Ładuję...

Nowe przepisy dla rowerzystów: co się zmieniło w 2024?

04/02/2024
Nowe przepisy dla rowerzystów: co się zmieniło w 2024?

Znajomość prawa chroni Cię przed kosztownymi mandatami, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Dowiedz się, jakie zmiany czekają fanów dwóch kółek. Czy są jakieś ważne nowe przepisy dla rowerzystów? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Nowe przepisy dla rowerzystów – przegląd ważnych nowości
  2. Przepisy rowerowe – co się zmieniło, a co pozostaje bez zmian?
  3. Jak nowe przepisy rowerowe wpływają na bezpieczeństwo?
  4. Znasz już najważniejsze przepisy dla rowerzystów!

nowe-przepisy-rowerowe

Nowe przepisy dla rowerzystów – przegląd ważnych nowości

W 2024 zmieniło się mnóstwo, jeśli chodzi o przepisy dla kierowców samochodów. Konfiskata auta pijanemu, wyższe kary za brak OC czy zmiany w egzaminie na prawo jazdy to tylko część z nowości. Zmiana przepisów dla rowerzystów nie jest tak duża.

Warto jednak sobie je przypomnieć, ponieważ nieznajomość prawa szkodzi. Przepisy dotyczące jazdy na rowerze znajdują się w:

  • ustawie Prawo o ruchu drogowym,
  • rozporządzeniach Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Musisz wiedzieć, że od 20 października 2023 roku ukarać mandatem uczestników ruchu drogowego może już nie tylko policja, lecz także straż miejska. Takie uprawnienia nadało jej Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 września 2023 roku. Choć nie są to najważniejsze zmiany dla rowerzystów, zdecydowanie warto o nich wiedzieć.

Strażnicy miejscy uzyskali możliwość nakładania mandatów na kolarzy i użytkowników hulajnóg. Straż może ukarać za brak uprawnień do kierowania rowerem. Osoby w wieku od 10 do 18 lat powinny posiadać kartę rowerową. Nie są to nowe przepisy dla rowerzystów, a wciąż często ignorowane. Strażnik miejski może też ukarać za jechanie na dwóch kółkach po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Przepisy rowerowe – co się zmieniło, a co pozostaje bez zmian?

Jak widzisz, interesujące dla rowerzystów przepisy pojawiły się nieco wcześniej niż w 2024 roku. Fakt, że możesz otrzymać mandat nie tylko od policjanta, lecz także strażnika miejskiego to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest przypomnieć sobie najważniejsze przepisy rowerowe. Sprawdźmy, czy coś się w nich zmieniło!

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Żeby dowiedzieć się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie jednośladu, musisz poznać przepisy rowerowe zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Pamiętaj, że dotyczą one każdego jednośladu bez względu na jego typ. Brak wymaganych akcesoriów grozi mandatem niezależnie od tego, czy poruszasz się jednośladem szosowym, miejskim, czy MTB.

Twój rower musi mieć:

  • Co najmniej jeden sprawny hamulec
  • Co najmniej jedno światło pozycyjne białe lub barwy żółtej selektywnej z przodu
  • Co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone oraz jedno pozycyjne też czerwone z tyłu
  • Dzwonek

Nie nadchodzi zmiana przepisów dla rowerzystów w tej kwestii. Zauważ, że kask wciąż nie jest wymagany. Mimo to warto go mieć, bo znacznie zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty.

Jazda po chodniku

Chodnik jest dla pieszych. W tej kwestii również nie nadeszły zmiany. Zauważ natomiast, kogo przepisy rowerowe uważają za pieszego. Oprócz oczywistych osób pasujących do tej definicji według prawa za pieszego można też uznać dziecko do lat 10 jadące rowerem, będące pod opieką osoby dorosłej. Może się ono poruszać chodnikiem.

Dla pozostałych osób jazda po chodniku jest zakazana. Od tej reguły istnieją pewne wyjątki, na przykład bardzo trudne warunki atmosferyczne, które nie pozwalają w bezpieczny sposób poruszać się po jezdni.

Jazda rowerem po chodniku jest również wyjątkowo dopuszczona, jeśli rowerzysta jest jednocześnie opiekunem dziecka do lat 10 poruszającego się rowerem. Kolejne odstępstwo to sytuacja, w której chodnik ma szerokość nie mniejszą niż 2 m, a znajduje się wzdłuż drogi, po której samochody zgodnie z przepisami mogą jechać szybciej niż 50 km/h, w okolicy natomiast nie ma specjalnego pasa ruchu dla rowerów.

Rowerzysta na chodniku musi ustępować pierwszeństwa pieszemu, zachować szczególną ostrożność i dostosować do pieszego prędkość.

nowe-przepisy-rowerowe

Pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów

Przejazd dla rowerów to miejsce, w którym droga rowerowa przecina jezdnię. Pierwszeństwo na takim odcinku określają znaki i sygnały drogowe, a w przypadku ich braku reguła prawej ręki. Zwróć uwagę na art. 27 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że kierujący pojazdem - skręcając w drogę poprzeczną - powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem jadącemu na wprost.

Dwóch rowerzystów obok siebie – czy to zgodne z prawem?

Co przepisy rowerowe mówią o wycieczkach w parze? Wspólna jazda na rowerze to miły sposób spędzania czasu, jednak warunki do rozmowy czasem będą trudne. Musisz wiedzieć, że jazda obok siebie nie jest zabroniona. Nie jest jednak dozwolona, jeśli taki sposób poruszania utrudniałby ruch. W razie potrzeby rowerzyści muszą więc szybko wrócić do jazdy gęsiego.

Czy można jeździć w słuchawkach na rowerze?

