Ładuję...

Jak wsiadać na rower i z niego zsiadać? 

13/04/2024
Jak wsiadać na rower i z niego zsiadać? 

Wsiadanie na rower i zsiadanie z niego to czynności, które wielu z nas wykonuje na co dzień bez większego zastanowienia. Jednakże, choć mogą się wydawać banalne, ich prawidłowe wykonanie ma istotne znaczenie dla komfortu rowerzysty i jego bezpieczeństwa. Czy wiedziałeś, że niestety spore grono kolarzy nie wsiada na rower w sposób optymalny? Poznaj zasady, które pomogą Ci bezpiecznie rozpocząć i zakończyć jazdę. 

Spis treści:

  1. Dlaczego prawidłowe wsiadanie i zsiadanie z roweru jest ważne?
  2. Jak prawidłowo wsiadać na rower?
  3. Jak bezpiecznie zsiadać z roweru?
  4. Najczęstsze błędy przy wsiadaniu i zsiadaniu z roweru
  5. Jaki rower będzie optymalny na początek przygody?
  6. Teraz już wiesz, jak wsiadać na rower i bezpiecznie zsiadać

jak-wsiadac-na-rower8

Dlaczego prawidłowe wsiadanie i zsiadanie z roweru jest ważne? 

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, wsiadanie i zsiadanie z bicykla to czynności, które wykonujemy rutynowo, bez większego zastanowienia. Przyglądając się im z bliższej perspektywy, okazuje się, że poprawna technika może mieć istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i wygody podczas jazdy. 

Bezpieczeństwo 

Zacznijmy od tego, że bezpieczeństwo osobiste jest jednym z najważniejszych powodów, dla których warto opanować poprawną technikę wsiadania i zsiadania z roweru. Unikanie nieprawidłowych ruchów może znacząco zmniejszyć ryzyko upadków oraz urazów.

Ochrona przed kontuzjami

Nie zapominajmy też o podstawowej ochronie przed kontuzjami. Choć wydaje się, że to absolutne podstawy rowerowego rzemiosła, to mogą one prowadzić do urazów stawów i mięśni. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać te czynności w sposób płynny i kontrolowany, bez zbędnego pośpiechu. 

Redukcja napięcia mięśniowego

Podobnie warto zwrócić uwagę na redukcję napięcia mięśniowego podczas prawidłowego technicznie dosiadania czy opuszczania pojazdu. Poprzez unikanie nagłych ruchów i nadmiernego napinania mięśni zminimalizujesz uczucie zmęczenia oraz ryzyko kontuzji podczas długich przejażdżek. Unikając niepożądanych przez Twoje ciało ruchów, szczególnie w obszarze bioder i kolan, ograniczysz ryzyko urazów i przeciążeń mięśniowych w tych częściach ciała.

Żywotność roweru

Poprawne wsiadanie i zsiadanie ma i inne korzystne aspekty dla rowerzysty, nie tylko zdrowotne. Może bowiem przyczynić się do wydłużenia żywotności samego roweru. Delikatne podejście do tych czynności minimalizuje zużycie i ryzyko uszkodzeń. 

Komfort jazdy

Prawidłowa technika wsiadania i zsiadania z roweru może również wpłynąć na nasz komfort jazdy. Dzięki odpowiedniemu podejściu do tych czynności będziesz cieszyć się bardziej przyjemną i bezproblemową przejażdżką, unikając dyskomfortu i niepotrzebnego wysiłku.

Przeczytaj również: Jak dbać o rower? 10 wskazówek od Sprint-Rowery

Te kilka powodów pokazuje, jak istotne jest zrozumienie i stosowanie poprawnej techniki wsiadania i zsiadania z roweru. Zarówno dla naszego bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy, warto poświęcić trochę czasu na opanowanie tych podstawowych, ale ważnych umiejętności. Lista jest jednak dłuższa. Jakie jeszcze korzyści może przynieść odpowiednie wytrenowanie omawianych umiejętności? 

Zachowanie bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego to kolejny ważny powód, dla którego warto dbać o poprawną technikę wsiadania i zsiadania z roweru. Dotyczy to przede wszystkim zsiadania z roweru, ponieważ tylko płynny i sygnalizowany manewr nie zaskoczy pozostałych rowerzystów, ale i pieszych czy kierowców

Wreszcie edukacja młodszych rowerzystów to ostatni, ale wcale nie najmniej istotny powód, by przywiązywać wagę do poprawnej techniki wsiadania i zsiadania z roweru. Uczenie dzieci i młodzieży właściwych zachowań na drodze, w tym poprawnych technik rowerowych, może zapobiec wielu potencjalnym wypadkom i urazom, o których wspominaliśmy wcześniej. Dzięki kilku lekcjom poświęconym na absolutne podstawy, mogą one uniknąć kłopotów z którymi już teraz zmagają się dorośli. 

jak-wsiadac-na-rower6

Jak prawidłowo wsiadać na rower? 

