Ładuję...

Wyprawa rowerowa – co zabrać w podróż na jednośladzie? Prowiant i niezbędne akcesoria

18/08/2023
Wyprawa rowerowa – co zabrać w podróż na jednośladzie? Prowiant i niezbędne akcesoria

Czeka Cię ekscytująca wyprawa rowerowa? Co zabrać ze sobą w trasę, aby podróż jednośladem była wspaniałą przygodą? W tym wpisie dowiesz się co spakować na wyprawę rowerową. Sprawdź, o czym nie zapomnieć, będąc poza domem przez kilka godzin lub dni. 

Spis treści:

  1. Wyprawa rowerowa – co zabrać? Przewodnik dla początkujących
  2. Co zabrać na rowerową wyprawę ? Akcesoria, które pomogą przetrwać dzień
  3. Jedzenie na rower – jakie przekąski i posiłki wybrać na trasę?
  4. Co zabrać na kilkudniową wyprawę rowerową? Pakowanie na dłuższą trasę
  5. Już wiesz, co zabrać na wyprawę rowerową!

Wyprawa rowerowa – co zabrać? Przewodnik dla początkujących

Odpoczynek, piękne widoki, bliższe obcowanie z naturą czy atrakcje turystyczne – właśnie z tym kojarzą się wycieczki rowerowe. Pokonując daleką trasę, możesz zostawić za sobą trudy życia codziennego. Zanim jednak wsiądziesz na jednoślad i rozpoczniesz wyprawę rowerową, powinieneś zastanowić się nad listą najpotrzebniejszych rzeczy, które nie tylko umilą Ci wyjazd, ale również są niezbędne do przetrwania w terenie i bezpiecznego podróżowania.

Dobry rower to podstawa

Czy to pierwsza wyprawa rowerowa, czy kolejna, zanim przejdziesz do pakowania swojego ekwipunku, zwróć uwagę na stan jednośladu. Jeśli dysponujesz typowo miejskim rowerem, może on być niewystarczający do pokonania długich tras. Do turystyki rowerowej, szosowej świetnie sprawdzi się rower szosowy Polygon Helios A9X, który doskonale dopasowuje się do potrzeb osób jeżdżących po utwardzanych drogach. Model wyposażony jest w mechanizm korbowy z pomiarem mocy oraz napęd Shimano Di2. 

co-zabrac-na-kilkudniowa-wyprawe-rowerowa

Przeczytaj także: Jak bardzo rower szosowy Polygon Helios a7 jest w stanie zwiększyć Twoją wydajność podczas jazdy?

Kolejnym jednośladem godnym uwagi jest rower crossowy Polygon Heist X7 – łączy w sobie szybkość roweru szosowego i sprawność przemieszczenia się po górzystym i nierównym terenie. A jeśli marzysz o swobodnym poruszaniu się po górskich szlakach, nie martwiąc się o zmęczenie czy wytrzymałość, to zwróć uwagę na rower elektryczny Polygon Siskiu T6E. Dzięki niezawodnym komponentom i dokładnemu wykonaniu jest on gotowy do jazdy w każdych warunkach. 

Wygodne ubrania na rower

Zastanawiasz się, co zabrać na kilkudniową wyprawę rowerową? Gdy już zadbasz o odpowiedni rower i jego stan techniczny, to dobrze jest zapakować trochę ubrań. Nie będziesz przecież pedałował ciągle w tych samych spodenkach i koszulce. Odzież na rower dostosuj do prognozowanej pogody. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda jest nieprzewidywalna – w kilka godzin na bezchmurnym niebie mogą pojawić się burzowe chmury. 

Oto praktyczna lista ubrań, które warto spakować na wyprawę rowerową:

  • bielizna termoaktywna,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • czapka z daszkiem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • koszulki sportowe,
  • skarpetki,
  • wygodne buty,
  • rękawiczki rowerowe,
  • bluza, 
  • długie spodnie,
  • spodenki.

Wycieczki rowerowe po zmierzchu wymuszają na rowerzyście, aby zadbał o odpowiednią widoczność na drodze. Nie zapomnij wyposażyć się w elementy odblaskowe. Może być to kamizelka, klamerka na nogawki czy opaska odblaskowa. 

Podstawowe przybory higieniczne

Co spakować na rowerową wyprawę, która będzie trwała kilka dni? Oczywiście podstawowe przybory higieniczne, do których należy ręcznik, pasta do zębów i szczoteczka, szampon do włosów oraz żel pod prysznic. Nie zawsze jest się w stanie znaleźć wolne miejsca noclegowe. Dlatego dobrze jest mieć przy sobie papier toaletowy, chusteczki nawilżane i dezodorant, aby błyskawicznie móc się odświeżyć bez dostępu do bieżącej wody. 

wyprawa-rowerowa-co-zabrac

Co zabrać na rowerową wyprawę ? Akcesoria, które pomogą przetrwać dzień

Już na etapie planowania wyprawy rowerowej powinieneś przygotować się na ewentualne usterki swojego pojazdu. Dzisiejsze jednoślady są wykonane z najwyższej jakości komponentów, ale nie oznacza to, że są niezawodne. Posiadanie przy sobie podstawowych narzędzi naprawczych może okazać się zbawienne podczas długiej wyprawy rowerowej, w której dzienny dystans to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów. 

