Ładuję...

Rower szosowy czy gravel? Sprawdź zestawienie – Kross Esker 4.0 i Vento 2.0!

27/01/2023
Rower szosowy czy gravel? Sprawdź zestawienie – Kross Esker 4.0 i Vento 2.0!

Zastanawiasz się nad kupnem nowego roweru? Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy wybrać szosówkę, czy gravela, sprawdź nasze zestawienie przedstawicieli obu kategorii. Dowiedz się, czym różnią się wybrane modele i jakie mają cechy, by móc podjąć najlepszą decyzję zakupową!

Spis treści:

  1. Czym różni się rower szosowy od gravela?
  2. Kross Esker 4.0 i Vento 2.0! Co wybrać?
  3. Podsumowanie zestawienia Kross Esker 4.0 vs Vento 2.0
  4. Gravel czy szosa? Na jaki rower się zdecydujesz?

Czym różni się rower szosowy od gravela?

Jeśli kochasz prędkość i chcesz eksplorować nieznane trasy to rower szosowy lub gravelowy będzie dla Ciebie świetnym wyborem. Czym jednak one się różnią? Nasze krótkie porównanie rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

Rower szosowy – niekwestionowany król… szos!

Sportowa, szosówka lub jak kto woli kolarzówka to demon prędkości. W profesjonalnych wyścigach kolarze są w stanie osiągnąć nimi prędkość nawet do 80 km/h! Ich cechami charakterystycznymi są:

  • lekka i wąska rama,
  • kierownica w kształcie tzw. baranka, 
  • duże i cienkie koła,
  • gładkie opony,
  • kierownica i siodełko na mniej więcej takiej samej wysokości.

Wyścigowe rowery szosowe często mają sztywne ramy pozbawione amortyzacji. Ich waga nie przekracza 10 kg. Wykonane są zazwyczaj z najlepszej jakości aluminium lub włókna węglowego.

Rower szosowy do czego?

Na rowerze szosowym, cyklista przyjmuje pochyloną pozycję, która jest najbardziej aerodynamiczna, co poprawia osiągi. Takie ułożenie nie należy do najwygodniejszych, dlatego też jednoślady szosowe są przeznaczone do szybkiej jazdy po gładkich, asfaltowych powierzchniach. Ich wąskie opony stały się swego rodzaju ikoną i wyróżnikiem rowerów tego typu. Ich ogumienie zazwyczaj pompowane jest do bardzo wysokich ciśnień, nawet do 15 atmosfer.

Rower gravelowy – jak po żwirze 

W naszym pięknym języku jednoślad gravelowy określany jest również jako „szutrówka”. Nazwa ta jest jak najbardziej trafna, gdyż rowery typu gravel zostały zaprojektowane po to, by szybko pokonywać duże odległości po drogach szutrowych. Jednak poradzą sobie niemal w każdych warunkach – na drogach asfaltowych, żwirowych, polnych czy leśnych. 

Gravele łączą w sobie zalety szosówek, rowerów przełajowych i endurance. W takim rowerze oprócz prędkości liczy się także komfort jazdy, dlatego też modele te są bardziej uniwersalne. Pomimo wielu podobieństw do klasycznej kolarzówki, gravel ma kilka cech charakterystycznych jedynie dla tego rodzaju rowerów:

  • szerokie opony,
  • rama z obniżonym środkiem suportu,
  • kierownica o ergonomicznym gięciu,
  • dodatkowe mocowania,
  • hamulce tarczowe,
  • napęd o szerokim zakresie przełożeń. 

Gravel do czego?

W ramie roweru gravelowego mieszczą się opony od około 35 mm, do nawet 50 mm szerokości. Pozycja na gravelu jest mniej wygięta i co za tym idzie, bardziej komfortowa niż na wyścigowej szosówce. Jego geometria pozwala na panowanie nad jednośladem w warunkach offroadowych. Od kolarzówki rowery gravelove odróżnia też szersza i nieco inaczej wygięta kierownica o dolnym chwycie rozchodzącym się ku bokom. 

Gravel będzie też miał mocowania na bidony, a także otwory do zamontowania błotników czy bagażników. W rowerach tych najczęściej spotykane są hamulce tarczowe hydrauliczne. 

