Pierwszy rowerek dla dziecka - poradnik
Jazda na rowerze to świetny sposób na wspólnie spędzony czas, aktywność na świeżym powietrzu i mnóstwo zabawy dla małego dziecka i rodzica. W tym artykule mamy coś dla rodziców najmniejszych pociech – poradnik, jaki pierwszy rowerek biegowy dla dziecka wybrać.
Spis treści:
- Pierwszy rowerek biegowy – nauka jazdy
- Pierwszy rowerek z pedałami
- Lekkie rowerki dla przedszkolaka
- Dodatkowe kółka czy kij od szczotki? Nauka w praktyce
Pierwszy rowerek biegowy – nauka jazdy
Rowerki biegowe to świetna zabawka, która rozwija dziecko psychomotorycznie i przygotowuje je do późniejszych etapów nauki jazdy na rowerze. Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na pierwszy rower dla dziecka. Z naszego doświadczenia wynika, że jeśli Twój maluch chodzi i utrzymuje równowagę, może już korzystać z rowerku biegowego. To właśnie nauka utrzymywania równowagi ma ogromne znaczenie dla najmłodszych.
Zazwyczaj będzie to w okolicach drugich urodzin pociechy. Przy zakupie pierwszego (i każdego kolejnego!) rowerku pamiętaj o najważniejszych kwestiach, takich jak:
-
kolor i model, które się spodobają,
-
elementy zwiększające bezpieczeństwo.
Kupując w zaufanym sklepie, masz pewność, że nie narazisz swojego dziecka na wypadki i od najmłodszych lat zapewnisz mu rower wysokiej jakości. To wpływa również pozytywnie na zainteresowanie małych dzieci aktywnością i zachęci do samodzielnej jazdy.
Na co jeszcze warto zwracać uwagę przy wyborze rowerka biegowego?
Ważne, żeby miał możliwość regulacji siedziska, aby zapewnić komfort, co też przekłada się na lepsze utrzymanie równowagi i bezpieczną jazdę. Trzeba też zwrócić uwagę, by był to lekki rower. W końcu dzieci muszą zdobywać nowe umiejętności, a nie walczyć z nadmiernym ciężarem. Im rowerek jest prostszy i lżejszy, tym lepiej! Natomiast hamulce czy przerzutki to dodatki, którymi warto się zainteresować nieco później. Rowerki dla dzieci to przede wszystkim niska waga. Mają też kierownice przystosowane do małych dłoni, a to również niezbędne do nauki jazdy.
Pierwszy rowerek biegowy może mieć 2, 3 lub 4 kółka w zależności od modelu. Dziecko trzyma kierownicę i odpycha się nóżkami, żeby jechać. Uczy się koordynacji i balansu. Dlatego rowerek trójkołowy lub taki z bocznymi kołami zawsze będzie dobrym pomysłem.
Rower dziecięcy biegowy Trek Kickster 12 2022
To właśnie przykład rowerka biegowego, z którym maluch rozpocznie naukę jazdy na rowerze bez pedałów. Świetnie sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci, dla których jednoślad to nowa zabawka. Rodzice zaś nigdy nie zapomną pierwszych przygód malucha na dwóch kółkach.
Pierwszy rowerek z pedałami
Kiedy Twoje dziecko opanuje jazdę na rowerku biegowym, czas pomyśleć o pierwszym rowerku z pedałami. Tutaj sprawa się troszkę komplikuje, bo maluchy rosną w różnym tempie. Dobranie odpowiedniego rozmiaru do wzrostu i umiejętności dziecka to kluczowa sprawa – często kusi nas zakup czegoś „na zapas”, aby wystarczyło na dłużej, jednak to złudne. Twoje dziecko nie zainteresuje się czymś, na czym będzie mu niewygodnie. Źle dobrany rowerek będzie stał nieużywany, a przecież nie o to chodzi! Dlatego warto dobrze przemyśleć, jaki będzie pierwszy rower z pedałami.
Dla najmłodszych powstają jednoślady z kołami 12”, 16” i 20”. Jaki rozmiarowo rowerek wybrać?
Nasza tabelka rozmiaru roweru dziecięcego pozwoli Ci dobrać odpowiednią średnicę kół. Pamiętaj, żeby dobierać rozmiar od wzrostu dziecka, a nie jego wieku. Każdy maluch rośnie inaczej. Najważniejszym parametrem jest długość nogi mierzona od kroku w dół.
Żeby dziecko czuło się komfortowo, najlepiej w pierwszych latach życia wybierać modele z niższą ramą, takie, na które dziecko bez problemu wsiądzie. To ułatwi naukę jazdy i zdobywanie nowych umiejętności.
Pierwszy rower dziecięcy będzie miał prawdopodobnie 12”. Takie modele mają albo tzw. torpedo, czyli hamulec nożny, albo hamulce na kierownicy. Torpedo jest prostsze w użyciu, i intuicyjne. Hamulec na kierownicy uczy z kolei, jak działają większe rowery i może ułatwić późniejsze etapy rowerowej edukacji (tak samo jak rowerek biegowy uczy pedałowania, kierowania i równowagi).
