Ładuję...

Jak wymienić pedały w rowerze i odpowiednio je wyregulować?

29/06/2023
Jak wymienić pedały w rowerze i odpowiednio je wyregulować?

Mimo że wymiana pedałów w rowerze to dość prosta czynność, to osobom, które robią to pierwszy raz, może ona sprawić pewne trudności. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wymienić pedały w rowerze szybko i bez nerwów, to zapraszamy Cię do przeczytania naszego poradnika.

Spis treści:

  1. Dlaczego wymiana pedałów jest ważna?
  2. Wymiana pedałów w rowerze – niezbędne narzędzia oraz wskazówki
  3. Sprawdź, jak wymienić pedały w rowerze! Praktyczna instrukcja krok po kroku
  4. Czy konieczna jest regulacja pedałów SPD po wymianie?
  5. Wymiana pedałów w rowerze – podsumowanie

Dlaczego wymiana pedałów jest ważna?

Pedały rowerowe to elementy o stosunkowo prostej budowie, które zapewniają stopom rowerzysty odpowiednie podparcie i umożliwiają przeniesienie siły mięśni nóg na koło roweru. Istnieje bardzo dużo różnych rodzajów pedałów. Różnią się one od siebie nie tylko budową i przeznaczeniem, ale również materiałem, z którego są wykonane. Aby uprościć sprawę, w naszym tekście pedały rozróżnimy na tradycyjne, takie jak Giant Domain, oraz przeznaczone do bloków SPD, których przykładem mogą być Shimano SPD PD-M520.

Pedały Giant Domain

Montaż i demontaż pedałów w przypadku obu konstrukcji jest praktycznie taki sam. Różnią się one wyłącznie tym, w jaki sposób współpracują z butami rowerzysty. W przypadku pedałów tradycyjnych, but nie jest na stałe połączony z pedałem. Można powiedzieć, że kolarz po prostu na nim „stoi”. Jeżeli zaś chodzi o pedały przeznaczone do bloków, to umożliwiają one przypięcie butów rowerzysty, dzięki czemu może on generować ruch obrotowy, nie tylko naciskając na pedały, ale praktycznie w całym zakresie obrotu układu korbowego.

Wiedza na temat tego, jak odkręcić lub przykręcić pedały może być przydatna częściej, niż się wydaje. Wykorzystasz ją, chociażby w momencie kupna nowego roweru przez internet. W zdecydowanej większości przypadków po rozpakowaniu nowego sprzętu konieczne będzie wykonanie kilku prostych czynności, do których należy m.in. właśnie przykręcenie pedałów.

Innym przykładem jest oczywiście wymiana pedałów. Bardzo często w nowym rowerze, zwłaszcza niższej klasy, to właśnie one są jednym z najsłabszych elementów, które stosunkowo szybko ulegają uszkodzeniu. Wielu rowerzystów wymienia pedały nawet tuż po zakupie roweru. Może to być spowodowane nie tylko ich niską jakością, ale również, chociażby preferencjami danej osoby, czy też chęcią wymiany pedałów tradycyjnych na takie przeznaczone do stosowania z blokami.

Zainspiruj się! Rowery MTB do 4000 zł – w jaki zainwestować? Przegląd modeli 

Wymiana pedałów w rowerze to naprawdę prosta czynność serwisowa, do której niepotrzebna jest specjalistyczna wiedza ani narzędzia. Dlatego też niezależnie od powodu wymiany, warto wiedzieć, jak zrobić to samodzielnie. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze na wizycie w serwisie rowerowym oraz rzecz jasna, poczujesz satysfakcję z pracy wykonanej samemu.

Demontaż pedałów w rowerze

Wymiana pedałów w rowerze – niezbędne narzędzia oraz wskazówki

Demontaż pedałów w rowerze oraz ich ponowne założenie to naprawdę proste czynności i poradzi sobie z nimi nawet osoba bez doświadczenia z serwisowaniem rowerów. Pewnym utrudnieniem mogą być jednak zapieczone pedały. Jeżeli pedały w Twoim rowerze nie były odkręcane przez kilka sezonów, a dodatkowo przy poprzednim montażu pominięto tak istotny szczegół jak smar przeciwko zapiekaniu, to bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał się trochę namęczyć, zanim uda Ci się je odkręcić.