Jakie podobieństwa występują pomiędzy szosą a gravelem?

  • Sylwetka podczas jazdy,
  • kształt kierownicy,
  • sztywny widelec (chociaż nie zawsze). 

Jakie są główne różnice między rowerem gravelowym a szosowym?

  • Główne przeznaczenie,
  • szerokość opon,
  • waga, 
  • funkcjonalność ramy.

Rower szosowy dla kogo?

Kross Esker 4.0 i Vento 2.0! Co wybrać?

Kross Esker 4.0 i Vento 2.0 to reprezentanci dwóch przedstawianych przez nas typów rowerów. Vento to szosówka, a Esker jest należy do rowerów gravelowych. Sprawdź, jak prezentuje się ich specyfikacja i jakie parametry posiadają oba modele. Który z nich jest lepszy? Na jaki model się zdecydować? Dowiesz się już za chwile!

Kross Esker 4.0

Kross Esker 4.0 to propozycja polskiej firmy Kross na rok 2023. Rower gravelowy Kross zaskakuje materiałem wykonania ramy. Nie jest to ani aluminium, ani włókno węglowe, lecz stal, a dokładniej niskowęglowy stop stali z domieszką chromu i molibdenu. To połączenie pozwoliło uzyskać sprężystość i wytrzymałość jednośladu Kross Esker 4.0. Geometria ramy jest wygodna i pozwala przyjąć komfortową pozycję jazdy. Co więcej, jest ona też bardzo funkcjonalna. Umieszczono w niej aż 21 miejsc montażowych umożliwiające wpięcie wszystkich potrzebnych akcesoriów. 

W rowerze Kross Esker 4.0 znajdują się opony WTB Resolute o szerokości 42 mm na kołach WTB z piastami Shimano Deore. Napęd 2x10 Shimano Tiagra zapewnia szeroki zakres przełożeń. Hamulce tarczowe mechaniczne TRP Spyre-C gwarantują prawne hamowanie. Dzięki miękkiej owijce kierownicy Fizik Terra Microtex użytkownik sprzętu zyskuje dodatkowy komfort jazdy na rowerze Kross Esker 4.0. 

Cena tego modelu jest raczej umiarkowana i plasuje go wśród rowerów średniopółkowych. Rower jest przeznaczony dla osób kochających wyprawy poza utarte szlaki i szukają roweru szutrowego. 

Kross Vento 2.0

Rower szosowy Kross Vento 2.0 to propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem szosowym. Jest to nowość Krossa na rok 2023. Rama została zaprojektowana w ten sposób, by zapewnić cykliście komfort jazdy przy jednoczesnym zachowaniu sportowego charakteru. Rama z aluminium Lite i przedni widelec z włókna węglowego gwarantują wygodę i dobre pochłanianie drgań. 

28-calowe koła z obręczami Alexrims AT470 i piastami Shimano Sora posiadają szosowe opony Mitas Syrinx o szerokości 25 mm dodając rowerowi sportowego charakteru. Napęd Shimano Claris 2000 i korba ze zintegrowaną osią to wyróżniki roweru Vento 2.0. Mechaniczne hamulce szczękowe Tektro R315 dbają o płynne zatrzymywanie się. 

Nie zapomniano tu także o estetyce. Wygładzane spawy i wewnętrznie prowadzone linki sprawiają, że nienaganny wygląd to duża zaleta roweru Kross Vento 2.0. Cena również pozytywnie zaskakuje. Jest ona dostosowana do budżetu początkującego kolarza szosowego. A do jakiej płci skierowany jest rower Kross Vento 2.0? Rozmiary ramy od XS do XL mogą sugerować, że jednokołowiec może być użytkowany zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. 

Podsumowanie zestawienia Kross Esker 4.0 vs Vento 2.0

Firma Kross to rodzimy biznes, a ich rowery mogą śmiało konkurować z największymi – Trekiem czy Giantem. W naszym dzisiejszym zestawieniu znalazły się dwa modele tej firmy – Esker 4.0 i Vento 2.0

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że są one do siebie podobne. Nic bardziej mylnego! Rowery te należą do dwóch różnych kategorii. Pierwszy to rower gravelowy a drugi – szosowy. Który sprzęt jest lepszy – Esker 4.0 czy Vento 2.0? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa, bo ile osób, tyle potrzeb.

