Ładuję...

Burza w górach – bezpieczeństwo na rowerze

07/03/2024
Burza w górach – bezpieczeństwo na rowerze

Choć robisz wszystko, żeby dobrze przygotować się do wycieczki w góry, musisz liczyć się z tym, że może spotkać Cię coś niespodziewanego. Zaskakująca na wysokościach bywa pogoda. Co zrobić, jeśli podczas rowerowej wycieczki przydarzy się burza w górach?

Spis treści:

 1. Burza w górach – bezpieczeństwo na rowerze
 2. Co zabrać ze sobą?
 3. Rozpoznawanie oznak zbliżającej się burzy
 4. Działania prewencyjne przed wycieczką
 5. Bezpieczeństwo podczas burzy – jak postępować?
 6. Co robić, gdy burza zaskoczy Cię na szlaku?
 7. Po burzy – jak bezpiecznie kontynuować wycieczkę?

burza-na-rowerze

Burza w górach – bezpieczeństwo na rowerze

Jazda na rowerze w górach niesie za sobą wiele korzyści. To sport, dzięki któremu wspomagasz układ krążenia, utrzymujesz smukłą sylwetkę i zwiększasz swoją kondycję. Istnieją jednak pewne niebezpieczeństwa związane z tą aktywnością. Górski teren jest wymagający pod wieloma względami, dlatego potrzebujesz dwóch kółek, które poradzą sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Oto kilka propozycji:

Marin Team Marin 2 2024 

Marin Team Marin 2 to przemyślany jednoślad dla sympatyków jazdy po trudnym terenie. Został wyposażony w koła o rozmiarze 29 cali, które zapewniają przyczepność. Dobry system przerzutek umożliwia precyzyjną zmianę biegów. 

bezpieczenstwo-podczas-burzy

Trek Supercaliber SL 9.6 Gen 2 

Trek Supercaliber SL 9.6 Gen 2 posiada ramę z lekkiego i trwałego włókna węglowego. Hydrauliczne hamulce tarczowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Napęd Shimano Deore pozwala płynnie zmienić biegi.

burza-w-gorach-co-robic

Trek Roscoe 7

Trek Roscoe 7 to rower wyposażony w lekki aluminiowy widelec o skoku 140 mm, który gwarantuje płynną jazdę nawet po wyboistym terenie. Ma koła 29 cali, zapewniające przyczepność. Dzięki szerokiemu zakresowi przełożeń pozwala pokonywać łatwiej strome podjazdy i szybkie zjazdy.

burza-w-gorach-co-robic

Giant XTC SLR 29 1 2024

Giant XTC SLR 29 1 2024 ma lekką aluminiową ramę i hydrauliczne hamulce Shimano BR-MT500, które zapewniają bezpieczeństwo w różnych warunkach. Zastosowano w nim opony do jazdy bezdętkowej, gwarantujące stabilność nawet w trudnym terenie. Model wyposażono w tylną przerzutkę Shimano Deore XT M-8100, która oferuje płynną zmianę biegów oraz duży zakres przełożeń.

bezpieczenstwo-podczas-burzy

Co zabrać ze sobą?

Będziesz przejeżdżać wieloma wzniesieniami, często drogami, którym daleko do równych. Podczas górskiej wyprawy czeka na Ciebie wiele niespodzianek, niekoniecznie miłych – wystające korzenie drzew czy kałuże to tylko część z nich. Możesz rozpocząć podróż, gdy będzie wyjątkowo słonecznie, a nagle warunki pogodowe ulegną znacznej zmianie. Właśnie dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się na wycieczkę.

Kask to konieczność – o tym powinien wiedzieć każdy rowerzysta! To element, który ratuje zdrowie, a nawet życie w groźnych sytuacjach. Liczy się też odpowiednio dobrana odzież rowerowa. Dobrze sprawdzi się ubiór na cebulkę. Przydatna będzie chroniąca przed ewentualnym deszczem czy wiatrem kurtka, pod którą w zależności od warunków założysz więcej lub mniej warstw docieplających.

Świadomość zmiennej pogody i nieprzyjemnych niespodzianek czyhających na Ciebie w górach z pewnością sprawia, że myślisz o tym, co należy zabrać ze sobą. Oprócz odpowiedniej stylizacji nie zapomnij o zestawie naprawczym. Dobrze sprawdzi się Muc-Off Puncture Plug Reapir Kit. Dzięki temu produktowi nie musisz wymieniać opony, żeby kontynuować jazdę. Produkt jest zamknięty w wygodnym, niewielkim opakowaniu i wyróżnia się małą wagą, więc nie zajmie Ci wiele miejsca w plecaku i nie utrudni jazdy.

