Ładuję...

Witarianizm – na czym polega dieta? Czy jest odpowiednia dla Ciebie?

25/01/2023
Witarianizm – na czym polega dieta? Czy jest odpowiednia dla Ciebie?

Witarianizm jest dietą polegającą na jedzeniu produktów żywnościowych niepoddanych obróbce termicznej. Czy da się tak schudnąć? Co dokładnie można spożywać? Dowiedz się, jak zostać witarianinem!

Spis treści:

  1. Witarianizm – co to jest i na czym polega?
  2. Dieta witariańska i sport – czy to możliwe?
  3. Smaczne i łatwe przepisy witariańskie
  4. Już wiesz, na czym polega witarianizm!

Witarianizm – co to jest i na czym polega?

Usłyszałeś słowo witarianizm? Co to dokładnie oznacza? Dieta witariańska inspirowana jest sposobem odżywiania się ludzi z czasów zamierzchłych, jeszcze przed wynalezieniem ognia. Chodzi w niej o to, aby wyłączyć z codziennej diety produkty wysoce przetworzone, a w szczególności te poddane obróbce termicznej. Oznacza to, że spożywane są pokarmy surowe – owoce i warzywa. Tę dietę powszechnie określa się mianem dieta raw lub raw vegan, gdyż w większości przypadków opiera się ona na eliminacji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, choć niektórzy stosują od tego wyjątki. 

Witarianizm – co to jest i na czym polega?

Zastanawiasz się, dlaczego witarianie nie jedzą smażonych i gotowanych dań? Ma to na celu zachowanie jak największej ilości zawartych w żywności składników mineralnych, enzymów i witamin. Witarianie rezygnują z obróbki termicznej pokarmów, aby dostarczyć organizmowi białka, które uważa się, że w wyniku podgrzania staje się substancją trudną do metabolizowania przez organizm i ciężkostrawną.

Co więcej, dieta ma za zadanie uchronić przed potencjalnie niebezpiecznymi nitrozoaminami. Są to związki chemiczne powstające w żywności w wyniku jej przygotowania i przetwarzania. 

Podstawową zasadą witarianizmu jest niepodgrzewanie jedzenia do temperatury wyższej niż 42 stopnie Celsjusza. Z diety wykluczone są również produkty wysokoprzetworzone.

Co jedzą witarianie?

Zwolennicy witarianizmu argumentują zasady diety tym, że ludzkość poznała ogień stosunkowo niedawno i zaczęła poddawać pokarm obróbce termicznej. Wcześniej człowiek jadł surowe owoce, warzywa, co ma świadczyć o naturalności takiego odżywiania się. Co więcej, gotowanie przyczynia się do globalnego ocieplenia klimatu.

Swoją dietę argumentują również tym, że w trakcie przetwarzania jedzenia wytwarzają się w produktach spożywczych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Są one szkodliwe dla organizmu – powodują raka oraz zatruwają naszą planetę. 

Co jedzą witarianie?

Dieta witarianizm bazuje na ściśle określonej grupie produktów. Jest ona dość restrykcyjna i wymagająca. W diecie witariańskiej praktycznie do zera eliminuje się obróbkę termiczną, dlatego jej podstawę stanowią warzywa i owoce, kiełki, a także pestki.

Ciekawi Cię co można jeść na diecie witariańskiej? Spożywa się na niej surowe warzywa takie jak marchew, korzeń selera, pietruszki czy buraki, a także surowe owoce: jabłka, gruszki, śliwki, czy brzoskwinie. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ dostarczają mu cennych witamin i składników odżywczych. 

Czemu służy witarianizm?

Odmiany diety witariańskiej

Jak już wspomnieliśmy, witarianizm to bardzo restrykcyjna dieta. Istnieją jednak odłamy, które wprowadzają jeszcze większe ograniczenia spożywanych produktów. 

Jedną z nich jest witarianizm wegetariański, który zakłada wykluczenie z diety mięsa oraz jego przetworów. Osoby stosujące taki sposób żywienia mogą spożywać mleko, przetwory mleczne oraz nieugotowane jajka. Oczywiście dozwolone są również nasiona roślin strączkowych, surowe owoce i warzywa.

