Ładuję...

Transport roweru – wszystko, co musisz wiedzieć o przewożeniu roweru samochodem

21/04/2023
Transport roweru – wszystko, co musisz wiedzieć o przewożeniu roweru samochodem

Zastanawiasz się jak przewozić rower samochodem? Sam etap poszukiwań różnych rozwiązań, które umożliwią transport roweru w aucie, często pochłania wiele czasu i energii. Korzystając z podpowiedzi zawartych w tym poradniku, decyzję co do najlepszej dla Ciebie formy przewożenia jednośladów podejmiesz szybko i bezboleśnie. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Transport roweru samochodem
  2. Jak przewozić rower samochodem?
  3. Przewóz rowerów w samochodzie – porady
  4. Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie roweru samochodem

Transport roweru samochodem

Gdy wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rower, istnieje wiele środków komunikacji, które Ci na to pozwolą. Samolot, pociąg czy nawet autobus – to opcje lokomocji nierzadko wybierane przez rowerzystów na dalsze wyprawy. Jeśli chodzi o przewóz rowerów własnym samochodem, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na komfort takiego rozwiązania. Do transportu jednośladu za pośrednictwem samochodu nie potrzebujesz specjalnej torby lub dużego kartonu na rower tak jak podczas podróży samolotem. 

Okres wakacyjny to najczęściej wybierana okoliczność przewozu roweru samochodem przez rowerzystów. Wyjazdy krajowe oraz zagraniczne to wówczas świetny pomysł na wypoczynek. Gdy wybierasz się z rodziną na urlop i zabierasz ze sobą dwukołowce – musisz wybrać w jaki sposób przetransportować Wasze rowery. 

Podczas pakowania samochodu w daleką podróż masz już wystarczająco dużo zmartwień, prawda? Ważnym jest zatem, aby dodatkowo zminimalizować te problemy przez zorganizowanie sprawdzonego sposobu przewozu rowerów dużo wcześniej.

Wakacje, trwają jednak ułamek roku. Co, gdy chcesz często zabierać ze sobą rower do położonego nieopodal bikeparku lub po prostu wyjeżdżać z nim daleko za miasto? To kolejna sytuacja, w której musisz zadbać o stworzenie warunków do przewozu Twojego roweru samochodem. 

Zainspiruj się: Jaki rower do skakania wybrać? Oto 5 najlepszych rowerów do skakania! 

transport-roweru-samochodem

Jak przewozić rower samochodem?

Wiesz już zatem, że istnieje wiele alternatywnych form przewożenia roweru w samochodzie. Należy skupić się na takich rozwiązaniach, których stosowanie jest w pełni bezpieczne. Dlaczego to tak istotne? Chodzi o zdrowie Twoje, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Przewóz roweru samochodem niezależnie od wybranego sposobu wymaga poprawnego zabezpieczenia jednośladu. 

Przewożenie roweru w środku samochodu

Najprostszym sposobem jest transport roweru w bagażniku ze złożonymi, tylnymi siedzeniami. Niestety, nagłe hamowanie powoduje niekontrolowane przemieszczanie się luźno ułożonych rowerów podczas jazdy samochodem. To sytuacja skrajnie niebezpieczna, gdy rower przewożony jest w środku pojazdu. Należy zatem zadbać o poprawne jego zabezpieczenie w bagażniku. 

Wadą takiego rozwiązania może też być zabrudzenie tapicerki Twojego pojazdu przez smar z łańcucha lub przez resztki błota. Nie jest to rozwiązanie polecane dla osób pedantycznie dbających o samochód. Rowery przewożone w bagażniku wpływają na zmniejszenie dostępnej ilości miejsca. Należy o tym pamiętać, gdy wybierasz się na dłuższe wakacje.

Bagażniki do przewozu rowerów samochodem

Doskonałą oraz najczęściej wybieraną alternatywą do przewozu rowerów w samochodzie jest stosowanie różnych platform, oraz bagażników doczepianych do karoserii. Są to rozwiązania występujące na rynku od wielu lat i proponowane przez krajowych oraz zagranicznych producentów. Co więcej, takie bagażniki posiadają wszelkie atesty i są dopuszczone do użytku na drogach publicznych.