Możesz zdecydować się też na zestaw łatek Muc-Off Glueless Patch Kit, który nie wymaga użycia kleju. Dzięki temu nawet w trudnych warunkach używa się go z łatwością. Do wyboru masz również zestaw łatek do dętek Weldtite Vintage Cycle Repair Tin czy samouszczelniające łatki Weldtite Self Seal Patches.

burza-w-gorach-co-robic

Pamiętaj o niezbędnym oświetleniu rowerowym. Zabierz ze sobą dobrze naładowany telefon, jeśli wybierasz się w podróż samodzielnie. Może przydać się powerbank, jeśli bateria Twojego smartfona czasami zawodzi.

Przeczytaj także: Szlak wokół Tatr – jak wygląda trasa? Co ze sobą zabrać?

Rozpoznawanie oznak zbliżającej się burzy

Burze w górach i innych częściach naszego kraju występują przede wszystkim wiosną i latem, czyli wtedy, gdy najwięcej osób chce poznawać malownicze rejony na dwóch kółkach. Przed planowaniem wycieczki rowerowej warto dowiedzieć się, co zapowiada gwałtowne zmiany pogody.

Pamiętaj, że to zjawisko atmosferyczne może być blisko, jeśli na niebie rozrastają się chmury kłębiaste, czyli Cumulusy. Zwróć uwagę, czy przeistaczają się w kłębiasto-burzowe Cumulonimbusy, które rozrastają się pionowo. Przyglądaj się, czy na niebie nie występują tak zwane chmury stropowe. Charakterystyczna jest dla nich bardzo ciemna podstawa.

Burze w górach mogą być zwiastowane przez nagłą ciszę. Wiatr ustaje, nie widać też owadów, robi się nieprzyjemnie duszno. Powiedzenie „cisza przed burzą” ma w sobie wiele prawdy w dosłownym sensie. Nim się pojawi, robi się wyjątkowo spokojnie. Za zwiastun zmiany pogody uznaje się również wahania ciśnienia atmosferycznego.

burza-na-rowerze

Działania prewencyjne przed wycieczką

Żeby burza w górach Cię nie spotkała, zwróć uwagę na prognozę pogody. Zgodnie z nią zaplanuj wycieczkę. Oczywiście prognozy czasem się nie sprawdzają, jednak mimo to warto skontrolować je zarówno dzień przed wycieczką, jak i w dniu planowanej podróży na dwóch kółkach.

Ważne jest, aby wyruszyć wcześnie rano. Dlaczego? Burze najczęściej występują w drugiej części dnia, więc jest mniejsze ryzyko, że to zjawisko atmosferyczne Cię złapie, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę z samego rana.

Zwróć uwagę na informacje pojawiające się na stronie TOPR czy GOPR. W sieci znajdziesz też radary burzowe. Pozwalają w kilka sekund sprawdzić, gdzie znajdują się chmury i w którą stronę się poruszają, dzięki czemu będzie Ci łatwiej ocenić ryzyko.

Jeśli wybierasz się na rower w góry, wcześniej zaplanuj trasę, żeby móc przekazać ją bliskim. W niebezpiecznych sytuacjach będzie wiadomo, gdzie Cię szukać.

Przemyśl zabranie ze sobą wodoodpornego pokrowca na telefon. To niewielki, lekki produkt, który skutecznie zabezpieczy smartfon. Gdy pada intensywny deszcz, kieszeń w plecaku może się okazać niewystarczająca. Jeśli nie masz już możliwości zakupu wodoodpornego pokrowca, zdecyduj się na użycie plastikowej torebki. Ona również będzie dodatkową ochroną telefonu przed przemoczeniem.

Przeczytaj także: Aplikacja z trasami rowerowymi – najlepsze opcje dla cyklistów

burza-na-rowerze

Bezpieczeństwo podczas burzy – jak postępować?

Nawet najlepiej zaplanowana wycieczka rowerowa nie daje pewności, że uda Ci się uniknąć zagrożenia. Poruszasz się na dwóch kółkach i zauważasz, że zbliża się burza w górach. Co robić w takiej sytuacji?

