Ładuję...

Pierwsze 100 km na rowerze? Przejedź je z nami!

12/01/2024
Pierwsze 100 km na rowerze? Przejedź je z nami!

Marzysz, by pokonać 100 km na rowerze? Choć wydaje się to trudne, jest możliwe! Podpowiadamy, jak przygotować się do tego wyzwania, co ze sobą zabrać i jak ćwiczyć, żeby tak długa trasa była w Twoim zasięgu.

100-km-rowerem-ile-czasu

Spis treści:

  1. 100 km rowerem – co warto wiedzieć o tym wyzwaniu?
  2. Porady dla początkujących na pierwsze 100 km na rowerze
  3. Pierwsze 100 km na rowerze – jak się przygotować?
  4. 100 km na rowerze – plan treningowy
  5. 100 km na rowerze – to możliwe!

100 km rowerem – co warto wiedzieć o tym wyzwaniu?

100 km na rowerze brzmi dla Ciebie nierealnie? Jeśli dobrze się przygotujesz, jest duża szansa, że w końcu uda Ci się pokonać taką odległość. Zastanawiasz się, ile może zająć trasa o takiej długości? Sprawdźmy!

100 km rowerem – ile czasu trwa wycieczka?

Ile godzin zajmie Ci pokonanie tak długiej trasy, zależy oczywiście od Twojej prędkości. Jeśli utrzymasz około 15 km/h, wycieczka powinna potrwać mniej więcej 6,5 h. To jednak czas liczony bez postojów. Trasa nawet z przerwami nie zajmuje jednak tak wiele, żeby nie dało się jej zrobić w jeden dzień. Latem nie musisz się nawet obawiać, że będziesz jechać po zmroku. Wystarczy, że wyruszysz odpowiednio wcześnie z domu.

100 km na rowerze – ile kalorii spalisz?

Trudno precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie. Liczba spalonych kalorii zależy od wielu czynników. Liczą się między innymi Twoja waga i prędkość jazdy. Możesz przyjąć, że w godzinę wycieczki rowerowej spalisz mniej więcej 400–500 kcal.

pierwsze-100-km-na-rowerze

Porady dla początkujących na pierwsze 100 km na rowerze

Jeśli rozpoczynasz przygodę z tak długimi wycieczkami, skoncentruj się na wybraniu łatwej trasy i podjęciu wyzwania w dzień, gdy pogoda jest odpowiednia. Co to oznacza?

100 km na rowerze – jaką trasę wybrać?

Planowanie trasy rozpocznij od wybrania miejsc startu i mety. Najlepiej będzie, jeśli wycieczka zacznie się i zakończy w domu lub ewentualnie w hotelu, jeśli podejmujesz wyzwanie na wakacjach. Dzięki temu unikniesz konieczności szukania noclegu, gdyby podróż zajęła dłużej, niż było to w planach, na przykład ze względu na awarię dwóch kółek.

Niech Twoja pierwsza tak długa trasa przebiega po łatwym terenie. Wybieraj miejsca, w których jest asfalt lub takie, przez które prowadzą wygodne ścieżki rowerowe. Jeśli jeździsz na rowerze MTB, zdecyduj się na wycieczkę po lesie, ale tylko tam, gdzie są mocno ubite ścieżki.

Staraj się zaplanować trasę w taki sposób, żeby unikać zatłoczonych miejsc. Nieustanne zatrzymywanie się, żeby poczekać na zielone światło, jest uciążliwe i wydłuża czas.

Świetnie, jeśli uda Ci się połączyć to wszystko z pięknymi widokami na trasie. 100 km będziesz z dużym prawdopodobieństwem pokonywać samodzielnie, więc dobrze unikać nudy. W tym pomogą Ci piękne krajobrazy na trasie.

Najlepiej będzie, jeśli ustawisz sobie trasę na smartfonie. Dzięki temu unikniesz pomyłki i będziesz mieć pewność, że udało Ci się pokonać 100 km. Aplikacje dają możliwość zapisania przebytej trasy. Dzięki temu będzie Ci w przyszłości łatwiej zaplanować kolejną, jeszcze dłuższą wycieczkę.

Pokonanie pierwszej setki, a pogoda

Śledź prognozę pogody. Lato jest doskonałe na podjęcie rowerowego wyzwania, ponieważ dzień jest najdłuższy. Uważaj jednak na ekstremalnie upalną pogodę. Będzie Ci zbyt gorąco, a to może okazać się nie tylko niekomfortowe, lecz także niebezpieczne. Silny wiatr czy intensywny deszcz też nie są sprzymierzeńcami na długiej trasie.

