Ładuję...

Jazda na rowerze a spuchnięte stopy – jak rozpoznać problem i zapewnić sobie komfort podczas pedałowania?

26/10/2023
Jazda na rowerze a spuchnięte stopy – jak rozpoznać problem i zapewnić sobie komfort podczas pedałowania?

Jazda na rowerze jest popularnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale wiele dolegliwości ciała może mieć szkodliwy wpływ na przyjemność, komfort oraz efektywność jazdy. Jednym z nich są spuchnięte stopy, które podczas pokonywania jednośladem kolejnych kilometrów mogą stać się uciążliwym problemem. Co na spuchnięte stopy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście! 

Spis treści:

  1. Dlaczego stopy mogą puchnąć podczas jazdy na rowerze?
  2. Spuchnięte stopy – przyczyny podczas jazdy
  3. Sposoby zapobiegania i radzenie sobie z problemem
  4. Wybór odpowiedniego obuwia rowerowego
  5. Już znasz, jak wyglądają spuchnięte stopy. Przyczyny i leczenie też nie są Ci obce

Dlaczego stopy mogą puchnąć podczas jazdy na rowerze? 

spuchniete stopy przyczyny

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że człowiek zauważa, spuchnięte stopy. Przyczyny tego stanu rzeczy mogą mieć podłoże fizjologiczne, ale również wynikać z braku aktywności fizycznej albo różnego rodzaju ucisku na kończyny, o których możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. 

Niezależnie od bodźców prowadzących do tych zmian, które omówimy w dalszej części naszego tekstu, obrzęk jest efektem nadmiernego gromadzenia się płynu w przestrzeni pozakomórkowej tkanek. Właśnie dlatego stopy będą szczególnie narażone na powstawanie obrzęku. Są najniżej położoną częścią ludzkiego ciała i nadmiar płynu zaczyna gromadzić się właśnie w nich. 

Problem, jakim są spuchnięte stopy pogłębić może dodatkowo nadmiar pracy w siedzącej lub stojącej pozycji. Pracujesz przy komputerze lub stoisz przy różnego rodzaju maszynach, staraj się jak najczęściej odpoczywać. A jeśli masz taką możliwość, zrób to z nogami uniesionymi do góry. 

Spośród problemów natury medycznej, najczęstszą przyczyną obrzęku stóp jest niewydolność krążenia. Ludzka postawa ciała, w dużej mierze pionowa, sprawia, że płynąca z nóg w kierunku serca krew, musi być pompowana z niezwykle dużą mocą. W prawidłowo funkcjonującym organizmie, prowadzącym zdrowy tryb życia, mechanizmy wspomagające pompowanie krwi przez żyły, wspierane są podczas ruchu – biegania, spaceru czy jazdy na rowerze. 

Natomiast u osób z problemami krążenia, nadmiar płynu zgromadzony w kończynach (a zwłaszcza dolnych), gdy przenika do tkanek, powoduje bardzo charakterystyczny „ciastowaty” obrzęk. Z łatwością go rozpoznasz, bo poczujesz go dopiero wtedy, gdy pojawi się na przykład drętwienie stóp. Wystarczy natomiast, że wciśniesz palec w skórę, ta ugnie się niczym plastelina lub ciasto na pierogi, a następnie powoli zacznie wracać do pierwotnego kształtu. 

Opuchlizna zmniejsza się dopiero podczas snu, dlatego rano – po przebudzeniu – trudniej jest zauważyć problem. Inaczej natomiast ma się sprawa w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, gdy po całym dniu obrzęk sprawia, że trudnością staje się nawet ubranie butów. Niepodjęcie leczenia niewydolnego krążenia prowadzi do pogłębiania się kłopotu, który w pewnym momencie stanie się wręcz udręką. 

Gorzej pracujące mięśnie, coraz częściej pojawiające się mrowienie stóp, a nawet ból nasilający się podczas chodzenia czy próby uprawiania sportu to efekty, do których prowadzi zignorowanie pierwszych objawów i sygnałów, że coś jest nie tak. 

Drugą najpopularniejszą przyczyną tego, że masz spuchnięte stopy, mogą być żylaki nóg. Niewydolność żylna, bo z taką terminologią również możesz się spotkać, jest wstecznym odpływem krwi w obrębie żył oraz niewłaściwym działaniem zastawek żylnych, których celem jest zabezpieczenie przed cofaniem się krwi. 

Jeśli sądzisz, że aktywny tryb życia może Cię uchronić przed tym problemem, pamiętaj, że podłoże tej choroby jest genetyczne. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości i Tobie przyjdzie zmagać się z żylakami, gdy taki problem mieli na przykład Twoi rodzice. 

spuchniete stopy przyczyny

Przeczytaj także: Żylaki a jazda na rowerze – czy to zdrowe?

