Ładuję...

Ładowanie roweru elektrycznego – najważniejsze wskazówki

24/02/2024
Ładowanie roweru elektrycznego – najważniejsze wskazówki

Mimo że ładowanie roweru elektrycznego nie różni się w znacznym stopniu od ładowania np. laptopa, to jest kilka zasad, o których właściciele e-bike’ów powinni pamiętać. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak ładować baterię w rowerze elektrycznym

Spis treści:

  1. Ładowanie roweru elektrycznego – podstawy i właściwa opieka nad baterią
  2. Wybór odpowiedniej ładowarki do roweru elektrycznego
  3. Jak się ładuje rower elektryczny – proces krok po kroku
  4. Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym – najczęstsze błędy
  5. Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym – podsumowanie

Ładowanie roweru elektrycznego – podstawy i właściwa opieka nad baterią

Rowery elektryczne z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Znajdziemy wśród nich zarówno rowery cargo, przeznaczone do pracy, takie jak chociażby Cargo Trek Fetch+ 4, czy też stworzone do osiągania wysokich prędkości – elektryczne rowery szosowe podobne do Cannondale Topstone Neo SL 2 2023.

pierwsze-ladowanie-baterii-rowerowej

jak-ladowac-baterie-w-rowerze-elektrycznym

Niezależnie od typu roweru elektrycznego, obok silnika bateria jest jego najważniejszym elementem, odpowiadającym za magazynowanie energii elektrycznej wykorzystywanej do wspierania rowerzysty w trakcie jazdy. Chociaż ładowanie akumulatorów nie należy do trudnych czynności, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, które zapewnią nie tylko maksymalną żywotność i wydajność baterii, ale również bezpieczeństwo korzystania z roweru elektrycznego.

  • Odpowiednia ładowarka 

Pierwsza z zasad jest bardzo prosta i dotyczy również wszystkich urządzeń zasilanych za pomocą doładowywanych akumulatorów. Chodzi oczywiście o korzystanie z odpowiedniej ładowarki dopasowanej do typu i parametrów baterii, w którą wyposażony jest Twój rower. Unikaj ładowarek uniwersalnych lub urządzeń o nieznanych parametrach. Niewłaściwy rodzaj ładowarki może nie tylko doprowadzić do uszkodzenia samej baterii, ale również do niebezpiecznych sytuacji, takich jak np. pożar ogniw.

  • Poprawne ładowanie 

Nie powinieneś również całkowicie rozładowywać oraz ładować baterii. Wiele osób może zaskoczyć ten fakt – ale optymalny poziom naładowania mieści się w zakresie 20-90%. Wartości poniżej oraz powyżej tego zakresu nie są w żaden sposób niebezpieczne dla użytkownika, ale mocne rozładowywanie baterii oraz ładowanie jej „do pełna” sprawia, że maleje jej żywotność.

  • Optymalne warunki 

Baterie są też wrażliwe na skrajne warunki atmosferyczne, dlatego też nie powinno się ich ładować ani przechowywać w bardzo wysokich i niskich temperaturach, oraz pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgotności lub nasłonecznienia. Niestosowanie się do tych zasad negatywnie wpływa na parametry akumulatora, a w skrajnych wypadkach może również doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji np. pożaru lub wybuchu.

Zastanawiasz się, jak długo będziesz mógł się cieszyć sprawną baterią? Poza wyżej wymienionymi czynnikami istotną kwestią jest również sposób obciążania napędu roweru. Jeżeli często pokonujesz długie podjazdy z maksymalnym poziomem wspomagania, a do tego rower musi sobie radzić z dodatkową masą np. bagażu, to w trakcie jazdy bateria będzie bardzo mocno się nagrzewać, co w konsekwencji doprowadzi do jej szybszej degradacji.

