Ładuję...

Czy można słuchać muzyki na rowerze? Odpowiadamy i podpowiadamy, jaka muzyka na rower będzie idealna!

27/10/2023
Czy można słuchać muzyki na rowerze? Odpowiadamy i podpowiadamy, jaka muzyka na rower będzie idealna!

Przyjemna pogoda i Twoja ulubiona trasa rowerowa – trudno o lepszy dzień dla fanów dwóch kółek. Możesz jednak uczynić wycieczkę jeszcze przyjemniejszą dzięki muzyce. Czy jednak na pewno? Co mówi na ten temat prawo? Podpowiadamy, czy można słuchać muzyki na rowerze?

Spis treści:

  1. Bezpieczeństwo przede wszystkim: czy słuchanie muzyki na rowerze jest bezpieczne?
  2. Dobre praktyki słuchania muzyki w trasie
  3. Jaka muzyka będzie idealna na rower?
  4. Alternatywne sposoby na muzykę w trasie

Bezpieczeństwo przede wszystkim: czy słuchanie muzyki na rowerze jest bezpieczne?

czy podczas jazdy na rowerze mozna sluchac muzyki

Słuchawki w uszach na rowerze – nie brakuje ich zagorzałych przeciwników, ale jest też mnóstwo osób, które bez tego akcesorium nie wyobrażają sobie przejażdżki na jednośladzie. Przepisy o ruchu drogowym nie zabraniają słuchania muzyki na rowerze. Choć prawo jest po stronie fanów odtwarzania piosenek w czasie wycieczki, zawsze trzeba brać pod uwagę zdrowy rozsądek.

Czy można słuchać muzyki na rowerze to jedno, ale musisz wiedzieć, że korzystanie z telefonu jest zabronione. Mówi o tym artykuł 45 ustęp 2 punkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stosuje się nie tylko do kierujących samochodem, lecz także do rowerzystów. Korzystanie z telefonu jest natomiast pośrednio związane ze słuchaniem muzyki. Raczej niewiele osób korzysta dziś z odtwarzaczy MP3, kiedy w smartfonie dzięki aplikacjom serwisów muzycznych można uzyskać dostęp do milionów utworów.

Słuchanie muzyki na rowerze jest zgodne z prawem, ale nie możesz podczas jazdy wyciągać z kieszeni smartfona, żeby poszukać innej piosenki. To niebezpieczne zachowanie, które zagraża nie tylko Tobie, lecz także pozostałym uczestnikom ruchu. Uruchomiona muzyka sprawia, że słyszysz mniej z otoczenia, a za sprawą wyciągniętego smartfona nie koncentrujesz wzroku na ulicy i trzymasz tylko jedną ręką kierownicę. Takie rozkojarzenie i nieuwaga mogą skończyć się wypadkiem.

Czy podczas jazdy na rowerze można słuchać muzyki? Tak, ale warto pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny. Niektórych dźwięki rozpraszają, a u innych cisza może sprawić, że odpłyną gdzieś myślami i trudno będzie im skoncentrować się na drodze. Znaczenie ma też, jak głośno słuchasz utworów, a nawet to jakich słuchawek używasz.

Istnieją zagrożenia wynikające ze słuchania muzyki podczas wycieczki. Jeśli robisz to w nieodpowiedni sposób, wykorzystując niewłaściwe słuchawki, znacznie zmniejsza się Twoja zdolność do usłyszenia dźwięków otoczenia. Znajdujący się blisko Ciebie kierowcy aut, hulajnóg, czy inni rowerzyści mogą mieć trudność, by ostrzec Cię dzwonkiem czy klaksonem przed niebezpieczeństwem.

Przeczytaj także: Wycieczka rowerowa – o czym musisz wiedzieć? Oto przepisy!

Dobre praktyki słuchania muzyki w trasie

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Jeśli cenisz sobie relaks na rowerze z towarzyszącą Ci muzyką, nie musisz z tego rezygnować. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek, pozostawać uważnym na drodze i wybrać właściwe akcesorium.

Odpowiednie słuchawki a muzyka na rowerze

Słuchanie muzyki podczas jazdy rowerem będzie bezpieczne, jeśli zadbasz o dobranie odpowiednich słuchawek. Zwróć uwagę na ich konstrukcję. Wyróżnia się słuchawki dokanałowe, których kształt sprawia, że znajdują się dość głęboko w uszach. Wiele osób ceni je za możliwość skutecznego odcięcia się od otoczenia. Blokada dźwięków z zewnątrz sprawia, że słuchawki dokanałowe nie nadają się na rower. Lepszy będzie model douszny, który nie wchodzi tak głęboko do przewodu.

