Ładuję...

Sposoby na przeskakujący łańcuch w rowerze

07/03/2024
Sposoby na przeskakujący łańcuch w rowerze

Łańcuch w rowerze przeskakuje, a jazda staje się mniej komfortowa albo całkowicie niemożliwa? Nie martw się! Rozwiązanie tego problemu może być łatwiejsze, niż się wydaje. Sprawdź, jak naprawić przeskakujący łańcuch w rowerze.

Spis treści:

  1. Przeskakujący łańcuch – częsty problem rowerzystów
  2. Diagnostyka problemu z łańcuchem
  3. Sposoby naprawy przeskakującego łańcucha
  4. Jak zapobiegać przeskakiwaniu łańcucha?
  5. Kiedy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty?
  6. Jak skutecznie radzić sobie z przeskakującym łańcuchem?

jak-naprawic-przeskakujacy-lancuch-w-rowerze

Przeskakujący łańcuch – częsty problem rowerzystów

Przeskakujący łańcuch to zdecydowanie jeden z najczęstszych problemów, z którym spotykają się rowerzyści. I choć może się wydawać, że to usterka, która dotyczy głównie starych, wysłużonych rowerów, to nic bardziej mylnego. Wiele zależy od tego, ile kilometrów ma za sobą łańcuch oraz jak właściciel roweru dba o konserwację. Po jakimś oczywiście nie obejdzie się bez wymiany części, ale nim to nastąpi jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie na własną rękę z przeskakiwaniem.

Diagnostyka problemu z łańcuchem

Dlaczego łańcuch w rowerze przeskakuje? Wbrew pozorom ta usterka może mieć wiele przyczyn, a więc, by skutecznie wyeliminować problem, potrzebna jest diagnostyka. Na szczęście ze znalezieniem problemu poradzisz sobie szybciej, niż może się wydawać.

Najczęściej źródłem problemu jest sam łańcuch, który, podobnie jak inne elementy, zużywa się podczas jazdy. Konkretnie – rozciąga się, a kiedy ma już przejechane kilka tysięcy kilometrów, przestaje pasować idealnie do zębatek i przez to przeskakuje lub całkowicie spada. W takim wypadku w grę może wchodzić jedynie wymiana części na nowąInnym powodem, równie powszechnym, są zużyte zębatki w kasecie lub korbie. Również i one są elementami, które po jakimś czasie przestają odpowiednio spełniać swoją rolę. Z reguły i w tej sytuacji pojawia się konieczność wymiany części na nowe. Choć trzeba zaznaczyć, że czasami możliwa jest wymiana samej koronki.

Kolejnym powodem, przez który łańcuch przeskakuje, są niewyregulowane przerzutki. Mechanizm może przesuwać łańcuch zbyt mocno w prawo lub w lewo, a ten wypada przez to poza zębatki. Podobny efekt może dawać złe dobieranie przełożeń, które powoduje tzw. przekos łańcucha. To nic innego, jak korzystanie ze skrajnych przełożeń np. największa zębatka z przodu i najmniejsza z tyłu (lub odwrotnie). Powoduje to także szybsze zużywanie się części.

Przeskakiwać może również sama kaseta czy wolnobieg, jeśli nie jest odpowiednio dokręcona. Daje to podobny efekt, jak przeskakiwanie łańcucha. 

Częstym powodem, dla którego łańcuch nie pracuje tak, jak powinien, jest też duża ilość brudu. Nie jest niczym nadzwyczajnym, że do smaru lubi przyklejać się błoto i inne nieczystości. Po kilkuset kilometrach gruntowne czyszczenie łańcucha oraz pozostałych elementów napędu jest po prostu niezbędne. To problem, który najczęściej dotyka rowerzystów uwielbiających pełne błota leśne czy polne drogi.

Sprawdź również: Czym czyścić łańcuch rowerowy? Przegląd najlepszych środków i sposobów czyszczenia

przeskakujacy-lancuch

Sposoby naprawy przeskakującego łańcucha

Znasz już najczęstsze przyczyny przeskakującego łańcucha. W tej części tekstu podpowiemy Ci, jak radzić sobie z naprawą. Jeśli oczywiście da się to zrobić – w przypadku konieczności wymiany łańcucha lub innego komponentu, nie pozostaje nic innego jak postawić na zupełnie nową część.

Wspomnieliśmy już, że najczęstszym problemem jest zużyty łańcuch. Jak sprawdzić, czy to już ten moment? Używa się do tego prostego narzędzia, którym jest wskaźnik zużycia łańcucha. Wyglądem przypomina nieco klucz płaski, ale ma tylko jedno zadanie – zmierzyć rozciągnięcie łańcucha. 

