Ładuję...

Jak usunąć rdzę z roweru? Rozwiązania i zapobieganie

27/04/2023
Jak usunąć rdzę z roweru? Rozwiązania i zapobieganie

Mocno zardzewiałe elementy roweru sprawiają, że pojazd nie tylko nie prezentuje się zbyt efektownie, ale również szybciej może odmówić posłuszeństwa i to w najbardziej nieodpowiednim momencie. Jak poradzić sobie z tym popularnym problemem? Czym i jak usunąć rdzę z roweru? Co zrobić, aby zmniejszyć szanse na pojawienie się jej w przyszłości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście. 

Spis treści:

  1. Rdza na rowerze – co robić?
  2. Jak usunąć rdzę z roweru?
  3. Usuwanie rdzy z roweru – praktyczne porady
  4. Rdza w rowerze – jak temu zapobiec?
  5. Najczęściej popełniane błędy podczas dbania o rower
  6. Już wiesz, jak wyczyścić rower z rdzy

Rdza na rowerze – co robić?

Nim przeanalizujemy dokładnie każdy sposób na rdzę w rowerze, warto wyjaśnić, czym właściwie ona jest, jak powstaje i jak jej zapobiegać. Rdza to nazwa dla warstwy o niejednolitej strukturze, powstającej na powierzchni wielu metali. Najczęściej, choć nie zawsze, jest efektem utleniania żelaza i jego stopów (np. stali) w wodzie, wilgotnej atmosferze albo gruncie, w którym nietrudno o wilgoć. Składa się głównie z tlenków i wodorotlenków żelaza, a barwą przypomina brązowo-bordowo-pomarańczową (inaczej rdzawą, zawdzięczając tym samym nazwę koloru) skorupę, która pokrywa górną część metalowych elementów Twojego roweru. 

Rdza to produkt finalny procesu zwanego korodowaniem. Wyróżnić można cztery najpopularniejsze rodzaje korozji. Pierwszy, o którym wspomniano wcześniej, to korozja elektrochemiczna. Zachodzi głównie na skutek stykania się metalu z wodą, ziemią albo wilgotnymi gazami zawartymi w powietrzu. Drugi typ to korozja chemiczna, która zachodzi w warunkach suchych, przy stykaniu się metalu z gazami i cieczami, które nie przewodzą prądu. 

Sprawdź także, jak wygląda Mycie roweru na myjni – czy warto? Jak robić to dobrze? 

rdza-na-kierownicy-roweru

Dalej za niszczenie odpowiadać może korozja fizyczna. Pojawia się wtedy, gdy dany materiał jest wystawiony na czynniki fizyczne, na przykład na wysokie i niskie temperatury, topnienie, promieniowanie, podwyższone pole elektryczne, naprężenia powstające przy nadmiernym obciążeniu, ale też uszkodzenia mechaniczne. 

Czynniki fizyczne także powodują przyspieszenie procesów korozji elektrochemicznej, chemicznej i mikrobiologicznej. Ta ostatnia to rezultat stykania się materiału z bakteriami i grzybami. Na korozję mikrobiologiczną najczęściej narażone jest jednak drewno. Jeśli więc posiadasz przy swoim bicyklu jakieś elementy drewniane, również i one mogą ulec skorodowaniu. 

Jak zapewne się domyślasz, za zniszczone elementy roweru, pękający łańcuch rowerowy czy skorodowane śruby winić powinieneś korozję elektromechaniczną. Konsekwencje jazdy na skorodowanym rowerze mogą być opłakane w skutkach. Odpadające przy dużej prędkości koła, niedociskające się w pełni tarcze hamulcowe lub też niesprawne manetki przy kierownicy roweru, mogą przysporzyć kontuzji i być powodem wielu wypadków. A to wszystko przez nieprzygotowanie i niezabezpieczenie pojazdu. 

rdza-na-rowerach

Jak usunąć rdzę z roweru?

Aby wyczyścić rdzę, należy najpierw zauważyć moment jej pojawienia się. Czy każdy rower jest na nią wystawiony? Na korodowanie narażone są przede wszystkim rowery o stalowej konstrukcji ramy. Jednakże w każdym rowerze – również tym wykonanym z włókna węglowego – znajdziesz metalowe elementy. Mowa tu o tarczach hamulcowych, łożyskach sterów czy kołach. 