Jazda na rowerze w słuchawkach budzi kontrowersje. Są osoby, które nie wyobrażają sobie treningu bez muzyki. Inne natomiast uważają jazdę w słuchawkach za wysoce niebezpieczną. Prawo nie zabrania rowerzyście słuchania muzyki podczas przejażdżki. Zmiana przepisów dla rowerzystów w najbliższym czasie raczej nie jest przewidziana.

Zwróć jednak uwagę na Art. 45 ust 2 pkt 1 ustawy Prawa o ruchu drogowym, która mówi, że „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Choć możesz słuchać muzyki, nie możesz wyciągnąć smartfona z kieszeni, żeby zmienić utwór. To zachowanie, które zagraża zarówno Tobie, jak i innym uczestnikom ruchu. Lepiej więc przygotuj ulubioną playlistę przed rozpoczęciem podróży.

Przeczytaj także: Czy można słuchać muzyki na rowerze? Odpowiadamy i podpowiadamy, jaka muzyka na rower będzie idealna!

Karta rowerowa

Po ukończeniu 18. roku życia nie potrzebujesz specjalnych dokumentów, które potwierdzą, że możesz poruszać się na rowerze. Wystarczy dowód osobisty. W przypadku dzieci jest inaczej. Poniżej 10. roku życia muszą one poruszać się na rowerze pod opieką dorosłych. Po ukończeniu 10 lat wymagana jest natomiast karta rowerowa.

Żeby ją otrzymać, trzeba zdać egzamin – teoretyczny i praktyczny. Odbywają się one w szkole. Dziecko musi mieć przy sobie kartę rowerową aż do ukończenia 18. roku życia. Za jej brak grozi mandat.

Przeczytaj także: Po co jest karta rowerowa? Czy wciąż jest wymagana? Odpowiadamy!

zmiana-przepisow-dla-rowerzystow

Jak nowe przepisy rowerowe wpływają na bezpieczeństwo?

Jak widzisz, nowe przepisy dla rowerzystów dotyczą przede wszystkim mandatów. Obecnie ukarać kolarza może już nie tylko policjant, lecz także strażnik miejski. Ważne jest więc, by znać przepisy jazdy na rowerze i ich przestrzegać. Strażnicy miejscy będą mogli karać za przejazd rowerem przez przejście dla pieszych mandatem w wysokości od 50 do 100 zł.

Czy zwiększenie uprawnień straży miejskiej i takiej wysokości mandaty są w stanie pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo? Trudno stwierdzić. Jakiś czas temu doszło do dużych podwyżek mandatów dla kierowców. Według Komendy Głównej Policji spełniły one swoją funkcję. Kierujący pojazdami wystraszeni wysokimi stawkami mandatów jeżdżą ostrożniej, a na polskich drogach jest bezpieczniej.

Czy w ten sam sposób zadziałają przepisy dla rowerzystów? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ważne jednak, by przestrzegać swoich obowiązków nie ze strachu przed mandatem, a z myślą o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu.

Trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie poruszając się po jezdni wraz z samochodami. Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Czasami kierujący samochodem nie jest w stanie dostrzec jadącego rowerzysty. W razie wypadku osobie poruszającej się jednośladem grozi znacznie więcej dotkliwych skutków, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy.

nowe-przepisy-rowerowe

nowe-przepisy-rowerowe

Zadbaj też o odpowiedni rower, który pozwoli Ci bezpiecznie pokonywać każdą trasę. Przepisy dla rowerzystów nie określają, jaki ma on być. Wspominają jedynie o niezbędnym wyposażeniu. Niezależnie od tego, czy poruszasz się miejskim Marin Stinson 2 ST 2023 lub Creme Molly, czy jeździsz gravelem takim jak Cannondale Topstone Apex 1 lub Marin DSX 1 2024, musisz zadbać o oświetlenie rowerowe i sprawny hamulec.

przepisy-jazdy-na-rowerze

najwazniejsze-przepisy-dla-rowerzystow

Znasz już najważniejsze przepisy dla rowerzystów!

Nowe przepisy rowerowe i dotychczasowe już znasz. Możesz bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych, oczywiście z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych. Po jezdni nie należy jechać rowerem, jeśli wzdłuż niej została wyznaczona droga dla rowerów, droga dla pieszych i rowerów lub pas ruchu dla rowerów. W tym przypadku należy jechać właśnie nimi.

Zwróć też uwagę na pojęcie śluzy rowerowej. Są one oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi. Przepisy dla rowerzystów wskazują, że to część jezdni, na której rower może się zatrzymać, żeby zmienić kierunek jazdy.

Przed rozpoczęciem rowerowej przejażdżki pamiętaj o wymaganym wyposażeniu roweru. Sprawny hamulec i oświetlenie to podstawa, żeby w różnych warunkach czuć się bezpiecznie. Zwróć uwagę, że chodnik jest stworzony z myślą o pieszych, a poruszać można się nim tylko w kilku wyjątkowych przypadkach. Podczas przejażdżki może Ci towarzyszyć muzyka. Słuchawki są dozwolone, jednak nie można wyciągać smartfona z kieszeni, żeby przewinąć utwór.

Dzieci do lat 10 muszą jeździć pod opieką dorosłych. Między 10. a 18. rokiem życia są natomiast zobowiązane do posiadania karty rowerowej. Po tym czasie wystarczy dowód osobisty, żeby poruszać się rowerem.

Wiesz już więcej o najważniejszych przepisach rowerowych. Przestrzegaj ich, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo i nie narażać się na mandat, który od niedawna może przyznać kolarzowi oprócz policjanta również strażnik miejski. Wejdź na Sprint-Rowery, gdzie czekają na Ciebie prawnie wymagane elementy wyposażenia do roweru.

Polecane produkty