Narzędzie musisz włożyć wypustkami do łańcucha możliwie jak najgłębiej. Jeśli nie wchodzą do końca, oznacza to, że ogniwa są jeszcze zdrowe. Zaś gdy miernik całkowicie wpada do łańcucha to znak, że najwyższa pora go wymienić. 

Na wskaźniku znajdziesz oznaczenia 0,75% oraz 1%. Są to maksymalne wartości rozciągnięcia i przyjmuje się, że dla łańcucha stalowego nie powinno to być więcej niż 0,75%, a aluminiowego lub tytanowego nie więcej niż 1%.

W zależności od tego, jak często jeździsz na rowerze oraz jak wymagające trasy pokonujesz, warto wybrać odpowiedni komponent. Szczególnie w wypadku, gdy nie wyobrażasz sobie życia bez roweru, lepiej postawić na droższy i bardziej wytrzymały łańcuch.

Łańcuch E-Bike M-Wave 1 rzędowy 112 ogniw

Łańcuch E-Bike M-Wave 1 stworzony z myślą o rowerach elektrycznych. Składa się ze 112 ogniw, a dzięki temu zapewnia odpowiednią długość oraz płynne i precyzyjne działanie. Jest to również niezwykle wytrzymała część, a to bardzo ważne w przypadku e-bike’ów, które generują większe obciążenia dla napędu niż tradycyjne rowery.

Łańcuch Shimano CN-HG701-11 HG-X11, 11 rzędów

Łańcuch Shimano CN-HG701-11 HG-X11 został wykonany z najwyższej jakości materiałów, dobrze znanej w świecie rowerowym firmy Shimano. To gwarancja długiej żywotności. Niezależnie od tego, jakie trasy pokonujesz, świetnie sprawdzi się podczas każdej wyprawy. Ponadto wyposażony jest w trwałą spinkę, która zapewnia niezawodne połączenie między ogniwami.

lancuch-przeskakuje

Olej do łańcucha Momum Mic Dry Oil 120 ml

Jeśli wymieniasz łańcuch lub zabierasz się za jego konserwację, podstawą jest odpowiednie nasmarowanie. Specjalny olej do łańcucha Momum zapewnia odporność na każde warunki atmosferyczne, a to minimalizuje przyciąganie zabrudzeń. Jeszcze dłużej możesz cieszyć się płynną jazdą.

lancuch-przeskakuje

Łańcuch ma bezpośredni wpływ na zużycie zębatek w korbie i kasecie. Im dłużej będziesz zwlekać z jego wymianą, tym większe prawdopodobieństwo, że do naprawy będą kolejne elementy napędu. Jeśli to właśnie koronka w korbie lub kasecie jest już zużyta, nie wystarczy sama zmiana łańcucha. 

Ale jest też dobra wiadomość, choć może tylko częściowo. Możesz spróbować przejechać nieco kilometrów z nowym łańcuchem i starą korbą/kasetą, a wtedy ogniwa poniekąd przystosują się do zużycia zębatek. Oczywiście to krótka droga do ponownej wymiany i jeszcze szybszego zużywania się pozostałych komponentów, ale na jakiś czas może pomóc.

A teraz przyjrzyjmy się naprawie innych elementów, które mogą powodować nieprawidłową pracę łańcucha. Może się okazać, że zarówno ogniwa, jak i korba oraz kaseta same w sobie są w dobrym stanie. Sprawdź wtedy dokręcenie kasety lub wolnobiegu, bo przekręcanie się koronki na zużytym wielowypuście może być właśnie problemem. W tym wypadku trzeba skontrolować piastę – jak to zrobić, dowiesz się z naszego poradnika o tym komponencie.

Przeczytaj także: Piasty w rowerze – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

przeskakujący-lancuch-w-rowerze6

Łańcuch może też przeskakiwać przez rozregulowane przerzutki. Warto sprawdzić, czy linki są odpowiednio naciągnięte. Dodatkowo, jeśli łańcuch dotyka mechanizmu przesuwającego po przedniej przerzutce, możesz wyregulować położenie śrubkami H i L. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie sprzęgła w przerzutce. Sprawdza się to szczególnie w rowerach, które jeżdżą głównie po wyboistych drogach.

