Ładuję...

Poradnik: Jak dobrać rower do wzrostu dla maksymalnego komfortu jazdy

05/01/2024
Poradnik: Jak dobrać rower do wzrostu dla maksymalnego komfortu jazdy

Jak dobrać rower do wzrostu, by był komfortowy i bezpieczny? W tym poradniku pokażemy Ci, jak wybrać sprzęt skrojony pod Ciebie niczym elegancki garnitur. Rower, a wzrost – czy zawsze kalkulatory producentów mają rację? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Znaczenie właściwego rozmiaru roweru
  3. Jak dopasować rower do wzrostu
  4. Wykorzystanie kalkulatora do doboru roweru
  5. Rozmiar roweru a komfort jazdy
  6. Zakończenie

rower-a-wzrost

Wstęp

Wybór odpowiedniego roweru to decyzja, która zdecydowanie wykracza poza samą estetykę. Choć na początku mogłoby wydawać się inaczej!

To przede wszystkim kwestia dopasowania do potrzeb i wymiarów użytkownika. Odpowiedni rozmiar roweru jest kluczowy dla zapewnienia maksymalnego komfortu, efektywności i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jest to szczególnie ważne, gdyż niewłaściwie dobrany rower może prowadzić do niewygodnej i nieefektywnej pozycji. Przekłada się to na większe ryzyko kontuzji oraz zmniejsza przyjemność z jazdy.

Wybierając rower, należy wziąć pod uwagę nie tylko wzrost, ale również długość nóg, styl jazdy oraz indywidualne preferencje.

Różne typy rowerów – miejskie, górskie, trekkingowe – wymagają różnych metod doboru rozmiaru. Na przykład, w rowerach górskich ważna jest zdolność do szybkiego manewrowania, podczas gdy w rowerach miejskich kluczowa jest wygoda i ergonomia.

Pomożemy Ci zrozumieć, dlaczego odpowiedni rozmiar roweru jest tak ważny. Podpowiemy, jak go prawidłowo dobrać, aby Twoje wycieczki rowerowe były pełne komfortu i radości.

Zbyt duży rower – konsekwencje

Nieprawidłowa pozycja: jazda na rowerze, który jest za duży, może prowadzić do nieprawidłowej pozycji ciała. 

Zwiększone przez to napięcie w plecach, ramionach i nogach może prowadzić do bólu i dyskomfortu. Długotrwała jazda na zbyt dużym jednośladzie może być przyczyną kontuzji.

Kontrola nad rowerem: zbyt duży rower utrudnia kontrolę, co może zwiększać ryzyko wypadków, szczególnie w trudnych warunkach drogowych lub terenowych. Odczujesz to zwłaszcza na zakrętach.

Efektywność jazdy: nieoptymalna pozycja na zbyt dużym rowerze może również zmniejszać efektywność pedałowania, co oznacza, że rowerzysta musi włożyć więcej wysiłku w jazdę na takim rowerze.

Zbyt mały rower – konsekwencje

Ograniczona przestrzeń: zbyt mały rower ogranicza przestrzeń dla ciała rowerzysty. Może to prowadzić do skurczów i bólu, szczególnie na dłuższych trasach.

Niewłaściwa postawa: jazda na rowerze, który jest zbyt mały, często wymusza nienaturalną i niewygodną pozycję, co może prowadzić do problemów z kręgosłupem oraz innych kontuzji.

Zmniejszona kontrola i stabilność: rower, który jest zbyt mały, może być trudniejszy do kontrolowania, szczególnie przy wyższych prędkościach i w złych warunkach atmosferycznych.

Znaczenie właściwego rozmiaru roweru

Dobrze dopasowany rozmiar roweru jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Niewłaściwy rozmiar może prowadzić do nieprawidłowej postawy, co zwiększa ryzyko kontuzji, bólu pleców i ramion.

Zbyt duży rower utrudnia kontrolę, podczas gdy zbyt mały ogranicza ruchy i zmniejsza efektywność pedałowania. Odpowiedni rozmiar ramy zapewnia wygodną pozycję siedzenia, minimalizuje napięcie mięśni i obciążenie stawów, co przekłada się na większą przyjemność z jazdy. 

Przeczytaj także: Trasy rowerowe Roztocze – jednośladem przez serce polskiej przyrody

Jak dopasować rower do wzrostu

Dobierając wielkość roweru do wzrostu podczas zakupów internetowych, ważne jest, aby skorzystać z domowych metod pomiaru, które pomogą w wyborze odpowiedniej wielkości.

Przed zakupem, zmierz swoją wysokość oraz długość nogi od krocza do podłoża. Pomoże Ci to w  określeniu rozmiaru ramy. Większość producentów oferuje tabele rozmiarów, które pomogą dopasować te wymiary do konkretnego modelu roweru.

Sprawdź, czy opis produktu zawiera informacje o rekomendowanym wzroście dla danego rozmiaru ramy. To wartość, którą najczęściej podajemy przy każdym modelu w naszym sklepie.

