Ładuję...

Jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę!

21/04/2023
Jaki rower do bikepackingu? Spakuj wszystko, czego potrzebujesz i ruszaj w drogę!

Jaki rower do bikepackingu jest najlepszy? To wszystko zależy od tego, jak długą trasę planujesz. Na co zwrócić uwagę wybierając rower na wyprawy z sakwami? Lepszy będzie gravel, czy model MTB? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Rower do bikepackingu, czyli jaki?
  2. Rower na długie wyprawy – nasze propozycje!
  3. Wiesz już, jaki rower do bikepackingu wybierzesz?
  4. Rower na wyprawy – wybierz idealny

Rower do bikepackingu, czyli jaki?

Bikepacking jest rodzajem turystyki rowerowej, która łączy jazdę rowerem i kemping w terenie. To świetny sposób na zwiedzanie nowych miejsc i poznawanie świata na nowo przy ciągłej bliskości natury. W ostatnich latach popularność tej formy spędzania czasu stale rośnie, a rowerzyści doceniają ją za niewielkie koszty i gigantyczną swobodę, jaką daje. To także sprawiło, że można wyróżnić kilka różnych rodzajów bikepackingu, w zależności od trasy, którą planujesz. 

Bikepacking light to taka forma, która zakłada przewożenie ze sobą minimalnego bagażu. Maksymalna mobilność i zabranie ze sobą tylko najpotrzebniejszych rzeczy, sprzyjają pokonywaniu długich dystansów dziennych. Zwykle na wyposażeniu takiego bikepackera znajduje się karimata, śpiwór, namiot, trochę żywności i proste narzędzia do naprawy roweru. Rzadko się zdarza, że ktoś na pierwszą wyprawę zdecyduje się jechać „na lekko”. Z reguły ta forma wymaga już pewnego doświadczenia w doborze ekwipunku. 

Bikepacking Plus obejmuje rozbudowane wyposażenie i większy komfort podróżowania. W tej postaci turystyki rowerowej zabierasz ze sobą więcej akcesoriów, które zwiększają Twoją samodzielność w terenie. W zestawie podróżnym mogą znaleźć się takie akcesoria jak turystyczna kuchenka, dodatkowe baterie solarne do ładowania sprzętu, niewielki komputer, czy dodatkowe ubrania. 

Ekwipunek, jaki wchodzi w skład Bikepackingu Plus pozwala na spędzanie dłuższego czasu w obozowisku, bo niedogodności wynikające z braku dostępu do cywilizacji są znacznie mniej dokuczliwe. Ta forma podróżowania może obejmować także użycie dodatkowej przyczepki rowerowej. Ważne, żeby była na dwóch kółkach i miała ochronę przeciwdeszczową.

jaki-rower-na-wyprawy

Jaki rower do bikepackingu będzie odpowiedni?

Podczas wielodniowej wyprawy rower musi być nie tylko wytrzymały, ale też bardzo komfortowy. Wszelkie błędy w dopasowaniu pozycji mogą kosztować Cię przerwanie wyjazdu. Przy długich dystansach bikefitting jest koniecznością i trzeba to uwzględnić w zakupie sprzętu.

Dowiedz się więcej, o tym, jak powinna wyglądać Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej? 

Jest też kilka technicznych elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze roweru do turystyki tego typu.

Jaki rodzaj roweru będzie najlepszy?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower na wyprawy będzie najlepszy, to odpowiadamy, że taki, który dopasowany został do zaplanowanej trasy. Ważne, by można było na nim polegać i był w możliwie jak najlepszym stanie technicznym.

Odradzalibyśmy na długie wyprawy rowerowe, modele szosowe. Brak im wszechstronności, chyba że jest to wariant dający możliwość doposażenia w szersze opony, takie jak mają rowery szutrowe. Jeśli planujesz naprawdę wyjazd pełen wrażeń, musisz liczyć się z tym, że nie zawsze towarzyszyć będzie Ci komfort dróg asfaltowych.

