Ładuję...

Polskie marki rowerowe – jakie modele proponują polscy producenci?

21/07/2023
Polskie marki rowerowe – jakie modele proponują polscy producenci?

Odkryj świat polskich rowerów, gdzie jakość spotyka innowację. W tym artykule sprawdzimy polskie marki rowerowe, ich ofertę i dowiemy się, dlaczego warto wybrać rodzimych producentów. Czy to godni konkurencji gigantów z zachodu? W wielu dziedzinach tak! 

Spis treści:

  1. Rowery polskiej produkcji: Dlaczego warto postawić na rodzimą jakość?
  2. Polskie marki rowerowe – nasz przegląd najlepszych producentów
  3. Ranking polskich rowerów: Zobacz, które modele warto poznać
  4. Najlepsze polskie rowery – co jeszcze powinieneś wiedzieć?
  5. Zakończenie

Rowery polskiej produkcji: Dlaczego warto postawić na rodzimą jakość?

Sprzedaż jednośladów w Polsce rośnie w siłę, a razem z nią polscy producenci. Nasze marki obecne są w każdym segmencie, oferując rowery crossowe, rowery elektryczne i rowery szosowe. 

Wybierając rowery polskiej produkcji, wspierasz naszą gospodarkę, bo nawet jeśli części produkowane są w azjatyckich fabrykach, to większość montażu odbywa się w naszym kraju. Jest to o tyle ważne, że kompletnie nie mamy się czego wstydzić, a nasi producenci potrafią wyznaczyć trendy nawet dla światowych gigantów.

Polskie rowery są cenione za solidność wykonania, atrakcyjne wzornictwo i konkurencyjne ceny. Najbardziej rozpoznawalna jest prawdopodobnie marka Kross, nie jest ona jednak jedyną, na którą warto zwrócić uwagę.

Sprawdź, co proponuje marka Kross: Rower crossowy – Kross Evado 5.0. Podpowiadamy, czy warto go mieć!

Rowery polskiej produkcji

Polskie marki rowerowe – nasz przegląd najlepszych producentów

Jakie są polskie marki rowerowe? Rodzimych producentów jest na rynku kilku, a każdy charakteryzuje się jakością wykonania i ciekawymi modelami rowerów, które wytwarza.

Unibike

To polska marka rowerowa, która jest obecna na rynku od wielu lat. Jest znana z produkcji rowerów o wysokiej jakości, które są dostępne w przystępnej cenie. Jeśli chodzi o Unibike, w ofercie znajdziemy rowery górskie, rowery miejskie, czy rowery trekkingowe.

Unibike produkowany jest w Bydgoszczy i prowadzi bardzo umiejętną strategię. Polska firma rowerowa od lat buduje swoja rozpoznawalność w segmencie niedrogich jednośladów dla masowego odbiorcy i robi to znakomicie! Potrafią wypuścić na rynek perełki, które śmiało mogą zawstydzić gigantów rynkowych, czego przykładem jest Unibike Geos. Niestety te perełki są w takim nakładzie, że ich kupno graniczy z cudem.

Unibike potrafi produkować ciekawe rowery, które zaskakują pozytywnie ceną.

Jakie są polskie marki rowerów?

Kross

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Współpraca z Mają Włoszczowską i jej starty na rowerach tej marki sprawiły, że Kross stał się czołowym polskim producentem.

Jest kilka linii modelowych, które produkowane przez lata zbudowały sobie solidną pozycję na rynku. Mogą to być rowery szosowe z serii Vento, gravele Esker i niedrogie trekkingowe Trans. 

Kross po próbach rywalizacji z największymi producentami zrozumiał, że jest w stanie znacznie więcej zrobić w segmencie rowerów ze średniej półki. Całkiem ciekawie rozwija się ta marka, jeśli chodzi o e-bike, tworząc niedrogie rowery elektryczne do miasta.

To, co zwraca uwagę to dożywotnia gwarancja na ramę i niezły stosunek jakość/cena.

NSBikes/Rondo/OctaneOne

Ta trójka to obecnie chyba największa nasza duma narodowa, którą można pochwalić się na świecie.

NSBikes to marka założona przez Szymona Kobylińskiego, która jednocześnie jest też właścicielem podmarek Rondo i OctaneOne. Firma specjalizuje się w rowerach do ekstremalnej jazdy i powstała z prawdziwej pasji. Polskie rowery NSBikes znajdziesz na najbardziej wymagających trasach downhillowych na świecie.

NS tworzy wysoko specjalistyczne produkty dla bardzo wąskiej grupy klientów. Zainteresowani modelami jednak daliby się za NS „pokroić”, bo takich rowerów nie produkuje nikt inny. 

Markę NSBikes możesz bliżej poznać w wywiadzie, który Kamil zrobił z Szymonem Kobylińskim.

Rondo to wyjątkowa marka, która produkuje fenomenalne rowery gravelowe. Niejeden model wyznaczył szlaki, którymi podążyli znacznie więksi producenci. Dziś główną ambasadorką marki na świecie jest Maja Włoszczowska.

