Ładuję...

Jazda rowerem w nocy – o czym musisz pamiętać, aby czuć się bezpiecznie?

07/06/2023
Jazda rowerem w nocy – o czym musisz pamiętać, aby czuć się bezpiecznie?

Jazda rowerem w nocy może minąć spokojnie i bezproblemowo, jeśli tylko zadbasz o bezpieczeństwo. Z jednej strony po zmroku ruch na ulicach jest mniejszy, z drugiej jednak widoczność staje się ograniczona, więc potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia dwóch kółek. Podpowiadamy, jak przygotować się do jazdy nocą na rowerze, aby bezpiecznie przemierzyć zaplanowaną trasę.

Spis treści:

  1. Jazda rowerem w nocy – kluczowe zasady bezpieczeństwa
  2. Bezpieczeństwo na rowerze podczas jazdy po zmroku – wskazówki
  3. Jakie oświetlenie do roweru wybrać na jazdę nocą? Praktyczne porady
  4. Teraz już wiesz, jak wygląda bezpieczna jazda rowerem w nocy

Jazda rowerem w nocy – kluczowe zasady bezpieczeństwa

Poruszanie się jednośladem po zmroku to świetny pomysł szczególnie w upalne dni. Nocą temperatura nie jest już tak wysoka, a palące słońce nie oślepia. Na chodnikach jest mniej osób, więc możesz odpocząć od tłumów.

Nocna jazda rowerem po centrum miasta to jedna z możliwości. Dla wielu osób to po prostu konieczność – właśnie wtedy wracają z pracy lub wybierają się do niej. Dla osób poszukujących ekscytujących przygód jest przygotowywany tak zwany night ride po lesie. W ten sposób określa się właśnie wycieczki nocą pośród drzew.

Przeczytaj również: Jaki rower do jazdy po lesie? 5 najlepszych produktów

Jazda rowerem po zmroku – czy to z konieczności, czy z własnych chęci – może być bezpieczna. Przygotuj do niej wszystko to, czego potrzebujesz, żeby dobrze czuć się na rowerze. Zadbaj o to, żeby jednoślad miał wszystkie elementy wymagane przez prawo, czyli:

  • prawidłowo działające hamulce,
  • dzwonek, który będzie ostrzegał innych,
  • światło przednie białe lub żółte,
  • czerwony odblask i tylne światło czerwone.

Pamiętaj o w pełni sprawnym rowerze – sprawdź dokładnie jego stan, nim wyruszysz na ekscytującą wyprawę. Nie chcesz przecież zatrzymać się na nieplanowany, długi przystanek w środku ciemnego lasu. Rower dopasuj do miejsc, po których się poruszasz. W przypadku bardziej wymagającego terenu sprawdzi się między innymi Giant Roam 0 Disc 2023, czyli crossowy jednoślad, idealny do pokonywania różnych tras. Model jest wyposażony w amortyzowany widelec oraz hydrauliczne hamulce tarczowe.

Ważne jest ciśnienie w oponach. Zwróć na nie uwagę, szczególnie jeśli wybierasz się na wyprawę po zmroku zimą. Gdy temperatura jest niska, ciśnienie w oponach spada szybciej. Zestaw naprawczy warto mieć w plecaku – na pewno zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli planujesz dynamiczną jazdę leśnymi ścieżkami, powiadom bliskich, gdzie jedziesz i o której planujesz wrócić. Nawet najlepsze przygotowanie do rowerowej podróży nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, dlatego zadbaj o to, by w razie potrzeby innym było łatwiej Ci pomóc.

Night ride w towarzystwie przyjaciół? To znacznie bezpieczniejsze niż samotna wyprawa w głąb lasu! Jeśli nie masz kogo zabrać na nocną przejażdżkę, a chcesz spróbować takiego wyzwania, poszukaj w swojej okolicy wydarzeń polegających na zwiedzaniu okolicy na rowerze po zmroku. Będziesz czuć się bezpieczniej, a poza tym poznasz nowe osoby, wśród których być może odnajdziesz przyjaciela do kolejnych rowerowych wypraw.

Zadbaj też o odpowiedni strój. Musi chronić Cię przed nieprzyjemną temperaturą. Pamiętaj, że późną wiosną i latem nocą może być naprawdę chłodno. Zdarza się, że temperatura po zmroku w czerwcu to tylko kilka stopni. Przygotuj się na taką ewentualność. Sprawdź pogodę, aby nagłe ochłodzenie Cię nie zaskoczyło. Najbezpieczniej jest ubrać się na tzw. cebulkę, czyli zakładając kilka warstw ubrań. Nawet podczas jazdy nocą latem pamiętaj, żeby mieć przy sobie coś z długim rękawem.

