Ładuję...

Motywacja do ćwiczeń – 4 sposoby, gdzie jej szukać

25/01/2023
Motywacja do ćwiczeń – 4 sposoby, gdzie jej szukać

Motywacja do ćwiczeń może być wyzwaniem, ale jest niezbędna do osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu zdrowia. Poznaj sprawdzone sposoby, by nigdy Ci jej nie brakło!

Spis treści:

  1. Dlaczego motywacja do ćwiczeń jest tak ważna?
  2. Jak zmotywować się do ćwiczeń?
  3. Co powoduje spadek motywacji do ćwiczeń?
  4. Zmotywowany? Czas na ćwiczenia!

Dlaczego motywacja do ćwiczeń jest tak ważna?

Jeśli chodzi o zdrowy styl życia i wymarzone efekty sportowe, motywacja jest kluczowa. Bez niej łatwo stracić z oczu powód, dla którego zechce Ci się realizować plan treningowy, a rezygnacja z dalszej pracy nad sportowymi efektami jest na wyciągnięcie ręki. Dlaczego warto pracować nad motywacją do uprawiania sportu?

Przede wszystkim motywacja do ćwiczeń pomaga nam wytrwać w dążeniu do naszych celów. Kiedy jesteśmy zmotywowani, bardziej prawdopodobne jest, że będziemy trzymać się regularnych ćwiczeń i wprowadzać niezbędne zmiany w naszej diecie i stylu życia, aby osiągnąć zamierzony efekt. Takie nastawienie zwiększa regularność i pomoże Ci osiągnąć rezultaty treningowe, jakich oczekujesz.

Po drugie, kiedy masz motywację, masz poczucie, że pokonasz wyzwania i przeszkody, które staną na Twojej drodze, zamiast poddawać się i rzucać wszystko. Pomoże Ci to wytrwać i osiągnąć cele, nawet gdy jest ciężko.

Po trzecie, pomaga Ci zachować koncentrację. Gdy jesteś odpowiednio zmotywowany, masz większą skłonność do skupienia się na celu i unikasz rozpraszania uwagi. Utrzymanie tego stanu przez możliwie jak najdłuższy czas jest jednym z filarów, na którym buduje się wielkie sukcesy.

Skąd brać motywację do ćwiczeń?

Zwiększenie motywacji do ćwiczeń to wyzwanie, z którym zmagają się nawet profesjonalni sportowcy. Bez tego możesz zapomnieć o regularnym treningu i dobrych rezultatach.

Gdy będziesz trenować regularnie, zadbasz o stan swojego organizmu. Jeśli nie wiesz, jak zmotywować się do ćwiczeń, to lepiej znajdź sposób jak to zmienić, bo wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego życia to zmniejszenie ilości wizyt u lekarza w przyszłości. Trenuj, nawet jeśli Twoim celem nie jest wymarzona sylwetka.

Jak wskazuje Barbara Gierdoba w swoim artykule „Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze”:

W zakresie zdrowia psychicznego podejmowany wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku, zmniejsza ryzyko napadów paniki, poprawia samopoczucie oraz działa antydepresyjnie. Aktywność fizyczna powoduje zwiększony przepływ krwi przez mózg, lepsze dostarczenie składników odżywczych i tlenu…

Wniosek jest prosty – warto zadbać o to, by utrzymać motywację do treningu na możliwie najwyższym poziomie, bo to jest zdrowe i pozwala pozostać w dobrej formie psychicznej i fizycznej.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Śledź swoje postępy

Zapisywanie swoich treningów to dobry sposób, dzięki któremu Twoja motywacja do treningu stale będzie na wysokim poziomie. Obserwowanie progresu jest bodźcem, który pozwoli Ci iść dalej, zwłaszcza gdy poczujesz i zobaczysz pierwsze efekty swojej ciężkiej pracy i regularnych ćwiczeń.

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z pomiarem treningowym, dobrym gadżetem jest smart-opaska Garmin Vivofit 4.

To lekkie i eleganckie urządzenie ma w sobie wszystko, czego potrzeba Ci do śledzenia swoich postępów podczas aktywności fizycznej na podstawowym poziomie. Co wyróżnia Garmin Vivofit 4?

  • Wydajna bateria, którą wystarczy naładować raz w roku.
  • licznik kalorii,
  • licznik kroków,
  • możliwość sparowania z telefonem i aplikacją Garmin Connect,
  • czytelny i kolorowy wyświetlacz LCD,
  • elegancki, nierzucający się w oczy design,
  • licznik przepłyniętych długości basenu,
  • wodoodporność.