Po pierwsze musisz poszukać bezpiecznego miejsca. Ważne, żeby zejść z grani, czyli eksponowanego miejsca. Unikaj otwartej przestrzeni. W trakcie deszczu jest ślisko, dlatego rozważnie stawiaj kolejne kroki. Postaraj się szybko dostać niżej, jednak wciąż zachowuj ostrożność.

Ważne jest rozproszenie się w grupie. Na wycieczkę warto wybrać się co najmniej z jedną osobą nie tylko ze względów towarzyskich, lecz także możliwości wezwania przez nią pomocy. W grupie zdecydowanie raźniej pokonywać górskie przeszkody. Kiedy jednak zastanie Was burza w górach, trzeba się rozproszyć, żeby uniknąć porażenia piorunem większej liczby osób.

Pamiętaj o istnieniu pozycji bezpiecznej. Przyjęcie jej jest dobrym rozwiązaniem, jeśli złapała Cię burza na rowerze, a nie masz już możliwości zejść niżej. W pozycji bezpiecznej przeczekasz najgorszy moment i zredukujesz ryzyko uderzenia piorunem. Żeby ją przyjąć, wystarczy kucnąć, złączyć ze sobą nogi i podkulić kolana pod brodę. Nigdy nie chowaj się pod drzewem!

burze-w-gorach

Co robić, gdy burza zaskoczy Cię na szlaku?

Żeby zachować bezpieczeństwo podczas burzy, musisz zejść niżej, przyjąć bezpieczną pozycję, rozproszyć się w grupie i unikać stawania pod drzewem. To jednak nie wszystko!

Burza w górach – co robić?

 • Pozbądź się metalowych przedmiotów, które dobrze przewodzą prąd i przyciągają wyładowania elektryczne. Nie dotykaj łańcuchów i innych elementów spotykanych na trasie.
 • Nie opieraj się o skały podczas postoju.
 • Zadbaj o komfort termiczny – dzięki kurtce przeciwdeszczowej unikniesz przemoczenia i tym samym zmarznięcia.
 • Kontroluj, w jakiej odległości od Ciebie znajduje się burza
 • Unikaj stawania w pobliżu zbiorników wodnych.

Jak obliczyć, gdzie znajduje się burza?

 • Musisz obserwować, kiedy pojawi się błysk.
 • Od jego wystąpienia licz sekundy do grzmotu.
 • Uzyskany wynik pomnóż przez 340 – parametr określa prędkość dźwięku. Podaje się go w metrach na sekundę.
 • W ten sposób dowiesz się, jaka jest odległość, w której występuje burza.

Wyliczenia warto powtórzyć. Dzięki temu skontrolujesz, czy burza jest coraz bliżej, czy się oddala, co ułatwi Ci dalsze zaplanowanie wycieczki.

Jeśli złapie Cię burza na rowerze, zadbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Co natomiast zrobić z jednośladem? Najlepiej odłożyć rower kilka metrów od Ciebie. Istnieje mit, według którego opony izolują od ziemi, a więc chronią przed piorunem. To jednak nieprawda!

Zobacz również: Jazda rowerem w deszczu – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

burze-w-gorach

Po burzy – jak bezpiecznie kontynuować wycieczkę?

Kiedy burza w górach minęła i udało Ci się ją bezpieczne przetrwać, czas kontynuować wycieczkę. Najpierw jednak sprawdź, czy żaden element roweru nie uległ uszkodzeniu.

Wyjmij telefon z plecaka, żeby skontrolować na radarze burz, gdzie teraz jest groźnie. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy warto podążać zaplanowaną wcześniej trasą. Być może konieczna okaże się zmiana planów dotyczących wycieczki. Pamiętaj, że lepiej ją przerwać niż narażać się na niebezpieczeństwo. Przed Tobą jeszcze mnóstwo okazji, żeby pokonać zaplanowaną trasę w bezpiecznych warunkach.

Burza w górach to groźne zjawisko, którego warto unikać. Mimo sprawdzenia prognozy pogody może Ci się to nie udać. Wtedy pamiętaj, żeby unikać otwartych przestrzeni, wysokich punktów, zbiorników wodnych i metalowych przedmiotów. Jeśli nie możesz skryć się w schronisku, a burza jest blisko, przyjmij pozycję bezpieczną, odsuwając się od swojego roweru na około 3 metry.

Wiesz już, co zrobić, gdy wystąpi burza w górach. Przygotuj się odpowiednio na wycieczkę na dwóch kółkach dzięki ofercie sklepu Sprint-Rowery. Sprawdź modele, dzięki którym pokonasz górzysty teren!

Polecane produkty