Na początku zauważysz nadmiernie wypełnione żyły nóg, które coraz mocniej przebijają się przez skórę. Następnie pojawia się stan zapalny, a naczynia krwionośne przepuszczają płyn do tkanek – to powoduje pojawienie się obrzęku – między innymi na stopach. Dalsze etapy rozwoju choroby to ból nóg, skurcze mięśni, mrowienie stóp i uczucie ich ciężkości. Brak podjęcia terapii prowadzi do powstawania przebarwień skóry, owrzodzeń, a wreszcie martwicy niedokrwionych tkanek. 

Z żylakami nóg częściej zmagają się kobiety, szczególnie te będące w ciąży, ale i osoby otyłe, zmagające się z częstymi zaparciami, a nawet korzystające z doustnej antykoncepcji. Rzadziej natomiast żylaki są pokłosiem chorób takich jak na przykład zakrzepica. 

Spuchnięte stopy mogą być efektem również wielu innych dolegliwości, których przyczyn nie będziesz upatrywać jedynie w układzie krążenia. Na skutek nadmiaru w organizmie sodu i wody istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się rozlanych obrzęków nóg. Mogą one wskazywać na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek. 

Podczas chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, puchnąć mogą kości oraz stawy. Reumatyzm nie objawi się co prawda tym, że nagle dopadnie Cię drętwienie stóp, ale z pewnością odczujesz ból stawów przy palcach czy stawu skokowego. Jest on zazwyczaj odczuwany jako tępy, pulsujący lub piekący. Może być umiejscowiony w jednym lub wielu stawach i nasilać się przy ruchu. 

Spuchnięte stopy – przyczyny podczas jazdy 

Częste mrowienie stóp powinno niepokoić i warto udać się z tym do lekarza. Wcześniej jednak dobrym pomysłem będzie sprawdzenie kilku przyczyn, które niekoniecznie muszą mieć podłoże medyczne. Być może problem leży w innym miejscu, a Ty dzięki czujności unikniesz konieczności wizyty u lekarza, straty czasu w kolejce i ewentualnych badań, które niekoniecznie okażą się przyjemne. 

Niewłaściwe buty rowerowe, zwłaszcza te zbyt ciasne lub źle dopasowane, mogą prowadzić do ucisku stóp i ograniczenia krążenia krwi. Ciasne buty utrudniają naturalny przepływ krwi przez stopy, co z kolei powoduje zastoje w naczyniach krwionośnych. Podczas jazdy szybko odczujesz drętwienie stóp. To zaś może prowadzić do ich opuchlizny podczas jazdy na rowerze. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego obuwia rowerowego, które zapewnia komfort i właściwą wentylację, jest kluczowy. 

Podobnie rzecz ma się w przypadku sznurowadeł i rzepów w kolarskich butach. Zbyt ciasne zapięcia mogą prowadzić do ograniczenia przepływu krwi w stopach i powodować puchnięcie. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie i unikać nadmiernego zaciskania zapięć, szczególnie na dłuższych trasach rowerowych. 

Długotrwała jazda na rowerze bez przerw wywiera ciągły nacisk na powięzi, mięśnie i naczynia krwionośne w nogach. To z kolei ogranicza przepływ krwi w naczyniach, szczególnie w obszarze miednicy i ud. W rezultacie krew może gromadzić się w dolnych partiach ciała, prowadząc do puchnięcia stóp. Ważne jest, aby regularnie robić przerwy, unosząc nogi i masując mięśnie, co pozwoli przywrócić prawidłowy przepływ krwi. 

Chwila, w której poczujesz mrowienie stóp, to absolutnie ostatni moment, by powstrzymać się od dalszej jazdy i przynajmniej na chwilkę przystanąć

W tym kontekście duże znaczenie odgrywa również prawidłowo ustawiony jednoślad. W trakcie jazdy na rowerze istotne jest, aby równomiernie rozkładać ciężar ciała na nogach, rękach i na siodełku. Źle rozłożony ciężar ciała, może prowadzić do nadmiernego nacisku na jedną z nóg, co może wpłynąć na przepływ krwi w stopach. Prawidłowa równowaga pozwala na lepsze krążenie krwi. 

Podobny niekorzystny efekt da też zbyt nisko ustawione siodełko, powodujące to, że noga nie prostuje się i cały czas jedzie ugięta. Podobnie warto zadbać, żeby stopy były ułożone równomiernie na pedałach. Zbyt wygięte stopy lub zbyt duże napięcie w stopach mogą prowadzić do niewłaściwego obciążenia kończyn. 

Podczas jazdy na rowerze, nim jeszcze odczujesz drętwienie stóp, zaleca się okresowe zginanie i rozciąganie nóg, aby stymulować przepływ krwi. Przesunięcie ciała na siodełko i unoszenie nóg podczas jazdy na rowerze może pomóc w zapobieganiu stagnacji krwi w okolicach nóg i zmniejszać ryzyko opuchlizny. 

Takie ćwiczenia możesz wykonać, jeśli nie chcesz się zatrzymywać. Rób to jednak na mniej ruchliwych trasach, żeby nie narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. 