Najpopularniejszą i najbardziej radykalną odmianą raw food diet jest witarianizm wegański. Postuluje on wykluczenie z jadłospisu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. W ramach tego programu żywieniowego nie można spożywać jajek, mleka ani jego przetworów. Stosuje się wyłącznie surowe produkty roślinne i owoce. 

zalety witarianizmu

Witarianizm wegański występuje w kilku odmianach: frutarianizm (spożywanie wyłącznie surowych owoców), juice arianizm (picie tylko świeżo wyciskanych soków z warzyw i owoców) oraz sprautarianizm (odżywianie się wyłącznie kiełkami). 

Zaletą witarianizmu jest to, że ma ona efekt odchudzający. Potrafi w krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Niestety, jadłospis diety witariańskiej wyklucza wiele produktów spożywczych. Nowy plan żywieniowy pozbawiony mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego powinien być układany z rozmysłem, najlepiej skonsultowany ze specjalistą – dietetykiem z zakresu wiedzy specjalistycznej. W przeciwnym wypadku witarianizm może wyrządzić sporo szkód.

Osoby, które decydują się go stosować i wykluczyć produkty mięsne z jadłospisu, muszą pamiętać o systematycznych wizytach u dietetyka i kontrolach stanu odżywienia.

Dieta witariańska i sport – czy to możliwe?

Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią cenne źródło białka oraz żelaza. Co, jeśli przejdziemy na witarianizm? Czy w tym przypadku możemy uprawiać sport, nie narażając się na niedobór niezbędnych składników mineralnych i witamin?

Osoby spożywające produkty mięsne nie potrafią zgodzić się z tym, że dieta oparta na surowych owocach i warzywa może być kompletna. Myśląc o witarianach, nie sposób wyobrazić sobie, jak mogą oni budować swoją witalność fizyczną, nie jedząc miejsca. Nic bardziej mylnego! Osoby, które stosują witarianizm, mają tak samo dobre wyniki sportowe, jak ci, którzy na co dzień spożywają produkty pochodzenia zwierzęcego. 

Witarianizm a sport

Dieta witariańska – a jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności wśród Polaków. Podczas godzinnej jazdy w zależności od intensywności treningu można zgubić nawet 800 kcal, Oznacza to, że regularna jazda na potrafi utrzymać prawidłową masę ciała. Co więcej, jazda jednośladem jest znacznie mniej obciążająca dla organizmu niż bieganie, dlatego polecana jest dla osób, które mają znaczną nadwagę i dopiero niedawno rozpoczęły witarianizm. Rower pozwala na jednoczesne prowadzenie treningu aerobowego i siłowego – podczas pedałowania spalamy tłuszcz i kształtujemy mięśnie w dolnych partiach ciała. 

Jeśli planujesz wspomóc odchudzanie, nie tylko stosując dietę witarianizm, ale również jeżdżąc na rowerze, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Na dalekie wycieczki po zróżnicowanych nawierzchniach doskonałym wyborem będzie rower trekkingowy Giant ToughRoad SLR 2. Bazę tego jednośladu stanowi lekka aluminiowa rama. Koła z szerokimi oponami są gwarancją doskonałej przyczepności, a hamulce tarczowe Shimano MT200 zapewniają bezpieczeństwo jazdy przy dużej prędkości.

Dieta witariańska a jazda na rowerze

Panie, które od czasu do czasu chcą rekreacyjnie pojeździć po miejskich ścieżkach rowerowych, powinny zwrócić uwagę na rower trekkingowy damski Kross Trans 2.0 z 28-calowymi kołami. To bardzo funkcjonalny model z niską ramą, wyposażony w bagażnik. Posiada on również wbudowany przedni amortyzator, aby zwiększyć komfort jazdy po nierównej i wyboistej powierzchni. 

A może szukasz jednośladu, który poradzi sobie zarówno w wielkim mieście, jak i w lesie? Zwróć uwagę na rower crossowy Marin San Rafael DS2. Ten pojazd z pewnością pozwoli Ci rozwinąć kondycję. Jest lekki, bardzo zwrotny i pozwala rozwinąć duże prędkości. Rower został wyposażony w przedni amortyzator, aby zwiększyć komfort jazdy na leśnych wybojach. 

Dieta witariańska plus ruch daje niesamowite efekty w postaci spadku masy ciała i poprawy samopoczucia. Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się, ile spalisz kalorii podczas wycieczki rowerowej, zaopatrz się w licznik rowerowy z nawigacją GPS np. WAHOO ELEMNT NEW ROAM GPS. Wyposażony jest on także w czujnik tętna, mocy oraz prędkości.