OctaneOne za cel postawiło sobie dostarczenie najlepszych rozwiązań z NSBikes i Rondo do rowerów bardziej przystępnych cenowo. Można tę zależność porównać do relacji Toyota-Lexus. Znajdziemy w ich ofercie zarówno rowery do DIRT, jak i gravele.

Ranking polskich rowerów: Zobacz, które modele warto poznać

Zrobiliśmy przegląd przez polskie rowery, by dać Wam przykład kilku modeli, które wypadają lepiej niż ich zachodnie odpowiedniki. Ciekawy, jak wygląda ranking polskich rowerów? Sprawdź nasze propozycje!

Gravel terenowy – Rondo Mylc

To żywy przykład innowacji, którą Rondo wprowadza na rynek graveli. Mylc powstał jako rower gravelowy, którego stabilność i przewidywalność na zjeździe będą na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku innych rowerów tego typu. 

Wyróżnia go EGG, czyli specjalna, opracowana przez Rondo gravelowa geometria, która powoduje, że rower jest stabilny niemal w każdych warunkach. Do tego producent klasycznie wykorzystał TwinTip, który pozwala na zmodyfikowanie geometrii w zależności od trasy, którą będziesz się poruszać.

Mylc (którego z bliska zobaczysz na naszym YouTube) jest solidnym gravelem dla kogoś, kto uwielbia jeździć w terenie. Osprzęt w postaci SRAM Apex 1, karbonowy widelec i wytrzymałe koła, to kombinacja, która da Ci mnóstwo radochy podczas jazdy. 

No i ten wygląd! Trudno przejść obok niego obojętnie!

Dowiedz się więcej: Czym zaskoczył polski producent rowerów? Czyli Rondo Mylc jako nowa generacja gravela! 

Czy to najpopularniejszy polski gravel? Kross Esker

„A bo ja kupiłem Kross Esker…” to jeden z najczęściej powtarzanych komentarzy pod naszymi filmami na YouTube, które traktują o tej kategorii rowerów.

Co w tym Eskerze takiego dobrego? Weźmiemy pod lupę wersje 4.0, bo akurat z jej dostępnością na rynku nie ma problemu. Na pierwszy rzut oka, jest to bardzo ładny rower!

Esker 4.0 zbudowany jest na stalowej ramie i widelcu. To dobra propozycja dla kogoś, kto szuka roweru na dalszą wyprawę, bo stal jest najpewniejszym z materiałów. Swoje waży, jednak tłumi drgania niewiele gorzej od włókna węglowego, co przekłada się na wysoki komfort jazdy.

Komponenty, których użyto w tym modelu, są produkowane dla marki Kross. Trochę nas zastanawia ten ruch, tak samo jak dostępność części serwisowych w razie gdyby, których element trzeba by było wymienić.

Na pewno podobają nam się obręcze WTB, które są wytrzymałe i stosunkowo lekkie, a także solidne dodatki w postaci siodełka WTB i owijka Fizik. Esker 4.0 korzysta też z mechanicznych hamulców tarczowych TRP Spyre. Nie są złe, jednak w deszczu ich moc może nie był wystarczająca.

Ewidentnie jest to rower stworzony dla kogoś, kto zaczyna przygodę z gravelem. Jego bezpośrednią konkurencją jest na przykład Marin Nicasio+, a w promocyjnej cenie nawet NS Bikes Rag+ 3.

Mamy wrażenie, że Esker zbudował markę na tym, że był jednym z pierwszych dobrych graveli w przystępnej cenie. Dziś ten segment jest znacznie bardziej konkurencyjny.

Rower gravel Marin Nicasio+ 2023

Rower Yeti – Unibike Geos

Zachwyty nad tym rowerem możecie zobaczyć w naszym nagraniu na YouTube. To kawał porządnego roweru. Tak dobra maszyna, że gdyby Unibike wyprodukował ich 100 000, to prawdopodobnie wszystkie by się sprzedały. Niestety, Unibike wytwarza go w homeopatycznych ilościach. Jeśli tylko gdziekolwiek go znajdziecie, to bierzcie w ciemno. Mimo że rzadko jest dostępny, nie moglibyśmy go nie opisać.

Przede wszystkim rower Geos jest bardzo ładny! Czarny matowy lakier z delikatnymi napisami sprawia, że ma wyjątkowy charakter. Wszystkie dodatki w postaci kierownicy (aero), mostka i detali to coś, czego nie wstydziłyby się nawet największe światowe marki. Gdyby tego było mało to nawet siodełko i owijka są marki Fizik.

W cenie Geos otrzymujemy Shimano GRX. Kaseta jest produkcji Shimano z serii 105, hamulce hydrauliczne GRX400 i obręcze w kołach francuskiej firmy MACH.

To najlepszy gravel ze średniej półki. Nie ma lepszego wyboru dla kogoś, kto zaczyna przygodę z jadą w tym stylu.