Rozwiązaniem omawianego w tym tekście problemu może być też skrócenie łańcucha. Cała zabawa polega na usunięciu jednego lub kilku ogniw. Łańcuch oczywiście się skróci, ale nie zmienia to faktu, ze ogniwa w dalszym ciągu będą rozciągnięte. Jeśli chcesz wypróbować ten sposób, potrzebny będzie Ci skuwacz do łańcucha, który umożliwi ponowne połączenie końcówek po usunięciu ogniwa. Zaś by pozbyć się ogniwa, musisz wybić z niego piny.

Ostatecznie pozostaje jeszcze czyszczenie. Łańcuch jest elementem bardzo podatnym na zabrudzenia, a więc koniecznie trzeba dbać o jego czystość. Możesz użyć do tego specjalnej pianki i szczotki, by w szybki i łatwy sposób pozbyć się zanieczyszczeń. Zresztą ogniwa warto przetrzeć po każdej trasie. Jeśli konieczne jest płukanie wodą, nie zapomnij na koniec wytrzeć łańcucha, by nie zardzewiał oraz nasmarować go odpowiednim preparatem.

Od czasu do czasu warto dokładniej wyczyścić łańcuch, co jest oczywiście bardziej czasochłonnym zadaniem. Możesz wykorzystać do tego naftę lub benzynę ekstrakcyjną. Włóż łańcuch do naczynia, zalej jednym z tych płynów i pozostaw nawet na całą noc. Po tym czasie dokładnie go wytrzyj. Jeśli chcesz zrobić jeszcze więcej – na koniec postaw na woskowanie łańcucha. 

przeskakujacy-lancuch

Jak zapobiegać przeskakiwaniu łańcucha?

Najlepszym sposobem, żeby zapobiegać przeskakiwaniu łańcucha jest, podobnie jak w przypadku wszystkich innych komponentów, dbanie o stan roweru. Wszystko, co może spowolnić się starzenie osprzętu, pozwoli cieszyć się bezproblemową jazdą przez dłuższy czas. 

Dlatego dbaj o czystość i odpowiednie nasmarowanie łańcucha. To w zasadzie podstawowa forma profilaktyki, a nie dość, że poszczególne elementy posłużą Ci dłużej, to jeszcze jazda będzie bardziej komfortowa. 

Pamiętaj też o tym, by regulować przerzutki, kiedy tylko widzisz, że zaczynają się problemy z płynną zmianą przełożeń. Od czasu do czasu sprawdzaj, jakie jest rozciągnięcie łańcucha – im mniej kilometrów na zbyt mocno zużytym łańcuchu, tym większa szansa, że pozostałe elementy napędu pozostaną w dobrym stanie. 

Zobacz także: Konwersja roweru na elektryczny

Kiedy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty?

Profesjonalne serwisy są po to, żeby z nich korzystać. Chociaż wiele czynności związanych z przeskakiwaniem łańcucha z powodzeniem zrobisz w domowych warunkach, to jednak jeśli brakuje Ci odpowiednich narzędzi lub czasu, skorzystaj z pomocy serwisanta. 

Pomoc może przydać Ci się szczególnie wtedy, gdy musisz wymienić któryś z elementów napędu (korbę czy kasetę) lub zastąpić uszkodzone ogniwo nowym. Poza tym, jeśli wymiana tylnej przerzutki na taką ze sprzęgłem, również wydaje Ci się trudna, lepiej udać się do serwisu. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich umiejętności, chęci, czasu i budżetu, który możesz przeznaczyć na rower. 

Z usług serwisu skorzystaj również wtedy, kiedy nie masz pewności, czy poszczególne elementy układu napędowego nadają się już do wymiany.

jak-naprawic-przeskakujacy-lancuch-w-rowerze

Jak skutecznie radzić sobie z przeskakującym łańcuchem? 

Przeskakujący łańcuch w rowerze to na szczęście problem, z którym łatwo jest sobie poradzić. Jeśli należysz do osób, które poważnie podchodzą do utrzymywania dobrego stanu roweru, z konserwacją łańcucha poradzisz sobie w domowych warunkach. Natomiast w momencie, gdy pojawiają się problemy, konieczna będzie samodzielna próba naprawy lub wizyta w serwisie. 

Pamiętaj, by nie bagatelizować przeskakującego łańcucha, ponieważ im szybciej zajmiesz się usterką, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że do wymiany będą również inne elementy, a tym samym naprawa stanie się bardziej kosztowna. 

Gotów do zadbania o łańcuch? Sprawdź ofertę sklepu Sprint-Rowery, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne części i akcesoria, o których pisaliśmy w tym artykule.

Polecane produkty