Witarianie powinni pić duże ilości czystej wody. Nie zapomnij zabrać jej ze sobą w daleką wyprawę rowerową. Dlatego warto zamontować do ramy roweru koszyk na bidon – w naszej ofercie znajdziesz model Specialized Supacaz Fly Cage Ano. Podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego powinieneś wypić ok. 500 ml płynów na godzinę. Wartość ta zwiększa się podczas upalnych dni, kiedy zapotrzebowanie na zwykłą wodę niegazowaną może wynieść do 1 litr na godzinę i więcej. Nie zapomnij więc mieć jej przy sobie. 

Dieta witariańska co można jeść?

Dieta witariańska – jakie jeszcze sporty można uprawiać?

Jazda na rowerze to tylko jeden z wielu popularnych sportów, jakie można uprawiać, będąc na diecie witariańskiej. Kiedy pogoda na zewnątrz nie sprzyja poruszaniu się jednośladem, możesz ćwiczyć aerobik, jogę czy skorzystać ze sprzętów na siłowni. Oczywiście rób to pod okiem doświadczonego trenera, aby nie nabawić się bolesnej kontuzji.

Smaczne i łatwe przepisy witariańskie

Planujesz przejść na witarianizm? Przepisy w tej diecie są niezwykle proste, a więc nie będziesz mieć problemu z przyrządzeniem smacznych i zdrowych dań. 

Najlepszymi opcjami na diecie witariańskiej są sałatki – zarówno owocowe, jak i warzywne. Oto trzy sprawdzone przepisy witariańskie, których wykonanie zajmie Ci mniej, niż 10 minut.

Sałatka brokułowa na śniadanie

Do przygotowania tej sałatki potrzebujesz jednego świeżego brokuła, pół czerwonej cebuli, dwóch dużych pomidorów oraz jednego świeżego ogórka. Warzywa dokładnie umyj pod bieżącą wodą, a następnie osusz. Brokuła podziel na mniejsze różyczki, a resztę składników pokrój według uznania. Następnie połącz ze wszystko ze sobą. Sałatkę możesz urozmaicić, dodając posiekaną natkę pietruszki oraz kilka łyżek majonezu z nerkowców. 

Cytrynowy koktajl na podwieczorek

Aby przygotować koktajl pełen witaminy C, przygotuj jedną dojrzałą cytrynę, kawałek świeżego imbiru, dwie łyżki miodu, łyżeczkę sproszkowanej kurkumy oraz pyłku kwiatowego. Wszystkie składniki, w tym świeżo wyciśnięty sok z cytryny, umieść w blenderze kielichowym. Dodaj 300 ml wody i miksuj na najwyższych obrotach przez minutę. Powstały koktajl przecedź i delektuj się jego smakiem. 

Witarianizm przepisy

Witariańskie burgery na obiad

Do przygotowania witariańskich burgerów potrzebujesz dwóch filiżanek migdałów namoczonych przez noc, szklanki startej marchewki, dwóch filiżanek mleka migdałowego, 100 g czarnych oliwek, trzech lasek selera i dwóch czerwonych papryk. Potrzebujesz też 3/4 filiżanki nasion lnu złotego.

Uprzednio namoczone migdały należy zmiksować w blenderze, dodając do nich cztery filiżanki wody. Masę umieść w bawełnianym worku i wyciśnij do całkowitego oddzielenia płynu, a następnie dodaj mleko migdałowe. Pokrojone drobno warzywa wymieszaj razem z migdałami. Na sam koniec dodaj do tego zmielone nasiona lnu. Uformuj burgery, a następnie susz je przez około 8 godzin.

Już wiesz, na czym polega witarianizm!

Dieta witariańska to dobry sposób na krótkotrwałe oczyszczenie organizmu z toksyn. Najlepiej stosować ją cyklicznie np. co roku na wiosnę. Oczywiście przepisy witariańskie powinny znaleźć się w standardowej diecie, jako urozmaicenie dotychczasowych potraw i zwiększenie spożycia warzyw i owoców, które są źródeł składników mineralnych. By zachować zdrową formę, należy nie zapominać również o ruchu, np. jeździe na rowerze.

Już dziś zapoznaj się z asortymentem sklepu rowerowego Sprint-Rowery, aby wybrać jednoślad, którym będziesz poruszał się po miejskich ścieżkach i drogach leśnych. W asortymencie tego sklepu znajdziesz rowery znanych producentów jak Kross, Giant, Marin czy Polygon. Kupisz je od ręki, gotowe do jazdy!