Ładuję...

Spadający łańcuch w rowerze. Podpowiadamy, jak się z tym uporać

01/04/2024
Spadający łańcuch w rowerze. Podpowiadamy, jak się z tym uporać

Większość rowerzystów choć raz musiała stawić czoła problemowi, jakim jest spadający łańcuch w rowerze. Co zrobić, kiedy zsunie się on w trasie lub dzieje się to za często, by móc komfortowo jeździć? Poznaj nasze sposoby na spadający łańcuch.

Spis treści:

  1. Spadający łańcuch – częsty problem rowerzystów
  2. Spadający łańcuch w rowerze – przyczyny
  3. Łańcuch w rowerze spada – co robić?
  4. Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze?
  5. Zakończenie

spadajacy-lacuch-w-rowerze-miejskim

Spadający łańcuch – częsty problem rowerzystów

Spadający łańcuch w rowerze z przerzutkami to plaga każdego fana dwóch kółek. Oczywiście dzieje się to również w jednośladach miejskich lub bez przerzutek, które mają często przerzutkę planetarną (umieszczoną w piaście). W takich modelach zwykle zdarza się to rzadziej, ale nie oznacza to, że wcale. 

Łańcuch może spadać niezależnie od Twojego doświadczenia. Ten irytujący problem zdarza się zarówno początkującym, jak i doświadczonym kolarzom. Dlatego nie musisz mieć pretensji do siebie, że robisz coś źle. Choć oczywiście nie można tego wykluczyć. Mimo wszystko trzeba też zaznaczyć, że rozwiązanie leży w Twoich rękach.

Przyczyn, które powodują, że łańcuch spada, jest mnóstwo. Natomiast, dobra wiadomość jest taka, że wszystkie da się wyeliminować. Jakby tego było mało, wiele z nich da się zażegnać bez dodatkowych kosztów. Dlatego, by skutecznie poradzić sobie z tą nieprzyjemnością, musisz najpierw poznać przyczyny spadania łańcucha.

Przeczytaj również: Jak dbać o rower? 10 wskazówek od Sprint-Rowery

Spadający łańcuch w rowerze – przyczyny

Łańcuch nie powinien spadać w nowym rowerze. Taki jednoślad jest zwykle dobrze wyregulowany, a brud nie zdążył jeszcze dopaść elementów napędu. I w tym miejscu możemy dojść do pierwszego wniosku – główną przyczyną wypadających z zębatek ogniw jest zużycie części. Najczęstszą, ale nie jedyną. Dlatego nie obawiaj się, że skoro łańcuch w Twoim dwukołowcu „lubi” spaść, oznacza to wymianę niektórych elementów, co wiąże się z kosztami. Przyjrzymy się po kolei różnym przyczynom.

Zabrudzenie łańcucha 

Bardzo częstą przyczyną spadania łańcucha w rowerze jest nadmiar zabrudzenia na zębatkach, kasecie, korbie lub przerzutkach. Wszystkie elementy napędu niestety bardzo dobrze „kolekcjonują” zabrudzenia i od czasu do czasu trzeba je porządnie wyczyścić. Już samo to może okazać się pomocne.

Przerzutki 

A kiedy już napęd jest czysty, możesz wykonać kolejny krok – regulację przerzutek. Rozregulowane biegi mogą być przyczyną spadającego łańcucha. Przerzutki, podobnie jak wiele innych elementów, wymagają odpowiedniego ustawienia tak, by zmiana biegów odbywała się płynnie, a zmieniarka przesuwała łańcuch idealnie na zębatki korby i kasety. Jeśli przesunie go zbyt mocno w jedną lub drugą stronę, ten spadnie. Źródłem mogą być nie tylko biegi same w sobie, ale również zużyte linki, które prowadzą z manetek (lub klamkomanetek) do przerzutek.

Kolejnym powodem może być złe dobieranie przełożeń przerzutek. Układanie łańcucha tylko na największych lub tylko najmniejszych zębatkach powoduje tzw. przekos, co może bezpośrednio wpływać na to, że łańcuch spadnie. 

Wpływ mogą mieć również źle dobrane elementy napędu. Przykładowo, przerzutka powinna oferować tyle samo przełożeń, w ile zębatek wyposażona jest kaseta. W innym wypadku komponenty zwyczajnie do siebie nie pasują. Będzie  to powodować ich nieprawidłową pracę. Dlatego modyfikacje sprzętu trzeba robić w taki sposób, by poszczególne elementy były ze sobą kompatybilne.

