Ładuję...

Jak bardzo rower szosowy Polygon Helios a7 jest w stanie zwiększyć Twoją wydajność podczas jazdy?

08/05/2023
Jak bardzo rower szosowy Polygon Helios a7 jest w stanie zwiększyć Twoją wydajność podczas jazdy?

Jest duża szansa, że przy wyborze roweru szosowego Aero, Polygon nie jest marką, którą bierzesz pod uwagę. Jest to jednak decyzja całkowicie niesłuszna, bo ten producent zaczyna się rozpychać łokciami w kategorii rowerów szosowych. W artykule sprawdzamy co oferuje model Polygon Helios A7! 

Spis treści:

  1. Polygon Helios a7 – poznaj jego parametry
  2. Tani i dobry rower szosowy aero – czy Polygon Helios A7 łączy te cechy?
  3. Polygon Helios A7 – ocena sprzętu
  4. Polygon Helios a7 z bliska – zakończenie

Polygon Helios a7 – poznaj jego parametry

Już w pierwszym akapicie zdradzimy Ci największy sekret – ten rower bardzo nam się podoba i jest to potężna konkurencja dla marek premium. Kamil z uśmiechem na twarzy dałby sobie za niego nerkę wyciąć, choć koszt jednośladu jest taki, że może by się obyło bez takiego uszczerbku na zdrowiu.

Trudno Ci będzie w tej cenie znaleźć coś lepszego i lżejszego (niecałe 8.5 kg i jest potencjał do odchudzania). Ta szosa to jest prawdziwy kosior, no ale do brzegu…

Zrobiliśmy o nim film na naszym kanale YouTube – zobacz!

O producencie słów kilka

Polygon od ponad 25 lat projektuje, buduje i konstruuje rowery światowej klasy. Trzeba uczciwie powiedzieć, że każdego roku poprzeczka i jakość tego producenta idą w górę, a oferta produktowa marki rozwija się w interesującym kierunku. 

Dużą zaletą Polygon, jest to, że są jedną z nielicznych marek, która ma własne zakłady produkcyjne. Pozwala to kontrolować proces produkcji od początku do końca. Zajmują się każdym etapem tworzenia samodzielnie – od spawania ręcznego ram, po własne linie montażowe i malarskie. Produkcja roczna wynosi niemal milion sztuk i wciąż rośnie.

Jakie są zalety tej marki? Światowy poziom, wysoka jakość i bardzo atrakcyjne ceny. Co ciekawe, Polygon współpracuje z inżynierami z całego świata i wciąż inwestuje w nowe technologie, co powoduje, że ich rowery mogą śmiało stawać w szranki z gigantami tego rynku. Tak, Polygon robi bardzo fajne rowery i tak, jesteśmy ich dystrybutorem.

Marka ta zdobyła uznanie w świecie sportów ekstremalnych, a dziś staje się coraz bardziej widoczna w innych segmentach, co obrazuje Polygon Helios A7. W ofercie firmy znajdziesz rowery górskie, gravele, rowery miejskie i rowery do skakania BMX.

Zainspiruj się: Rower w góry – jaki wybrać? Ranking 

Polygon Helios a7

Rama i widelec Polygon Helios A7

Inspiracją do stworzenia ramy Polygon Helios A7 były krople deszczu. Producenta zafascynował ich kształt, co widoczne jest w ramie – minimalizuje ona opór powietrza generowany podczas jazdy. Dało to świetny rezultat, bo tegoroczny model Helios jest o 24% bardziej opływowy od poprzednika.

To jednak nie wszystko, bo konstrukcyjnie rama jest dopracowana w najmniejszym detalu. Przede wszystkim korzysta z opracowanego przez Polygon włókna węglowego ACX, które charakteryzuje się świetnymi parametrami technicznymi. Rama dzięki temu jest sztywna i dobrze przenosi każdy nacisk na korbę i na koło napędowe. Efekt jest taki, że ten rower jest szybki jak strzała.

Masz do dyspozycji rower, który nie tylko dobrze wygląda, lecz także prezentuje wysoki poziom wydajności w trakcie jazdy. Aerodynamiczne kształty minimalizują opór powietrza i pozwalają jechać szybciej i dalej niż na rowerze, który tego nie oferuje.