Jeśli planujesz przejazd wymagającymi odcinkami w górach, to turystyka Enduro zaczyna zrzeszać coraz większe grono śmiałków. W takiej sytuacji niezbędny będzie dobrej klasy rower górski, który zniesie trudy jazdy terenowej w różnych warunkach pogodowych.

Na większości tras świetnie sprawdzi się gravel lub dobry rower turystyczny. Wszechstronność i prostota jest tym, czego szukasz, wybierając rower na długie trasy. Pamiętaj też, że nie zawsze niska masa roweru idzie w parze z jego wytrzymałością. Warto poszukać w tej kwestii kompromisu.

rower-na-wyprawy-z-sakwami

Jaką ramę wybrać?

To zależy od długości trasy, którą planujesz. Jeśli jest to wyprawa w odległości 2-3 dni od domu i nie będziesz mieć trudności z powrotem, gdyby coś poszło nie tak, to spokojnie możesz sięgnąć po ramę z włókna węglowego. Sprawdzi się, zwłaszcza gdy chcesz przejechać na lekko, bez dużego obciążenia i używania przyczepki. Właściwości tego materiału pozwolą na wysoki komfort jazdy ze względu na tłumienie nierówności.

Gdy jednak bierzesz pod uwagę wielodniowy wyjazd, to tutaj sprawy trochę się komplikują. Włókno węglowe jest niemal niemożliwe do naprawy w warunkach polowych i źle znosi uderzenia. To powoduje, że praktycznie nie ma na rynku dedykowanych rowerów do bikepackingu z ramą z karbonu.

wyprawy-rowerem

Ramy z aluminium są rozwiązaniem standardowym i znajdują się niejako pośrodku między włóknem węglowym i stalą. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość i niska masa, jednak właściwości tłumienia drgań są gorsze niż w przypadku ram stalowych, a ewentualna naprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Dodatki i ważne informacje

To, czego potrzebujesz, wybierając rower na wyprawy, to wszelkie elementy zwiększające komfort jazdy. Każdy z nich docenisz po kilku dniach siedzenia na siodełku. 

Siodełko większość ciężaru Twojego ciała spoczywa właśnie na nim. To główny punkt podparcia podczas jazdy, zadbaj więc, by było dobrze dopasowane i wygodne. To pozwoli Ci uniknąć otarć i nieprzyjemnych dolegliwości.

Spodenki – bikepacking jest znacznie bardziej przyjemnym doświadczeniem, gdy jazda jest komfortowa. Nie oszczędzaj na spodenkach, bo to jeden z najważniejszych elementów odzieży kolarskiej. Na pewno duże znaczenie ma wkładka, ale też silikonowe obszycia, które pomagają utrzymać odzież na swoim miejscu podczas długiej jazdy. Nie bez znaczenia są także materiały odprowadzające nadmiar potu na zewnątrz.

Amortyzacja – niektóre modele rowerów mają wbudowane tłumiki redukujące drgania. Wszelkie rozwiązania tego typu podnoszą komfort jazdy, dzięki czemu będziesz w stanie pokonać większy dystans dzienny lub ograniczyć zmęczenie. Specialized ma FutureShock, Trek ma swój system IsoSpeed, a Cannondale korzysta z Kingpin. Nie są to rozwiązania niezbędne, jednak warto je mieć w rowerze.

Owijka i rękawiczki NieKamil mógłby się w tym zdaniu całkiem nieźle wypowiedzieć, bo większość standardowych owijek w testowanych rowerach mu nie odpowiada. Faktem jest, że dobra owijka tłumi drgania i podnosi komfort jazdy niedużym kosztem. Jak dołożysz do tego rękawiczki z wkładkami żelowymi, to dłonie Ci za to podziękują.

Możliwości transportowe – wybierz rower, który ma możliwość montażu bagażnika i jazdy z dodatkowym obciążeniem. Nie ma co ukrywać, że najlepsze w tej materii są gravele, bo mają gniazda montażowe, dzięki którym można je solidnie obciążyć dodatkowym bagażem.