Oba modele marki Kross to rowery świetnej jakości, które dobrze reprezentują swoją kategorię. Różnią się one jednak między sobą wieloma względami, a to dlatego, że zostały stworzone do różnych celów. 

Esker 4.0 to uniwersalny rower. Poradzi on sobie zarówno poza utartymi ścieżkami, jak i w mieście. Jednak aby uzyskać tę wielofunkcyjność, należało pójść na kompromisy, dlatego też nie dorównuje on szybkością szosówce, a w terenie nie będzie tak komfortowy, jak góral. 

Vento 2.0 jest sprzętem przeznaczonym dla osób początkujących. Świetnie sprawdzi się jako pierwszy rower szosowy lub jako szybki, codzienny środek lokomocji. Nie jest to jednak model, który pozwoli wygrywać wyścigi.

Wybierając odpowiedni dla siebie jednoślad, weź pod uwagę warunki, w których przyjdzie Ci jeździć. To jeden z decydujących czynników wpływających na dobór roweru. Jeśli zależy Ci na szybkości, lepiej sprawdzi się szosa. Jednak jeżeli chcesz, żeby Twój sprzęt dobrze radził sobie na zróżnicowanych nawierzchniach, wtedy gravel poradzi sobie znacznie lepiej.

Drugim faktorem, który może decydować o zakupie, jest osprzęt. To, jaki rodzaj przerzutek, manetek, korby, czy kasety został zastosowany, nie będzie co prawda jedynym weryfikatorem jakości jednośladu, ale jest w stanie sporo powiedzieć o jego klasie. Co więcej, takie aspekty informują także o wygodzie użytkowania czy łatwości serwisowania sprzętu. Nie należy zapominać też o cenie. O ile może ona świadczyć o jakości roweru, to nie dla każdego najdroższy model będzie najlepszy. 

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, rzuć okiem na tabelę z porównaniem obu modeli.

Dane szczegółowe 

Kross Vento 2.0

Kross Esker 4.0

Typ

szosowy

gravel

Materiał ramy

aluminium Lite

stal

Napęd

2x8

2x10

Manetki/przerzutki

Shimano Claris ST-R2000

Shimano Tiagra ST-4700

Hamulce

szczękowe, Tektro R315

tarczowe mechaniczne, TRP Spyre-C, tarcze SM-RT30 160/160mm

Mechanizm korbowy

Shimano Claris 50-34T, 170mm

FSA Omega (46-36T), 172.5mm

Koła

aluminiowe Alexrims AT470, 28’’

WTB Asym IP23 TCS. 28’’

Opony

Mitas Syrinx 700x25C (25-622)

WTB Resolute 700x42C Comp

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ocenie obu rowerów? Sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie porównane zostały te modele. 

Gravel czy szosa? Na jaki rower się zdecydujesz?

Jak mówi znane przysłowie, „każdemu według potrzeb”. To motto powinno przyświecać Ci podczas wyboru swojego nowego roweru. Niezależnie od tego, czy bliżej Ci do zakupu roweru szosowego, gravela, lub jeszcze innego typu jednośladu to najważniejsze jest, by był on dopasowany do Twoich potrzeb. W naszym porównaniu przybliżyliśmy Ci sylwetki dwóch rowerów – Kross Vento 2.0 i Esker 4.0. Oba, pomimo swoich różnic, łączy dobry stosunek jakości do ceny. Dlatego też nieważne, który z nich wybierzesz – z pewnością będą to dobrze wydane pieniądze, a Ty będziesz czerpać przyjemność z jazdy.

Gravel dla kogo?

Jeśli udało Ci się rozstrzygnąć dylemat, który z porównywanych przez nas rowerów Kross Vento 2.0 czy Kross Esker 4.0 wybrać, odwiedź stronę internetową Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz swój wymarzony jednoślad. Jeśli stwierdzasz, że żaden z nich nie spełnia wszystkich Twoich oczekiwań, możesz skorzystać z szerokiej oferty rowerów w Sprint-Rowery. Kupuj wygodnie przez Internet i ciesz się swoim nowym, gotowym do jazdy jednośladem dostarczonym pod same drzwi!