Ładuję...

Ból pośladków po rowerze – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

11/07/2023
Ból pośladków po rowerze – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?

Męczy Cię ból pośladków po rowerze? Przyczyn dyskomfortu może być kilka. Dowiedz się, dlaczego mięśnie pośladkowe bolą i co zrobić, by temu zaradzić! Nasze porady i wskazówki znajdziesz w tekście. Zapraszamy!

  1. Bolące pośladki po rowerze – przyczyny
  2. Ból pośladków po jeździe na rowerze – jak postawa może wpłynąć na komfort jazdy?
  3. Ból pośladków po rowerze: Jak dobrać odpowiednie wyposażenie do jazdy?
  4. Jak złagodzić ból pośladków po rowerze? Praktyczne wskazówki dla rowerzystów
  5. Podsumowanie

Bolące pośladki po rowerze – przyczyny

W sezonie zimowym Twój rower stoi w garażu. Gdy przychodzą wiosenne dni, postanawiasz wrócić do rowerowych wycieczek. Już po pierwszej wyprawie pojawia się ból pośladków. To nic zaskakującego! Ból pośladków po rowerze często występuje, jeśli Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do tej aktywności fizycznej.

Dyskomfort może też powstać w wyniku przyjmowania nieodpowiedniej pozycji ciała w trakcie wycieczki. O taką nietrudno na rowerze miejskim. Geometria tego jednośladu sprawia, że podczas jazdy większość ciężaru ciała opiera się właśnie na pośladkach.

Bywa, że ból pośladków na rowerze jest związany z niedopasowanym siodełkiem. W rowerze miejskim powinno być inne niż w sportowym. Wynika to ze wspomnianej wcześniej pozycji, jaką przyjmuje się podczas jazdy na dwóch kółkach. Nie bez znaczenia jest również ustawienie siodełka. Nieprawidłowe może wywołać dyskomfort.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać siodełko do roweru? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź! 

Strój – on także jest istotny! Źle dopasowany przyczynia się do wystąpienia otarć. Spodenki rowerowe są w stanie rozwiązać ten problem.

Ból pośladków po jeździe na rowerze

Ból pośladków po jeździe na rowerze – jak postawa może wpłynąć na komfort jazdy?

Jak już wiesz, bolące pośladki po rowerze to często wina nieprawidłowej pozycji podczas jazdy. Dyskomfort grozi Ci, jeśli planujesz pokonać bardzo długą trasę na rowerze miejskim. Kilka godzin spędzonych na takim jednośladzie z dużym prawdopodobieństwem zakończy się bólem pośladków.

Podczas krótkiej jazdy do sklepu czy pracy rower miejski sprawdzi się świetnie. Przyjęta na nim na pół godziny czy godzinę pozycja raczej nie doprowadzi do dyskomfortu. Gdy jednak będziesz podróżować daleko rowerem miejskim, możesz zmagać się później z bólem. Na wielokilometrowe wycieczki lepiej sprawdzają się rowery, na których pochylasz się do przodu. Dzięki temu cały ciężar ciała nie spoczywa na pośladkach.

Ból pośladków od siodełka, a dokładniej od nieprawidłowego ustawienia go też jest możliwy. Przed podróżą sprawdź, czy element jest prawidłowo zamontowany i pozwoli Ci przyjąć odpowiednią pozycję podczas rowerowej wyprawy.

Sprawdź także, jak powinna wyglądać: Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Ból pośladków od siodełka

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

Kiedy zastanawiasz się, jak ustawić siodełko, pamiętaj, że musisz zadbać o wysokość i pochylenie. Zacznijmy od wysokości. Włóż strój, na którym jeździsz na rowerze. Musisz mieć na sobie stosowane spodenki i obuwie sportowe. Rower powinien znajdować się na idealnie płaskiej powierzchni.

Żeby dobrać właściwą wysokość siodełka, usiądź na rowerze. Połóż stopy na pedałach. Zrób to jednak inaczej niż zwykle. Ustaw stopę w taki sposób, żeby to pięta opierała się o pedał. Pedał powinien znajdować się w tym momencie w takiej pozycji, żeby był niejako przedłużeniem rury podsiodłowej. Siodełko jest na dobrej wysokości, jeśli Twoje kolano jest wyprostowane w swobodny sposób, a pięta znajduje się na pedale. Jeśli natomiast noga jest mocno zgięta, to znaczy, że siodełko jest zdecydowanie zbyt nisko. Niemal nie sięgasz do pedała? Musisz obniżyć siodełko.