Sprawdź co może zaoferować Najtańszy gravel Gianta – Revolt 2. Sprawdź, czy warto go kupić!

rower-na-dlugie-wyprawy

Rower na długie wyprawy – nasze propozycje!

Polygon Bend R2

W tym konkretnym przypadku musisz się trochę pośpieszyć, bo nie zostało ich dużo i bardzo dobrze się sprzedają, więc póki są dostępne na naszej stronie to nic, tylko brać! 

Polygon Bend R2 to znacznie lepszy rower, niż wskazuje na to specyfikacja techniczna. Poza tym jest bardzo dobrze wyceniony, co sprawia, że jest łakomym kąskiem dla osoby, która chce kupić rower typowo pod planowane wyprawy. 

Masz tutaj do dyspozycji koła 650B, które sprawiają, że ten model to trochę taki gravelowy MTB. Bend dobrze poradzi sobie w nieco bardziej wymagającym terenie, nie tracąc jednocześnie na wszechstronności gravela. Rozmiar standardowej opony to 650x47C, więc jest szeroko, a amortyzacja w terenie sprawi, że będziesz odczuwał komfort z jazdy.

Polygon ma bardzo dobre ramy z aluminium i nie inaczej jest tutaj, bo Bend korzysta z ALXALLOY i widelca z włókna węglowego. Za osprzęt służy w tym przypadku sprawdzona grupa Shimano Sora. Jedynym minusem mogą być mechaniczne hamulce Tektro C400, które nie są rewelacją, ale w tej cenie naprawdę trudno o hydraulikę.

rower-na-wyprawy-1

Na naszym kanale prześwietlamy ten model dokładnie. Podsumowując, jest to bardzo dobry rower na długie wyprawy.

Polygon Path X5

W tym przypadku mamy gravel z krwi i kości i w stosunku do Polygon Bend R2 będzie to lepszy wybór, jeśli szukasz jednego roweru do wszystkiego. Model Path zastąpił niejako linię Bend, więc można potraktować go jako rozwinięcie koncepcji wszechstronnego roweru od tego producenta. Rama wykonana jest z aluminium ALXALLOY, widelec z włókna węglowego, a osprzęt stanowi pełna seria Shimano 105. Dużą wszechstronność da Ci układ napędu 2x11, co pozwoli na elastyczny dobór biegów w zależności od warunków na trasie.

Na uwagę zasługują koła na piastach Novatec złożone na wytrzymałych obręczach dwukomorowych z aluminium i support BSA Praxis. Od strony technicznej jest to dobry rower na wyprawy. Komponenty są wysokiej klasy, a rama oferuje dobry komfort jazdy, nie brakuje też gniazd do montażu dodatkowego bagażu. 

Sprawdź, także jak dotrzeć Bezbłędnie do celu? Poznaj najnowszy komputer rowerowy Garmin Edge 540 oraz Garmin Edge 840

rower-na-wyprawy-2
Giant ToughRoad SLR 2 2023

Giant przygotował ten rower specjalnie dla tych, którzy chcą spróbować bikepackingu. Konstrukcja oparta jest na wygodnej ramie z aluminium ALUXX SLR. Materiał daje niską masę i dobrą sztywność. Z przodu zamontowany jest widelec z włókna węglowego, a komfort jazdy podnosi sztyca D-Fuse i stery OverDrive. 

To, czym wyróżnia się ten rower to fakt, że jest mieszanką roweru trekkingowego z gravelem. Zamontowane opony są w rozmiarze 700x50C, zapewnią Ci więc wysoki komfort jazdy, nawet gdy nawierzchnia nie będzie najwyższej klasy. Dodatkowo Giant zamontował w tym modelu prostą kierownicę, co z pewnością spodoba się tym rowerzystom, którzy na „baranku” nie czują się zbyt pewnie. 