O czym jeszcze należy pamiętać, biorąc się za odkręcanie pedałów? W którą stronę należy kręcić rzecz jasna. W przypadku pedałów nie jest to taka oczywista sprawa. Prawy pedał posiada prawy gwint i odkręcasz go przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Z kolei lewy pedał ma lewy gwint, co oznacza, że odkręca się go zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez zegar. Najłatwiej zapamiętać zasadę, że oba pedały, przy kluczu ustawionym pionowo do góry, odkręca się w kierunku tylnego koła roweru.

Przeczytaj również: Jak wymienić klocki hamulcowe w rowerze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć! 

Odkręcenie pedałów w rowerze - ciekawostka

Odkręcanie pedałów w rowerze będzie znacznie łatwiejsze, jeżeli ustawisz korby poziomo. W przypadku niektórych korb takie ustawienie może powodować kolizję klucza z ramą. W takiej sytuacji należy je delikatnie obrócić, ale generalnie powinny być ustawione jak najbardziej poziomo. Do całej operacji radzimy przystąpić w rękawiczkach oraz ubraniach, których nie będzie szkoda ubrudzić, ponieważ jakiekolwiek czynności w rejonie łańcucha praktycznie gwarantują pobrudzenie się smarem.

Demontaż pedałów w rowerze i ich ponowne założenie nie będzie możliwe bez odpowiednich narzędzi. Producenci pedałów stosują 3 standardy montażowe: klucz płaski 15 mm oraz klucz imbusowy 6 lub 8 mm. Są to narzędzia, które z pewnością znajdziesz w każdej podstawowej skrzynce narzędziowej. Co prawda można kupić specjalny klucz płaski 15 mm do montażu i demontażu pedałów, ale w większości przypadków wystarczy zwykła „piętnastka”.

Wspomniany wyżej 6 lub 8 mm klucz imbusowy znajduje zastosowanie zwykle w przypadku części wyższej klasy. Podobnie, jak z kluczem płaskim, nie musi być to specjalny rodzaj narzędzia. Wystarczy klucz ze zwykłego zestawu, takiego jak Super B TBTH30. Ze względu na to, że do odkręcenia pedałów potrzebna jest często duża siła, im będzie on dłuższy, tym lepiej. Jeżeli po montażu nowych elementów, chcesz uniknąć problemów z ich odkręcaniem w przyszłości, wyposaż się również w smar zapobiegający zapieczeniu gwintów.

Wymiana pedałów

Sprawdź, jak wymienić pedały w rowerze! Praktyczna instrukcja krok po kroku

Aby nasza instrukcja dotycząca tego, jak wymienić pedały w rowerze była jasna, należy najpierw rozróżnić prawy i lewy pedał. To, który z nich jest który, określ z perspektywy osoby siedzącej na rowerze, a nie patrzącej na niego od przodu. Można również zapamiętać regułę, że prawy pedał to ten znajdujący się z tej samej strony roweru co łańcuch.

Odkręcanie pedałów w rowerze – zrób to prawidłowo

  1.  W zależności od posiadanego rodzaju pedałów przygotuj klucz płaski lub imbusowy oraz smar. 
  2. Ustaw korby roweru jak najbardziej poziomo. W ten sposób ułatwisz sobie odkręcanie pedałów. W którą stronę należy kręcić? Prawy pedał (ten od strony łańcucha) odkręcaj przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Pedał lewy – zgodnie.
  3. Jeżeli gwint nie chce puścić, w pierwszej kolejności upewnij się, że kręcisz kluczem w dobrą stronę. Jeśli tak, to spróbuj zastosować dłuższy klucz i przedłużyć w ten sposób dźwignię. Możesz również stanąć na kluczu, ale musisz wtedy bardzo uważać, żeby nie uszkodzić roweru lub samego siebie.
  4. W ostateczności, jeśli pomimo podjętych prób, odkręcanie pedałów nadal nie przynosi efektów, możesz zastosować specjalny środek penetrujący do gwintów. Wystarczy spryskać nim gwinty i odczekać kilka minut.