Mało? To trzymaj się teraz, bo ta rama waży zaledwie 800 gramów i spokojnie można ją porównywać do produktów tworzonych przez największych gigantów na tym rynku. Dla osób startujących w zawodach mamy dobrą informację – jej konstrukcja jest zatwierdzona przez UCI (Union Cycliste Internationale).

Dowiedz się więcej: Jaki rower szosowy wybrać? Jak wypada Trek Emonda? Sprawdź porównanie!

Oprócz ramy, z włókna węglowego ACX zrobiony jest w Helios A7 widelec, sztyca i koła.

Widelec jest aerodynamiczny i ma lekko pofalowany kształt, co nie tylko podnosi właściwości w rozcinaniu powietrza podczas jazdy, lecz także nadaje Heliosowi A7 zadziornego charakteru.

Z miłych detali, Polygon zadbał o to, by Helios A7 prezentował się wyjątkowo. Morski, matowy lakier robi bardzo pozytywne wrażenie, a nazwa marki jest naniesiona w formie hologramu, który pięknie odbija promienie słoneczne. 

Gwarantujemy, że szosując w Calpe na Polygon Helios A7 naprawdę zrobisz pozytywne wrażenie, bo rower prezentuje się w rzeczywistości znacznie lepiej niż na zdjęciach producenta. Tutaj możesz przyjrzeć mu się bliżej.

Koła i opony

Koła są drugim najważniejszym elementem w rowerze zaraz po ramie. Ich jakość ma gigantyczny wpływ na komfort jazdy i zdolność roweru do przyśpieszania. 

W tym przypadku Polygon zastosował obręcze z włókna węglowego i piasty firmy australijskiej firmy Entity na łożyskach maszynowych. Na pierwszy rzut oka ktoś może marudzić, że to nie Shimano, ale trzeba mieć świadomość tego, że Entity produkuje części dla Polygon na podobnej zasadzie jak Bontrager dla Trek.

W komentarzach na YouTube pojawił się zarzut, że główny konkurent Polygon w tej cenie – Giant Propel Advanced 2 jest lepszym wyborem, bo jest i tańszy i to w końcu Gian. Nie do końca możemy się z tym zgodzić, bo właśnie koła są decydującym argumentem w tej sytuacji. Giant, mimo że jest świetną maszyną, to ma koła z aluminium, a nie włókna węglowego.

Polygon Helios

Im lżejsze koła i niższa masa rotująca, tym rower lepiej przyśpiesza i lepiej się prowadzi. Między obręczą aluminiową (nawet wysokiej klasy) a taką z włókna węglowego jest przepaść w jakości jazdy. W przypadku Polygon cały zestaw zdecydowanie daje radę i oczywiście z przodu i z tyłu ma sztywną oś.

Skoro jednak jesteśmy przy masie rotującej i kołach, to trzeba zwrócić uwagę na opony. Fabrycznie Polygon założył tutaj ogumienie o szerokości 28C. Może się wydawać, że to zły wybór, bo absolutnie nie pasują one do koncepcji szybkiego roweru szosowego, a bardziej nadają się do szosy w stylu „endurance”. 

Nic bardziej mylnego! Zastosowane obręcze Entity o szerokosci 19 mm pozwalają na takie ułożenie tej opony, że mamy zwiększoną powierzchnię przylegania opony do asfaltu, a dzięki temu jedziemy bezpieczniej i możemy pozwolić sobie na więcej w zakrętach.

Sprawdź także: Wymiana opony w rowerze – jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy! 

Siodełko i kokpit

Polygon Helios A7 ma siodełko włoskiej firmy Selle Italia, a kokpit korzysta z komponentów firmy FSA. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że mimo iż kierownica jest wykonana z aluminium, to rower jest w połowie zintegrowany. Okablowanie tylko nieznacznie wystaje poza obręb kierownicy i jest elegancko schowane wewnątrz całej ramy. Dzięki temu rower ma ładną, sportową sylwetkę. 

Osprzęt

To jeden z tych rowerów, który w pełni skonfigurowany jest na Shimano 105. W przeciwieństwie do niektórych producentów Polygon stosuje taką politykę, że jeśli rower ma być na danej grupie osprzętu, to faktycznie tak jest. 