Ważne jest też wypoziomowanie siodełka! Uznaje się, że powinno znajdować się ono w linii idealnie poziomej, a więc być zupełnie płaskie. Jest to nieskomplikowane, jeśli masz siodełko o prostej formie. Bywają jednak modele mające podwyższony tył, a opadającą przednią część. W tym przypadku zadbaj o wypoziomowanie środkowej części elementu. Pamiętaj, że nos siodełka nie może być zadarty do góry. Niektórym wygodniej jest natomiast, jeśli schodzi bardzo subtelnie w dół niż wtedy, gdy jest zupełnie w poziomej pozycji. Przetestuj, które rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze. Zabierz ze sobą na wycieczkę narzędzie, które w razie potrzeby pozwoli Ci zmienić nachylenie siodełka.

To jeszcze nie wszystko! Siodełko musi znajdować się w jednej osi z rowerem. Zwróć uwagę, czy nie jest przechylone w którąś ze stron. Może się zdarzyć, że niechcący przesuniesz jego ustawienia na prawo czy lewo, na przykład podczas dopasowywania wysokości.

Dlaczego prawidłowe ustawienie siodełka jest ważne?

  • Odpowiednio ułożone zapewnia komfort jazdy,
  • zapobiega kontuzji – źle ustawione siodełko może przyczynić się do problemów z kolanami czy bólem dolnej części pleców,
  • poprawne ustawienie siodełka przekłada się na efektywność pedałowania.

Bolące pośladki po rowerze

Ból pośladków po rowerze: Jak dobrać odpowiednie wyposażenie do jazdy?

Czas na dobór elementów, dzięki którym ból pośladków po rowerze nie będzie Ci towarzyszył!

Jak dobrać siodełko?

Wiesz już, jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze. To jednak nie wszystko! Siodełko musi być dobrze dobrane zarówno do Ciebie, jak i jednośladu. W przypadku rowerów miejskich lepiej sprawdzi się szerokie, miękkie siodełko. Zapewni Ci wygodę na krótkich trasach. Na długich natomiast miękkie siodełko może doprowadzić do występowania otarć skóry.

W przypadku sportowych rowerów, na których przyjmujesz pochyloną postawę, znacznie lepsze okaże się wąskie siodełko. Być może na pierwszy rzut oka nie wygląda na najwygodniejsze. Pamiętaj jednak, że ważny jest rozstaw kości kulszowych. Siodełko ma za zadanie je podpierać, dlatego jego szerokość musi być dopasowana właśnie do nich.

Czas poznać kilka propozycji siodełek, dzięki którym ból pośladków po jeździe na rowerze nie będzie Ci doskwierał.

Bontrager Boulevard Fluid to model przeznaczony do jazdy rekreacyjnej. Producent wykorzystał technologię Fluid Motion, dzięki której dochodzi do zredukowania nacisku o ponad 20%. Akcesorium zostało wypełnione płynem zamiast żelu, dzięki czemu zyskujesz miękkie podparcie podczas rowerowej wycieczki. Specjalne wycięcie w konstrukcji chroni tkanki. Siodełko sprawdzi się dla kobiet i mężczyzn.

Bontrager Verse Short Elite to siodełko, które zapewnia podparcie w kluczowych obszarach. Zostało zaprojektowane na bazie badań biomechanicznych. W tym modelu zastosowano piankę Elite łączącą niską wagę z komfortem. Profil tego siodełka jest idealny do sportowych wyzwań. W środkowej części zastosowano wycięcie, które redukuje ucisk na tkanki miękkie. Skorupa modelu charakteryzuje się niską wagą.

SELLE ITALIA Novus Boost Evo Lady TM Superflow to siodło, które powstało z myślą o kobietach. Produkt zapewnia komfort nawet podczas wielogodzinnej jazdy. Sprawdzi się do różnych rodzajów rowerów, na przykład szosowych. Wierzch modelu został wykończony materiałem poliuretanowym, który jest przyjemny w dotyku. Wycięcie w środku ogranicza niepotrzebny nacisk na ciało. Mała waga sprawia, że produkt nie jest zbędnym obciążeniem roweru.

