasie. Postaraj się, by cel był jak najbardziej konkretny i mierzalny. 

Krok 2. Opracuj plan treningowy

Po określeniu celów treningowych warto opracować plan treningowy, który uwzględni specyficzne aspekty, takie jak intensywność, częstotliwość i różne rodzaje treningu. Podczas planowania weź pod uwagę takie aspekty, jak:

  • możliwości fizyczne
  • choroby i kontuzje
  • motywacja
  • sytuacja zawodowa i rodzinna
  • poziom stresu.

Krok 3. Monitoruj postępy

Regularnie śledź swoje postępy przy wykorzystaniu narzędzi takich jak dziennik treningowy, pomiar prędkości, monitor tętna itp. 

Krok 4. Dostosuj treningi

W miarę postępu treningu i monitorowania realizowanych założeń dostosuj swoje treningi do bieżących potrzeb i celów. To może obejmować zwiększenie intensywności, wprowadzenie nowych treningów czy zmianę priorytetów.

Krok 5. Bądź systematyczny i cierpliwy

Osiąganie celów treningowych wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości. Staraj się utrzymać regularność treningów i nie zrażaj się, jeśli postępy są stopniowe. Kontynuuj pracę i wierz we własne możliwości.

Przykładowe cele treningowe dla kolarza

Przykładowe cele treningowe dla kolarzy

Sprawdź, jakie cele możesz obrać, by poprawić swoje wyniki! Oto kilka przykładów celów kolarskich, jakie możesz osiągnąć w różnym czasie!

Zwiększenie wydolności tlenowej

Cel: Zwiększenie VO2 max (pułapu tlenowego) o 5% w ciągu 12 tygodni.

Kiedy najlepiej stosować ten cel treningowy? Ten cel warto spróbować osiągnąć przed rozpoczęciem sezonu (np. trenując na trenażerze) lub na jego początku, ponieważ poprawi to ogólną wydolność organizmu i stworzy solidną podstawę dla dalszego treningu.

Poprawa siły i wytrzymałości

Cel: Zwiększenie maksymalnej siły nóg o 10% w ciągu 8 tygodni.

Kiedy stosować ten cel treningowy? Cel ten warto wyznaczyć sobie na początku sezonu lub w fazie przygotowawczej do maratonu albo zawodów. Pozwoli to zbudować mocne podstawy siłowe i wytrzymałościowe.

Poprawa techniki jazdy

Cel: Poprawa płynności pedałowania i równomierności mocy o 5% w ciągu 6 tygodni.

Kiedy stosować ten cel treningowy? Ten cel można realizować przez cały sezon, poprzez wykorzystywanie treningów doskonalenia techniki i pracy nad płynnością jazdy.

Zwiększenie mocy na podjazdach

Cel: Zwiększenie mocy na podjazdach o 15% w ciągu 10 tygodni.

Kiedy stosować ten cel treningowy?  Ten cel może być szczególnie istotny przed ważnymi wyścigami z trudnymi podjazdami. Powinien być realizowany przede wszystkim w fazie przygotowawczej lub też w okresie specjalizacji przed ważnymi zawodami.

Poprawa sprintu końcowego

Cel: Zwiększenie mocy sprintu końcowego o 10% w ciągu 8 tygodni.

Kiedy stosować ten cel treningowy? Ten cel będzie mieć istotne znaczenie zwłaszcza dla kolarzy sprinterów i może być realizowany przed wyścigami, w których finisz ma duże znaczenie.

Poprawa czasówki

Cel: Skrócenie czasu w jeździe na czas o 30 sekund na dystansie 10 km w ciągu 12 tygodni.

Kiedy stosować ten cel treningowy? Ten cel realizowany jest zazwyczaj w fazie przygotowawczej przed wyścigami czasowymi lub jako element specjalizacji dla kolarzy rozwijających się w tej dyscyplinie.

Rowerzyści, którzy często jeżdżą po leśnych i górzystych terenach będą mieli inny rozkład treningowy w porównaniu do klasycznych kolarzy. Przewyższenia na rowerze, czyli jak poprawnie wykonywać trening podjazdów? Sprawdź, jak to się robi!

Kask rowerowy HJC Ibex 2.0

Skuteczne strategie osiągania celów treningowych na rowerze: tak zwiększysz swoją wydajność!

Nasz ekspert często podkreśla, że: 

Jak skutecznie osiągać cele treningowe – ciekawostka

Stosowanie strategii celów treningowych w kolarstwie ma wiele zalet:

  • działa motywująco, 
  • umożliwia mierzenie postępów, 
  • pomaga w indywidualizacji treningu 
  • osiąganie osobistych sukcesów. 

Przy odpowiednim podejściu i regularnym określaniu celów, możesz nie tylko podnieść swoje umiejętności, ale także czerpać satysfakcję z codziennych treningów i osiągnięć. Warto jednak pamiętać, że wybór celów treningowych to przede wszystkim możliwość dostosowania planu treningowego do indywidualnych potrzeb i umiejętności. Każdy kolarz ma unikalne mocne strony i obszary do rozwoju. Strategia celów treningowych umożliwia skupienie się na tych aspektach, które wymagają większej uwagi i częstszych ćwiczeń, co prowadzi do bardziej efektywnego treningu. Pozwala również na modyfikację celów w zależności od sytuacji życiowej. Układany plan treningowy oparty na celach można oprzeć o wiedzę ekspercką profesjonalnego trenera, który weźmie pod uwagę wiek, stan zdrowia, wcześniejsze doświadczenie sportowe, długość okresu przygotowawczego i plany zawodnika. 


Realizuj swoje cele z najwyższej jakości sprzętem ze sklepu Sprint-Rowery! Wybieraj spośród rowerów najlepszych producentów, wyposaż się w odpowiedni strój i dobierz akcesoria, które ułatwią Ci codzienne treningi. Kupuj przez internet z wygodną dostawą pod same drzwi!