Kiedy chodzi Ci po głowie pierwszy jednoślad dla pociechy, pewnie jest to model z bocznymi kółkami. To oczywiście świetne rozwiązanie na pierwszy rower dla dziecka. Tak naprawdę nie ma w tym wypadku wytycznych, co do wieku dziecka. Boczna kółka można z powodzeniem zamontować w pierwszym rowerze z pedałami, co pomoże dziecku w doskonaleniu utrzymywania równowagi. Bez bocznych kółek z reguły trudniej jest rozpocząć prawdziwą naukę jazdy. A to jednak już coś zupełnie nowego w porównaniu do rowerka biegowego.
Rower dziecięcy Cannondale Trail 16" FW 2023
Rower z pedałami Cannondale, który zapewni dziecku stabilny start w samodzielnej nauce jazdy. To model, który wyposażony jest w dodatkowe kółka, które zwiększają bezpieczeństwo małych dzieci podczas pierwszych rowerowych przygód.
Lekkie rowerki dla przedszkolaka
Rowery z kołami 16” i 20” to idealny wybór dla odrobinę większych dzieci. Poza wieloma kolorami i wzorami mają też dodatkowe funkcje, takie jak amortyzator i przerzutki. Rowerek dla dziecka powinien mieć osłonę na łańcuch. Dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej naukę utrzymywania równowagi mają już za sobą, a więc w grę raczej nie wchodzą dodatkowe boczne kółka. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pomóc w ten sposób dziecku, jeśli tego potrzebuje.
Wybierając rowerek, zwróć również uwagę na wagę – większość ma ok. 8-10 kg. Rama w dobrej jakości rowerku dla dzieci jest aluminiowa.
Wszystko to dobrze sprawdzić z samym zainteresowanym. Jeśli będziesz miał okazję, przed zakupem sprawdź, jak dziecko radzi sobie z wagą rowerku i które modele i kolor najbardziej się mu podobają. Im więcej się dowiesz, tym bardziej trafiony prezent! Dlatego warto też dziecku pozwolić samemu wybrać rowerek (jeśli oczywiście nie przekracza zakładanego budżetu, bo ostateczne słowo ma przecież rodzic).
Dziecko będzie też zachwycone akcesoriami, które zwiększą Wasze poczucie bezpieczeństwa i zapewnią jeszcze więcej frajdy, na przykład:
-
dzwonek, klakson
-
stopka
-
oświetlenie i odblaski
-
ochraniacze na łokcie i kolana oraz rękawiczki rowerowe
-
koszyk, bagażnik.
W rowerku dziecięcym najważniejszy jest komfort, bezpieczeństwo i zabawa. Pozorna oszczędność przy zakupie może skończyć się źle dobranym, za ciężkim rowerem lub nawet wypadkiem.
Również i w tym wypadku warto podkreślić, że bardzo ważna jest regulacja. Maluch musi bez problemu dosięgać do pedałów czy podłoża, by móc bezpiecznie jeździć. Na szczęście w przypadku dziecka w wieku przedszkolnym, łatwiej jest już dobrać rower, który da się przez dłuższy czas regulować. To już zupełnie inna konstrukcja dwóch kółek niż w przypadku wspomnianego na początku rowerka biegowego.
Rower dziecięcy GT Stomper 20 Prime 2024
Rower dla dziecka, który łączy jakość i styl. Jest połączeniem tego, czego potrzebują najmłodsi rowerzyści – solidność, funkcjonalność oraz wygoda. To już model stworzony z myślą o tych, dla których nauka jazdy jest już pieśnią przeszłości i pragną samodzielnie pokonywać pierwsze kilometry.
Dodatkowe kółka czy kij od szczotki? Nauka w praktyce
Nauka jazdy na rowerze to idealna wspólna zabawa, a często także początek pasji. Twoje dziecko może złapać bakcyla i jazda na dwóch kołach stanie się jego ulubioną zabawą. Oczywiście pierwsze jazdy obfitują w mniejsze lub większe wywrotki. Brak wspomagania tylnego koła bocznymi kółkami jest mniej bezpieczne na początku, ale w ten sposób dzieci uczą się trzymać równowagę na rowerze.
Kiedy przygotowujesz malucha do jazdy na rowerze, jako rodzic bądź przede wszystkim zaangażowany i cierpliwy. To nic dziwnego, że Twoja pociecha się boi, a jak już przychodzi co do czego, to chętniej patrzy na pedały, niż na drogę. Jesteś jeżdżącym rodzicem? Świetnie, tym więcej empatii powinieneś mieć.
Ze swojego doświadczenia podpowiadamy – naukę najlepiej zacząć na podwórku lub, jeśli nie macie takiej możliwości, to na nie uczęszczanej drodze gruntowej. Lepiej nie zaczynać jazdy na ścieżce rowerowej, ponieważ jest tam mniej bezpiecznie z uwagi na obecność innych rowerzystów.
To niebezpieczeństwo i dużo stresu dla dziecka, dla Ciebie i dla innych rowerzystów. Upadek na asfalcie boli znacznie bardziej niż na trawie czy ubitej ziemi. Zostaw to na później. Niech początek nauki skupi się na koordynacji, równowadze i balansie. Kiedy Twoje dziecko poczuje się już wystarczająco pewnie i przestanie się przewracać, zabierz je w miejsce z kostką brukową. Nie naciskaj i nie wymagaj. To, że inne 4-latki z osiedla już jeżdżą, to nie znaczy, że Twoje dziecko też musi. Wszystko przyjdzie z czasem, a w tym momencie najważniejsze jest bezpieczeństwo.