Zwróć uwagę na bezprzewodowe modele. Kabel będzie Ci przeszkadzał podczas jazdy. Wystarczy, że go niechcący pociągniesz, żeby słuchawka wypadła z ucha, a jej ponowne wkładanie niepotrzebnie Cię rozproszy.

Szukaj wśród słuchawek, które wystarczy dotknąć, na przykład, żeby zatrzymać lub pominąć utwór czy wrócić do poprzedniego. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że zdarzy Ci się mimo wszystko wyjąć smartfon z kieszeni.

Zadbaj o właściwy poziom głośności

Czy podczas jazdy na rowerze można słuchać muzyki? Tak, byle nie za głośno. Umiarkowany poziom głośności będzie bezpieczniejszy podczas wycieczki, a poza tym nie narazi Twoich uszu na problemy. Ważne jest, żeby nie odcinać się zupełnie od dźwięków otoczenia. Dobrze dopasowane słuchawki i właściwy poziom głośności pozwolą Ci usłyszeć trąbiący samochód czy nadjeżdżającą karetkę.

A może jedna słuchawka?

Część rowerzystów jeździ z jedną słuchawką w uchu. To warte wypróbowania dla tych, którzy nie chcą odcinać się od świata zewnętrznego, a jednocześnie lubią, gdy dźwięki muzyki towarzyszą im w czasie przejażdżki na jednośladzie. Chcesz wypróbować ten sposób? Pamiętaj, żeby włożyć słuchawkę do prawego ucha, jeśli poruszasz się ruchem prawostronnym. Dzięki temu będziesz lepiej słyszeć pojazdy, które znajdują się za Tobą i wyprzedzają Cię z lewej strony.

Słuchawki z przewodnictwem kostnym – co to?

Słuchanie muzyki podczas jazdy rowerem będzie bezpieczne, jeśli zdecydujesz się na słuchawki z przewodnictwem kostnym. Nie wkłada się ich do przewodu, a nakłada na ucho. Nie przypominają jednak typowych słuchawek nausznych. W przypadku modelu z przewodnictwem kostnym większa część ucha pozostaje odsłonięta. Słuchawki generują wibracje, które są przenoszone przez układ kostny. Dzięki temu masz szansę cieszyć się ulubionymi dźwiękami i wciąż słyszeć, co dzieje się dookoła Ciebie.

Ułóż playlistę wcześniej

Używanie smartfona w trakcie jazdy na rowerze jest niebezpieczne. Właśnie dlatego warto ułożyć sobie playlistę wcześniej w domu. Tak, żeby nie trafić na piosenkę, za którą nie przepadasz. To szczególnie przydatne, jeśli nie masz słuchawek z funkcją dotyku pozwalającego pominąć utwór. Ułożenie playlisty zajmie Ci dosłownie chwilę, jeśli korzystasz z popularnych serwisów muzycznych.

Wycieczka po lesie

Jeśli chcesz się cieszyć muzyką na rowerze, wybieraj miejsca z mniejszym natężeniem ruchu. Przejażdżka po lesie to najlepsze rozwiązanie. To tam unikniesz pędzących samochodów, a innych rowerzystów nie spotkasz zbyt wielu.

Jaka muzyka będzie idealna na rower?

Chcesz, by towarzyszyła Ci muzyka na rowerze? Stworzenie playlisty nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy przecież, że wybierzesz piosenki konkretnego wykonawcy, utwory z jednej płyty czy ulubionego gatunku muzycznego.

Jest jednak pojęcie, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Nazywa się wodzeniem akustycznym. Wiąże się ono z dopasowywaniem tempa i rytmu procesów fizjologicznych do tempa muzyki.

Gdy w sklepie słyszysz szybką, rytmiczną piosenkę, możesz również szybko się poruszać. Podobnie będzie podczas wycieczki na rowerze. Jeśli wybierzesz agresywną, głośną muzykę, możesz nieświadomie jechać bardziej ryzykownie niż zwykle. Mocne piosenki, które dodają aż nadto energii, okażą się idealne, gdy szukasz czegoś do ćwiczeń na trenażerze. Playlista takich utworów to też rozwiązanie, jeśli wybierasz się na wycieczkę do lasu, gdzie raczej nie będziesz mijać zbyt wielu innych rowerzystów.