Przed wsiadaniem na rower warto odpowiednio przygotować go do jazdy. Najpierw zwróć uwagę na stan ogumienia. Sprawdź, czy opony są odpowiednio napompowane i nie posiadają widocznych uszkodzeń. Należy również upewnić się, że obręcze kół są proste i nie mają odkształceń.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie układu napędowego. Upewnij się, że łańcuch jest czysty, nasmarowany i naprężony. Sprawdź, czy przerzutki są poprawnie wyregulowane i zmieniają biegi płynnie i precyzyjnie. Po wszystkim, warto jeszcze raz przejrzeć pozostałe elementy roweru, takie jak hamulce, kierownica, siodełko oraz pozostałe elementy mechaniczne, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i nie ma widocznych usterek.

Gdy już wykonasz szereg działań, których celem jest przygotowanie pojazdu do ruszenia w trasę, możesz wsiadać na rower

  1. Zacznij od ustawienia jednośladu stabilnie na ziemi, upewniając się, że kierownica jest w pozycji równoległej do kierunku jazdy. Podczas nauki wsiadania – szczególnie w przypadku dzieci – dobrze jest znaleźć stabilne oparcie, na którym będzie można oprzeć jednoślad. Po pewnym czasie i to nie będzie potrzebne, ze względu na wprawę, którą osiągnie się dzięki regularnej jeździe i ćwiczeniom.
  2. Kolejny krok to delikatne przesunięcie ciężaru ciała na ręce oparte na kierownicy, aby mieć odpowiednią przestrzeń na wsiadanie. 
  3. Następnie musisz przełożyć nogę na drugą stronę roweru. Na koniec stopę należy postawić na pedale w pozycji najbliższej do ziemi.
  4. Delikatnie odepchnij się drugą nogą i gdy rower zostanie w ten sposób wprawiony w ruch, połóż ją na drugim pedale. Dostosuj pozycję siedzenia oraz ułożenie rąk na kierownicy, aby było to dla Ciebie wygodne i nie utrudniało dynamicznego kręcenia korbą. To pozwoli Ci cieszyć się bardziej komfortową jazdą i osiągać dobre rezultaty podczas popularnych czasówek. 

Nie zapomnij o równomiernym ułożeniu stóp na pedałach. Nacisk powinien być położony na śródstopie, a nie na wyłącznie przednią lub tylną część. 

Zobacz również: Jak zmieniać biegi w rowerze? Przychodzimy z pomocą!

Jak bezpiecznie zsiadać z roweru? 

Wiesz już jak rozpoczynać jazdę, czas przybliżyć kwestię jak zsiadać z roweru. Przede wszystkim, gdy postanowisz się zatrzymać, podejmij – jeśli to możliwe – taką decyzję wcześniej. 

  1. Stopniowo zacznij wytracać prędkość. W międzyczasie zastanów się, z której strony chcesz zsiąść z roweru. 
  2. Kolejnym krokiem jest uwolnienie wybranej nogi z pedału, szczególnie gdy podczas jazdy korzystasz ze specjalnych wiązań. Zegnij tę nogę w kolanie, aby stanowiła swoisty amortyzator i w momencie osiągnięcia prędkości bliskiej zeru, delikatnie opuść stopę na ziemię, tak abyś zapewnił sobie pewne oparcie. Jest to o tyle istotne, ponieważ łatwo wtedy o chwilę nieuwagi i utratę równowagi. 
  3. Gdy już oprzesz się na jednej z nóg, możesz drugą przełożyć i całkowicie zejść z roweru. Trzymaj cały czas kierownicę mocno i stabilnie, aby nie przyczyniła się do Twojego upadku. 

jak-wsiadac-na-rower7

Najczęstsze błędy przy wsiadaniu i zsiadaniu z roweru 

Podczas wsiadania na rower kolarze popełniają kilka błędów, które negatywnie wpływają na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Pierwszym jest nieprawidłowe ustawienie pojazdu. Jeśli rower nie jest stabilnie ustawiony na ziemi lub kierownica nie jest w odpowiedniej pozycji, może to utrudnić rozpoczęcie jazdy lub nawet doprowadzić do wywrotki.