Kask – to konieczność! Nakrycie głowy chroni Cię podczas dynamicznej jazdy po lesie, ale też w trakcie powrotu z pracy asfaltową drogą. Możesz zdecydować się na model Bontrager Blaze WaveCel, który ma regulowany system mocowania. Dzięki temu perfekcyjnie dopasujesz go do głowy, co przełoży się na bezpieczeństwo podczas nocnej podróży. Do kasku domontujesz oświetlenie. Wystarczy, że zdecydujesz się na specjalne mocowanie dostępne w niektórych modelach kasków.

Dowiedz się więcej: Co ile wymieniać kask rowerowy?

Oczywiste, podczas nocnej podróży nie możesz zapomnieć o oświetleniu. Jest wymagane prawem i po prostu niezbędne, żeby zadbać o bezpieczeństwo na rowerze.

Jazda rowerem po zmroku – o czym warto pamiętać?

Bezpieczeństwo na rowerze podczas jazdy po zmroku – wskazówki

Jazda rowerem po zmroku będzie bezpieczniejsza, jeśli naładujesz smartfon i zabierzesz go ze sobą. W razie potrzeby zyskasz możliwość kontaktu z bliskimi. Zauważasz, że Twój telefon szybko się rozładowuje? Nie udało Ci się go podładować przed wyjściem z domu? Na wycieczkę zabierz powerbank. Dzięki niemu masz pewność, że baterii w smartfonie nie zabraknie w najmniej nieoczekiwanym momencie.

Strój dopasowany do pogody oraz kask to podstawowe elementy Twojej stylizacji na nocną wyprawę. Przyda Ci się również:

  • Kamizelka odblaskowa – nie jest obowiązkowa, jednak warto ją włożyć. Zapewnia dobrą widoczność, gdy poruszasz się po szosie;
  • Ubranie z elementami odblaskowymi – dzięki niemu stajesz się bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu, nawet jeśli nie masz na sobie kamizelki odblaskowej;
  • Okulary – nie potrzebujesz ochrony przed silnym słońcem, ale przyda Ci się zabezpieczenie przed owadami, piachem czy wiatrem, które mogą sprawić, że chwilowo widzisz gorzej. Najlepiej wybrać model z przezroczystymi szkłami, który dodatkowo nie przyciemni widzianej przestrzeni.

Jeśli nie masz kamizelki czy stroju z odblaskami, zdecyduj się na uzupełnienie stroju przy pomocy elastycznych opasek odblaskowych. Możesz włożyć je na rękę i nogę. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Nie jest to więc duży wydatek, a akcesorium zwiększa Twoje bezpieczeństwo.

Będzie Ci łatwiej zadbać o bezpieczeństwo jazdy na rowerze, jeśli zdecydujesz się na wyprawę znaną trasą. To ważne przede wszystkim, gdy wybierasz się do lasu. Nie martw się – nie będzie nudno nawet na trasach, które zdarzyło Ci się już wielokrotnie pokonywać. Nocą wszystko wygląda inaczej! Właśnie dlatego łatwiej się zgubić, więc dla bezpieczeństwa nie porywaj się na zupełnie nieznane ścieżki.

Podczas nocnej jazdy nie zapomnij o zasadach i sprawdź, jak wygląda Przejazd rowerem przez pasy – czy możesz to robić? Jak się zachowywać na drodze? 

Bezpieczeństwo jazdy na rowerze – jak je zapewnić?

Jakie oświetlenie do roweru wybrać na jazdę nocą? Praktyczne porady

Kiedy zastanawiasz się jakie oświetlenie do roweru wybrać, żeby cieszyć się bezpieczeństwem nocą, weź pod uwagę liczbę lumenów. Wyrażają one siłę emitowanego strumienia światła. Im lumenów jest więcej, tym mocniejsza lampka.

Wyobraź sobie wycieczkę nocą po obszarze, w którym drzewa rosną gęsto, a ścieżki są wąskie. W takich warunkach potrzebujesz silnego światła. Główne, znajdujące się na kierownicy oświetlenie powinno mieć nawet 1000 lumenów. Dzięki tak silnej wiązce światła dostrzeżesz przeszkody znajdujące się na trasie, a to redukuje ryzyko upadku. Do jazdy po dobrze oświetlonym mieście nie potrzebujesz aż tak mocnej lampki. Pomocnicze światło może mieć 300–500 lumenów.

