Ładuję...

Montaż stopki rowerowej – instrukcja krok po kroku

04/04/2024
Montaż stopki rowerowej – instrukcja krok po kroku

Stopka rowerowa to jedno z najbardziej praktycznych akcesoriów rowerowych. Jednak nie wszystkie dwukołowce są sprzedawane w zestawie z podpórką. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by montaż stopki rowerowej wykonać samemu. Sprawdź, jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Stopka w rowerze – niezwykle przydatny dodatek
  2. Mocowanie stopki rowerowej – rodzaje i sposoby montażu
  3. Producenci nóżek rowerowych i polecane modele
  4. Montaż nóżki rowerowej. Jak przykręcić stopkę w kilka minut?
  5. Zakończenie

mocowanie-stopki-rowerowej

Stopka w rowerze – niezwykle przydatny dodatek

Stopka, nóżka rowerowa, podpórka – określeń na ten element wyposażenia rowerowego jest wiele. Ale niezależnie od tego, jakiego nazewnictwa używamy, cel jego wykorzystania jest prosty – postawić rower tam, gdzie rowerzysta tego potrzebuje. 

Montaż nóżki rowerowej może być niezbędny nie tylko w przypadku, gdy obecna się złamie lub uszkodzi (co czasami niestety się dzieje), ale również kiedy rower nie ma fabrycznie montowanej stopki.

Oczywiście niektórzy rowerzyści celowo nie montują podpórki, co argumentują walorami estetycznymi lub niższą wagą całego roweru. Szczególnie ten drugi powód, choć z pozoru może wydawać się błahy, w rzeczywistości jest całkowicie uzasadniony. Każdy kilogram, który rowerzysta może zyskać na odchudzeniu swojego sprzętu, może stać się strzałem w dziesiątkę na długiej i trudnej trasie. Nie dotyczy to zresztą tylko i wyłącznie stopki, ale również lżejszej ramy czy innych elementów osprzętu. 

Stąd też obecność stopki w rowerze nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Z reguły rowery miejskie mają podpórki w zestawie, ale już modele szosowe czy górskie niekoniecznie. Na początku faktycznie może się wydawać, że przecież da się żyć bez podpórki. Jednak podczas wycieczek, okazuje się, że jednak warto byłoby zaopatrzyć się w to akcesorium. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zamontować nóżkę w rowerze lub wymienić obecną, wyjaśnimy Ci to krok po kroku.

Zobacz także: Dlaczego warto mieć profesjonalne stroje kolarskie

Mocowanie stopki rowerowej – rodzaje i sposoby montażu

Stopka, podobnie jak inne części rowerowe, to element, który trzeba odpowiednio dobrać do danego sprzętu. Choć jest niezwykle prosta w budowie i jednocześnie praktyczna, nie ma jednego, uniwersalnego modelu, który sprawdzi się we wszystkich typach i rodzajach rowerów. Jest wiele ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.

Zacznijmy od rodzajów nóżek rowerowych:

  • Stopka boczna lub tylna – zdecydowanie najczęściej spotykany typ podpórki. Montuje się ją najczęściej do tylnego trójkąta ramy lub hamulca tarczowego. Zaletą jest łatwy montaż i wysoka kompatybilność z różnymi rodzajami rowerów.
  • Stopka centralna lub dwustronna – rozwiązanie, które kiedyś stosowało się głównie w motorach czy skuterach, a teraz jest bardzo popularne również w przypadku rowerów. Z reguły nóżki montowane centralnie zaleca się stosować w e-bikach ze względu na ich wagę, ale można to oczywiście zrobić w każdym innym typie dwukołowca.
  • Stopka przednia – najczęściej montuje się ją jako dodatkową podpórkę, co szczególnie przydaje się w rowerach wyposażonych w sakwy lub torby zamontowane także z przodu. Ułatwia to bezpieczne i stabilne postawienie ciężkiego roweru.

montaz-nozki-rowerowej

Dobór podpórki do obciążenia

Życie rowerzysty, który interesuje się montażem podpórki, byłoby łatwiejsze, gdyby poznanie rodzajów nóżek wyczerpywało temat. Ale to nie koniec, bo na horyzoncie czekają kolejne kwestie, które odpowiadają na pytanie, jaka stopka do roweru.

