Ładuję...

Jak odkręcić pedały w rowerze? Wskazówki dla majsterkowiczów

22/01/2024
Jak odkręcić pedały w rowerze? Wskazówki dla majsterkowiczów

Najprawdopodobniej każdy rowerzysta stanie kiedyś przed wyzwaniem, jakim jest odkręcanie pedałów w rowerze. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak zrobić to szybko i sprawnie, sprawdź nasz poradnik. Podpowiadamy jak odkręcić pedały w rowerze! 

Spis treści:

  1. Narzędzia potrzebne do odkręcenia pedałów
  2. Krok po kroku: jak odkręcić pedały w rowerze
  3. Najczęstsze problemy i jak je rozwiązać
  4. Zakończenie

jak-odkrecac-pedaly-w-rowerze

Narzędzia potrzebne do odkręcenia pedałów

Odkręcanie pedałów jest właściwie niemożliwe bez wykorzystania odpowiednich narzędzi. Potrzebne Ci będą:

  • klucz płaski 15 mm abo klucz imbusowy 6 lub 8 mm (w zależności od rodzaju pedałów),
  • smar,
  • opcjonalnie: szmatka, stojak na rower, preparat odrdzewiający.

Z reguły zwykłe pedały przykręcane są kluczem płaskim, a te bardziej zaawansowane (w tym pedały SPD) montuje się przy użyciu klucza imbusowego. Natomiast nie jest to żelazna zasada, której trzymają się wszyscy producenci. Jeśli masz przy sobie wspomniane narzędzia, przypasuj, które z nich będzie odpowiednie do pedałów w Twoim rowerze. Bardzo wygodne do odkręcania są profesjonalne klucze, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może takie mieć, szczególnie gdy raz czy dwa razy w roku na własną rękę serwisuje rower.

Pozostańmy jeszcze przy rodzajach pedałów. Dostępne są między innymi pedały platformowe jak Trek Line Elite, które zapewniają stabilność i kontrolę. Wykonane są ze stopu aluminium, który jest wytrzymały i jednocześnie lekki. 

odkrecanie-pedalow-w-rowerze

Szczególnie wśród profesjonalistów, popularne są za to pedały zatrzaskowe, takie jak Trek Kovee Elite. Przede wszystkim pomagają wykorzystać jeszcze więcej mocy na trasie, a ich konstrukcja sprawia, że są właściwie niewyczuwalne podczas jazdy. Niezależnie od rodzaju, do ich demontażu lub montażu, wykorzystasz wyszczególnione wyżej narzędzia.

odkrecanie-pedalow

Trzeba też zadać sobie pytanie, kiedy warto odkręcić pedały. Dopóki nie wydają podejrzanych odgłosów podczas jazdy, nie są uszkodzone lub zużyte (szczególnie w przypadku modeli plastikowych), nie ruszają się na boki albo nie trzymają buta (w wersjach zatrzaskowych) - raczej nie trzeba brać się za ich odkręcanie. A gdy już nadejdzie taka potrzeba, w pierwszym przypadku zazwyczaj wystarczy tylko wyczyścić gwinty. Jednak w pozostałych najprawdopodobniej nie obejdzie się bez wymiany pedałów na nowe. Choć mogą też pomóc specjalne zestawy naprawcze.

Przeczytaj również: Jakie pedały do gravela wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Krok po kroku: jak odkręcić pedały w rowerze 

Podstawową zasadą, o której musisz pamiętać, jest rozróżnienie, który pedał jest lewy, a który prawy. Wynika to z faktu, że mają one nieco inną konstrukcję, a więc nie da się ich montować naprzemiennie (ta wiedza szczególnie przyda Ci się przy okazji przykręcania pedałów, o czym piszemy w dalszej części tekstu). 

Prawy pedał znajduje się z tej samej strony, co łańcuch oraz inne elementy napędu. Pomóc może też informacja w postaci naklejonej, narysowanej lub wygrawerowanej literki R (prawy) lub L (lewy).

Jeśli wszystkie narzędzia masz już pod ręką, czas wyjaśnić, jak odkręcać pedały w rowerze. Na początku warto przełączyć przednią przerzutkę tak, by łańcuch znajdował się na największej zębatce mechanizmu. Do odkręcania prawdopodobnie trzeba będzie użyć dużo siły. Dlatego, jeśli klucz wypadnie Ci z dłoni, nie skaleczysz się o wspomnianą zębatkę, ponieważ znajduje się na niej łańcuch!