Przy analizie rowerów produkowanych przez polskie firmy nie możemy pominąć bardzo ważnej kategorii – trekkingów. Mamy się tutaj czym pochwalić, bo Polska jest dużym rynkiem zbytu dla tych uniwersalnych konstrukcji. 

Unibike Voyager

W ostatnim czasie na naszym kanale YouTube pojawiło się video, w którym możecie z bliska obejrzeć dwa rowery Unibike – Voyager i Vision.

Unibike wyspecjalizował się w trekkingach i właściwie nie ma sobie równych w tej kategorii. Voyager jest bardzo dobrym wyborem, gdy szukasz roweru do jazdy po mieście, na którym przewieziesz zakupy i pojeździsz dla przyjemności na ścieżce rowerowej. Jest kompletnie wyposażony, to znaczy, że ma dobre światła, przednią piastę z prądnicą i bagażnik z błotnikami. Na pokładzie jest nawet pompka i długa, stabilna nóżka, dzięki której rower nie przewróci Ci się na postoju.

Przeczytaj także: Jakie wybrać oświetlenie rowerowe? Ranking od Sprint-Rowerów! 

Producent pomyślał także o osłonie łańcucha, by osoby jeżdżące Voyager’em do pracy nie pobrudziły sobie ubrań smarem i nie martwiły się o wciągnięcie kawałka materiału w poruszający się mechanizm.

W kwestiach technicznych jest to bardzo dobrze skonfigurowany rower trekkingowy. Rama wykonana jest z lekkiego, hydroformowanego aluminium, a napęd wykorzystuje komponenty Shimano Alivio i Tourney. Napęd w układzie 3x8 będzie odpowiedni do rekreacyjnej jazdy po mieście i ścieżkach rowerowych.

To, co nam się jeszcze podoba w Voyager, to małe detale, po których można poznać, że producent przyłożył się do produkcji tego roweru. Kable i linki poprowadzone są w estetyczny sposób, a sam rower poskładany jest z dużą starannością. To dobra propozycja dla każdej osoby, która potrzebuje wszechstronnego roweru do jazdy po mieście.

Kross Trans 5.0

To bezpośredni konkurent Unibike Voyager. Można kupić go w bardzo podobnej cenie. Czy są między nimi jakieś różnice?

Pierwszą różnicą, która rzuca się w oczy jest lepsze wyposażenie niż w przypadku Unibike. Kross Trans 5.0 ma hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT200 i tylną przerzutkę Shimano Deore, która jest o klasę wyżej od Alivio z Unibike. Rama przygotowana przez Kross ma inną geometrię. Górna rura jest skrócona i poprowadzona pod kątem, dzięki temu rower ma poprawioną zwrotność. 

Koła skonfigurowane są na obręczach produkowanych przez Kross i wykorzystują piasty Shimano. Przednia piasta wyposażona jest w prądnice zasilającą oświetlenie. Miłym dodatkiem do tego roweru jest markowe, komfortowe siodło Selle Royal i akcesoria w postaci błotników, bagażnika, stopki i osłony na układ napędowy. 

Trans 5.0 poza niewielkimi detalami jest lepiej wyposażony niż Unibike Voyager. To dobry i praktyczny rower, który sprawdzi się w niemal każdej sytuacji podczas codziennej jazdy.

Rower trekkingowy Kross Trans 5.0 2023

Najlepsze polskie rowery – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Wbrew pozorom na naszym rodzimym rynku dzieje się całkiem dużo! Są jednak polskie marki rowerów, które wyraźnie pozycjonowane są pod zachodniego użytkownika i nie zawsze pozytywne informacje i ich odbiór na rynku docierają do polskiego konsumenta. Przykładem może być Rondo, które nie boi się innowacji, robi świetne i piękne rowery, a w Polsce nie cieszy się gigantyczną popularnością, bo jest produktem, za który trzeba trochę zapłacić.

W tym roku zdecydowali się na ryzykowny ruch, wprowadzając nowość Rondo Mylc – gravel nastawiony na typowo terenową jazdę. Wszystko wskazuje, że tym tropem pójdą też więksi producenci w następnym sezonie. Zwłaszcza że tak zdarzało się już wcześniej. Po wprowadzeniu TwinTip duzi producenci zaczęli kopiować to rozwiązanie w swoich rowerach. W pewnych przypadkach możemy nawet zauważyć inspiracje kształtem ramy, których Rondo było pierwszym pomysłodawcą.

Najlepsze polskie rowery – ciekawostka

 

Zakończenie

Wiesz już jakie polskie marki mamy na rynku i czego można się po nich spodziewać. Każdą z nich znajdziesz w naszym sklepie internetowym Sprint-Rowery, do którego serdecznie zapraszamy! 

Jeśli tylko chcesz obejrzeć któryś z nich z bliska, to rzuć okiem na nasz kanał YouTube. Felcik (nasz operator) za zbliżenia na rowery i montaż naszych przemyśleń, kiedyś dostanie Oskara.

Do następnego!