Ładuję...

Pierwszy rowerek dla dziecka - poradnik

01/09/2020
Pierwszy rowerek dla dziecka - poradnik

Jazda na rowerze to wspólnie spędzony czas, aktywność na świeżym powietrzu i mnóstwo zabawy dla malucha i dla rodzica!
Dziś mamy coś dla rodziców najmłodszych pociech - poradnik, jaki pierwszy rowerek dziecięcy wybrać.
Jak się za to zabrać? Oczywiście wybór sprzętu to nie jedyna zagwostka. Zastanawiasz się, kiedy uczyć dziecko jeździć na rowerze i właściwie jak to zrobić? Z naszymi radami zostaniesz dumnym rodzicem jeżdżącego dziecka!

Pierwszy rowerek biegowy

Rowerki biegowe to świetna zabawka, która rozwija dziecko psychomotorycznie i przygotowuje je do późniejszych etapów nauki jazdy na rowerze. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na pierwszy rower dziecięcy. Z naszego doświadczenia wynika, że

jeśli Twoje dziecko chodzi i samo utrzymuje równowagę, może już korzystać z rowerku biegowego

Zazwyczaj będzie to wiek ok. 1,5 roczku. Przy zakupie pierwszego (i każdego kolejnego!) rowerku pamiętaj o najważniejszych kwestiach, takich jak:

  • kolor i model, które się spodobają
  • bezpieczeństwo!

Kupując w zaufanym sklepie, masz pewność, że nie narazisz swojego dziecka na wypadki i od najmłodszych lat zapewnisz mu rower wysokiej jakości.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego rowerku biegowego? Przede wszystkim musi się podobać! Producenci tworzą najróżniejsze modele rowerków w bogatej gamie kolorystycznej, żeby zachęcić maluchy do zdrowej zabawy.

Im rowerek jest prostszy i lżejszy, tym lepiej - hamulce czy przerzutki to dodatki, którymi warto się zainteresować nieco później. Znacząco zwiększają wagę zabawki.
Pierwszy rowerek biegowy może mieć 2, 3 lub 4 kółka w zależności od modelu. Dziecko trzyma kierownicę i odpycha się nóżkami, żeby jechać. Uczy się koordynacji i balansu.

Pierwszy rowerek z pedałami

Kiedy Twoje dziecko opanuje jazdę na biegówce, czas pomyśleć o pierwszym rowerku z pedałami. Tutaj sprawa się troszkę komplikuje, bo maluchy rosną w różnym tempie. Dobranie odpowiedniego rozmiaru do wzrostu Twojego dziecka to kluczowa sprawa - często kusi nas zakup czegoś “na zapas”, żeby wystarczyło na dłużej, ale to złudne. Twoje dziecko nie zainteresuje się czymś, na czym będzie mu niewygodnie. Źle dobrany rowerek będzie stał nieużywany, a przecież nie o to chodzi!

Dla najmłodszych powstają rowerki z kołami 12”, 16” i 20”. Jaki rozmiar wybrać?

Nasza tabelka rozmiaru roweru dziecięcego pozwoli Ci dobrać odpowiednią średnicę kół. Pamiętaj, żeby dobierać rozmiar od wzrostu dziecka, a nie jego wieku. Każdy maluch rośnie inaczej. Najważniejszym parametrem jest długość nogi mierzona od kroku w dół.

Żeby dziecko czuło się komfortowo, najlepiej w pierwszych latach życia wybierać modele z niższą ramą, takie, na które dziecko bez problemu wsiądzie.

Pierwszy rower dziecięcy będzie miał prawdopodobnie 12”. Takie modele mają albo tzw. torpedo, czyli hamulec nożny, albo hamulce na kierownicy. Torpedo jest prostsze w użyciu, i intuicyjne. Hamulec na kierownicy uczy z kolei, jak działają większe rowery i może ułatwić późniejsze etapy rowerowej edukacji (tak samo jak rowerek biegowy uczy pedałowania, kierowania i równowagi).

 

Rowerek 16” i 20” dla przedszkolaka

Rowery z kołami 16” i 20” to idealny wybór dla odrobinę większych dzieci. Poza wieloma kolorami i wzorami mają też dodatkowe funkcje, takie jak amortyzator i przerzutki. Rowerek dziecięcy powinien mieć osłonę na łańcuch.

Wybierając rowerek, zwróć również uwagę na wagę - większość ma ok. 8-10 kg. Rama w dobrej jakości rowerku dziecięcym jest aluminiowa.

Wszystko to dobrze sprawdzić z samym zainteresowanym. Jeśli będziesz miał okazję, przed zakupem sprawdź, jak dziecko radzi sobie z wagą rowerku i które modele i kolor najbardziej się mu podobają. Im więcej się dowiesz, tym bardziej trafiony prezent!

Dziecko będzie też zachwycone akcesoriami, które zwiększą Wasze poczucie bezpieczeństwa i zapewnią jeszcze więcej frajdy, na przykład: 

W rowerku dziecięcym najważniejszy jest komfort, bezpieczeństwo i zabawa. Pozorna oszczędność przy zakupie może skończyć się źle dobranym, za ciężkim rowerem lub nawet wypadkiem. 

Dodatkowe kółka czy kij od szczotki? Nauka w praktyce

Nauka jazdy na rowerze to idealna wspólna zabawa, a często także początek pasji. Twoje dziecko może złapać bakcyla!
Z drugiej strony nic dziwnego, że pierwsze jazdy obfitują w mniejsze lub większe wywrotki.

Kiedy uczysz dziecko jeździć na rowerze, bądź przede wszystkim zaangażowany i cierpliwy. To nic dziwnego, że Twoja pociecha się boi, a jak już przychodzi co do czego, to chętniej patrzy na pedały, niż na drogę.
Jesteś jeżdżącym rodzicem? Świetnie, tym więcej empatii powinieneś mieć.

Ze swojego doświadczenia podpowiadamy: naukę najlepiej zacząć na podwórku lub, jeśli nie macie takiej możliwości, to na nie uczęszczanej drodze gruntowej.

Nie zaczynajcie nauki jazdy na ścieżce rowerowej!

To niebezpieczeństwo i dużo stresu dla dziecka, dla Ciebie i dla innych rowerzystów. Upadek na asfalcie boli znacznie bardziej niż na trawie czy ubitej ziemi. Zostaw to na później.
Niech początek nauki skupi się na koordynacji, równowadze i balansie. Kiedy Twoje dziecko poczuje się już wystarczająco pewnie i przestanie się przewracać, zabierz je w miejsce z kostką brukową.
Nie naciskaj i nie wymagaj. To, że inne 4-latki z osiedla już jeżdżą, to nie znaczy, że Twoje dziecko też musi. Wszystko przyjdzie z czasem.

Tagi