Dla średniozaawansowanych użytkowników polecamy jeden z popularniejszych modeli marki Garmin – Vivoactive 3

Ten zegarek sportowy właściwie nie ma konkurencji w tym przedziale cenowym i oferuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Wyróżnia się wytrzymałą baterią i czytelnym wyświetlaczem. Co jeszcze ma do zaoferowania ten model?

  • 15 fabrycznie zainstalowanych aplikacji sportowych – jest gotowych do użycia od razu po wyjęciu z pudełka,
  • wbudowany moduł GPS umożliwia rejestrowanie dystansu, tempa, lokalizacji i wszystkich niezbędnych parametrów treningowych na świeżym powietrzu,
  • wygodny pomiar tętna z nadgarstka eliminuje konieczność użycia opaski na klatce piersiowej,
  • wbudowana funkcja Garmin Pay pozwala na zostawienie portfela w domu,
  • zapewnia precyzyjny pomiar tętna, wyznaczanie progu tlenowego i automatyczną synchronizację z aplikacją Garmin Connect.

Motywacja do ćwiczeń

Z kolei, jeśli należysz do tych, którzy szukają najlepszego sprzętu na rynku i dysponują odpowiednim budżetem, to zegarek sportowy Garmin Fenix 6 Pro stworzono właśnie dla Ciebie. To szczyt techniki w dziedzinie monitorów sportowych! Dlaczego? 

  • Czytelny ekran o przekątnej 1,3 cala pokryto szkłem hartowanym Gorilla Glass,
  • w pełni synchronizuje się ze smartfonem, dzięki czemu otrzymujesz możliwość odbierania sms, połączeń i powiadomień z portali społecznościowych,
  • wbudowany moduł Bluetooth pozwala na używanie słuchawek bezprzewodowych,
  • wbudowana pamięć daje możliwość na wgranie aż 2000 utworów,
  • współpracuje z aplikacją Spotify,
  • ma możliwość pełnej integracji z Garmin Connect i Garmin Connect IQ Store,
  • jest wodoszczelny i zgodny z amerykańskimi normami wojskowymi dotyczącymi temperatury i wstrząsów,
  • zegarek samodzielnie wezwie pomoc i poda służbom ratunkowym koordynaty GPS, jeśli ulegniesz wypadkowi,
  • ma wbudowaną nawigację GPS, GLONASS, GALILEO,
  • ma też wbudowany kompas, barometr i wysokościomierz,
  • wyróżniają go rozbudowane funkcje treningowe takie jak: określenie Twojej gotowości na trening, pomiar pułapu tlenowego, liczbę oddechów na minutę i wskazówki dotyczące snu oraz regeneracji.

Znajdź partnera treningowego

Jedną z największych zalet partnera do treningów jest to, że może on pomóc Ci utrzymać dyscyplinę i sprawi, że motywacja do wyjścia z domu będzie znacznie wyższa. Kiedy ćwiczysz z kimś innym, jest mniej prawdopodobne, że pominiesz trening lub będziesz szukać wymówek. Towarzystwo kogoś, z kim można ćwiczyć, może również dać Ci więcej radości i przełamie monotonię. 

Ponadto partner treningowy może zapewnić wsparcie i zachętę wtedy, gdy przyjdzie gorszy dzień, a Ty będziesz mieć ochotę porzucić swoje postanowienia. Telefon od niego w krytycznym momencie to dobra motywacja zewnętrzna do zrobienia treningu.

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

Dodatkową zaletą treningu w grupie jest możliwość doskonalenia formy i techniki. Szczególnie w okresie przygotowawczym i podczas technicznych treningów rowerowych ma to duże znaczenie. Partner treningowy może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele, dostarczając informacji zwrotnych i sugestii, jak poprawić wydajność każdego ćwiczenia.

Wyznaczaj sobie realistyczne cele

Jeśli chodzi o kondycję i budowanie formy, wyznaczanie realistycznych celów jest kluczem do utrzymania motywacji. Zamiast próbować zrobić zbyt wiele zbyt szybko, zacznij od małych, osiągalnych celów, do których możesz dążyć. 