Powinieneś rozważyć zakup zestawu kluczy np. Topeak Alien S. W skład tego kompletu wchodzi 31 narzędzi z wysokiej jakości stali nierdzewnej do konserwacji i naprawy rowerów. Znajduje się w nim między innymi imadełko, klucze imbusowe, oczkowe czy łyżki do opon. Taki zestaw nie zajmuje dużo miejsca, więc z powodzeniem zmieści się w plecaku czy sakwie rowerowej. 

co-zabrac-na-kilkudniowa-wyprawe-rowerowa

Sprawdź: Najlepsze multitoole – dzięki nim naprawisz rower w każdych warunkach!

Latarka bądź lampka rowerowa

Kolejne przydatne akcesorium to latarka. Dzięki niej z łatwością odnajdziesz potrzebne rzeczy w plecaku i bez trudu pokonasz trasę w ciemności. Dobrym wyborem jest latarka z power bankiem, która działa kiedy w pobliżu brakuje dostępu do źródeł energii. 

Dla rowerzystów szczególnie polecamy lampki czołowe montowane na kierownicę jak lampka rowerowa przednia Trek Commuter Comp R bądź modele umieszczane na kasku rowerowym. Ogromną zaletą tego sprzętu jest łatwy montaż. Wystarczy umieścić latarkę na głowie i uruchomić. Nowoczesne latarki mają wzmocnioną obudowę odporną na działanie wilgoci. Można z nich korzystać w każdych warunkach. 

Tradycyjna mapa

Jeśli planujesz wyprawę rowerową w odległe tereny, z pewnością przyda Ci się papierowa mapa. Choć coraz więcej rowerzystów montuje w swoich jednośladach komputery pokładowe z nawigacją GPS, to nie rezygnuj z tradycyjnej mapy turystycznej. To właśnie na nią będziesz mógł liczyć w ekstremalnych warunkach, gdy zawodzi technologia, nie ma prądu i zasięgu. Koniecznie zwróć uwagę na datę wydania mapy, aby uniknąć rozbieżności w przebiegu szlaków.

Podstawowe lekarstwa

Każdy miłośnik pedałowania chce, aby wyjazd rowerowy przebiegał w przyjemnej atmosferze bez urazów, obtarć czy zmęczenia organizmu. Jednak nie zawsze jest tak, jakbyś tego chciał. Nawet najbardziej wprawionego kolarza może dopaść zmęczenie, ból głowy czy nóg. Przy planowaniu trasy należy uwzględnić tę ewentualność i przygotować apteczkę rowerową. W niej powinny znaleźć się środki przeciwbólowe, witaminy i suplementy takie jak magnez czy wapno. 

Do apteczki spakuj także bandaż elastyczny, wodę utlenioną, plastry z opatrunkiem i rękawiczki jednorazowe. Apteczka musi być zawsze pod ręką, dlatego najlepiej przyczepić ją bezpośrednio do ramy lub kierownicy roweru. Można też umieścić ją pod siodełkiem. 

To tylko kilka wskazówek, co spakować na wyprawę rowerową. Inne przydatne rzeczy podczas podróży rowerowej to taśma izolacyjna, zapalniczka lub zapałki, czy zestaw do rozpalania ogniska, bez którego ciężko jest wyobrazić sobie spożycie ciepłego posiłku pod gołym niebem. 

Przeczytaj również: Jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę! 

co-zabrac-na-rowerowa-wyprawe

Jedzenie na rower – jakie przekąski i posiłki wybrać na trasę?

Podczas wysiłku na rowerze organizm pozyskuje energię z tłuszczów i węglowodanów zmagazynowanych w mięśniach. Gdy zapasy się wyczerpią, a dzieje się tak po około dwóch godzinach jazdy, rowerzysta traci siły, a to przekłada się na obniżenie jego wydajności. Z tego względu należy wybrać odpowiednio zbilansowane i odżywcze jedzenie na rower. 

Każdy ma inne preferencje żywieniowe. Jedni chętnie zajadają się kanapką z serem i szynką, inni wolą baton proteinowy i banana. Planując intensywny dzienny dystans na rowerze, powinieneś pamiętać, aby węglowodany stanowiły minimum 60% kaloryczności Twojego posiłku. Batony zbożowe i musli to doskonałe jedzenie na rower w formie drobnej przekąski.