Ze spadającym łańcucha częściej spotykają się rowerzyści górscy. Mimo że napęd jest w pełni sprawny, to jednak dynamiczna jazda terenowa czy wywołane przez nią skoki, mogą być tu przyczyną. Oczywiście mówimy o kolarzach, którzy wybierają naprawdę trudne do pokonania trasy.

Zużycie łańcucha 

I na samym końcu łańcuchowych problemów dochodzimy do przyczyny, od której zaczęliśmy, a mowa tu o zużytym napędzie. Łańcuch z każdą kolejną setką pokonanych kilometrów rozciąga się i jest to zjawisko w pełni naturalne. Po jakimś czasie może zacząć przeskakiwać lub całkowicie spadać. Powodem mogą być też sztywne ogniwa, wynikające nienasmarowanych zębatek lub korozji. 

Zużywa się nie tylko łańcuch, ale również kaseta i korba. Zębatki z czasem się ścierają i po dłuższym czasie eksploatacji nadają tylko do wymiany. Oczywiście trzeba też podkreślić, że ich zużycie jest blisko związane z tym, w jakim stanie jest łańcuch. Luźny, brudny albo nienasmarowany przyspiesza zużycie napędu.

Sprawdź także: Najlepsze przerzutki Shimano – ranking Sprint-Rowery

spadajacy-lancuch-w-rowerze-bez-przerzutek

Łańcuch w rowerze spada – co robić?

Znasz już przyczyny spadającego łańcucha, a więc teraz musisz poznać sposoby na to, jak poradzić sobie z usterką, kiedy przytrafi się w trasie. Bo nie oszukujmy się, problem zwykle zauważysz dopiero w momencie, gdy przeszkodzi w przebiegu wycieczki.

Łatwo byłoby powiedzieć, że kiedy łańcuch w jednośladzie spadnie, to wystarczy go założyć. Oczywiście jest to prawdą, ale stopień trudności tego zadania zależy od tego, gdzie spadł. 

Założenie łańcucha na korbę

Najmniej problematyczną sytuacją jest ta, kiedy łańcuch spadnie z korby. Wystarczy zmienić przełożenie z przodu, wypchnąć wózek tylnej przerzutki jedną ręką, a drugą nałożyć łańcuch na zębatkę. Później trzeba już tylko dostosować odpowiednie przełożenie, by ogniwa nie ocierały np. o zmieniarkę. Nie obejdzie się jednak bez ubrudzenia rąk. Chyba że wozisz ze sobą rękawiczki ochronne.

Ponowne założenie łańcucha może okazać się większym wyzwaniem, jeśli spadnie z kasety. Konieczne może być nawet zdjęcie całego koła, by móc go swobodnie nałożyć (w przypadku gdy zsunie się za najmniejszą zębatkę) albo nawet rozmontować kasetę lub rozpiąć łańcuch (jeśli spadnie za największą zębatkę). Niestety z tą ostatnią sytuacją może być trudno poradzić sobie w trasie. W końcu nie każdy wozi ze sobą narzędzia umożliwiające rozmontowanie jednośladu. 

Łańcuch może zablokować się tak bardzo, że żadne działania nie będą w stanie go ruszyć. Rozwiązania siłowe niekoniecznie wchodzą w grę, bo mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Oczywiście mówimy raczej o ekstremalnych sytuacjach, ale jednak możliwych. Dlatego już sam fakt, że można narobić sobie problemów podczas jazdy, niech będzie wystarczającym powodem, by dbać o napęd i tym samym uniknąć nieprzyjemności.

Mówimy jednak o dwukołowcu z przerzutkami. Ale problemem może być też spadający łańcuch w rowerze bez przerzutek lub spadający łańcuch w rowerze miejskim. 

Na szczęście nietrudno jest umiejscowić go na swoim miejscu zarówno w jednym, jak i drugim przypadku. W jednośladzie miejskim, z przerzutką w piaście, wykorzystaj napinacze łańcucha (wyglądają zwykle jak śruby). Kiedy nimi kręcisz, możesz przesunąć koło, a to pozwoli na założenie łańcucha. Zaś w wersjach bez przerzutek dokręcaj oś koła z jednej strony, a odkręcaj z drugiej – w ten sposób zmienisz napięcie łańcucha. 