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na maksymalne obciążenie nóżki. Problem w tym, że producenci niechętnie chwalą się informacją, ile dana podpórka jest w stanie wytrzymać. Można więc kierować się zasadą, że im cięższy rower, tym grubszej i dodatkowo wzmacnianej stopki potrzebujesz. 

Podpórki wykonane są najczęściej z aluminium, co stanowi kompromis pomiędzy wagą akcesorium a wytrzymałością i trwałością. Ale dostępne są też modele stalowe, które trudniej wykrzywić lub złamać.

Do lekkich rowerów wystarczą najprostsze i relatywnie tanie stopki. Zaś dla tych miłośników jednośladów, którzy na rowerze montują bagażnik i tym samym obciążają go dodatkowymi kilogramami, lepsze będą grubsze, stalowe modele albo wybór stopki dwustronnej (jeśli rower umożliwia jej montaż). Alternatywnie można postawić też na założenie dodatkowej – przedniej podpórki

Wybierając nóżkę trzeba też brać pod uwagę rozmiar i typ roweru oraz wielkość kół. W tym wypadku jest prościej, bo producent podaje zwykle rozmiar stopki, a ponadto podpowiada, z jaką średnicą koła oraz typem roweru będzie ona kompatybilna. Warto dodać, że obecnie większość podpórek jest regulowana, a więc jej długość da się ustalić w pewnych zakresach, by idealnie pasowała do roweru.

Na koniec, jest też dobra informacja, która poniekąd może włożyć powyższe informacje między bajki, a dokładnie – dedykowane stopki. Niektóre rowery, mimo że nie są sprzedawane z podpórkami, mają wyselekcjonowane jeden lub więcej modeli nóżek, do danej serii jednośladów. W tym wypadku nie trzeba nic sprawdzać, czy zastanawiać się, co będzie najlepsze.

Przeczytaj też: Jak zmieniać przerzutki w rowerze?

Producenci nóżek rowerowych i polecane modele

Spośród producentów, którzy w swojej ofercie mają stopki rowerowe, znajdziesz zarówno tych, którzy ściśle zajmują się produkcją rowerów, jak i takich, którzy skupiają się na tworzeniu wysokiej jakości akcesoriów. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą więc nóżki Kross, Giant czy Author. To właśnie one są najczęściej przygotowane pod montaż do konkretnego modelu lub serii rowerów. Inne, jak Bontrager, M-Wave czy Accent, to już uniwersalne akcesoria. Choć oczywiście nie jest to reguła. 

Warto też podkreślić fakt, że montaż podpórki rowerowej wiąże się z relatywnie niskimi kosztami. Uniwersalne i dobrej jakości stopki kupisz już za około 50 zł. Zaś jeszcze bardziej wytrzymałe nóżki to koszt powyżej 100 zł. Porównując to akcesorium do innych części rowerowych, jego koszt nie jest wysoki, a mocno wpływa na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa postoju podczas wycieczki. 

Nóżka Kross Marabou II

mocowanie-stopki-rowerowej-3

Podpórka, która dedykowana do ram mających gwintowane otwory w dolnej rurce tylnego trójkąta, a rozstaw otworów wynosi 18 mm. Zamontujesz ją w rowerach marki Kross, wyposażonych w system Freme Direct Mount. Stopka oferuje beznarzędziową regulację wysokości, jej waga to 260 g i pasuje do kół w rozmiarach od 24 do 29 cali.

Nóżka regulowana M-Wave 24"-29", na tył

<a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener"> mocowanie-stopki-rowerowej-2

<a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener">

<a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener"><a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener">

<a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener">

Stopka M-Wave kompatybilna z kołami o średnicy 24-29” to dodatek do roweru, który zapewni stabilność podczas postoju. Jej przeznaczenie jest uniwersalne, a dzięki temu bardzo dobrze sprawdzi się w różnych typach rowerów. Ma funkcję regulacji pod kątem, a to sprawia, że dostosujesz jej długość w zależności od różnych rodzajów terenów. Niezależnie od tego, czy zatrzymujesz się na twardym asfalcie, czy miękkim i nierównym terenie, ustawisz ją tak, by odpowiednio podtrzymywała jednoślad.