Sama rdza najczęściej pojawia się na rowerze podczas zimowej przerwy w treningach. Wówczas rower schowany w piwnicy, garażu lub na strychu, ma największą styczność z wilgocią. Długi czas ekspozycji na nią pozwala korozji postępować, dlatego wyciągając rower wiosną, możesz zauważyć, że łańcuch rowerowy, szprychy, elementy kierownicy czy ramy wymagać będą dokładnego usuwania rdzy

Dowiedz się również Czym smarować łańcuch rowerowy i jak to zrobić? Poradnik 

jak-usuwac-rdze-z-roweru

Usuwanie rdzy z roweru – praktyczne porady

Istnieje sporo sposobów usuwania rdzy, które pomogą pozbyć Ci się tego problemu. Na początek poświęćmy chwilę na domowe rozwiązania, które nie będą wymagały wyjazdu do specjalistycznego sklepu. 

Pierwszy to oczywiście stary i sprawdzony kwasek cytrynowy. W wielu gospodarstwach domowych służy do podkreślenia smaku potraw czy odkamieniania czajnika. Do naczynia z gorącą wodą wsyp dwie/trzy (im większa ilość rdzy, tym więcej kwasku użyj) łyżeczki kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszaj. Następnie włóż do powstałej mikstury zdemontowane z roweru najmniejsze części. Jakie? Z pewnością uda Ci się zdjąć śrubki, dzwonek, koszyk na bidon czy kosz rowerowy. 

Elementy, które są za duże, albo nie udało Ci się ich zdemontować (na przykład przez zapieczenie się śrub), wyczyść delikatnie gąbką zamoczoną w przygotowanym wcześniej płynie. Pamiętaj, że zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane jej gładką stroną. Unikaj twardej i szorstkiej powierzchni, bo istnieje spore ryzyko, że w ten sposób – choć uda Ci się wyczyścić rdzę – to zniszczysz także lakier, którym pokryto pojazd. 

Jeśli nie masz w domu kwasku cytrynowego, skorzystaj z sody oczyszczonej. Zmieszaj ją z wodą, tworząc w ten sposób specjalną pastę. Następnie nałóż ją na zardzewiałe elementy. Odczekaj około dwóch godzin i przejdź do usuwania rdzy. W tym celu powinieneś skorzystać ze starej szczoteczki do zębów, najlepiej takiej o miękkim włosiu. 

sposob-na-rdze-w-rowerze

Co prawda sam proces pozbywania się skorodowanej skorupy za pomocą miękkiego czyściwa może się wydłużyć, lecz zmniejszysz szansę na zniszczenie powierzchni ramy. Szczoteczka zaś, w porównaniu z gąbką, da Ci dostęp do trudniej dostępnych zakamarków bicykla. Szukasz oszczędności na czasie? Zmoczone zardzewiałe elementy posyp sodą. To rozwiązanie ma jednak oczywisty minus – nie pokryjesz korozji tak dokładnie, jak rozprowadzając przygotowaną pastę. 

Co w przypadku, gdy w szafce kuchennej nie znajdziesz ani kwasku cytrynowego, ani sody oczyszczonej? Nic straconego. Połącz w wodzie sok z cytryny oraz kilka łyżeczek soli. Następnie działaj w podobny sposób, nakładając płyn na konkretne części pojazdu, czyszcząc i dokładnie spłukując ciepłą wodą. 

Czyszczenie roweru można również wykonać za pomocą octu. Małe i łatwo dostępne części wrzuć do miseczki i zalej, pozostawiając w niej na kilka godzin. Inne elementy wyczyść przy pomocy gąbki zmoczonej octem. W trosce o skórę dłoni warto założyć gumowe rękawiczki, które nie pozwolą na mało komfortowe podrażnienia. 

Rdza na kierownicy roweru, łańcuchu czy kołach może zostać zwalczona także za pomocą specjalnych kosmetyków rowerowych. Często kolarze posiadają takie w swojej szafie. Te produkty zapewniają z reguły ochronę przed szybkim powrotem korozji na metalowe elementy pojazdu. 

Jeśli nie masz takich produktów w zanadrzu, z pewnością gdzieś na strychu lub w garażu ukryłeś klasyk każdego polskiego majsterkowicza. WD-40, bo o nim mowa, to profesjonalny odrdzewiacz, który dodatkowo natłuszcza. Spełni funkcję sprayów przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji roweru, a nie narazi Cię na dodatkowe koszty. Pamiętaj jednak, że preparat ten niekorzystnie będzie wpływał na gumowe i plastikowe części roweru. Pilnuj też, aby resztki rdzy nie dostały się w niedostępne miejsca Twojego dwukołowca. 

rdza-na-rowerze

Rdza w rowerze – jak temu zapobiec?