Pamiętaj o tym, że pomimo tego, iż akumulatory w teorii są elementami bezobsługowymi, to jednak oprócz doładowywania, regularnie sprawdzaj ich ogólną kondycję oraz podstawowe parametry, takie jak napięcie czy temperatura podczas pracy. Jeżeli coś wzbudza Twoje obawy – skontaktuj się w wyspecjalizowanym serwisem. Pod żadnym pozorem nie próbuj samodzielnie naprawiać ani otwierać baterii. Tego typu czynności mogą wykonywać jedynie specjaliści.

jak-ladowac-baterie-w-rowerze-elektrycznym

Wybór odpowiedniej ładowarki do roweru elektrycznego

Ładowarka to podstawowe akcesorium każdego posiadacza roweru elektrycznego. Umożliwia wielokrotne uzupełnianie energii elektrycznej wykorzystywanej podczas jazdy do wspomagania wysiłków rowerzysty. Pamiętaj, że ładowarki nie są uniwersalne i podczas wyboru urządzenia odpowiedniego do ładowania akumulatora w Twoim rowerze elektrycznym, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Przede wszystkim zwróć uwagę na typ baterii w Twoim rowerze oraz jej napięcie i prąd ładowania. Zarówno w przypadku akumulatora, jak i ładowarki tego typu informacje znajdziesz na ich etykietach lub instrukcjach obsługi. Napięcie ładowania powinno być równe lub delikatnie wyższe niż baterii, a natężenie prądu dopasowane do pojemności baterii tak, by jej nie przegrzać i uszkodzić w trakcie jazdy. Najlepszą opcją jest korzystanie z ładowarki dostarczonej przez producenta roweru lub baterii.

Oprócz podstawowych parametrów ładowania, podczas wyboru ładowarki zwróć również uwagę na dodatkowe funkcje i zabezpieczenia. Jeżeli chodzi o te drugie, to ładowarki mogą posiadać wbudowaną ochronę przed przepięciami, zwarciem, przeładowaniem, głębokim rozładowaniem, przegrzaniem oraz innymi zagrożeniami, które mogą spowodować uszkodzenie baterii lub pożar.

Jeżeli chodzi o wspomniane funkcje dodatkowe, to ładowarki mogą być wyposażone w takie elementy jak wskaźnik poziomu naładowania baterii, automatyczny wyłącznik, czy tryb uśpienia

Jeszcze raz należy podkreślić, że wybór odpowiedniej ładowarki do roweru elektrycznego powinien być podyktowany przede wszystkim jej parametrami oraz typem akumulatora, do jakiego jest ona przeznaczona. Kupno odpowiedniego urządzenia zapewni Ci nie tylko długie i bezproblemowe korzystanie z baterii, ale również spokojną głowę w trakcie jej ładowania. Dlatego nie decyduj się na niesprawdzone urządzenia o niewiadomych parametrach, niezależnie od tego, jak atrakcyjna jest ich cena.

Zobacz również: Aplikacja z trasami rowerowymi – najlepsze opcje dla cyklistów

jak-ladowac-rower-elektryczny

Jak się ładuje rower elektryczny – proces krok po kroku

Czas, żebyśmy wyjaśnili, jak ładować baterię w rowerze elektrycznym. Sam proces ładowania jest czynnością stosunkowo łatwą i szybką. Oczywiście, jeśli pamięta się o kilku podstawowych zasadach, które mają wpływ na bezpieczeństwo i utrzymanie baterii w dobrej kondycji. Poniżej przedstawiamy szczegółowo cały proces krok po kroku.

Pierwszym krokiem jest rzecz jasna przygotowanie ładowarki i baterii. Niektóre modele rowerów umożliwiają ładowanie zdemontowanego akumulatora, inne posiadają specjalny adapter ładowania, dzięki któremu rower podłącza się do zasilania, jak laptopa, czy smartfon. Przed podpięciem akumulatora do ładowania upewnij się, że ładowarka jest sucha i nie posiada żadnych uszkodzeń.

Jeżeli bateria i ładowarka wyglądają w porządku, możesz przystąpić do ich wzajemnego połączenia. W zależności od modelu roweru i baterii, na wyposażeniu możesz mieć różnego rodzaju przewody i złącza. Aby w odpowiedni sposób połączyć ładowarkę i baterię najlepiej kierować się instrukcją dostarczoną przez producenta roweru. Unikaj łączenia obu elementów na siłę. Jeżeli któreś złącze nie może być połączone w łatwy sposób bez użycia siły, to prawdopodobnie robisz coś nie tak.

Po podłączeniu baterii do ładowarki zgodnie z instrukcją obsługi ostatnim krokiem jest podłączenie zasilania i rozpoczęcie ładowania. Niektóre modele rowerów mogą wymagać przekręcenia stacyjki, aby naładować akumulator. O tym, że rozpoczęło się ładowanie, poinformuje Cię wskaźnik napełnienia baterii, znajdujący się na samych ogniwach lub ładowarce.