Pamiętaj, że podczas siedzenia na siodełku powinieneś móc swobodnie dotknąć stopami podłoża w razie, gdy wystąpi konieczność podparcia się na postoju. Podczas pedałowania na najniższym punkcie, kolano powinno być lekko zgięte.

Sprawdź również odległość od siodełka do kierownicy, aby upewnić się, że nie będzie to powodować nadmiernego rozciągania się ani skurczu ciała.

Te wskazówki są szczególnie ważne przy zakupie roweru online, gdzie nie masz możliwości fizycznego wypróbowania roweru przed zakupem. Dadzą Ci przybliżone rezultaty. Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z naszą obsługą lub skorzystać z usług bikefittingu dla dokładniejszego dopasowania.

Bikefitting

Jak dobrać rower do wzrostu? Najlepszą metodą jest usługa bikefittingu.

To proces dopasowania roweru do indywidualnych potrzeb i warunków anatomicznych użytkownika. Ma na celu zapewnienie maksymalnego komfortu, wydajności i bezpieczeństwa podczas jazdy.

Proces ten obejmuje dostosowanie wielu elementów roweru, takich jak rozmiar ramy, ustawienie siodełka, kierownicy oraz pedałów, aby idealnie pasowały do budowy ciała i stylu jazdy kolarza.

Bikefitting jest szczególnie ważny dla osób regularnie jeżdżących na rowerze. Zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Przygotowaliśmy materiał video, który ukazuje, na czym dokładnie polega taka usługa i dlaczego warto z niej skorzystać.

Wykorzystanie Kalkulatora do Doboru Roweru

Wykorzystanie kalkulatora do doboru roweru to wygodne i efektywne narzędzie, które pomaga w znalezieniu idealnego rozmiaru ramy.

Proces ten zaczyna się od określenia prawidłowej długości kroku, co można zrobić za pomocą metrówki i poziomicy (lub książki) w domowych warunkach. Następnie, na podstawie tego pomiaru oraz wybranego typu roweru, kalkulator online dostarcza rekomendacji dotyczących rozmiaru ramy.

Na pytanie, jak dobrać rower do wzrostu, kalkulator obliczy wszystkie parametry i pomoże Ci dobrać model,  uwzględniając różne geometrie ram producentów oraz indywidualne proporcje ciała. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie. Dzięki temu nawet przy zakupie roweru online można mieć pewność, że wybrany model będzie odpowiedni dla indywidualnych wymiarów ciała.

Przeczytaj także: Jazda rowerem zimą nie musi być wyzwaniem! Poznaj polecane modele trenażerów

Rozmiar Roweru a Komfort Jazdy

Wybór odpowiedniego rozmiaru roweru jest ważny dla zapewnienia komfortu podczas jazdy.

Są jednak marki rowerów, które projektują geometrie tak, że dobranie rozmiaru jest wyzwaniem. Inni z kolei, robią to wzorowo i oferują nawet szerszą skalę rozmiarów, by jak najłatwiej było Ci dopasować rower do siebie. 

Kross Esker 7.0 2023 – rower, do którego trzeba się przyzwyczaić

To jeden z najpopularniejszych graveli na rynku. Kross stworzył rower, który stał się niemal „kultowy” dla wielu rowerzystów szukających komponentów wysokiej jakości w atrakcyjnej cenie.

jak-dobrac-rozmiar-roweru-do-wzrostu
Testowaliśmy ten model w naszej recenzji, Kross ma rozmiarówkę, delikatnie mówiąc „wprowadzającą w błąd”. Są to rowery, które wymagają pewnego przyzwyczajenia i „wyczucia”.

 

Gdy szukasz wrażeń sportowych, warto rozważyć kupno rozmiaru mniejszego, niż sugeruje to tabelka producenta. Taki zabieg pozwala na uzyskanie lepszej kontroli nad Eskerem szczególnie w ciasnych sekcjach i zakrętach.

Przyznajemy, że jest to dość dziwne, bo Kross Esker 7.0 jest rewelacyjnie wyposażonym gravelem na ramie z włókna węglowego, który ewidentnie konfigurowano pod jazdę sportową i jako taki, jest pozycjonowany na rynku.

Dzięki osprzętowi Shimano GRX 600 zmiana biegów jest wystarczająco szybka, by spróbować swoich sił z Eskerem w wyścigach gravelowych.

Hamulce z serii GRX 400 dadzą Ci właściwą siłę hamowania nawet w mokrych warunkach pogodowych, a koła DT Swiss 540 z piastami Shimano stanowią dobry początek w sportowej jeździe gravelem.

Jeżeli komuś to bardziej odpowiada, to producent przewidział Kross Esker 7.0 w wersji z osprzętem SRAM Rival.

Dobór roweru do wzrostu w przypadku Kross Esker, nie jest łatwy, jednak gdy już się do niego przyzwyczaisz, to jest to jeden z lepszych graveli na rynku w tej cenie. 

Pinarello Granger X3 – włosi oferują najłatwiejszy dobór roweru do wzrostu?

Jak dobrać wielkość roweru do wzrostu? Można tak, jak robi to Pinarello!