Chcąc zapobiegać tworzeniu się rdzy na rowerze, musisz skupić się na kilku istotnych czynnikach. Pierwszy z nich to oczywiście przechowywanie pojazdu w suchym i ciepłym miejscu. Jest to utrudnione szczególnie zimą, gdyż z reguły garaż, piwnica czy strych nie są częściami budynków, które słyną z wybitnej izolacji przed wilgocią. Jeśli nie masz innej możliwości, postaraj się umieścić swoje dwa kółka w pokrowcu na rower, który, choć w części ochroni je przed zgubnym wpływem wody. 

Tutaj przeczytaj więcej o tym, jak wygląda Przechowywanie roweru – gdzie, jak? Podpowiadamy! 

Dalej, pamiętaj, aby po każdej jeździe, przynajmniej osuszyć bicykl, a najlepiej wcześniej go umyć. Ta kwestia dotyczy w głównej mierze jazdy jesienią i zimą, kiedy decydujesz się na pokonywanie trasy w deszczu lub w miejscach, gdzie leży już rozsypana sól drogowa. Poprzez mycie jednośladu masz szansę zmniejszyć tempo rozwoju korozji. W przypadku gdy podczas najbrzydszej pogody trenujesz na trenażerze, uważaj na kropelki potu, które spływają w dół i również mogą powodować rdzewienie poszczególnych elementów. 

Po trzecie nie miej oporów, aby korzystać z profesjonalnych detergentów do pielęgnacji rowerów. Preparat czyszczący Morgan Blue Bio Bike Cleaner 1000ml wystarczy Ci na co najmniej dziesięć solidnych czyszczeń, a możesz nim także umyć samochód, który także czeka na w garażu na swoją kolej. Chcąc zatroszczyć się o ramę, warto wybrać też Finish line środek BIKE WASH do czyszczenia, który dodatkowo zabezpiecza ją przed korozją. 

czym-usunac-rdze-z-roweru

Najczęściej popełniane błędy podczas dbania o rower

Najbardziej podatnym na korodowanie w rowerze jest jego łańcuch, wykonany właściwie w całości ze stali. Niezależnie od pory roku, powinieneś go pielęgnować profesjonalnym smarem. Wielu kolarzy sądzi, że wystarczy tę czynność powtórzyć raz do roku, najlepiej przed przerwą zimową lub tuż po niej. Jednak nic bardziej mylnego. Tak samo, jak silnik w samochodzie potrzebuje oleju, tak rowerowy łańcuch – smaru. Potrzebujesz nowego zapasu? Smar CeramicSpeed UFO Drip New Formula to coś dla Ciebie! Dzięki niemu, pomiędzy aplikacjami przejedziesz nawet do 300 kilometrów. 

usuwanie-rdzy-z-roweru

Niektórzy zaś twierdzą, że łańcucha rowerowego nie należy zmieniać, aczkolwiek i tutaj prawda jest całkowicie inna. Wymiana zapewnia pełną sprawność napędu. Pozwoli Ci także uniknąć nieprzyjemnego hałasu, przeskakiwania i innych niepożądanych zjawisk, które wywołuje zbyt rozciągnięty łańcuch rowerowy. Ciekawe rodzaje tego elementu, takie jak Łańcuch Shimano CN-M6100 HG, znajdziesz na Sprint-Rowery.pl.

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy łańcuch nadaje się już do wymiany? Z pomocą przyjdzie Ci wskaźnik zużycia łańcucha Topeak Prepstation.

jak-wyczyscic-rower-z-rdzy

Już wiesz, jak wyczyścić rower z rdzy

Korodowanie metalu jest czynnikiem, który bardzo szybko prowadzi do zniszczenia ważnych elementów roweru. Co za tym idzie, zmniejsza się wartość pojazdu, skraca trwałość i pogarsza estetyka wyglądu. Niestety rdzewiejący rower jest również niebezpieczny dla jego właściciela oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Na szczęście istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie bicykla przed wilgocią, która powoduje powstawanie rdzy. Nawet jeśli któryś z elementów pojazdu ulegnie korozji, masz szansę odwrócić to niekorzystne zjawisko i nie potrzebujesz do tego wielkich nakładów finansowych. 

Wystarczy, że skorzystasz z oferty sklepu internetowego Sprint-Rowery. Tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby ochronić Twój rower przed rdzą, a także zabezpieczyć go przed jej pojawieniem się.