Ładuję...

Jak często jeździć na rowerze, aby nie przemęczyć organizmu?

15/06/2023
Jak często jeździć na rowerze, aby nie przemęczyć organizmu?

Wielu rowerzystów zadaje sobie pytanie „jak często jeździć na rowerze?” Codzienna jazda może prowadzić do wielu problemów związanych z przemęczeniem organizmu. Z kolei zbyt rzadki wysiłek na rowerze może utrudniać osiąganie założonych celów. W tym artykule dowiesz się, jak zaplanować cykliczność jazdy na rowerze, a równocześnie uchronić się przed przemęczeniem organizmu. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Jak często jeździć na rowerze, aby utrzymać równowagę między treningiem a odpoczynkiem?
  2. Przemęczenie organizmu w jeździe na rowerze: jak go uniknąć?
  3. Jak często jeździć na rowerze, żeby schudnąć i utrzymać zdrową wagę?
  4. Optymalna częstotliwość jazdy na rowerze: jak ustalić harmonogram treningów?
  5. Podsumowanie

Jak często jeździć na rowerze, aby utrzymać równowagę między treningiem a odpoczynkiem?

Każda osoba korzystająca z roweru robi to w innym celu. Dla wielu rower to po prostu środek komunikacji, dzięki któremu mogą zażyć trochę ruchu podczas drogi do pracy. Dla amatorów rozpoczynających przygodę z kolarstwem, rower zaczyna być czymś więcej niż tylko środkiem komunikacji. Z kolei dla profesjonalistów i zawodowych kolarzy jednoślad jest często sposobem na życie. Analizując wymienione trzy grupy osób pod względem częstotliwości oraz celu użycia roweru nie można zastosować uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak często jeździć na rowerze.

Początkujący kolarze

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerowaniem, na początku budują swoją formę, aby przemierzać coraz dalsze oraz bardziej zaawansowane trasy. Będąc na tym etapie, musisz pamiętać o pewnych ograniczeniach – ćwiczenie i doskonalenie techniki jazdy jest bezsprzecznie najważniejsze. Następnie, coraz lepsza forma osiągana przez cykliczną jazdę na rowerze pomoże Ci zbudować Twoją wytrzymałość. 

Należy jednak pamiętać, że na początku Twój organizm musi przyzwyczaić się do takiego wysiłku. Nie jest dobrym „szarpnięcie się” na daleką i wymagającą trasę (typu ultramaraton) bez żadnego przygotowania. Osoby początkujące powinny wybierać stosunkowo krótkie trasy, bardzo powoli zwiększając przebyte kilometry bądź przewyższenia. Aby utrzymać równowagę pomiędzy treningiem i odpoczynkiem, musisz pamiętać o zaplanowaniu cykliczności aktywności na rowerze. Zależy to tylko i wyłącznie od kondycji Twojego organizmu.

Jeśli czujesz, że przebyta, ambitna trasa dała Ci w kość na samym początku przygody – nie żałuj odpoczynku. Mając tę wiedzę, będziesz w stanie lepiej zaplanować swoje siły na przyszłe rowerowe eskapady. Będąc początkującym rowerzystą, traktuj tę aktywność jako zabawę. Po prostu eksperymentuj i nie oczekuj od siebie od razu zbyt dużo.

Przemęczenie organizmu. Objawy jakie występują

 

Dowiedz się więcej: Jak odpoczywać i rzeczywiście wypocząć? Poradnik dla aktywnych fizycznie -

Średniozaawansowani oraz profesjonalni kolarze

Sytuacja robi się bardziej skomplikowana jeśli ktoś jeździ na rowerze dużo, a także uprawia ten sport dla wyników. Wtedy istnieje potrzeba wprowadzenia pewnego rodzaju modelu, harmonogramu. Ma to na celu zaplanowanie wzmożonych okresów treningowych, a także okresów odpoczynku w sezonie. W końcu organizm ludzki nie jest stworzony, by jeździć na 100% swoich możliwości przez cały sezon.

Bez odpowiedniego przygotowania i planowania nie byłoby możliwe osiąganie przez kolarzy wysokich wyników. Istnieje zatem przymus zachowania równowagi pomiędzy treningiem a odpoczynkiem, ponieważ kolarze profesjonalni znacznie bardziej eksploatują swoje ciało niż pozostali. 