Ustaw korbę w taki sposób, by mieć łatwy dostęp do pedałów – najprościej, kiedy jest ustawiona w poziomie. Możesz również użyć stojaka na rower, by odkręcało się wygodniej. Jest to jednak nieco ryzykowne – kiedy konieczne będzie użycie dużej siły, stojak może przewrócić się razem z rowerem. Bezpieczniej jest ustawić rower stabilnie na podłożu.

A teraz nasuwa się pytanie, w którą stronę kręcić? W prawo, w lewo? Przeciwnie do ruchu wskazówek zegara? A może jeszcze inaczej? Wszystko zależy od perspektywy, a więc z miejsca, z którego patrzysz na rower. Ale jest prosty sposób. 

Generalna zasada jest taka, że kluczem trzeba kręcić w stronę tyłu roweru – zarówno w przypadku prawego, jak i lewego pedału. Jeśli korzystasz z klucza płaskiego, możesz trzymać go w jednej pozycji i kręcić pedałami do przodu, tak jak podczas jazdy (jeśli masz możliwość, by tylne koło było w powietrzu). To przyspieszy cały proces. W przypadku klucza imbusowego nie pozostaje nic innego, jak kręcenie samym kluczem. Po kilku ruchach zadanie możesz uznać za wykonane.

Jak widzisz, cały proces odkręcania pedałów nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. W zasadzie potrzebne są Ci klucze, które znajdziesz w niemal każdej domowej skrzynce narzędziowej. Da się to zrobić bez specjalistycznej wiedzy. A warto zainteresować się odkręceniem i ewentualnie wymianą pedałów, jeśli stare są już wysłużone i pragną tylko tego, by udać się na zasłużoną emeryturę. 

A co w przypadku, kiedy napotkasz problemy przy tej pozornie prostej czynności? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak poradzić sobie z najczęstszymi trudnościami.

Sprawdź także: Jakie pedały do MTB i roweru górskiego wybrać? Poznaj odpowiedź!

jak-odkrecic-pedaly

Przykręcanie pedałów

Rzućmy okiem na to, jak wygląda przykręcanie pedałów. Właśnie tutaj szczególnie trzeba pamiętać o tym, który z nich jest lewy, a który prawy. Dlaczego jest to ważne? Wspomnieliśmy, że różnią się one od siebie konstrukcją. Teoretycznie, z użyciem dużej siły, dałoby się je przykręcić odwrotnie. Ale skutkowałoby to co najmniej uszkodzeniem gwintów. Ponowne ich nawiercanie rzadko wchodzi w rachubę, a więc ostatecznie skończyłoby się koniecznością kupienia nowych pedałów czy mechanizmu korbowego. 

Dlatego przed założeniem pedałów, upewnij się, czy na pewno przykręcasz je od dobrej strony. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów, a rower będzie gotowy do jazdy od razu po zakończeniu czynności, bez konieczności serwisowania.

Zanim zaczniesz przykręcać pedały, warto wyczyścić gwinty, a potem nałożyć na nie odrobinę smaru. Ten krótki i prosty zabieg spłaci Ci podczas kolejnego odkręcania, ponieważ zaradzisz zapiekaniu się gwintów w przyszłości.

Teraz wszystko jest już gotowe do przykręcenia. Na początku najlepiej nie korzystać z klucza, a pedały do mechanizmu korbowego przykręcać delikatnie palcami. Tak naprawdę wystarczy około pięciu obrotów, by mieć pewność, że gwint wkręca się prosto. Korzystając od początku z klucza, możesz tego nie wyczuć, a dokręcanie na siłę doprowadzi do usterki.

W tym momencie może zrodzić się pytanie, w którą stronę? Na dobrą sprawę opcje są dwie. Możesz włożyć klucz i kręcić nim w stronę przodu roweru. Albo prostsza – kręcić korbą w kierunku tyłu roweru, a wtedy pedały będą w zasadzie dokręcać się same. Dopiero w momencie, kiedy poczujesz opór, weź klucz i delikatnie je dokręć.