Wybieraj produkty bez dodatku oleju palmowego, syropów, cukrów i regulatorów kwasowości. Dobrze, gdy batoniki mają w składzie suszone owoce, orzechy, nasiona czy płatki. Drobne przekąski godne polecenia na rower to także świeże i suszone owoce, orzechy i daktyle. Nie zajmują one dużo miejsca, są sycące i zapewniają zastrzyk energii, w sytuacjach, gdy nie możesz pozwolić sobie na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. 

W zależności od tego, gdzie zatrzymasz się po drodze, możesz potrzebować sprzętu do przygotowania posiłku. Chyba że wybierasz się w miejsce obfitujące w atrakcje turystyczne, gdzie znajdują się restauracje i inne lokale gastronomiczne. W dziewiczym terenie będziesz zmuszony gotować posiłki na kuchence turystycznej. Koniecznie zaopatrz się w sztućce, niewielki garnek, kubek na napoje, menażkę bądź lekką miskę. 

Na wyprawie rowerowej często brakuje czasu na przygotowywanie wymyślnych dań. Najszybciej przygotowywać posiłki jednogarnkowe na bazie kasz, ryżu, pełnoziarnistego makaronu i płatków owsianych. Wskazane są również zdrowe tłuszcze, których dostarcza czerwone i białe mięso oraz ryby. Pamiętaj, że jedzenie na rowerze należy spożywać 4-5 razy dziennie, małymi porcjami, tak, aby nie dopuścić do uczucia głodu.

Na koniec najważniejsza kwestia, czyli odpowiednie nawodnienie organizmu. Na krótką trasę wystarczy Ci bidon wypełniony wodą. Bidon Assos Signature Water Bottle o pojemności 750 ml w zupełności wystarczy na 2-3 kilometrową wycieczkę poza miasto. Jeśli na etapie planowania wyprawy rowerowej już wiesz, że będziesz pokonywał długie trasy, weź ze sobą izotonik. Jak obliczyć odpowiednią ilość wody, jaką należy zabrać na wyjazd rowerowy? Przyjmuje się, że rowerzysta powinien wypijać około litra płynów na godzinę. 

Co zabrać na kilkudniową wyprawę rowerową? Pakowanie na dłuższą trasę 

Wbrew pozorom najwięcej kłopotów sprawia nie kompletowanie akcesoriów na rower i jedzenie, lecz odpowiednie ich spakowanie i przetransportowanie. Pewnie nie raz widziałeś roztopioną czekoladę lub rozgniecionego banana na dnie czyjegoś plecaka. Warto odpowiednio zapakować żywność, aby nie doszło do uszkodzenia w trakcie transportu. Zachęcamy Cię do przewożenia przekąsek w foliowych, zamykanych woreczkach bądź w plastikowym pojemniku. Dzięki takiemu podejściu unikniesz wybrudzonego jedzeniem plecaka czy nerki. 

W co spakować na wyprawę rowerową najpotrzebniejsze rzeczy? Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jak długo wybierasz się w podróż. Duże sakwy mocowane na bagażnikach to świetny wybór na kilkudniowe eskapady. Sakwa podwójna Bontrager Town doskonale się do tego nadaje. Model ma pojemność 17 litrów i jest wykonany z przeciwdeszczowego materiału. 

jedzenie-na-rowerze

Wyjazd rowerowy z plecakiem przydaje się podczas wypraw typowo górskich, gdyż na gravelu czy szosówce przy pochylonej pozycji, plecak bardzo obciąża plecy i ramiona. Na dnie plecaka umieść najcięższe rzeczy oraz ubrania. Na wierzch spakuj najpotrzebniejsze akcesoria, które warto mieć zawsze pod ręką. 

Na telefon, klucze czy dokumenty świetnie nadaje się torba podsiodłowa np. Topeak Wedge Pack II Micro W/Fixer. Zdoła ona pomścić batony energetyczne, narzędzia i inne drobiazgi. Natomiast torba tylna jak Topeak Trunk Bag EX Strap pomieści najpotrzebniejszą odzież na zmianę. Ma także uchwyt na butelkę wody. 

Już wiesz, co zabrać na wyprawę rowerową!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, jak przygotować się do niezapomnianej podróży, jaką jest wyprawa rowerowa. Co zabrać, jak się przygotować i jak spakować podstawowy prowiant – wszystko to nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Jeśli szukasz akcesoriów rowerowych, odzieży czy narzędzi do naprawy jednośladu, koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu Sprint-Rowery. To doskonale wyposażone centrum rowerowe, w którym znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Zakupy zrobisz online z dostawą do domu bądź stacjonarnie – w Warszawie i Białymstoku.