Jeżeli jeździsz dużo i startujesz w wielu zawodach, zaraz po ich zakończeniu mądrze zaplanuj okres roztrenowania. Taki czas pozwoli utrzymać Cię w dobrej kondycji fizycznej, dając przy okazji ciału i głowie odpocząć. Regeneracja jest niezwykle ważna dla eksploatowanego ciała ludzkiego. Dlatego określenie częstotliwości treningów oraz okresów odpoczynku to podstawa dla osób uwielbiających dużo jeździć na rowerze.

Sprawdź dokładniej, czym jest: Roztrenowanie w kolarstwie – co to? Na czym polega?

Jazda na rowerze – jak często trenować?

Przemęczenie organizmu w jeździe na rowerze: jak go uniknąć?

W kolarstwie istnieje wiele sposobów na przemęczenie organizmu. Objawy związane z nadmiernym wytężeniem organizmu rowerzysty mogą mieć charakter jednorazowy, a także powtarzający się. Ważne, aby zawczasu uniknąć bądź zminimalizować skutki zbyt dużej intensywności jazdy na rowerze.

Objawy przemęczenia organizmu rowerzysty

Przede wszystkim, gdy wsiadasz na rower i masz mieszane uczucia co do dalszej jazdy – to może być pierwszy objaw przemęczenia Twojego organizmu. Nie tylko ciało potrzebuje odpoczynku, również wytchnienie psychiczne jest ważne. Regularna, częsta jazda potrafi mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Gdy po dużej liczbie godzin jazdy masz dość roweru – po prostu od niego odpocznij. Aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości, zadbaj o ustalenie harmonogramu treningów.

Spadek kondycji i coraz gorsze wyniki osiągane na rowerze to kolejny, istotny objaw przemęczenia organizmu. Problem ten, prędzej czy później dotyka wielu entuzjastów kolarstwa. Trening interwałowy nie musi być ekstremalnie wymagający. Ograniczenie zmiennego wysiłku podczas jazdy może być pierwszym krokiem do wyeliminowania tego problemu. Jeżeli czujesz, że Twoja forma spada, należy zahamować ten niepokojący sygnał jedynie poprzez wypoczynek. W innym wypadku zła passa będzie się jedynie przedłużać, co spowoduje większą irytację własną kondycją.

Wypoczynek – przepis na walkę z przemęczeniem

Tak naprawdę wypoczynek jest jedynym, słusznym wyjściem w efektywnym pozbyciu się przemęczenia organizmu. Zminimalizowanie go jest możliwe jedynie w nakładaniu pewnych ograniczeń na treningi, a także stosowaniu okresów roztrenowania. Roztrenowanie od wypoczynku różni się tym, że w tym czasie możesz korzystać z roweru. Nie mają to być ambitne treningi i próby zdobycia tytułu KOM (King of the Mountain). Ten czas zakłada po prostu cieszenie się z jazdy na rowerze bez przejmowania się o wyniki. Roztrenowanie nie może być wprowadzone w czasie przemęczenia kolarza. Odpoczynek zakłada chwilową rezygnację z uprawiania kolarstwa, aby dać organizmowi się zregenerować. 

Jak często jeździć na rowerze, żeby schudnąć

Jak często jeździć na rowerze, żeby schudnąć i utrzymać zdrową wagę?

Dla wielu osób dbających o swoją kondycję fizyczną rower jest doskonałą formą aktywności. Częsta jazda na nim buduje np. mięśnie nóg, czy brzucha, a także potrafi doprowadzić do spadku wagi. Warto zatem wybrać rower, aby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Jak często jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Cykliczność jazdy na rowerze 

Aby utrzymać Twoje ciało w dobrej kondycji, pamiętaj o w miarę częstej jeździe na rowerze. Dojazd do pracy na rowerze też jest zaliczany do tego rodzaju aktywności. Gdy nie masz takiej możliwości, wystarczy wybrać się na przejażdżki 2-3 razy w tygodniu. Nie muszą być one długie, jednak wystarczą, by utrzymać Twoje ciało w dobrym stanie. Co więcej, aktywność poprzez wydzielanie endorfin podczas jazdy na rowerze, wpływa korzystanie na Twoją psychikę. 

Zdrowa dieta

A co jeśli nie możesz schudnąć pomimo cyklicznej jazdy na rowerze? Warto zastanowić się nad zmianą swojej diety. Może być ona ważną przeszkodą w redukcji Twojej wagi. Co więcej, zdrowe odżywianie się i wybranie diety bogatej w większą ilość białka, pozwoli Ci zadbać o atrakcyjny wygląd Twojego ciała. Dzięki nowej diecie nie tylko schudniesz. W połączeniu z jazdą na rowerze zyskasz większą wytrzymałość i będziesz zdolny do przejechania dłuższych tras. 

