Ładuję...

Tour de France 2023 – jak wygląda trasa? Poznaj etapy wyścigu!

08/02/2023
Tour de France 2023 – jak wygląda trasa? Poznaj etapy wyścigu!

Tour de France 2023 rozpoczyna się w Saint-Etienne i zapowiada się jako emocjonujące wydarzenie dla fanów kolarstwa. Uczestnicy rywalizować będą na 21 etapach i przejadą w tym czasie ponad 3000 kilometrów. Jakie będą najciekawsze elementy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Spis treści:

  1. Tour de France 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć o wydarzeniu
  2. Tour de France 2023 – etapy
  3. Tour de France – trasa
  4. Chcesz się przygotować do swojego Tour de France?
  5. Tour de France 2023 – podsumowanie

Tour de France 2023 – wszystko, co musisz wiedzieć o wydarzeniu

Tour de France jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie. Jego historia sięga już 1903 roku. Pierwsza edycja została zorganizowana przez francuskie pismo „L’Auto” w celu zwiększenia sprzedaży i zainteresowania swoim czasopismem. Od tego czasu Tour de France stał się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kolarskim i jest transmitowany na całym świecie, przyciągając tłumy widzów i fanów.

Tour de France 2023 wyścig

Przez lata Tour de France, trasa ewoluowała, a wyścig przemijał przez różne regiony i kraje. W ciągu swojej historii odbywał się on w wielu trudnych warunkach, w tym w czasie dwóch wojen światowych. Zawsze jednak powracał, by zapewnić kolarzom i widzom niezapomniane wrażenia.

Tour de France jest także znany z wielu legendarnych momentów i postaci, które przeszły do historii kolarskiego świata. W ciągu lat wiele znakomitych postaci triumfowało w wyścigu, w tym legendarni zawodnicy tacy jak Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain. 

Tour De France 2023

W 2023 roku Tour de France odbędzie się po raz 110, a żółtej koszulki z 2022 roku bronić będzie Duńczyk Jonas Vingegaard.

Przeczytaj także: Jaki rower szosowy wybrać? Jak wypada Trek Emonda? Sprawdź porównanie!

Tour de France 2023 – etapy

Wyścig klasycznie składa się z 21 etapów, a trasa w 2023 roku zahacza o Kraj Basków. Już na pierwszych kilometrach może być bardzo ciekawie.

Etap 1 – 01.07.23 (sobota): Bilbao – Bilbao (185 km)

Tour rozpocznie się od rundy wokół Bilbao – największego z baskijskich miast. Od samego startu zaczną się pagórki, by na 10 kilometrów przed metą rozciągnąć peleton na podjeździe pod Cote de Pike. Pierwszy etap ma aż 3300 metrów przewyższenia i z pewnością zmobilizuje wszystkich do wytężonej jazdy.

Etap 2 – 02.07.23 (niedziela): Vitoria-Gasteiz – San Sebastian (209 km)

Drugi etap nie należy do tych, które oszczędzą kolarzy. Pomijając, że cała trasa jest pagórkowata i ma sporo przewyższeń, to na końcówce trasy znów dojdzie do porwania peletonu za sprawą podjazdu pod Jaizkibel. Jest to najdłuższy z wszystkich etapów Tour de France 2023.

Etap 3 – 03.07.23 (poniedziałek): Amorebieta-Etxano – Bayonne (185 km)

Będzie to etap typowo sprinterski, który pozwoli złapać odrobinę oddechu po wcześniejszych pagórkach.

Etap 4 – 04.07.23 (wtorek): Dax – Nogaro (182 km)

Jest to kolejny płaski etap. Walka o zieloną koszulkę będzie tutaj trwała w najlepsze.

Etap 5 – 05.07.23 (środa): Pau – Laruns (165 km)

Na trasie tego etapu pojawiają się dwa solidne podjazdy. Col de Soudet (15,1 km długości i 7.2% nachylenia), oraz Col de Marie Blanque (7,7 km długości i 8,6% nachylenia) są na tyle oddalone od mety, że na pewno będzie ciekawie za sprawą ucieczek i porwania peletonu.

Etap 6 – 06.07.23 (czwartek): Tarbes – Cauterets Cambasque (145 km)

To pierwszy etap Tour de France 2023, który zakończy się górską metą. Zanim jednak kolarze do niej dojadą, będą musieli pokonać podjazd pod Col du Tourmalet (17,1 km długości i 7,3% nachylenia). Możemy spodziewać się mocnej walki pomiędzy i pierwszych poważnych przetasowań w wyścigu po białą koszulkę w czerwone grochy.

Etap 7 – 07.07.23 (piątek): Mont de Marsan – Bordeaux (170 km)

Według profilu trasy, na tym etapie możemy spodziewać się sprinterskiego pojedynku. Bordeaux nie było na trasie Touru aż 13 lat!