Ciekawy zabieg zastosowany został w kwestii wyposażenia technicznego. Napęd to mieszanka Shimano Alivio i Altus w układzie 2x9, natomiast hamulce to hydrauliczne Shimano MT200. Sprawia to, że mamy tutaj bardzo interesującą propozycję dla kogoś, kto szuka roweru do bikepackingu. Rama bez problemu przyjmie dodatkowe obciążenie i bagażniki, bo wyposażona jest w gniazda montażowe.

rower-na-wyprawy-3

Trek Roscoe 6 2023

To dobra alternatywa do pozostałych modeli, szczególnie gdy Twoja wyprawa zakłada brak dróg asfaltowych i wymagające technicznie ścieżki w górach.

Trek Roscoe będzie miał najmniejsze możliwości przewożenia bagażu z wszystkich prezentowanych w artykule rowerów, bo wyposażony jest jedynie z tyłu w gniazda montażowe na bagażnik. Podróżując na nim, zyskujesz wszystko to, za co rowerzyści uwielbiają rowery górskie – można jechać nim niemal wszędzie.

Rama przystosowana jest do długiej jazdy. Trek wypośrodkował w tym modelu osiągi sportowe z komfortem, co sprawia, że Roscoe 6 dobrze się prowadzi i jest wygodnym rowerem górskim.

Co bardzo ważne, zastosowane komponenty pozwalają na solidną, terenową wyprawę. Napęd Shimano Deore w układzie 1x10 bez problemu poradzą sobie nawet na błotnistej trasie, a gdy tylko zechcesz wybrać górską ścieżkę, to przydadzą Ci się hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano MT200. 

Na przedniej osi Trek Roscoe 6 ma wytrzymały amortyzator SR Suntour ze 120 mm skoku i blokadą. Z pewnością przyda się, gdy teren stanie się nieco bardziej wymagający. To więc bardzo interesujący rower na wyprawy w świecie zdominowanym przez gravele.

rower-na-wyprawy-4

Wiesz już, jaki rower do bikepackingu wybierzesz?

Nie jest łatwo jednoznacznie wybrać jeden najlepszy model, bo wybór roweru zależy trochę od tego, jak długie wyprawy planujesz i jaką trasą chcesz się poruszać. 

Polygon Path I Bend R2, to dwie, interesujące propozycje dla kogoś, kto szuka roweru wyprawowego, który poradzi sobie dobrze na 90% terenu w Polsce. Oba są bardzo wszechstronne i dobrze skonfigurowane. Główna różnica to rozmiar kół w przypadku Bend R2, który lepiej sprawdzi się na odrobinę bardziej wymagających odcinkach.

Trekkingowe rowery powinny być przemyślane. Tym cechuje się Giant ToughRoad. Z pewnością rekomendowalibyśmy go komuś, kto chce roweru z prostą kierownicą. Trochę boli jednak wybór osprzętu Shimano Altus i Alivio, bo w gorszych warunkach pogodowych napęd może zacząć się buntować. Poza tym to bardzo dobry rower, który zapewni Ci wysoki komfort jazdy.

Trek Roscoe 6 podoba nam się, dlatego że jest solidnym rowerem górskim. Jeśli tylko planujesz jazdę po terenie, to przydadzą Ci się szersze opony. Nie zawsze też da się jechać na dwóch kółkach – czasami będziesz zmuszony podejść jakiś kawałek trasy. W takich sytuacjach Trek Roscoe spisze się doskonale. Pancerna grupa Shimano Deore i równie wytrzymały widelec SR Suntour sprawiają, że to dobry rower na wyprawy. Ma też hydrauliczne hamulce i świetną ramę, która objęta jest dożywotnią gwarancją.

W całym zestawieniu oceniamy przede wszystkim wszechstronność na wyprawie, a w tej kategorii wygrywają Polygon Bend R2 i Path X5 ze względu na ich gravelową charakterystykę.

rower-do-bikepackingu

Rower na wyprawy – wybierz idealny

Wiesz już, jaki rower do bikepackingu będzie odpowiedni dla Ciebie! Wszystkie wymienione w artykule rowery znajdziesz na naszej stronie internetowej. Jeśli wciąż Ci mało, to wejdź na nasz kanał YouTube, na którym dzielimy się poradami rowerowymi i pokazujemy najfajniejsze rowery, jakie mamy w ofercie! 

Do następnego!