Na przykład, jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, możesz zacząć od zobowiązania się do przejażdżki przez 30 minut każdego dnia lub wykonywania kilku podstawowych ćwiczeń w domu. Po osiągnięciu tych celów możesz stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania treningów. Po okresie 2-3 tygodni regularnych ćwiczeń, Twoja motywacja do treningów znacznie wzrośnie.

Próbuj różnych treningów

Nie wiesz, jak się zmotywować do ćwiczeń? Baw się sportem! Wykonywanie w kółko tych samych ćwiczeń może stać się nudne. Zmieniaj rodzaj treningu w zależności od pogody i Twojego samopoczucia. Mieszanie różnych aktywności to świetny sposób, aby Twoje treningi były świeże i interesujące. Wypróbuj różne rodzaje ćwiczeń, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie lub podnoszenie ciężarów i co kilka tygodni zmieniaj swoją rutynę.

Co powoduje spadek motywacji do ćwiczeń?

Zła organizacja czasu

W toku codziennych obowiązków łatwo jest zapomnieć o tych czynnościach, które robimy dla siebie. Trening to czas dla Ciebie i Twojego ciała. Nie ma znaczenia, czy chcesz go zrobić dla lepszej formy sportowej, czy po prostu trenujesz dla zdrowia. Wyznacz sobie w kalendarzu godziny, które przeznaczysz na aktywność fizyczną i trzymaj się ich, a zobaczysz dużą poprawę chęci do treningu i samopoczucia.

Sposoby na motywacje do ćwiczeń

Brak rezultatów = brak motywacji do treningu

Brak postępów może prowadzić do spadku motywacji i chęci do treningu. Jeśli Twoim celem jest podnoszenie poziomu sportowego, to być może Twój organizm wysyła Ci sygnał. Wprowadzenie nowej aktywności fizycznej lub zrobienie badań kontrolnych jest dobrym pomysłem w takiej sytuacji. 

Błędne oczekiwania i złe wyobrażenie

Zbyt wielkie oczekiwania względem wykonanego wysiłku mogą doprowadzić do szybkiego wypalenia się i rezygnacji. Pracuj nad tym, by Twoje założenia treningowe były realistyczne, bo za każdym razem, gdy ich nie zrealizujesz to Twoja motywacja i chęć do aktywności fizycznej spadnie.

Jeśli nie wiesz, ile wysiłku wymaga osiągnięcie rezultatu, o którym marzysz, to znajdź kogoś, kto już to zrobił i poproś o radę. 

Wypalenie i brak motywacji do ćwiczeń

Wszyscy tam byliśmy – wpatrując się w sprzęt do ćwiczeń, czując brak inspiracji i motywacji do ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane napiętym harmonogramem, poczuciem wypalenia, czy po prostu brakiem ochoty, to stan, który jest dla Ciebie informacją zwrotną od organizmu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że brak motywacji jest zjawiskiem normalnym. Każdy przechodzi przez okresy, w których nie czuje się najlepiej i jeśli zajdzie taka potrzeba, można zrobić sobie przerwę. Po prostu pamiętaj o swoich celach i wróć do nich, gdy poczujesz, że to odpowiednia pora.

Jeśli przegapisz trening, nie załamuj się. Zamiast tego przypomnij sobie, dlaczego zacząłeś i skup się na powrocie do właściwego rytmu.

Co powoduje spadek motywacji do ćwiczeń?

Zmotywowany? Czas na ćwiczenia!

Motywacja do ćwiczeń może być trudna do utrzymania, ale jest niezbędna do osiągnięcia swoich celów sportowych. Na każdego z nas działają inne techniki i strategie jej wypracowania. Jasny cel, śledzenie postępów i fajne towarzystwo treningowe to tylko niektóre z tych, które są skuteczne i mogą być wprowadzone od zaraz.

Jeśli brakuje Ci odpowiedniej motywacji, to pamiętaj o tym, że zawsze możesz wejść na nasz kanał YouTube, na którym Kamil i nieKamil robią różne dziwne rzeczy, żeby inspirować ludzi do jeżdżenia rowerem. A jakby coś było Ci potrzebne, masz nadmiar pieniędzy albo po prostu nas lubisz, to najlepsze akcesoria do uprawiania Twojego ulubionego sportu kupisz w Sprint-Rowery!

Artykuł Ci się podoba? Podziel się z nami swoim sposobem na motywacje do regularnych treningów i wspólnie pomóżmy tym, którym niełatwo wstać z kanapy.