Tour de France 2023 sprint 

Etap 8 – 08.07.23 (sobota): Libourne – Limoges (201 km)

Analizując profil trasy, można wywnioskować, że będzie to etap w stu procentach dla sprinterów.

Etap 9 – 09.07.23 (niedziela): Saint Leonard de Noblat – Puy de Dôme (184 km)

Ten etap zapowiada się jako jeden z najcięższych podczas tego Tour de France. Meta umieszczona została na legendarnym podjeździe Puy de Dôme. Sztywna końcówka w postaci 5 kilometrów z nachyleniem 11% na pewno wpłynie na klasyfikację generalną i spowoduje przetasowania. Będzie ciekawie!

Etap 10 – 11.07.23 (wtorek): Vulcania – Issoire (167 km)

Po poniedziałkowej przerwie, kolarze wrócą na pagórkowaty etap. Możemy tutaj oczekiwać ucieczek i ciekawych rozgrywek po niedzielnym etapie.

Etap 11 – 12.07.23 (środa): Clermont Ferrand – Moulins (180 km)

Będzie to kolejny etap sprinterski. Prawdopodobnie tutaj rozstrzygnie się, kto ubierze zieloną koszulkę i dowiezie ją na Pola Elizejskie. Następne etapy odbędą się w górach.

Etap 12 – 13.07.23 (czwartek): Roanne – Belleville en Beaujolais (169 km)

Trudny, pagórkowaty etap w regionie alpejskim. Trzeba go potraktować jak rozgrzewkę przed piątkową trasą.

Etap 13 – 14.07.23 (piątek): Chattilon sur Chalaronne – Col du Grand Colombier (138 km)

Ten etap po prostu trzeba obejrzeć. Legendarny podjazd na Col du Grand Colombier sprawia, że to jeden z najtrudniejszych fragmentów na trasie Tour de France. Dla Francuzów jest to wyjątkowy dzień (święto Bastylii), na trasie z pewnością dzięki temu zapanuje fantastyczna kolarska atmosfera. Czy będzie walka francuzów o zwycięstwo? Chyba nie byłoby dla nich nic bardziej chwalebnego!

Etap 14 – 15.07.23 (sobota): Annemasse – Morzine (152 km)

Gdyby komuś było mało na piątkowym etapie, w sobotę organizatorzy postawili na trasie kolarzy Col de Joux Plane – 11-kilometrowy podjazd ze stałym nachyleniem 8,5%. Ten odcinek zakończy się długim i krętym zjazdem do samej mety. 700 metrów przewyższenia, które rozłożone jest na 10 kilometrów.  Na pewno zobaczymy tutaj przetasowania w generalce.

Tour de France 2023 trasa

Etap 15 – 16.07.23 (niedziela): Les Gets – Saint Gervais Mont Blanc (180 km)

Trzeci etap w Alpach zakończy się metą na Saint Gervais Mont Blanc. Wysiłek, który kolarze musieli ponieść przez ostatnie dwa dni, skumuluje się właśnie na tej trasie. Możemy być świadkami kolejnych zmian w klasyfikacji generalnej i górskiej.

Etap 16 – 18.07.23 (wtorek): Passy – Combloux (22 km)

Po poniedziałkowej przerwie odbędzie się jedyny w 2023 roku etap z indywidualną jazdą na czas. Trasa będzie pagórkowata i wymagająca.

Etap 17 – 19.07.23 (środa): Saint Gervais Mont Blanc – Courchevel (166 km)

Królewski etap, który najprawdopodobniej dostarczy nam mnóstwo emocji! 4 bardzo wymagające podjazdy i najwyższy szczyt całej trasy Tour de France 2023 – Col de La Loze, po którym jest tylko szybki zjazd do mety. To musi obejrzeć każdy fan kolarstwa!

Etap 18 – 20.07.23 (czwartek): Moutiers – Bourg en Brasse (186 km)

Po wymagających poprzednich etapach ten wniesie odrobinę spokoju. Profil trasy jest pagórkowaty, jednak nie na tyle, by nazwać go górskim.

Etap 19 – 21.07.23 (piątek): Moirans en Montagne – Poligny (173 km)

Spodziewamy się tutaj etapu sprinterskiego, który rozstrzygnie ostatecznie losy zielonej koszulki.

Etap 20 – 22.07.23 (sobota): Belfort – Le Markstein (133 km)

Przedostatni etap Tour de France 2023 liczy niemal 3500 metrów przewyższeń. Jeśli na poprzednich odcinkach wyścigu nie dojdzie do wyrobienia dużych przewag w klasyfikacji generalnej, to losy wyścigu mogą się rozstrzygnąć właśnie. Etap składa się z wymagających podjazdów i bardzo mocnej końcówki w postaci Petit Ballon (9,3 km długości i 8,1% nachylenia), oraz Col du Platzerwasel (7,1 km długości i 8,4% nachylenia).