Ten włoski producent stopniuje swoje rozmiary ram właściwie co 10 centymetrów wzrostu, co ułatwia trafienie na właściwy rozmiar roweru do wzrostu.

jak-dobrac-wielkosc-roweru-do-wzrostu


Pinarello Granger X3 skierowany jest do kogoś, kto chce mieć gravel z wysokiej półki do jazdy długodystansowej. To sprzęt przygotowany dla kogoś, kto gotów jest zapłacić za wyjątkowość, design i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, jakie tylko są na rynku rowerowym. Zdecydowanie jest to marka premium i czuć to w jakości wykonania.

Piękna rama z włókna węglowego oferuje długodystansową geometrię endurance. Jej asymetryczny tylny trójkąt oraz gravelowa odmiana widelca Pinarello Onda pomogą Ci zredukować część drgań podczas jazdy. Jest to jedna z lżejszych ram z włókna węglowego w segmencie graveli, a na pewno jedna z najładniejszych, jakie można znaleźć na rynku.

Specjalnie opracowany system integracji kokpitu i przewodów TiCR sprawia, że kierownica wygląda bezbłędnie. Żaden z elementów nie jest widoczny na zewnątrz i nie zaburza aerodynamiki.

Kompletne wyposażenie w komponenty Shimano 105 Di2 powoduje, że zarówno zmiana biegów, jak i kontrola hamowania stoją na najwyższym poziomie i z powodzeniem można z tym rowerem planować starty w długodystansowych wyścigach gravelowych.

Pinarello Granger X3 możecie pooglądać z bliska w naszej recenzji video, a rowery tego producenta zamawiamy specjalnie dla klientów. 

 

Polygon Helios A8 – dobór roweru do wzrostu godny marki premium?

Pinarello wie, jak dobrać rower do wzrostu. Polygon robi to jeszcze lepiej!

Polygon Helios A8 oferuje aż 7 rozmiarów ram i każdy z nich obejmuje przedział do 8 centymetrów wzrostu. Dzięki temu klient jest w stanie zapomnieć o problemie „rower, a wzrost”. Rozmiarówka jest elastyczna i każdy znajdzie coś dla siebie.

jak-dobrac-rower-do-wzrostu-kalkulator
To jeden z najciekawszych rowerów szosowych z włókna węglowego na rynku (a już z pewnością w tej cenie!).

Rama oficjalnie jest dopuszczona do wszystkich startów rangi UCI, a jej niska masa i aerodynamiczne kształty sprawiają, że parametrami może pozytywnie zaskoczyć nawet właścicieli znacznie droższych rowerów.

Koła z włókna węglowego i klasyczny, mechaniczny układ przerzutek Shimano Ultegra 2×11 powodują, że to doskonały wybór dla każdego, kto szuka roweru szosowego do długodystansowej jazdy.

W Helios A8 jest wszystko, aby czerpać pełnymi garściami radość z jazdy po asfalcie. 

Dobór roweru do wzrostu w marce Trek, jak to wygląda?

Trek oprócz szerokiej rozmiarówki podaje także parametr, jakim jest zalecana wewnętrzna długość nogi (mierzona od pachwiny do podłoża). Dobór roweru do wzrostu jest dzięki temu znacznie łatwiejszy.

Dla przykładu: Trek Procaliber 9.5, który jest sportowym rowerem górskim na zaawansowanej technologicznie ramie z włókna węglowego, oferuje aż 6 rozmiarów. Maksymalny wzrost rowerzysty może wynosić aż 203 centymetry, a najmniejszy 155 cm.

 
To dobra baza pod dalszą rozbudowę, bo do ramy z włókna węglowego dołączone zostały komponenty ze średniej półki. Napęd Shimano Deore 1x12 oraz amortyzator RockShox Judy z powietrzną komorą to dobre połączenie do rekreacyjnej jazdy.

Nie oznacza to jednak, że nie poczujesz tego, jak fantastycznie i przewidywalnie prowadzi się Procaliber w ciasnych leśnych sekcjach. To właśnie rama jest najważniejsza w rowerze górskim. Posiadając ten rower, bez problemu możesz planować długie terenowe wycieczki, a nawet start w okolicznych zawodach XC lub maratonie.

 

Nie bez powodu w naszej recenzji oceniliśmy go jako „strzał w 10!”. To świetny model, który stosunkowo łatwo dopasujesz do wzrostu.

rozmiar-roweru-do-wzrostu

Zakończenie

Wiesz już, jak dobrać rower do wzrostu i dlaczego jest to takie ważne. Komfort, bezpieczeństwo i brak dolegliwości bólowych podczas jazdy, pozwolą Ci na przekraczanie kolejnych granic i bicie rekordów rowerowych.

Wszelkie niezbędne akcesoria do tego znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Każdy rower posiada zakładkę „dobierz rozmiar”, która ułatwi Ci zakupy. Jeśli coś będzie dla Ciebie niejasne, to nie wahaj się skontaktować z naszą obsługą klienta. Pomożemy!

Do następnego!

Polecane produkty