Ładuję...

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy roweru? Przewodnik

11/01/2024
Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy roweru? Przewodnik

Jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort jazdy podczas podróży jednośladem są odpowiednio dobrane rozmiary ram rowerowych. Właściwie dobrany rozmiar sprzętu może wpływa na technikę i efektywność pedałowania oraz ogólną przyjemność z użytkowania dwóch kółek. W tym przewodniku przyglądamy się z bliska temu, jak wybrać właściwy rozmiar ramy rowerowej, uwzględniając zarówno indywidualne preferencje, jak i specyficzne cechy budowy ciała. 

Spis treści:

  1. Jakie ramy możesz znaleźć na rynku? Wszystko zależy od typu roweru
  2. Jak mierzyć rozmiar ramy roweru?
  3. Wpływ rozmiaru na komfort jazdy
  4. Porady przy wyborze ramy
  5. Szukasz roweru, który ma odpowiedni rozmiar ramy? Poznaj te modele
  6. Już wiesz, jak mierzyć rozmiary ram rowerowych i jak je dobrać, aby poprawić komfort jazdy!

 

rozmiary-ram-rowerowych

Jakie ramy możesz znaleźć na rynku? Wszystko zależy od typu roweru

Dzięki różnorodności gatunków rowerowych każdy miłośnik kolarstwa jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Najczęściej wyróżniamy rowery szosowe, MTB, trekkingowe i miejskie, ale także pewnego rodzaju „hybrydy”, łączące cechy konkretnych jednośladów. W tej części porównamy je i odpowiemy na pytanie, jakie ramy cechują wybrane pojazdy. 

Ramy szosowe są dostępne w różnych konfiguracjach materiałowych, z których najpopularniejsze to aluminium, węgiel i stal. Wykorzystanie tych produktów ma niebagatelny wpływ na wagę roweru, tłumienie drgań i dynamiczne przekazywanie energii z pedałów na koła. Ważnym elementem jest również geometria obejmująca kąty rur, długość ramy podsiodłowej i innych poszczególnych elementów. 

Rowerzyści, którzy na co dzień walczą o najwyższe cele, zdecydowanie częściej wybierają ramy o aerodynamicznej geometrii. Amatorzy kolarstwa szukają raczej kompromisu pomiędzy komfortem a efektywnością jazdy. Największą zaletą roweru szosowego jest jego lekkość – w zależności od modelu, rower waży od 6 do 10 kg. 

Rower szosowy cechuje nie tylko lekkość, ale i charakterystyczny układ górnej rury ramy. Przeważnie jest wąska i poprowadzona bardzo blisko siodełka oraz kierownicy, sprawiając tym samym, że kolarz podczas zjazdu może przyjąć bardzo aerodynamiczną pozycję.

Podobnie sytuacja wygląda w rowerach MTB. Ramy produkowane są z różnorodnych materiałów, takich jak aluminium, węgiel, stal czy nawet tytan. Każdy z nich oferuje specyficzne cechy, takie jak wytrzymałość, elastyczność czy lekkość, wpływając bezpośrednio na charakterystykę jazdy roweru górskiego. Rama MTB często wyposażona jest w systemy zawieszenia. Wpływa to na komfort i skuteczność podczas jazdy w trudnych warunkach. Wśród nich możemy wyróżnić przede wszystkim widełki przednie, amortyzatory tylne czy nawet systemy zawieszenia pełnego

W przypadku górnej rury ramy jest ona z reguły delikatnie zakrzywiona i zespolona z rurą podsiodłową niżej niż w przypadku kolarek. Natomiast długość rury podsiodłowej jest przeważnie krótsza (choć nie jest to regułą i zdarza się to w pojedynczych przypadkach). W rowerach górskich istotną rolę odgrywają również systemy ochrony ramy. Współcześnie są one często wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak osłony łańcucha, wewnętrzne prowadnice linek czy systemy zabezpieczające przed uderzeniami kamieni. 

W przypadku rowerów trekkingowych rama jest większa niż w rowerze górskim i nieco mniejsza niż w szosowym. Geometria ramy trekkingowej kładzie nacisk na komfort podczas długich przejażdżek i wydajność w czasie jazdy miejskiej. Rower trekkingowy uznawany jest za uniwersalny, powinien sprawdzić się zarówno w terenie, jak i na ścieżkach rowerowych czy płaskich odcinkach szos. To sprawia, że jego rama jest cięższa od poprzedników, pomimo że jest stworzona z materiałów konstrukcyjnych, takich jak aluminium czy węgiel. 

Rower miejski charakteryzuje się specyficzną geometrią, która ma na celu zapewnienie wygodnej pozycji siedzącej i łatwej manewrowości w zatłoczonych miejskich przestrzeniach. Bardzo często są pozbawione górnej rury ramy lub jest ona poprowadzona nisko, przyjmując charakterystyczny półokrągły kształt. Komfort jazdy na rowerze miejskim to także zasługa dostosowania do codziennych potrzeb. Komponenty powinny gwarantować lekką wagę pojazdu, jednak nie jest ona w żaden sposób porównywalna z lekkością roweru szosowego. 

rozmiary-ram-rowerowych

Jak mierzyć rozmiar ramy roweru? 