Etap 21 – 23.07.23 (niedziela): Saint Quentin en Yvelines – Champs-Élysées, Paryż (115 km)

To klasyczne zakończenie wyścigu, które odbywa się na 8 rundach w Paryżu. Czas świętowania, wielkiej fety i sprinterskiego pojedynku na ostatnich metrach.

Zobacz także: ROWER SZOSOWY. Wszystko, co chcesz wiedzieć.

Tour de France – trasa

Jeśli chodzi o Tour de France 2023 – trasa może być najciekawszą od lat. Nie zabrakło na niej klasycznych punktów, kojarzonych z tym wyścigiem, jak choćby Col du Tourmalet.

Na kolarzy czeka osiem ciężkich etapów górskich, osiem płaskich przeznaczonych dla sprinterów i pięć tras mieszanych. Rozłożenie poszczególnych odcinków i różnorodny stopień trudności sprawia, że możemy być świadkami rozwiązania klasyfikacji generalnej dopiero na ostatnich etapach.

Tour de France rowery

Bardzo ciekawie zapowiada się jazda indywidualna na czas, która choć krótka, to ze względu na profil trasy może sporo namieszać w tabelach. Zwłaszcza że to pierwszy raz od lat 30 XX wieku, gdzie mamy do czynienia z jednym etapem czasówki podczas Touru.

Jako prawdziwy fan kolarstwa nie możesz przegapić etapu 1, 6, 13 i 20. Zapisz je sobie na czerwono w kalendarzu, bo szykuje się prawdziwa uczta dla serca napędzanego pasją do tego sportu!

Chcesz się przygotować do swojego Tour de France?

Wielka Pętla to nie tylko sprawdzian dla ludzkiego organizmu. Równie mocno testowany jest sprzęt i jego możliwości.

Na trasie wyścigu spotkać możesz między innymi rowery wyposażone w siodełko Specialized S-Works Power. Specjalnie wyprofilowane pod kątem optymalnego przepływu krwi w kroczu i przebadane w tym aspekcie, jest niezbędnym dodatkiem do roweru na długim dystansie. 

Niska masa własna to zasługa zastosowanego włókna węglowego FACT i wytrzymałych szyn z karbonu FACT. Klasycznie dla produktów Specialized, użyto designu Body Geometry, który podnosi wydajność jazdy i pozwala dłużej utrzymać agresywną wyścigową sylwetkę na rowerze.

Jeśli nie chcesz inwestować tylu pieniędzy w swoje siodełko, to alternatywą jest Specialized Ronin Evo Comp Gel. Lekkie i dobrze wyprofilowane siodełko wyścigowo-treningowe. Wykorzystuje design Body Geometry, jest przetestowane laboratoryjnie pod kątem rozłożenia nacisku i przepływu krwi, oraz podparte dodatkową pianką i żelowymi wkładami tłumiącymi drgania. W porównaniu do S-Works mamy tutaj większą masę, jednak nie jest to siodło typowo wyścigowe. Konstrukcje wzmocniono karbonem, co sprawia, że jest trwałe i odporne na zużycie. Zapewni Ci odpowiedni poziom komfortu na długich trasach podczas rekreacyjnej jazdy.

W długie trasy koniecznie trzeba zaopatrzyć się w bidon, który pozwoli nam się nawodnić. Jeden z podstawowych modeli Specialized Purist , jest uniwersalnym wyborem dla osób, którym zależy na estetyce roweru. Specjalnie opracowana powłoka z dwutlenku krzemu, którą pokryto wewnętrzną ściankę, zapobiega powstawaniu plam oraz zaleganiu płynów wewnątrz. Bidon odporny jest na przejmowanie smaku napojów i nie pozostawia posmaku plastiku. Dzięki temu będziesz mieć wrażenie picia z czystej szklanki.

Tour de France 2023 – podsumowanie

My już wiemy, że Tour de France 2023 po prostu nie można odpuścić. Szykuje się niezwykle pasjonująca rywalizacja sportowa.

Jeśli i Ty chcesz poczuć jej duch, odwiedź nasz sklep Sprint-Rowery i daj się porwać wolności, jaką dają dwa kółka. Możesz też odwiedzić na nasz kanał YouTube, by poznać nas bliżej. Żaden z nas nie jest normalny (nieprzeciętni to dobre słowo!), ale w komentarzach widzimy, że odbiorcom się to podoba. Możliwe, że znajdziesz u nas treści dla siebie. Do następnego!