Przeczytaj, na czym polega: Dieta wysokobiałkowa – produkty i zasady diety dla sportowców

Dobór diety powinien odbywać się w zależności od tego jakim typem kolarza jesteś. Bardziej profesjonalni fanatycy dwukołowców muszą pamiętać, aby nie dopuścić do zbyt szybkiego spadku wagi. Są oni podatni na to zjawisko ze względu na bardzo duży wysiłek każdego treningu, a także eksploatację swojego ciała na wielu zawodach. Dobra dieta to klucz do sukcesu.

Pamiętaj także o dobrym nawodnieniu swojego organizmu podczas wysiłku rowerowego. Napój utrzymany w niskiej temperaturze dzięki właściwościom bidonów termicznych, takich jak np. bidon Giant Evercool pozwoli Ci uchronić organizm przed nadmierną utratą wody i mikroelementów. 

Jakość snu

W wielu sportach to jak długo śpisz i sama jakość snu ma kolosalne przełożenie na wyniki. Należy zatem zadbać o właściwy balans Twojego funkcjonowania w dzień i w nocy. Brak odpowiedniej ilości przespanych godzin może kumulować przemęczenie. Gorsza jakość snu przekłada się również na problemy z zachowaniem odpowiedniej wagi. W końcu zły sen wpływa na Twoją rowerową motywację i objawia się również spadkiem energii podczas dnia.

A może chcesz wiedzieć: Jak się wyspać? Zadbaj o swój rowerowy balans

Optymalna częstotliwość jazdy na rowerze: jak ustalić harmonogram treningów?

Wiadomo, że utrzymywana częstotliwość jazdy na rowerze ma pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Wiemy, jak ważne jest dla Ciebie przestrzeganie regularnej jazdy na rowerze. Jak często powinieneś jeździć, aby osiągnąć optymalną częstotliwość aktywności?

Jak często jeździć na rowerze – wypowiedź eksperta

Jeśli dojeżdżasz na rowerze do pracy i nie masz czasu wybrać się na dłuższą jazdę po niej, po prostu dodaj sobie kilka dodatkowych kilometrów podczas powrotu. Takie działanie wpłynie na Twoją motywację i z czasem polepszy kondycję.

Jeżeli starasz się dużo jeździć na rowerze szosowym np. Trek Domane AL2, musisz mądrze dobrać harmonogram jazdy, aby nie doprowadzić do przemęczenia organizmu. Jeśli jeździsz na rowerze codziennie, ogranicz długość i przewyższenie wybranych przez siebie tras. To nic straconego – na końcu tygodnia i tak suma aktywności da Ci niezły wynik.

Rower szosowy Trek Domane AL 2 2023

Optymalna częstotliwość jazdy na elektrycznym rowerze górskim np. Giant Trance X E+ 3 Pro dzięki wspomaganiu elektrycznemu może być wyższa niż w stosunku do roweru z konwencjonalnym napędem. W zależności od trybu wspomagania (od najmniejszego do najwyższego) możesz osiągać wiele trudnych celów bez przymusu nadmiernej eksploatacji swojego organizmu. Na elektryku możesz po prostu jeździć częściej (nawet 4-5 dni w tygodniu), a pomimo wspomagania, taka jazda nadal utrzyma Twoje ciało w dobrej kondycji.

Jeśli jeździsz często, maksymalnie postaraj się o to, aby Twoja jazda stała się wygodniejsza. Wybór przystosowanej do Twojego wysiłku odzieży rowerowej wygodnych spodenek rowerowych z wkładką np. spodenek Enduro Xtract Lite Bibshort pozwoli Ci uniknąć dyskomfortu pachwin oraz pośladków. Im więcej jeździsz, tym bardziej te części ciała są narażone na ból i podrażnienia. 

Spodenki Endura Xtract Lite Bibshort

Podsumowanie

Za cyklicznością jazdy na rowerze stoi szereg indywidualnych uwarunkowań. Ważnym jest właściwe zaplanowanie optymalnej częstotliwości przemieszczania się na jednośladzie, a gdy wystąpi przemęczenie organizmu – wybór wypoczynku w celu regeneracji ciała. Zapraszamy na stronę Sprint-Rowery, na której znajdziesz wcześniej wymienione produkty, a także wiele więcej rowerowych propozycji.