Wydaje się, że jedna lampka na kierownicy powinna wystarczyć. Wygodniej, a przede wszystkim bezpieczniej będzie jednak, jeśli zdecydujesz się też na dodatkowy element na kasku. Dlaczego? Dzięki lampce na kasku możesz skierować światło dokładnie tam, gdzie potrzebujesz. Wystarczy, że delikatnie obrócisz głowę. W przypadku lampki zamontowanej na kierownicy nie jest to już takie łatwe. Niedoświetlenie terenu znajdującego się przed Tobą i po bokach sprawia, że możesz nie zauważyć skrętu czy wystających gałęzi.

Dobrze jest mieć więcej oświetlenia rowerowego w zapasie lub przedmiotów, które pozwolą je naładować, gdy okaże się, że niespodziewanie ich strumień światła zgasł. Jeśli masz lampki ładowane na USB, przyda Ci się powerbank.

Czas poznać kilka propozycji lampek, które zapewnią bezpieczeństwo jazdy na rowerze po zmroku.

Jakie oświetlenie do roweru

Bontrager Ion Elite R

Lampka rowerowa Bontrager Ion Elite R zapewnia silną wiązkę światła o mocy 1000 lumenów, która skutecznie oświetli drogę w nocy. Produkt jest przeznaczony do montażu na kierownicy o średnicy 25,4–35 mm. Akcesorium możesz też przymocować do kasku. Wystarczy, że zdecydujesz się na specjalny uchwyt. Ten model lampki naładujesz przy pomocy kabla USB, który został dołączony do zestawu.

Lampka przednia Giant Recon HL600

Dobrym wyborem, szczególnie jeśli planujesz jeździć nocą wyłącznie po mieście, jest Giant Recon HL600. To lampka przednia, która emituje światło o mocy 600 lumenów. Nadaje się na kierownicę i kask. Produkt gwarantuje szerokie pole widzenia. Jest wodoodporny, więc działa prawidłowo w różnych warunkach. Lampkę bez trudu zamontujesz do wybranej części roweru.

Knog Blinder Road R70

Do jazdy nocą potrzebujesz też tylnego oświetlenia. Dzięki niemu będą Cię widzieć pozostali uczestnicy ruchu. Dobrze sprawdzi się Knog Blinder Road R70, czyli wyjątkowo mocna lampka tylna, która ma pięć trybów świecenia. Produkt jest ładowany przez USB. Ma wbudowany akumulator litowo-jonowy, który gwarantuje wielogodzinną pracę. Model jest wodoodporny.

Lampka rowerowa tył Knog Blinder Road R70

Teraz już wiesz, jak wygląda bezpieczna jazda rowerem w nocy

Jazda rowerem w nocy może okazać się wspaniałą przygodą. Zadbaj o mocniejsze światło, żeby nawet w gęsto zadrzewionym lesie cieszyć się dobrą widocznością ścieżki. 1000 lumenów – taka wartość oświetlenia zapewni Ci komfort podczas pokonywania kolejnych kilometrów. Tylne oświetlenie też jest niezbędne – właśnie dzięki niemu inni nadjeżdżający uczestnicy ruchu dostrzegą Cię z daleka.

Nie zapomnij o odpowiednim ubraniu. Noce są chłodne – nawet latem temperatura potrafi być zaskakująco niska. Dobrym pomysłem jest ubranie kilku warstw odzieży. Warto zadbać o odblaski, a także kamizelkę. Dzięki niej żaden z innych pojazdów pokonujących drogę nocą Cię nie przeoczy.

Zrezygnuj z samodzielnych wypraw nocą. W grupie będzie znacznie raźniej, a poza tym bezpieczniej! Zabierz chociaż jedną osobę na ekscytującą wycieczkę. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zawsze informuj bliskich, gdzie dokładnie jedziesz i o której planujesz wrócić. Na nocne podróże jednośladem wybieraj dobrze znane Ci trasy.

Chęć przeżycia czegoś nowego, ekscytującego jest zrozumiała. Pamiętaj jednak, żeby na pierwszym miejscu zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo. Oświetlenie, odblaskowy strój, w pełni sprawny rower, kask – to podstawy, żeby wyruszyć w niezapomnianą podróż na jednośladzie nocą! Zajrzyj do Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz lampki, które oświetlą drogę i sprawią, że będziesz widoczny dla pozostałych uczestników ruchu.