Ładuję...

Najtańszy gravel Gianta – Revolt 2. Sprawdź, czy warto go kupić!

11/04/2023
Najtańszy gravel Gianta – Revolt 2. Sprawdź, czy warto go kupić!

Giant Revolt 2 to odświeżona wersja jednego z popularniejszych graveli poprzedniego sezonu. Tanio i dobrze, to określenia, które przeważnie stoją do siebie w opozycji. Czy w tym przypadku jest inaczej? Sprawdź, za co rynek polubił ten model!

Spis treści:

  1. Kolano skoczka – czym jest i jak się objawia?
  2. Entezopatia więzadła rzepki – przyczyny kontuzji
  3. Kolano skoczka – leczenie. Co pomaga?
  4. Zaobserwowałeś u siebie kolano skoczka? Ćwiczenia Ci pomogą!
  5. Już wiesz, czym jest zapalenie więzadła rzepki i jak sobie z nim poradzić!

Giant Revolt 2 – co musisz o nim wiedzieć?

Ostatnie lata przyniosły ogromny rozwój rynku rowerów gravelowych, a Giant Revolt 2 jest jednym z modeli, które powstały na kanwie tych zmian w świecie kolarskim.

Jazda gravelem łączy w sobie elementy jazdy szosowej, górskiej i przełajowej, a rowery przeznaczone do tej dziedziny pozwalają na swobodne przemieszczanie się po różnorodnym terenie. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tym stylem, producenci rowerów zaczęli wprowadzać na rynek coraz więcej modeli wpasowujących się w ten rodzaj kolarstwa.

Obserwując rynek, mamy wrażenie, że duża konkurencja ma miejsce właśnie w segmencie rowerów dla kogoś, kto albo nie ma jeszcze gravela, albo do tej pory jeździł na rowerze innego typu i potrzebuje wszechstronnego sprzętu na różne typy nawierzchni. Mówimy tu więc o rowerach dla osoby, która zaczyna swoją przygodę z gravelami, a nie dla użytkownika, który szuka sprzętu do ostrego ścigania.

Szerzej ten model omawiamy na naszym kanale  na YouTube. Czym się jednak wyróżnia? 

giant revolt 2 -5

Producent i opieka posprzedażowa

Giant jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych producentów na świecie w branży rowerowej. Firma ma ponad 40-letnie doświadczenie w konstruowaniu rowerów, co pozwala jej na dostarczanie produktów bardzo wysokiej jakości.

Marka Giant, jako pierwsza wprowadziła ramy z włókna węglowego do masowej produkcji, a ich metody opracowywania aluminium sprawiły, że rowery na ramach ze stopu ALUXX są lekkie, wytrzymałe i świetnie się prowadzą.

Dużą zaletą Giant Revolt 2 jest zatem całość doświadczenia firmy jako dużego producenta, a do tego dożywotnia gwarancja na ramę.

model-giant-revolt-2

Rama

Konstrukcja została wykonana w całości z aluminium ALUXX, które jest lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Jak na ramę z tego materiału, całkiem nieźle radzi sobie z tłumieniem drgań. Sensem tej technologii jest to, że każda rama aluminiowa firmy Giant jest ręcznie spawana, hartowana i dostosowana do możliwie najwyższego standardu pracy z tym materiałem. W Giant Revolt 2 występuje „środkowa” wersja ALUXX SL, która jest podwójnie cieniowana.

giant revolt 2 -3

Co jest ważne w gravelach? Szerokość opon i gniazda montażowe

Ten model mieści opony o szerokości aż do 53 mm, co daje wysoki poziom komfortu i użytkowania roweru w różnych warunkach na trasie. Standardowo Revolt 2 korzysta z gotowych na system bezdętkowy opon Giant Crosscut AT o szerokości 38C.

Rama wyposażona jest w sześć mocowań: na koszyki do bidonu, dwa na dolnej rurze, dwa na widelcu oraz po jednym na górnej rurze i rurze podsiodłowej. Giant Revolt wyposażony jest także w specjalny adapter sztycy do montażu bagażnika, co pozwala na założenie różnych akcesoriów dodatkowych. Ten rower świetnie nada się na dalsze wyprawy z dodatkowym obłożeniem.

Komfort jazdy

Giant konstruując ramę do Revolt 2 wziął pod uwagę doświadczenia z poprzedniego modelu. Zmiany nie są drastyczne, jednak widać, że kilka kwestii zostało przeprojektowane. Można powiedzieć, że model ten przeszedł głęboki lifting.