Pierwsza setka, a Twój rower

Dwa kółka, którymi chcesz pokonać 100 km, muszą być w pełni sprawne technicznie. Powinny być też dopasowane perfekcyjnie do Ciebie, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej usługi bikefittingu. Polega ona na wykonaniu analizy budowy ciała kolarza, na przykład długości kończyn, a także sprawdzeniu pozycji na rowerze.

Podczas profesjonalnej usługi bikefittingu specjalista ustawia rower, biorąc pod uwagę wyniki wcześniej wykonanych pomiarów. Dzięki temu możesz cieszyć się pełnym komfortem podczas jazdy. Dobrze dopasowany do ciała rower pozwoli Ci uniknąć różnych dolegliwości, na przykład bólu pleców.

100-km-rowerem-ile-czasu

Pierwsze 100 km na rowerze – jak się przygotować?

Aby pokonać 100 km na rowerze, musisz odpowiednio się przygotować. Masz już za sobą treningi i wiesz, że Twój organizm będzie w stanie poradzić sobie z taką trasą? Czas dowiedzieć się, o co warto zadbać, nim wyruszysz w drogę.

Przygotowanie roweru – o czym pamiętać?

Twój rower musi być w pełni sprawny! Czysty i nasmarowany łańcuch to konieczność. Sprawdź również, czy opony mają odpowiednie ciśnienie. Hamulce nie mogą obcierać. Skontroluj, czy działają sprawnie, bo to od nich w dużej mierze zależy Twoje bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy jeździsz na szosówce takiej jak Trek Domane AL 2 Rim, czy na górskim modelu Cannondale Scalpel Carbon 3, sprawdź dokładnie stan techniczny roweru.

100-km-rowerem

100-km-rowerem-ile-czasu

Tutaj znajdziesz inne rowery, na których pokonasz 100 km: Trek FX Sport 5, Trek Madone SL 6 Gen 7, Giant TCR Advanced Disc 2.

100-km-rowerem-ile-czasu

100-km-rowerem-ile-czasu

100-km-rowerem-ile-czasu

Niezbędne akcesoria

Podczas pierwszej setki i każdej kolejnej dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nie możesz zapomnieć o kasku oraz oświetleniu! Choć oczywiście kask nie jest obowiązkowy, nie rezygnuj z niego. Odpowiednio założony może uratować Twoje zdrowie w groźnych sytuacjach. Oświetlenie jest natomiast obowiązkowe. Nawet jeśli wybierasz się na wycieczkę w ciągu dnia, miej zamontowane wszystkie niezbędne lampy.

Przeczytaj także: Przygotuj swojego dwukołowca – obowiązkowe wyposażenie roweru

Na tak długiej trasie potrzebny jest również odpowiedni strój. Zrezygnuj z bawełnianych dresów na rzecz profesjonalnej odzieży rowerowej. W takim ubraniu skóra może oddychać, a Ty cieszysz się komfortem związanym z suchym materiałem. Odzież rowerowa jest wykonywana z funkcjonalnych materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć.

Świetnie, jeśli uda Ci się zastąpić plecak wygodną sakwą. Dzięki temu nie będziesz zmagać się z nieprzyjemnym odczuciem wilgotnego materiału na plecach. Plecak sprawi, że nawet wysokiej jakości ubrania mogą nie dać rady odprowadzić nadmiaru wilgoci.

Nawodnienie i odżywienie organizmu

Jazda bez posiłków? To zły pomysł! Musisz mieć przy sobie coś do zjedzenia lub zaplanować trasę w taki sposób, żeby minąć chociaż dwa sklepy.

Aby pokonać tak długi dystans, potrzebujesz węglowodanów. Możesz zabrać do plecaka batony fitness, ciastka, czy nawet banana. Przyda się również napój izotoniczny, który pozwala szybko nawodnić organizm oraz uzupełnić elektrolity stracone podczas wysiłku.

Nie zapomnij o wygodnych żelach energetycznych. Nie zajmują wiele miejsca, wyróżniają się małą wagą, a jednocześnie potrafią szybko dodać energii. Zabierz je ze sobą, wyłącznie, jeśli znasz już ten rodzaj pożywienia i wiesz, że nie wywołuje u Ciebie problemów żołądkowych.