Jak przykręcić pedały w rowerze?

  1. Pierwszą czynnością po odkręceniu pedałów powinno być dokładne oczyszczenie gniazd w korbach ze starego smaru i zabrudzeń. Możesz użyć do tego najzwyklejszej szmatki.
  2. Po oczyszczeniu, gniazda należy zabezpieczyć smarem stałym. W ten sposób zredukujesz ryzyko zapieczenia się gwintów w przyszłości
  3. Zanim przystąpisz do dokręcania, ponownie zwracamy uwagę na rozróżnienie prawego i lewego pedału. Na nowych częściach poszukaj oznaczeń L oraz R i zgodnie z nimi wybierz stronę montażu.
  4. Żeby przykręcić nowe pedały, postępuj odwrotnie niż w trakcie odkręcania. Początkowo zacznij wkręcać pedały ręką. Dopiero gdy poczujesz większy opór, skorzystaj z klucza płaskiego lub imbusowego.
  5. Pamiętaj o tym, żeby nie dokręcać pedałów zbyt mocno. Użycie zbyt dużej siły może skutkować zerwaniem gwintu. Należy robić to z wyczuciem. Wystarczy, że po kilku pierwszych kilometrach sprawdzisz, czy pedały pewnie trzymają się na swoich miejscach.

Czy konieczna jest regulacja pedałów SPD po wymianie?

Na samym początku naszego poradnika wspominaliśmy o tym, że obok tradycyjnych pedałów rowerowych, na rynku obecne są również pedały SPD, takie jak Look Keo 2 Max. Umożliwiają wpięcie się w nie butami kolarskimi wyposażonymi w specjalne bloki. Na pewno zastanawiasz się, czy wymagana jest regulacja pedałów SPD po zamontowaniu nowych elementów.

Odpowiedź może być zaskakująca, ponieważ nie ma takiej konieczności. Mimo że same pedały są znacznie bardziej skomplikowane, niż ich tradycyjne odpowiedniki, to jednak po ich zamontowaniu nie ma potrzeby dodatkowej regulacji. W przypadku pedałów SPD, regulację pozostawiono po stronie butów i bloków i to właśnie po wymianie tych drugich konieczna może być korekta ich ustawienia względem stopy rowerzysty.

Dowiedz się więcej: Jakie pedały do MTB i roweru górskiego wybrać? Poznaj odpowiedź!

Pedały rowerowe Look Keo 2 Max

Wymiana pedałów w rowerze – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wymiana pedałów rowerowych nie ma już przed Tobą tajemnic. Tak jak kilkukrotnie wspominaliśmy, jest to naprawdę prosta czynność, którą z powodzeniem wykona każda osoba, nawet jeśli nie ma zbyt dużego doświadczenia w prowadzeniu prac serwisowych przy rowerze. Wystarczy minimum wiedzy, chęci oraz podstawowe narzędzia, by wymiana pedałów była szybka i skuteczna.

W kwestii podsumowania powinieneś pamiętać przede wszystkim o tym, że pedał prawy i lewy różnią się od siebie gwintem, przez co ich montaż i demontaż odbywa się w dwóch, różnych od siebie kierunkach. Pedał prawy (ten po stronie łańcucha), wykręcasz przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a lewy zgodnie. 

Jeżeli chodzi o narzędzia, to przygotuj płaski klucz 15 oraz klucze imbusowe 6, oraz 8 mm. Z takim zestawem zdemontujesz i zamontujesz każdy rodzaj pedałów. Przed pracą warto również wyposażyć się w zapobiegający zapiekaniu się gwintów smar stały oraz środek penetrujący, który ułatwi demontaż starych, zapieczonych pedałów. W trakcie wymiany warto też pamiętać o oczyszczeniu gniazd w korbach przed założeniem nowych części.

Wspomniane wyżej środki, pedały tradycyjne oraz SPD i wiele innych akcesoriów rowerowych znajdziesz w ofercie sklepu Sprint-Rowery. Szeroki asortyment naszego sklepu, w połączeniu z wiedzą i fachowym doradztwem sprzedawców gwarantuje, że zakupy sprawią Ci satysfakcję oraz umilą rowerowe wyprawy, czy też treningi.