Kolejnym błędem jest brak przygotowanego miejsca wsiadania. Tłok spowodowany dużą liczbą kolarzy, mała przestrzeń ze względu na wąską drogę – takie warunki z pewnością uniemożliwią Ci optymalny start podróży. Do tego wszystkiego dochodzi też niekontrolowane przekładanie wagi ciała. Nadmierna siła sprawi najprawdopodobniej, że zaliczysz bliskie spotkanie z ziemią. 

Co z błędami podczas kończenia jazdy? Próba zsiadania w ostatniej chwili może skutkować niekontrolowanym upadkiem lub utratą równowagi. 

Nagłe zdjęcie stopy z jednego z pedałów to kolejny częsty błąd podczas zsiadania. Może to prowadzić do zahaczenia o elementy roweru, co zwiększa ryzyko upadku oraz zniszczenia odzieży, w której podróżujesz. Na koniec wreszcie, rezygnując z solidnego oparcia, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że uda Ci się zachować równowagę. 

Przeczytaj także: Zmęczenie mięśni po rowerze – jak sobie z tym radzić?

Jaki rower będzie optymalny na początek przygody? 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze i szukasz idealnego sprzętu, który nie tylko umożliwi Ci płynne poruszanie się po drogach, ale także nie będzie sprawiał trudności podczas wsiadania i zsiadania, to mamy dla Ciebie kilka propozycji. Nasze wybory są dopasowane do potrzeb początkujących rowerzystów, zapewniając stabilność, wygodę i łatwość obsługi. Dzięki nim będziesz mógł skoncentrować się na radości z jazdy bez obaw o niepotrzebne komplikacje związane z wsiadaniem i zsiadaniem z roweru.

Rower górski Trek Marlin 7 Gen 3 2023 

To doskonały wybór dla osób poszukujących wszechstronnego i wygodnego roweru, który zapewni nie tylko przyjemność z jazdy, ale i łatwość jej rozpoczęcia i zakończenia. Jedną z cech, która sprawia, że będzie łatwo wsiąść na pojazd, jest jego wytrzymała rama wykonana z aluminium, posiadająca doskonale wyprofilowaną geometrię ramy. 

jak-wsiadac-na-rower5

Rower crossowy Trek Dual Sport 3 Gen 5 

Sprzęt gotowy na każdą przygodę. Wyjątkowo wygodny i łatwy w obsłudze, zarówno podczas wsiadania, jak i zsiadania. Rama z aluminium Alpha Gold jest zaprojektowana tak, aby zapewnić stabilność i wygodę nawet na nierównym terenie. 

jak-wsiadac-na-rower4

Trek District 1 Equipped Lowstep 2023 

Również posiada ramę z aluminium Alpha Gold, pozbawioną górnej rury. Sprawia, że proces wsiadania i zsiadania staje się wyjątkowo prosty i wygodny. Bez górnej rury, nie ma potrzeby wyginania się niczym łuk ani przekraczania wysokiej przeszkody. Dodatkowo, geometria roweru sprzyja wyprostowaniu odcinka lędźwiowego, co eliminuje ból pleców podczas dojazdów do pracy lub przewożenia zakupów. 

jak-wsiadac-na-rower3

Rower elektryczny Trek Marlin +6

Rama o specjalnej konstrukcji z zwężoną główką, wewnętrznym prowadzeniem linek i przewodów oraz mocowaniami na akcesoria takie jak bagażniki czy błotniki, sprawia, że Trek Marlin +6 oferuje nie tylko solidność, ale także doskonałe dopasowanie do Twoich potrzeb. W tym również optymalnego wsiadania i zsiadania z bicykla. To też zasługa wyjątkowej konstrukcji ramy z aluminium Alpha Platinum. 

jak-wsiadac-na-rower2

Teraz już wiesz, jak wsiadać na rower i bezpiecznie zsiadać 

Zsiadanie i wsiadanie na rower to umiejętności, które wśród wielu kolarzy są zapomniane i ignorowane, a mają ogromny wpływ na przyjemność jazdy i efektywność pokonywania kolejnych kilometrów. Odwiedź sklep internetowy Sprint-Rowery, a my pomożemy Ci wybrać jednoślad, dzięki któremu będziesz marzył o jak najszybszym wyruszeniu w kolejną podróż. 

 

Polecane produkty