Pamiętaj, że jeśli poczujesz nawet niewielki głód na rowerze, czas na przerwę na posiłek. W innym przypadku szybko opadniesz z sił. Ważne jest również nawadnianie. Mówi się, że gdy poczujesz pragnienie, to znaczy, że picie było Ci potrzebne wcześniej. Nie doprowadzaj do takiego momentu.

Ważne jest, żeby pić i jeść w małych ilościach, ale często. Jeśli zdecydujesz się na jeden duży posiłek, istnieje duże ryzyko, że nie będzie Ci się chciało ruszyć dalej.

Przeczytaj również: Jaki rower elektryczny do 5000 zł? Ranking

100-km-rowerem-ile-czasu

Co jeszcze ze sobą zabrać?

Przed wyruszeniem w taką trasę dokładnie sprawdź stan techniczny roweru. Nawet jeśli dwa kółka są doskonale przygotowane na wyzwanie, weź ze sobą zapasową dętkę. Dzięki niej będziesz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa. Poradzisz sobie w sytuacji, gdy daleko od domu pojawią się problemy. Podręczny zestaw kluczy, pompka, łyżka do opon czy łatki to kolejne akcesoria, które warto zabrać w długą trasę.

100 km na rowerze – plan treningowy

Pierwsze 100 km na rowerze pozostaje na razie w sferze Twoich marzeń? Stwórz dobry plan treningowy, żeby przybliżyć się do tego celu. Dostosuj go do swoich możliwości i ilości wolnego czasu.

Musisz przyzwyczajać organizm do wysiłku, dlatego regularne treningi to podstawa. Lepsze będzie przejechanie kilka razy w tygodniu po godzinie niż jeden kilkugodzinny trening, co sobotę. Podczas trenowania nie koncentruj się na jak największej prędkości. Dostosuj tempo jazdy do swoich możliwości tak, żeby cieszyć się przyjemną wycieczką, zamiast zamęczać organizm.

Pamiętaj, żeby stopniowo zwiększać przejeżdżany dystans. Oczywiście przejechanie każdego dnia 15 km jest wartościowe dla organizmu. Nie pozwoli Ci jednak zwiększyć wytrzymałości, a to potrzebne, żeby udało się przejechać aż 100 km. Zaplanuj sobie, by raz w tygodniu robić dłuższą trasę, a w pozostałe dni standardową dla Ciebie odległość. Nie zwiększaj jej od razu dwukrotnie, rób to powoli, na przykład dodając po 10 km.

Dzień po wydłużonej trasie możesz zaplanować czas na odpoczynek. Przetrenowanie szybko doprowadza do utraty motywacji. Kiedy planujesz treningi, zwróć uwagę na to, żeby zmieniać trasę. Dzięki temu nie będziesz odczuwać monotonii.

Nie porównuj się z innymi. Jednej osobie przygotowanie się do takiej trasy zajmie miesiąc, a druga może nie zdążyć w całym sezonie wiosenno-letnim. Każdy organizm jest inny, każda osoba ma też inną ilość czasu do dyspozycji na treningi. Nie traktuj tego wyzwania jako wyścigu z innymi.

100-km-na-rowerze-ile-kalorii

100 km na rowerze – to możliwe!

Dobry stan roweru, dopasowanie dwóch kółek do Twojego ciała, regularne ćwiczenia pozwolą Ci odpowiednio przygotować się do pokonania aż 100 km na rowerze. Nawet jeśli wydaje Ci się to teraz niemożliwe, nie rezygnuj z wyzwania. Pamiętaj, żeby regularnie trenować, stopniowo zwiększając długość trasy.

Gdy przyjdzie dzień wyzwania, zabierz ze sobą akcesoria potrzebne do ewentualnej szybkiej naprawy roweru. Pamiętaj o odzieży wykonanej z materiałów skutecznie odprowadzających wilgoć. Zabierz jedzenie i picie w odpowiedniej ilości. Najlepiej zaplanować trasę tak, żeby mijać sklepy. Dzięki temu nie musisz obciążać tak bardzo roweru.

Odpowiednie przygotowanie może sprawić, że już w najbliższym sezonie pokonasz 100 km na rowerze. Zajrzyj do sklepu Sprint-Rowery, gdzie czekają na Ciebie rowery, na których taka trasa będzie prawdziwą przyjemnością. Wybierz też spośród akcesoriów dbających o bezpieczeństwo kolarza!

Polecane produkty