Główną różnicą jest skrócenie tylnego trójkąta w taki sposób, by Revolt wydajniej tłumił drgania. Przedni trójkąt został wydłużony, co poprawiło wysięg i można nad tym rowerem łatwiej zapanować podczas jazdy. Geometria przystosowana jest (jak to Kamil i NieKamil pięknie ujęli) do „długodystansowych wojaży” i już na pierwszy rzut oka widać, że rower prowadzi się stabilnie.
Długim dystansom sprzyja także obecność widelca z włókna węglowego z główką Overdrive, która dodatkowo pochłania nierówności i zwiększa płynność jazdy.

Smaczki i bajerki

Żeby rower użytkowało się miło, to Giant Revolt ma z przodu i z tyłu osie przelotowe 12 mm. To świetna informacja, bo zdarza się, że jednoślady w tej półce cenowej jeszcze nie mają tego rozwiązania, a wpływa ono znacznie na komfort jazdy i sztywność w zakrętach.

Jako ciekawostka – mamy zastosowany w tym modelu FlipChip, czyli rozwiązanie, które pozwala na skrócenie lub rozszerzenie rozstawu kół. W zależności od tego, jaką konfiguracje wybierzesz, rower będzie bardziej responsywny i zwrotny lub bardziej stabilny. Inną sprawą jest legenda, która głosi, że ktoś kiedyś użył tego rozwiązania. Niemniej jednak no jest i za to należy się plus.

Kolejnym smaczkiem jest sztyca D-Fuse. W teorii konstrukcja elementu pochłania drgania i jest ona kolejnym elementem, który zwiększa komfort jazdy. W praktyce użytkownicy mówią, że wcale takiej różnicy nie czuć, a jeszcze do niedawna istniał bardzo duży kłopot z używaniem sztyc od innego producenta niż Giant, jeśli Twój rower korzystał z D-Fuse. To jeden z tych bajerów, które wywołują mieszane uczucia. Teoretycznie jest to odpowiednik dodatkowych 12 mm skoku amortyzacji na tylnym widelcu.

giant revolt 2 -4

Osprzęt

Najtańszy gravel Giant korzysta z Shimano Sora w układzie 2x9. To dobra informacja, bo jego bezpośredni rywal cenowy od Cannondale-Topstone 4 jest napędzany przez Microshift Advent X – to odrobinę gorszy wybór niż komponenty Shimano.

Dużą zaletą konfiguracji użytego komponentu, jest obecność dwóch koronek na korbie. Daje to niezbędną elastyczność doboru przełożeń, szczególnie dla mniej wytrenowanych i wprawionych rowerzystów. To sprawia, że Giant Revolt 2 jest świetnym wyborem jako pierwszy gravel.

Sprawdź również: Przygotowanie roweru do sezonu – o tym pamiętaj! 11 porad

Giant Revolt 2 pod lupą – czy zapewnienia producenta są realne?

Strona producenta nie obiecuje zbyt wiele. Revolt jest pozycjonowany jako „gravel crusher”, a materiały promocyjne wskazują na to, że jest szybszy i bardziej stabilny od poprzednika. Celem, jaki Giant postawił sobie przy projektowaniu Revolt było jednak to, co w gravelingu jest najważniejsze – radość z jazdy. Przyjmijmy zatem, że Giant chciał stworzyć rower dla osoby, która lubi jeździć rowerem i chce fajnie spędzać wolny czas.

Jest w tym rowerze kilka rozwiązań, które faktycznie sprawiają, że to bardzo interesująca propozycja w wybranym segmencie. Tak samo, jak jest kilka rzeczy, które powodują, że być może warto dopłacić do wyższego modelu Revolt 1 (szczególnie gdy trafisz na ten model w promocyjnej cenie).

giant-revolt-2

Co wyróżnia Giant Revolt 2 na rynku?

Przede wszystkim świetna rama z takimi rozwiązaniami jak powiększony węzeł supportowy PowerCore. Jego asymetryczne, dolne rurki tylnego trójkąta zwiększają sztywność po stronie napędu i stabilność po stronie przeciwnej. To coś, co realnie pozytywnie wpływa na odczucia podczas jazdy, zwłaszcza podczas nagłych zrywów i przyśpieszeń. 

Dodatkowo rama wspiera FlipChip. To dobre i użyteczne rozwiązanie pod warunkiem, że z niego korzystasz. Trochę szkoda, że zostało zastosowane jedynie na tylnej osi, bo np. Rondo udostępnia tę modyfikację dla obu osi i ma to wtedy trochę więcej sensu. Niemniej jednak plus za to, że jest, bo zwiększa możliwości personalizowania Giant Revolt 2 pod indywidualny styl jazdy.