Siodło SELLE ITALIA Novus Boost Evo Lady TM Superflow L (id match L3)

Chcesz wiedzieć więcej na temat rowerów szosowych? Sprawdź Jak bardzo rower szosowy Polygon Helios a7 jest w stanie zwiększyć Twoją wydajność podczas jazdy? 

Czy odpowiednio dobrane siodełko to wszystko?

Zwykle źródłem dyskomfortu jest nieodpowiednie siodełko, źle dopasowane do Ciebie lub Twojego sposobu jazdy na dwóch kółkach. Często winne jest też nieprawidłowe ustawienie tego elementu. Jak już wiesz, ból pośladków na rowerze występuje niejednokrotnie z powodu złej pozycji podczas jazdy. Wpływa na nią nie tylko siodełko, lecz także kierownica. Niewłaściwie dopasowana może sprawić, że zaczniesz siadać na skraju siodełka. W tym miejscu podparcie jest bardzo niewielkie, więc łatwo o ból pośladków lub dolnej części pleców.

Pamiętaj, że kierownica nie może znajdować się zbyt nisko. Dobierz ją odpowiednio do typu roweru. Zwróć też uwagę na swoje upodobania. Niektórzy preferują mniej agresywną pozycję. Jeśli należysz do takich osób, zwróć uwagę na kierownicę Bontrager Comp VR-S.

Dla ogólnego komfortu jazdy na rowerze ważne są nie tylko prawidłowo dobrane siodełko i kierownica, lecz także pedały. Jeśli zmagasz się z bólami kolan po wycieczkach rowerowych, zwróć uwagę na model MTB TIME Atac XC 8 CARBON. To pedały, które zapewniają dużą powierzchnię podparcia. Pracują bezpiecznie nawet podczas niespodziewanego zatrzymania czy szybkiego skrętu.

Odpowiednio dobrane spodenki rowerowe pozwolą Ci zapomnieć, czym jest ból pośladków od siodełka. Na długie dystanse sprawdzą się między innymi Assos TRAIL TACTICA Liner Shorts HP T3. Te spodenki zostały wyposażone we wkładki piankowe, dzięki czemu zmniejszają ryzyko otarć. Produkt sprawdzi się do amatorskich i profesjonalnych zastosowań.

Spodenki Assos TRAIL TACTICA Liner Shorts HP T3

Jak złagodzić ból pośladków po rowerze? Praktyczne wskazówki dla rowerzystów

Wiesz już, co zrobić, żeby uniknąć bólu pośladków. Jeśli jednak już się pojawił, trzeba zająć się jego złagodzeniem. Gdy na Twojej skórze wystąpią bolesne otarcia, wykorzystaj łagodzącą maść. W aptece, czy sklepie kosmetycznym możesz zajrzeć na dział z produktami dla małych dzieci. Znajdziesz tam niejeden produkt, który pozwoli Ci zredukować bolesność delikatnego obszaru.

Żeby pozbyć się bólu pośladków, po prostu odczekaj jakiś czas przed kolejnym treningiem

Ból pośladków po rowerze – ciekawostka

Pamiętaj jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zadbaj o właściwe ustawienie i dobranie siodełka oraz wygodne spodenki rowerowe, żeby ból pośladków nie wystąpił. Możesz skorzystać z usługi bike fittingu, żeby poznać rozstaw kości kulszowych i dobrać do nich odpowiednio siodełko.

Podsumowanie

Ból pośladków pojawia się po długiej przerwie w wycieczkach rowerowych, a także w wyniku niedopasowanego siodełka czy stroju. Na szczęście temu problemowi możesz zaradzić! Ważne jest, by wiedzieć, jak ustawić siodełko. Pamiętaj, że istotna jest właściwa wysokość tego elementu. Poza tym siodełko musi znajdować się w pozycji poziomej. Żeby uniknąć bólu mięśni pośladkowych, zadbaj o odpowiedni strój na rower. Najważniejsze są spodenki z wkładką, która skutecznie zapobiega otarciom. Jeśli już do nich doszło, zdecyduj się na maść i chwilę odpoczynku od rowerowych przygód, a szybko pożegnasz się z dyskomfortem.

Zapomnij o bólu pośladków! Sprawdź ofertę Sprint-Rowery i wybierz siodełko, na którym pokonasz wiele kilometrów bez dyskomfortu!