Ustalenie rozmiaru ramy to efekt pomiaru długości odcinka, który łączy koniec rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu. Rozmiar opisywany jest za pomocą liczb (w centymetrach albo częściej w calach) lub wykorzystuje litery znane z odzieżowej rozmiarówki – S, M, L, XL. Rozmiar ramy rowerowej różni się oczywiście w zależności od typu roweru

Od 47 do 67 centymetrów (czyli do 26 cali) mają ramy w rowerach szosowych, a od 16 do 22 ramy w rowerach MTB. Podobnie rzecz ma się w przypadku rowerów miejskich, a w trekkingowych jednośladach może osiągnąć wartość 23 cali. 

Dobór wielkości ramy roweru nie jest trudnym zadaniem. Najlepiej jest stanąć przy konkretnym produkcie i zobaczyć jak całość komponuje się w rzeczywistości. Niemniej także bez wybranego roweru możesz – stosując nasze podpowiedzi – określić zakres rozmiarów odpowiednich dla Ciebie. 

Oto co powinieneś zrobić: zdejmij buty oraz skarpetki i stań boso przy ścianie. Następnie poproś kogoś, aby centymetrem krawieckim zmierzył Twoją odległość od ziemi do krocza. Otrzymaną wartość pomnóż przez odpowiedni współczynnik w zależności od rodzaju roweru, za którym się rozglądasz. W przypadku rowerów górskich to 0,57, rowerów miejskich – 0,60, trekkingowych – 0,63, a kolarek – 0,66. Otrzymasz w ten sposób wynik w centymetrach, ale z racji tego, że wielu producentów podaje rozmiar ramy w calach, podziel wynik przez 2,54. Pozwoli Ci to uniknąć przypadku zbyt małej ramy, jak i za dużej. 

Dowiedz się więcej: Rodzaje rowerów i ich charakterystyka: Który pasuje do Ciebie?

Wpływ rozmiaru na komfort jazdy 

Dobór odpowiedniego rozmiaru ramy rowerowej wpływa istotnie na naszą jazdę, zarówno pod względem komfortu, jak i efektywności. Ważnym aspektem jest ergonomia pozycji siedzącej. Wybierając rozmiar ramy, warto zwrócić uwagę na długość kierownicy, wpływ wysokości siodełka na naszą pozycję oraz jego ergonomiczny kształt. Wszystkie te czynniki wpływają na wygodę podczas jazdy. Kąt nachylenia kierownicy odgrywa rolę w zapewnieniu optymalnego obciążenia kręgosłupa.

Stabilność roweru podczas jazdy prosto oraz łatwość manewrowania są kluczowymi elementami. Długość ramy wpływa na stabilność, podczas gdy skrócona rama sprzyja zwrotności i zręczności w ruchu miejskim. Szerokość opon i rozstaw osi to dodatkowe czynniki wpływające na równowagę na różnych nawierzchniach oraz dynamikę podczas skręcania. 

Efektywność pedałowania zależy między innymi od wysokości siodełka, długości korby i kąta nachylenia pedałów. Dobór rozmiaru ramy wpływa też na zakres ruchu mięśni nóg i kolan oraz stawów skokowych podczas pedałowania. Dodatkowo ma wpływ na efektywność przenoszenia siły na podłoże. Ma to znaczenie zarówno na krótszych, jak i dłuższych trasach. 

Odpowiedni rozmiar kształtuje także naturalną krzywiznę kręgosłupa, a kąt rury podsiodłowej oraz nachylenie kierownicy mają wpływ na utrzymanie ergonomicznej postawy. Równowaga między górną a dolną częścią ciała jest istotna dla zachowania wyważonej i komfortowej pozycji. Indywidualnie dopasowana rama rowerowa do oczekiwań kolarza pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się bólu pleców i innych dolegliwości. W przypadku zbyt małej ramy, jak i za dużej, ryzyko przyjmowania złej fizjologicznie pozycji dynamicznie rośnie. 

rozmiary-ram-rowerowych

Porady przy wyborze ramy 

Wybór odpowiedniej ramy rowerowej to znacznie więcej niż jedynie dobór rozmiaru dostosowanego do Twojego wzrostu. To proces, który łączy indywidualne preferencje z technicznymi aspektami roweru, decydując o komforcie jazdy, efektywności użytkowania i ogólnej przyjemności z posiadania jednośladu. 

Rozpoczynając poszukiwania, warto zacząć od zdefiniowania celu. Określenie charakteru i długości tras, częstotliwości jazdy, warunków atmosferycznych oraz osobistego stylu jazdy pozwala dostosować ramę do Twojej specyfiki. Planujesz intensywne treningi, rekreacyjne przejażdżki, czy może raczej codzienne dojazdy miejskie? W zależności od odpowiedzi będziesz musiał wybrać inny rower. 