Dyskusyjny jest za to system OverDrive, czyli taka konstrukcja sterów, w której główka ramy ma asymetryczne łożyska sterowe na górze i na dole. Giant twierdzi, że dzięki temu lepiej współpracują one z taperowaną rurą sterową i zwiększają sztywność podczas kierowania rowerem, a także pomagają wybierać nierówności. W teorii brzmi to fajnie – w praktyce może powodować utrudnienia przy serwisie. Tutaj trzeba zasięgnąć rady kogoś, kto korzystał z tego rozwiązania przez pewien czas.

Podobnie mieszane uczucia powoduje sztyca D-Fuse. Teoretycznie sztyca ma pracować w trakcie jazdy i tłumić drgania. Faktem jest, że model Revolt 2 jest przystosowany do montażu standardowej sztycy o średnicy 30.9 mm. Jednak w starszych modelach zmiana tego elementu była czymś, co stanowiło spory problem, bo to rozwiązanie wykorzystuje tylko Giant. 

To, na co na pewno warto zwrócić uwagę, to wysokiej klasy rama z aluminium. Zastosowane Aluxx SL ma świetne parametry, a rower dzięki niemu bardzo dobrze się prowadzi. W naszym video na YouTube zważyliśmy Revolt 2 i waga pokazała nam 10.5 kg – to bardzo dobry wynik jak za cały zestaw w tej cenie. Do tego wszystkie linki i pancerze poprowadzono wewnętrznie, a oba malowania proponowane przez producenta wyglądają bardzo ładnie. Kształt ramy sprawia, że Revolt wygląda bardzo korzystnie i przyciąga wzrok.

Podoba nam się też zestawienie osprzętu. Sora w układzie 2x9 to dobre rozwiązanie, którego serwis nie zrujnuje Twojego portfela. Dość częstym zabiegiem w tej półce cenowej wśród producentów premium, jest stosowanie komponentów Microshift. Firma ta robi stałe postępy, jednak Shimano kulturą pracy jest jeszcze na sporym prowadzeniu. 

Dodatkowo występują dwie zębatki na korbie, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla każdego kolarza, który szuka komfortu i elastyczności w zmianie przełożeń. Jazda na 1x10 lub 1x11 wymaga nieco większej wprawy. 

To, co nam się kategorycznie nie podoba to korba na kwadrat i mechaniczne hamulce Tektro. Naprawdę, gdyby tylko ten rower miał w tej cenie Hollowtech i nawet podstawowe hamulce hydrauliczne…no ale jak już wiesz po naszych poprzednich recenzjach – nie można mieć wszystkiego. 

Aby mieć wyżej wymienione bajery trzeba wybrać Kross i model Esker. Miej jednak w pamięci, że Giant daje Ci znacznie lepszą ramę, a to jeden z najważniejszych elementów w rowerze. Do tego masz też na nią dożywotnią gwarancję.

Zobacz też: Jak napompować rower? Poradnik

giant revolt 2-2

Giant Revolt 2 – ocena roweru

Mamy tutaj wszystko to, co jest niezbędne do spędzenia miło czasu na rowerze. Mało tego! To bardzo przyjemny gravel do nieco bardziej agresywnej jazdy po leśnych i szutrowych ścieżkach. Właściwie to można zaryzykować stwierdzenie, że jest dokładnie tym, czego ludzie w gravelach szukają. Frajda, stabilność jazdy, bezproblemowa eksploatacja i święty spokój w głowie – to dostajesz w pakiecie, kupując Giant Revolt 2.

Bezpośrednia konkurencja modelu w postaci Cannondale Topstone 4 wypada gorzej ze względu na osprzęt. Można brać jeszcze pod uwagę takie modele jak Kross Esker lub Romet Aspre, jednak mają one gorsze ramy, no i nie jest to półka premium. Bardzo ciekawą alternatywą dla Giant Revolt 2 może być za to Polygon Path X4.

Giant Revolt 2 trafia w zakładkę „somsiad nie ukradnie” i „podoba się dla mnie”. To po prostu fajny rower, który jest odpowiedni. Są lepsze na rynku, jest też sporo gorszych. Na pewno przy zakupie warto się zastanowić, czy nie jesteś w stanie dopłacić do modelu Giant Revolt 1, bo różnica między nimi jest duża.

giant revolt 2 -8

Giant Revolt - czy to model dla Ciebie?

Najlepsze rowery i akcesoria kupisz oczywiście w naszym sklepie internetowym. Sezon coraz bliżej, a gravel wydaje się rozsądnym wyborem dla większości rowerzystów i wszystko wskazuje na to, że tych rowerów będzie jeździło coraz więcej. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić do zakupów.

Do następnego!