Funkcjonuje na rynku pewna praktyka, która polega na mieszaniu grup osprzętu, czyli np. korbę dany jednoślad ma z serii Shimano 105, przerzutkę przednią też, ale już klamkomanetki są spoza serii, bo można dzięki temu odrobinę oszczędzić. Klienci najczęściej nie zwracają na to dużej uwagi, więc niektóre marki pozwalają sobie na taki zabieg.

W przypadku modelu Polygon Helios A7 każdy element osprzętu jest z analogowej grupy Shimano 105, a to znaczy, że masz do czynienia z rowerem, który poradzi sobie zarówno z długimi trasami, jak i bardziej agresywną jazdą na amatorskich wyścigach szosowych. 

Rower szosowy Polygon Helios A7

Tani i dobry rower szosowy aero – czy Polygon Helios A7 łączy te cechy?

Główną myślą projektową było stworzenie wydajnego, szybkiego i dającego radochę użytkownikowi roweru szosowego, który będzie wyróżniał się wśród tłumu. Czy się udało? 

Masz tutaj do dyspozycji bardzo zaawansowaną ramę z włókna węglowego w świetnym malowaniu o sportowej geometrii szosowej, czyli to, co najważniejsze, jest na bardzo wysokim poziomie. 

Można pokręcić trochę nosem na koła, które są produkowane przez firmę Entity, jednak zbudowane są one na dobrej klasy piastach z łożyskami maszynowymi i obręczach z włókna węglowego o umiarkowanym stożku 30 mm. Jest to szczególnie odczuwalne podczas jazdy pod wiatr, gdzie stożek w połączeniu z aerodynamiczną ramą dadzą Ci świetną wydajność jazdy. Konkurencja w tej cenie ma obręcze aluminiowe. 

Dodatkowo Polygon zainstalował w rowerze pełną grupę Shimano 105, która jest jedną z najlepszych opcji w tej kategorii i półce cenowej. To osprzęt, który zapewnia bardzo precyzyjną i pewną zmianę biegów, co jest niezwykle ważne nie tylko podczas jazdy wyścigowej, lecz także rekreacyjnej dla przyjemności. To po prostu ma działać i działa jak należy.

Ciekawostką jest zastosowanie korby 52/34, gdzie coraz częściej na rynku spotkać można układ 50/34. To dobry wybór, bo rower aero aż prosi się o możliwość solidnego dokręcenia na zjazdach. Krótko mówiąc – można na Polygon Helios A7 jechać naprawdę szybko.

Naszym zdaniem połączenie dobrej ceny z wysoką wydajnością wyszło tutaj producentowi w 110%. To bardzo porządny rower i kupujący z pewnością będą zachwyceni.

Rower szosowy Aero

Polygon Helios A7 – ocena sprzętu

W dzisiejszych czasach rower szosowy aero jest coraz popularniejszym wyborem pośród rowerzystów, którzy szukają nie tylko wysokiej jakości jazdy i wydajności podczas pedałowania, lecz także chcą roweru, który pięknie prezentuje się na postoju. 

Aerodynamiczne kształty są czymś, co w świecie kolarstwa szosowego zawsze będzie oczekiwane i uczciwie przyznajemy, że Polygon Helios A7, jest rowerem, za którym trudno jest nie obrócić głowy. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na ten model, bo jest to bardzo interesująca propozycja na rynku i na pewno jest nieco „egzotyczna”.

Tak, sprzedalibyśmy za niego nerkę. To fajny rower.

Polygon Helios a7 - tabela

Polygon Helios a7 z bliska – zakończenie

Teraz już wiesz, że Polygon Helios A7 to jedna z ciekawszych propozycji wśród rowerów szosowych, jakie są na rynku. 

Jeśli chcesz go dokładnie obejrzeć, to zrobiliśmy bardzo profesjonalną recenzję w naszym studiu ekologicznym. To ultraciekawe nagranie, w którym jeździmy na świetnych rowerach!

A jeśli chcesz zobaczyć, jakie promocje przygotowaliśmy dla naszych jutuwidzów i nie tylko, to zapraszamy do sklepu internetowego Sprint-Rowery.

Do następnego!