Jeśli tylko masz taką możliwość, spróbuj przetestować różne modele. To stanowi obowiązkowy punkt w procesie wyboru. Porównanie rowerów z różnymi rozmiarami kół, regulacjami ustawień, zróżnicowanymi trasami oraz dodatkowymi funkcjami pozwala na wybór, który idealnie spełni Twoje oczekiwania. To również doskonała okazja do sprawdzenia, jak dany rower radzi sobie na różnych podłożach. Być może któryś z jednośladów przekona Cię na tyle, że postanowisz zmienić pierwotny cel użytkowania? Kto wie. 

Konsultacja z ekspertem stanowi istotny element tego procesu. Specjalista może nie tylko udzielić fachowej porady dotyczącej geometrii ramy, ale także polecić modele, które idealnie wpisują się w Twoje indywidualne preferencje. Na taką pomoc możesz liczyć, wybierając rowery w naszym sklepie Sprint-Rowery

Ostatnim krokiem, o którym nie wolno zapominać jest sprawdzenie systemu mocowań. Planujesz zamontować na rowerze bagażniki, błotniki czy kosze? Upewnij się, że rama posiada odpowiednie mocowania i jest kompatybilna z zamierzonymi akcesoriami. To gwarantuje funkcjonalność roweru w codziennym użytkowaniu. 

Przeczytaj także: Przerzutki w piaście: jak działają i dla kogo są najlepsze?

Szukasz roweru, który ma odpowiedni rozmiar ramy? Poznaj te modele 

W zależności od typu roweru, na który się zdecydujesz, w naszym sklepie znajdziesz wiele jednośladów, które zadowolą najbardziej wybrednego kolarza. Na jakie modele powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Rower szosowy Madone SL 6 Gen 7 wyróżnia się nie tylko eleganckim designem, ale przede wszystkim fenomenalną aerodynamiką. Ta innowacyjna konstrukcja minimalizuje opór powietrza, umożliwiając osiąganie niezrównanych prędkości. Rama wykonana z włókna węglowego OCLV serii 500, wsparta technologią IsoFlow, zapewnia niezwykłą płynność jazdy nawet na trudnych, nierównych drogach. 

Myślisz nad rowerem MTB? Rower górski Trek Slash 8 Gen 6 to coś dla Ciebie! To niezastąpiony towarzysz dla miłośników górskich przygód, gotowy sprostać każdemu terenowemu wyzwaniu. Dzięki zaawansowanej technologii i solidnym materiałom gwarantuje pełną kontrolę. Aluminiowa rama została zbudowana z lekkiego, a jednocześnie wytrzymałego materiału, co umożliwia efektywną jazdę i panowanie nad jednośladem nawet w trudnych warunkach. Konstrukcja z wysokim punktem obrotu ze skokiem 170 mm z przodu i z tyłu zwiększa przyczepność na stromych wzniesieniach, jednocześnie zachowując stabilność przy zjazdach. 

rozmiar-ramy

Co, gdy potrzebujesz roweru trekkingowego z najwyższej jakości ramą? Oto przybywa rower trekkingowy Unibike Vision 2023. Jego rama jest wyprodukowana z wytrzymałego stopu aluminium, zapewniając tym samym lekkość, wytrzymałość oraz odporność na uderzenia mechaniczne i korozję. Dzięki dożywotniej gwarancji producenta możesz być pewien solidnej konstrukcji. Rower, który waży mniej niż 17 kg, jest doskonałym towarzyszem dla wszystkich preferujących aktywny tryb życia. 

rozmiary-ram-rowerowych

A może po głowie chodzi (albo już jeździ!) estetyczny rower miejski? Poznaj Electra Loft 7D Step-Thru. Rama tego roweru została stworzona z lekkiego stopu aluminium 6061-t6, wykorzystując technologię „Flat Foot Technology”. Innowacyjna konstrukcja pozwala na komfortową jazdę i pełną kontrolę nad rowerem w każdej miejskiej sytuacji. Dzięki temu Loft 7D jest nie tylko praktycznym środkiem transportu, ale także eleganckim akcentem w codziennym życiu. 

rozmiary-ramy-rowerowej

Już wiesz, jak mierzyć rozmiary ram rowerowych i jak je dobrać, aby poprawić komfort jazdy!

Dzięki lekturze naszego tekstu wiesz już, w jaki sposób powinieneś przeprowadzić mierzenie ramy, aby dopasować ją do swojego wzrostu i preferencji. Jesteśmy pewni, że dzięki temu jazda na rowerze będzie przyjemnością, a Ty nawet nie spostrzeżesz się, gdy będziesz pokonywał kolejne kilometry. Potrzebujesz porady? Koniecznie kliknij i poznaj sklep internetowy Sprint-Rowery, a my odpowiemy Ci na każde Twoje pytanie.

Polecane produkty