Jak długo ładować rower elektryczny? Czas ładowania zależy od pojemności baterii, jej stanu, wykorzystywanej ładowarki i temperatury otoczenia. Baterie i ładowarki wyposażone są w specjalne systemy zapobiegające przeładowaniu, dlatego nie musisz stale nadzorować procesu ładowania. Po całkowitym naładowaniu zasilanie zostanie automatycznie odcięte. Warto jednak pamiętać o tym, że optymalny poziom naładowania ogniw to wartość 80-90% ich maksymalnej pojemności.

Na koniec koniecznie odłącz ładowarkę od baterii i źródła zasilania. W przypadku baterii, która jest demontowana na czas ładowania, warto od razu umieścić ją w rowerze i sprawdzić, czy wszystkie systemy działają poprawnie. Jeśli bateria ładuje się w rowerze, wystarczy włączyć silnik i skontrolować, czy wszystko funkcjonuje, tak jak powinno. 

jak-sie-laduje-rower-elektryczny

Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym – najczęstsze błędy

Najczęstszy błąd w ładowaniu roweru elektrycznego dotyczy tego, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Chodzi o całkowite rozładowywanie akumulatora, a następnie ładowania go do 100% pojemności. Optymalny poziom naładowania to 80-90%. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy można doładowywać baterię w rowerze może być tylko jedna – trzeba. W miarę możliwości nie rozładowuj jej bardziej, niż do 20% pojemności i nie ładuj powyżej wspomnianego wyżej poziomu. Dzięki temu wydłużysz żywotność baterii.

Ważne jest również pierwsze ładowanie baterii rowerowej. Po zakupie roweru warto upewnić się, że jest ona naładowana przynajmniej w 50%, zanim przystąpisz do testowania swojego nowego nabytku. Jeżeli wybierzesz się w trasę z rozładowaną baterią, zwłaszcza gdy pozostaje ona w takim stanie od dłuższego czasu, to ryzykujesz uszkodzeniem ogniw na skutek przegrzania.

Inny często popełniany błąd dotyczy postępowania z rowerem i baterią w okresie, w którym przez dłuższy czas pozostają one nieużywane. Niezwykle ważne są warunki, w których przechowujesz akumulator (odpowiednia temperatura otoczenia oraz wilgotność) i utrzymywanie poprawnego stanu jego naładowania. Pozostawienie rozładowanej baterii na cały okres zimowy to proszenie się o kłopoty. Najlepiej przed dłuższą przerwą naładować ogniwa do zalecanego poziomu 80-90% i w ten sposób przechowywać je w zimie.

Przeczytaj także: Jak założyć owijkę na kierownicę rowerową? Podpowiadamy!

jak-dlugo-ladowac-rower-elektryczny

Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym – podsumowanie 

Jak widzisz, rowerów elektrycznych nie trzeba się bać, nawet osoba, która nie miała z nimi wcześniej do czynienia, bardzo szybko nauczy się, jak się ładuje rower elektryczny. Wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach i wiedzieć, jak np. przeprowadzić pierwsze ładowanie baterii rowerowej, by cieszyć się długą i bezproblemową eksploatacją akumulatora.

Z punktu widzenia żywotności ogniw, najważniejsze jest ładowanie ich do odpowiedniego poziomu. Czy można doładowywać baterię w rowerze, zanim całkowicie się ona rozładuje? Nawet trzeba. Za wszelką cenę unikaj stanu głębokiego rozładowania akumulatora (poniżej 20%) i doładowuj baterię do 80-90% maksymalnej pojemności. W ten sposób wydłużysz jej żywotność.

Na pytanie dotyczące tego, jak długo ładować rower elektryczny nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od pojemności akumulatora, jego stanu oraz ładowarki, z której korzystasz. Pamiętaj, że najlepiej ładować i przechowywać baterię w temperaturze zbliżonej do pokojowej oraz unikać miejsc wilgotnych i mocno nasłonecznionych.

Skoro wiesz już, jak ładować rower elektryczny, to może warto zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu? Bogatą ofertę e-bików znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery. Oferujemy zarówno miejskie krążowniki, takie jak Electra Cruiser Go! Step-Thru, jak i zaawansowane elektryczne zjazdówki podobne do Trek Fuel EXe 8 XT. W naszym asortymencie każdy amator rowerów elektrycznych znajdzie coś dla siebie. Sprawdź i przekonaj się sam.

Polecane produkty