Platforma rowerowa na hak

Platformy rowerowe mocowane do haków holowniczych samochodów są najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez kierowców, chcących przewozić dużo rowerów na raz. Takie bagażniki pozwalają zabrać ze sobą jednocześnie nawet do pięciu rowerów. Jednoślady mocowane są na stabilnej platformie z tyłu pojazdu, a podczas jazdy znajdują się w aerodynamicznym cieniu samochodu. To chroni kierowców przed wzrostem spalanej ilości paliwa. 

Należy jednak pamiętać, że przy zastosowaniu takiego rozwiązania pojazd się wydłuża. Co więcej, funkcjonalność czujników oraz kamery cofania pojazdu może być ograniczona. Platforma nie jest częścią integralną samochodu – istnieje zatem konieczność zamówienia dodatkowej tablicy rejestracyjnej w wydziale komunikacji. Mimo to, przewożenie rowerów na haku ma więcej zalet, niż wad.

Planujesz wyjazd w rodzinnym gronie? Sprawdź nasz propozycje na Wycieczki rowerowe z dzieckiem – gdzie się wybrać? Kilka przyjaznych miejsc 

przewoz-rowerow

Bagażnik rowerowy na klapę pojazdu

Co, jeśli Twój samochód nie ma haka holowniczego, a spodobało Ci się omówione wcześniej rozwiązanie? Odpowiedzią może być montaż platformy do przewozu rowerów za pomocą mocnych pasków do tylnej klapy pojazdu lub do koła zapasowego. Takie bagażniki są zdecydowanie tańsze w stosunku do platform na hak. 

Wymieniony sposób montażu potrafi jednak uprzykrzyć życie w sytuacjach częstego ściągania i ponownego zakładania rowerów, gdy wyruszamy na wymarzonego roadtripa. To trochę jak codzienne rozkładanie i składanie namiotu podczas tygodniowej podróży. Przy zwiększonej ilości rowerów bagażnik ten musi być bardzo mocno zamocowany na tylnej klapie, co często może objawić się jej uszkodzeniami. Takie rozwiązanie należy zatem traktować jako „ostatnią deskę ratunku”.

jak-przewozic-rower

Transport roweru na dachu

Kolejnym, często wybieranym sposobem transportu rowerów samochodem jest przewożenie ich na bagażniku dachowym. Specjalne uchwyty rowerowe mocuje się na relingach pojazdu. Rower w tym rozwiązaniu jest zapięty za ramę oraz za koło. Taki sposób montażu na uchwycie dachowym jest nieskomplikowany i szybki. 

Musisz jednak pamiętać o ograniczeniach tego rozwiązania. Przewożone rowerów na dachu Twojego samochodu w połączeniu z większą prędkością potrafią wydawać irytujące dźwięki. Co więcej, takie rozwiązanie wpływa na zwiększone spalanie pojazdu podczas jazdy. Samochód staje się również bardziej wrażliwy na boczne podmuchy wiatru.

Mata na klapę pickupa

Świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających pickupy bez zabudowy są specjalne pady na tylną klapę takiego pojazdu. Dzięki miękkiej macie ze specjalnymi zapięciami zamontowanej na klapie takiego samochodu możliwe jest przewożenie nawet sześciu rowerów jednocześnie. Jest to idealna propozycja dla osób potrzebujących podwózki na ulubione trasy górskie.

Bagażnik przyssawkowy 

Dla właścicieli samochodów klasycznych istnieje również ciekawe rozwiązanie dot. przewozu roweru. Takie pojazdy zazwyczaj nie są wyposażone w fabryczne punkty montażu akcesoriów do karoserii. Minimalistyczny bagażnik przyssawkowy na dach jest zatem świetnym pomysłem na transport roweru Twoim klasykiem! Są to jednak produkty niszowe, ale za to jakże pomocne.

przewozenie-roweru

Przewóz rowerów w samochodzie – porady

Istnieje wiele pomocnych wskazówek, jeśli tylko zdecydujesz się na transport roweru wewnątrz samochodu. Jeśli masz auto typu kombi – najczęściej rozkręcanie roweru przed jego transportem Cię nie dotyczy. Takie samochody mają wystarczająco dużo miejsca pozwalającego na bezpieczny przewóz rowerów w środku. 