<a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener"><a title="Nóżka regulowana M-Wave 24" -29",="" na="" tył"="" href="https://sprint-rowery.pl/nozka-regulowana-m-wave-24-29-na-tyl" target="_blank" rel="noopener">Nóżka rowerowa regulowana podwójna Electra GO! Dual Leg

montaz-nozki-rowerowej-2

Electra GO! Dual Leg to już wręcz stojak rowerowy, a nie stopka. Jej masywna konstrukcja i wykonanie ze stopu aluminium sprawia, że jest niezwykle wytrzymała i sprawdzi się w podpieraniu dodatkowej masy roweru elektrycznego. Ma regulowaną długość i da się ją zastosować w rowerach z kołami od 24 do 29 cali, które wyposażone są w otwór montażowy dla tego typu podpórki.

Nóżka tylna Atran Velo STYLO REARMOUNT 24"-28"

montaz-stopki-rowerowej-2

To nóżka wyposażona w hamulec tarczowy, co gwarantuje nie tylko stabilne podtrzymanie roweru na postoju, ale również skuteczne zatrzymywanie. Jest więc idealnym połączeniem komfortu oraz bezpieczeństwa. Stopka jest lekka, ponieważ wykonano ją z aluminium. Zamontujesz ją na osi tylnego koła, co sprawi, że zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Nóżka rowerowa Accent Uni 2

mocowanie-stopki-rowerowej-1

Dodatek o wszechstronnym zastosowaniu – sprawdzi się w rowerze miejskim, górskim oraz trekkingowym. Zapewnia stabilność na różnych rodzajach nawierzchni, ma regulowaną długość, co pozwoli zastosować ją do indywidualnych potrzeb, a jej niska waga – 267 g, nie dociąża znacząco roweru. Warto dodać, że Accent to polski producent rowerów oraz części.

Sprawdź również: Jak dbać o rower? 10 wskazówek od Sprint-Rowery

Montaż nóżki rowerowej. Jak przykręcić stopkę w kilka minut?

Stopkę rowerową możesz zamontować zarówno z lewej, jak i prawej strony roweru. Jednak z reguły mocuje się ją z lewej, ponieważ z prawej znajdują się elementy napędu. Jeśli rower się przewróci, to na stronę, na której nie ma łańcucha i przerzutek. Ewentualny upadek, nie uszkodzi delikatnych elementów. Oczywiście mamy tu na myśli nóżki boczne. 

Podpórki środkowe muszą mieć przygotowane specjalne otwory w ramie roweru, by dało się je przykręcić. Natomiast z reguły wystarczy przykręcenie jednej śruby, by nóżka centralna była gotowa do pracy.

Montaż stopki tylnej 

Mimo że producent powinien do opakowania dodać instrukcję, to sposób montażu jest z reguły dość uniwersalny.

Śrubki niezbędne do przymocowania nóżki znajdziesz w zestawie. Musisz zaopatrzyć się jedynie w klucz imbusowy, ponieważ to na takich śrubkach najczęściej mocuje się podpórki. Zaleca się, by obejmę umieścić mniej więcej na wysokości środka koła, na rurce tylnego trójkąta ramy. Masz tu jednak kilkucentymetrową dowolność i to od Ciebie zależy, gdzie dokładnie stopka się znajdzie. Dzięki temu dopasujesz jej ustawienie do własnych preferencji tak, by rozkładała się bez problemów, a także stabilnie i bezpiecznie podtrzymywała rower. 

Jeśli chcesz zamontować podpórkę, którą przykręca się do hamulców tarczowych, musisz znaleźć otwory, które przygotowane są specjalnie do montażu akcesorium.

Niezależnie od tego, jaki typ stopki wybierzesz, jej montaż powinien zająć ledwie kilka minut. Jest to jedna z łatwiejszych modyfikacji rowerowych, a narzędzia niezbędne do montażu zapewne znajdziesz w domu.

mocowanie-stopki-rowerowej

Zakończenie

Wybór odpowiedniej stopki rowerowej może zająć chwilę, ale ostatecznie spłaci się zwiększeniem komfortu w trasie. Ponadto montaż podpórki nie jest trudny i w większości przypadków zajmie kilka minut. Stopki rowerowe, a także inne akcesoria oraz części znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery

Polecane produkty