Pamiętaj, by nie napinać łańcucha zbyt mocno, bo może to skutkować uszkodzeniem komponentów.

Przeczytaj także: Jak odkręcić korbę w rowerze? Poradnik krok po kroku

spadajacy-lancuch-w-rowerze-z-przerzutkami

Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze?

Wiesz już, jak poradzić sobie ze spadającym łańcuchem w trasie. Ale nie ma co ukrywać, że jest to tylko tymczasowa naprawa usterki, bo prawdopodobieństwo, że coś takiego się powtórzy, jest bardzo duże. Jak naprawić spadający łańcuch w rowerze raz na zawsze?

Jeśli napęd jest brudny, bo przez długi czas go nie czyściłeś lub po prostu zabrudził się na błotnistej trasie – trzeba go odpowiednio wyczyścić, a następnie nasmarować. Przy okazji przyjrzyj się, w jakim stanie jest sam łańcuch – czasem uszkodzone może być dane ogniwo i wystarczy je wymienić. A jeśli jest już zbyt mocno rozciągnięty, nie obejdzie się bez wymiany całego elementu. W określeniu rozciągnięcia pomoże Ci wskaźnik zużycia łańcucha

Podobnie może być ze zużyciem kasety lub korby. Czasem wystarczy wymienić tylko pojedyncze zębatki, w innym wypadku całą koronkę, a po dłuższej eksploatacji również i cały element. To samo dotyczy linek łączących manetki z przerzutkami – jeśli są już zużyte, nie pozostaje nic innego, jak założenie nowych.

A na jaki osprzęt warto stawiać? Zobacz nasze propozycje.

Spinka do łańcucha SRAM 10 CN PWR.LNK, 8 rzędów, srebrna, 1szt

Wybierz spinkę do łańcucha, która jest solidnie wykonana i odporna na intensywne użytkowania. Sprawdzi się niezależnie od tego, czy pokonujesz trudne tereny górskie, czy rekreacyjnie jeździsz na dwóch kółkach.

Łańcuch Shimano CN-HG53, 9 rzędów

Łańcuch dla 9-rzędowych napędów ze specjalnym pinem, który umożliwia łatwą instalację lub skrócenie go do odpowiedniej długości. Dzięki temu łatwiej dopasujesz łańcuch do swojego roweru.

Mechanizm korbowy Shimano FC-MT101, 9 rzędów, 175mm

spadajacy-lancuch-w-rowerze-z-przerzutkami-1

Korba, która zwiększy komfort podczas każdej przejażdżki. Zapewnia doskonałą ergonomię i optymalne wyważenie, co pozwoli Ci w pełni skoncentrować się na jeździe i osiągać jeszcze lepsze rezultaty.

Nie zapominaj jednak o odpowiednim dobraniu komponentów, bo wrócisz do punktu wyjścia i nie obejdzie się bez wymiany na osprzęt kompatybilny ze sobą. Łańcuch powinien mieć odpowiednią liczbę ogniw oraz rzędowość. Przerzutki też muszą być przystosowane do określonej liczby zębatek.

Sprawdź również, czy przerzutki są dobrze wyregulowane. Powinny płynnie przerzucać łańcuch na kolejne koronki, a on sam nie powinien o nic ocierać. Zrobisz to za pomocą małych śrub, które znajdziesz przy elementach mechanizmu. Zadanie wymaga nieco cierpliwości, ponieważ wszystko musisz ustawić tak, by biegi dobrze pracowały na wszystkich przełożeniach.

Pisaliśmy już, że powodem spadającego łańcucha może być złe dobieranie przełożeń. Jeśli nie radzisz sobie z tym, postaw na korbę z jedną tarczą. Jest to najprostsze rozwiązanie, dzięki któremu wyeliminujesz nieodpowiednie przełożenia. 

spadajacy-lacuch-w-rowrze-miejskim-2

Zakończenie

Spadający łańcuch w rowerze jest irytującym problemem dla każdego pasjonata jednośladów. Na szczęście jest mnóstwo sposobów, które pomogą go uniknąć. Najwyższej jakości części i akcesoria, dzięki którym wyeliminujesz przyczyny spadającego łańcucha, znajdziesz w sklepie Sprint-Rowery.

Polecane produkty