Sytuacja ma się inaczej, jeśli masz samochód typu sedan albo hatchback, a przewożony rower np. Trek Marlin 4 ma koła w rozmiarze 29 cali. Ograniczone miejsce w bagażniku wymusza na użytkownikach takich aut konieczność rozebrania rowerów do transportu.

Sprawdź nasze porównanie: Trek X-Caliber 9 kontra Giant XTC SLR 1 – który wybrać? 

przewozenie-rowerow-na-haku-1

Jeśli zatem zdecydujesz się na przewóz roweru w środku Twojego samochodu – czas na kilka lifehacków. 

Jeżeli Twój dwukołowiec nie chce współpracować podczas wkładania go do samochodu w celu transportu – spokojnie, jest na to sposób. Rowery są najczęściej wyposażone w zaciski kół typu quick-release. Jak sama nazwa wskazuje, możesz samemu bezpiecznie ściągnąć koło przednie, tylnie lub obydwa. Rower będzie wtedy zajmować mniej miejsca.

Dodatkowo możesz wyciągnąć sztycę z siodełkiem – to również pomoże w ograniczeniu miejsca zajmowanego przez rower w bagażniku Twojego pojazdu. Należy wspomnieć, że rowery dziecięce np. Rower Giant Adore 16 są na tyle małe, że nie istnieje konieczność ich rozebrania w celu transportu samochodem.

przewozenie-rowerow-na-haku-2

Następnie, ważne jest, aby dobrze spiąć rower lub rowery, co uchronić je przed przemieszczaniem się w samochodzie podczas gwałtownych manewrów pojazdu. Poprawi to stanowczo bezpieczeństwo osób jadących samochodem, ochroni jednoślady przed porysowaniem oraz umożliwi ich transport w nienaruszonym stanie. Sam przewóz rowerów wewnątrz samochodu jest w pełni legalny. 

Co w sytuacji, gdy Twój rower jest cały z błota, a nie chcesz ubrudzić tapicerki pojazdu? Wybierz maty chroniące środek samochodu lub specjalne pokrowce na rowery. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć możliwość zabrudzenia foteli, boków drzwi oraz podsufitki przez brudny i pokryty smarami rower.

Nie każdy z bagażników platformowych ma wbudowane zapięcia, umożliwiające zabezpieczenie przewożonych rowerów przed kradzieżą. Wtedy można skorzystać z zapięcia rowerowego np. Bontrager Comp w celu uchronienia przed utratą rowerów podczas postojów.

Zastosowanie zapięcia na linkę np. Giant Surelock Flex Key Coil 15 jest zasadne także podczas pozostawienia pojazdu z rowerami w środku na dłuższy czas. Podczas gdy wybierzesz się na przerwę obiadową w trakcie Twojej podróży, rowery w samochodzie będą stanowczo bezpieczniejsze, a ich spięcie ze sobą spowoduje utrudnioną pracę dla potencjalnych złodziei.

przewozenie-rowerow-na-haku-3

Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie roweru samochodem

Wybór odpowiedniego rozwiązania dotyczącego transportu roweru samochodem zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeżeli masz dużą rodzinę, którą często zabierasz na rowerowe wypady – wybierz bagażniki platformowe na hak. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Jeżeli jednak jesteś singlem i posiadasz mniejszy samochód – zastosowanie specjalnych mocowań, które umożliwią przewożenie rowerów na dachu Twojego auta, będą właściwym rozwiązaniem.

Niezależnie od wyboru sposobu przewozu rowerów za pośrednictwem samochodu, należy zadbać przede wszystkim o:

  • mocne i stabilne przy większych prędkościach zamocowanie rowerów w sytuacji zastosowania platform i bagażników rowerowych,
  • odpowiednie zapięcie i zabezpieczenie rowerów do transportu w sytuacji przewozu ich w samochodzie,
  • sprawdzenie, czy przewożone rowery nie wystają spoza obrysu samochodu.

Niezależnie od tego jakie rozwiązanie wybierzesz, każde z umieszczonych w artykule pozwala na bezpieczny przewóz roweru samochodem. Zaproponowane wcześniej rowery i zapięcia, a także bogatą ofertę innych akcesoriów rowerowych znajdziesz na naszej stronie Sprint-Rowery.