Pamiętaj też o tym, że nie ma co przesadzać z siłą przy dokręcaniu. Pedały są tak skonstruowane, że właściwie nie ma takiej możliwości, by odkręciły się samoistnie w trakcie jazdy. Pomijamy tu sytuację, kiedy jakiś element jest uszkodzony. Natomiast jeśli wszystko jest sprawne, tak naprawdę już podczas jazdy, z każdym obrotem korby, dokręcasz je.

O ile odkręcanie pedałów konieczne jest głównie w przypadku, kiedy coś jest z nimi nie tak, albo po prostu chcesz je wymienić na inny model, tak już wiedza o przykręcaniu jest wręcz niezbędna dla każdego, kto zamawia rower w sklepie online. Zwykle po odpakowaniu nowego jednośladu to właśnie pedały trzeba zamocować samemu, co jest jak najbardziej zrozumiałe – paczka dzięki temu może być mniejsza, żaden element nie odstaje, a więc i prawdopodobieństwo ewentualnego uszkodzenia jest mniejsze.

Przeczytaj także: Jak wymienić pedały w rowerze i odpowiednio je wyregulować?

jak-odkrecac-pedaly-w-rowerze

Najczęstsze problemy i jak je rozwiązać

W teorii wszystko wskazuje na to, że odkręcanie pedałów w rowerze jest łatwą czynnością. Jednak może zdarzyć się tak, że pojawią się pewne przeszkody. 

Zdecydowanie najczęstszym problemem są zapieczone pedały. Masz to, co niezbędne do odkręcania, robisz wszystko według instrukcji, ale śruby nie chcą puścić. To częsty przypadek w rowerach, które mają już swoje kilometry za sobą. Źródłem tego problemu zwykle jest korozja

Na początku warto spróbować odkręcić je dłuższym kluczem lub wykorzystać przedłużkę, by zwiększyć dźwignię. W wielu przypadkach już to pomaga, ponieważ generujemy większą siłę.

Ale jest też duże prawdopodobieństwo, że na nic zda się metoda siłowa i trzeba będzie sięgnąć po środki chemiczne. Pomóc może preparat, który ma działanie odrdzewiające. Najlepiej spryskać elementy łączące i odczekać kilka minut. Jeśli nie przynosi to żadnych efektów, możesz zastosować środek ponownie i odczekać jeszcze dłużej. Czasem potrzeba nawet kilku godzin, by preparat był w stanie zadziałać na mocno zapieczone pedały.

Bywa i tak, że również ten sposób na niewiele się zdaje. Wtedy możesz użyć jeszcze mocniejszej metody – nie siłuj się z kluczem ręką, a wykorzystaj nogę. Podobnie jak w przypadku odkręcania koła samochodowego. Ustaw klucz tak, by dało się w niego kopnąć. I chociaż brzmi to dość brutalnie, to jednak może zadziałać. Czasami zapieczenie jest tak mocne, że tylko mocne metody mogą pomóc. Musisz natomiast uważać, by nie rozpędzić się zbyt mocno z użyciem siły i przy okazji nic nie uszkodzić.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z ostatniej opcji, warto poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu roweru. W dwójkę zawsze raźniej i dotyczy to również odkręcania pedałów w rowerze.

Czasem jednak gwinty są na tyle zapieczone, że nawet kilkukrotne wykorzystanie środków chemicznych może nie przynieść oczekiwanych efektów. Na nic nie zdają się też sposoby siłowe. Wtedy najlepiej jest zgłosić się do serwisu rowerowego. Nasi serwisanci mają swoje patenty, jak poradzić sobie z tym problemem i jednocześnie wiedzą, jak nie uszkodzić samych pedałów oraz wszystkich elementów mocujących. To jest właśnie ten moment, kiedy lepiej odpuścić, niż narazić się na dodatkowe koszty przez zniszczenie gwintów.

Innym problemem, który możesz napotkać, jest uszkodzony gwint. Wtedy w grę może wchodzić nawet wymiana niektórych elementów. To również moment, by skorzystać z pomocy serwisanta.

Zakończenie

Teraz wiesz, jak odkręcić pedały w rowerze oraz jak wykonać tę czynność. Pedały rowerowe oraz przydatne akcesoria do ich wymiany znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery.

Polecane produkty