Przyjemna muzyka, którą lubisz, wpłynie pozytywnie na Twój nastrój. To natomiast przełoży się na bardziej przyjazne zachowanie względem innych uczestników ruchu.

Podczas przejażdżki na rowerze sprawdzą się różne gatunki muzyczne, na przykład:

  • motywujący pop,
  • energetyczny rock,
  • relaksujący chillout.

Przeczytaj także: Wyprawa rowerowa – co zabrać w podróż na jednośladzie? Prowiant i niezbędne akcesoria

Alternatywne sposoby na muzykę w trasie

Wiesz już, czy można słuchać muzyki na rowerze w słuchawkach. Dla niektórych jednak jest to zbyt rozpraszające. W takiej sytuacji nie warto ryzykować, szczególnie jeśli planujesz poruszać się po zatłoczonym mieście, a nie spokojnym, niemal pustym lesie. Istnieją alternatywne sposoby na słuchanie muzyki na rowerze.

Głośnik Bluetooth

Zdecyduj się na mały głośnik Bluetooth. To szczególnie dobre, jeśli jeździsz rowerem miejskim z bagażnikiem w formie kosza z przodu, na przykład takim jak Unibike Citizen 2023 czy Kross Lille 3.

sluchanie-muzyki-na-rowerze

sluchanie-muzyki-na-rowerze

Głośnik Bluetooth posłuży doskonale, jeśli wybierasz się na wycieczkę w grupie i chcesz wspólnie z innymi słuchać muzyki. Małe akcesorium sprawdzi się świetnie dla osób podróżujących tandemem, na przykład takim jak Polygon Impression AX DISC.

muzyka na rowerze

Akcesorium łączy się ze smartfonem przy pomocy Bluetooth. Wystarczy więc, że wcześniej sparujesz ze sobą urządzenia i uruchomisz wybraną playlistę. Niektórzy czują się jednak niekomfortowo, gdy słuchają muzyki przy obcych. Pamiętaj też, że głośno odtwarzane utwory są różnie odbierane przez innych.

Kaski interaktywne

Tego typu kask wykorzystuje technologię Bluetooth. Dzięki temu może łączyć się z Twoim smartfonem. W kasku interaktywnym głośniki znajdują się nad uszami. To sprawia, że słuchasz piosenek, a jednocześnie nie odcinasz się od dźwięków ruchu ulicznego. Wbudowane głośniki oraz mikrofon pozwalają na prowadzenie rozmów telefonicznych.

muzyka na rowerze

Kaski interaktywne mają też inne funkcje, na przykład SOS, która powiadamia wybrane kontakty w razie wypadku. Akcesorium pozwala Ci więc słuchać muzyki i jednocześnie dba o Twoje bezpieczeństwo. Sprawdzi się podczas pokonywania tras z największą prędkością, na przykład na rowerze szosowym takim jak Trek Madone SL 6 Gen 7.

czy-podczas-jazdy-na-rowerze-mozna-sluchac-muzyki

Dźwięki prosto ze smartfona

Zawsze możesz też puścić dźwięki prosto ze smartfona, jeśli jakość i możliwość zwiększenia poziomu głośności są zadowalające. Nie muszą być to piosenki. Jeśli wybierasz się na relaksującą, powolną wycieczkę, ale nie masz w pobliżu lasu czy parku, zdecyduj się na uruchomienie dźwięków natury ze smartfona. Bez trudu znajdziesz aplikację, w której są nagrania odgłosu ptaków, szumu fal czy deszczu.

Prawo nie zabrania słuchania muzyki na rowerze, jednak zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli dźwięki dobiegające ze słuchawek bardzo Cię rozpraszają, zrezygnuj z nich lub wybierz głośnik, który umieścisz w koszyku. Muzyka Ci nie przeszkadza? Zwróć uwagę, by głośność była umiarkowana. Nie wybieraj słuchawek dokanałowych, które niemal zupełnie odcinają od otoczenia, co nie jest bezpieczne. Lepiej sprawdzą się douszne, bezprzewodowe, z możliwością dotykowego przełączania utworów.

Zajrzyj do oferty Sprint–Rowery, w której znajdziesz duży wybór jednośladów idealnych na wycieczkę przy dźwiękach Twojej ulubionej muzyki.

Polecane produkty