Na koniec wreszcie, także nadmierna wilgoć i przegrzewanie się podczas jazdy na rowerze wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie opuchnięcia. W uniknięciu tego problemu pomogą Ci natomiast skarpetki oraz obuwie rowerowe, które pozwolą stopie oddychać i odprowadzą nadmiar wilgoci na zewnątrz. 

Przeczytaj także: Ból pośladków po rowerze – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Sposoby zapobiegania i radzenie sobie z problemem 

Co na spuchnięte stopy? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, postaraj się co jakiś czas odpocząć. Planuj regularne przerwy choćby co godzinę, celem uniesienia nóg, poruszać palcami i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. To pomoże przywrócić prawidłowy przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko opuchnięcia. 

W trakcie aktywności fizycznej, jaką jest też między innymi jazda na rowerze, utrata płynów jest naturalna. Dlatego regularnie pij wodę, aby uniknąć odwodnienia, które doprowadzi do zatrzymywania nadmiaru płynów w tkankach stóp. Napij się przed ćwiczeniami, a następnie co jakiś czas podczas podróży. Tylko w ten sposób utrzymasz prawidłowy poziom nawodnienia. 

Po zakończeniu treningu warto wykonać delikatny masaż stóp, co pomoże rozluźnić napięte mięśnie, stymulować krążenie, pokonać mrowienie stóp i przeciwdziałać opuchliźnie. Masaż można wykonywać samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego masażysty. 

Kolejnym sposobem na uporanie się ze spuchniętymi stopami jest chłodzenie ich po treningu. To skuteczna metoda redukcji opuchnięcia. Zanurzanie stóp w zimnej wodzie przez kilka minut lub korzystanie z chłodzących opasek może pomóc zmniejszyć poszerzone naczynia krwionośne i ograniczyć obrzęk. Niemniej unikaj zbyt gwałtownych zmian temperatury, aby nie szokować organizmu.

Przeczytaj również: Co może powodować przeciążenie nadgarstka na rowerze? Jak uniknąć dolegliwości?

Wybór odpowiedniego obuwia rowerowego 

Dobrym pomysłem będzie także zmiana butów kolarskich, które sprawią, że drętwienie stóp stanie się przeszłością, kończyna nie będzie się przegrzewać i skutecznie pracować na pedałach. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, co pomoże Ci wybrać odpowiednie obuwie. 

Szukając butów rowerowych, przede wszystkim zwróć uwagę na właściwy rozmiar. Buty za ciasne mogą ograniczać krążenie krwi, podczas gdy buty za duże nie zapewnią odpowiedniego wsparcia. Podeszwa buta rowerowego powinna być wystarczająco sztywna, umożliwiając efektywny transfer mocy na pedały. 

Jednocześnie nie powinna być zbyt twarda, aby pozostawić pewną elastyczność, co zapewni komfort podczas jazdy. Koniecznie dobierz obuwie rowerowe odpowiednie do rodzaju pedałów, jakie posiadasz w swoim jednośladzie. 

Buty rowerowe wyposażone w różne rodzaje zapięć, takie jak rzepy, zatrzaski czy sznurowadła, pozwalają na precyzyjne dopasowanie. Wybieraj modele, które pozwalają na regulację zapięcia. 

co na spuchniete stopy

Z kolei szukając odpowiedniego roweru, niezależnie od terenu, po którym się poruszasz, staraj się wybrać możliwie lekki jednoślad. Szukając pojazdu do jazdy po szosach, wybór ten będzie zdecydowanie łatwiejszy. Rower szosowy Trek Domane AL 4 Gen 4 lub rower szosowy Giant TCR Advanced Pro Disc 1 AX 2023 spełnią oczekiwania nawet najbardziej wytrawnych kolarzy.

co na spuchniete stopy

Jeśli szukasz jednośladu do jazdy po mieście, postaw wówczas na rower miejski Electra Loft 7i EQ Step-Over 2023. Jest lekki, bardzo wytrzymały, wygodny i zaprojektowany z myślą o trudach miejskich ulic. Niezależnie od trasy, jaką wybierzesz w swoim mieście, jazda zawsze będzie stała na najwyższym poziomie bezpieczeństwa i komfortu. 

mrowienie stop

dretwienie stop

Rower trekkingowy damski Unibike Vision 2023 to natomiast doskonałe rozwiązanie w szczególności dla pań. Jednoślad posiada lekką i cienką  konstrukcję, wykonaną z wytrzymałego stopu aluminium odpornego na uderzenia mechaniczne i korozję. 

Już znasz, jak wyglądają spuchnięte stopy. Przyczyny i leczenie też nie są Ci obce 

Mamy nadzieję, że nigdy nie przyjdzie Ci mierzyć się ze spuchniętymi stopami. Jeśli jednak dopadnie Cię ten problem, jesteśmy przekonani, że wiedza zdobyta poprzez lekturę tego tekstu zaprocentuje i pomoże uporać się z kłopotem. Szukając odpowiedniego roweru czy obuwia rowerowego, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, a my pomożemy Ci wybrać najlepszy sprzęt, który w całości spełni Twoje oczekiwania. 

Polecane produkty