Ładuję...

Trasy rowerowe wokół jezior w Polsce – nasze propozycje!

28/07/2023
Trasy rowerowe wokół jezior w Polsce – nasze propozycje!

Jazda na rowerze to nie tylko sport, to również świetny sposób na podziwianie przepięknych krajobrazów i poznawanie nowych, zaskakujących miejsc. Marzy Ci się wypad nad wodę? Zabierz ze sobą swój jednoślad i eksploruj trasy rowerowe wokół jezior. Gdzie je znajdziesz? Poznaj nasze podpowiedzi!

Spis treści:

  1. Jakie trasy rowerowe wokół jezior możesz znaleźć w Polsce?
  2. Gdzie znajdziesz najlepsze trasy rowerowe nad jeziorem w Polsce?
  3. Trasy rowerowe wokół jeziora: Przewodnik po ścieżkach rowerowych nad brzegami polskich jezior
  4. Jak przygotować się na trasy rowerowe wokół jeziora? Nasze wskazówki
  5. Zakończenie

Jakie trasy rowerowe wokół jezior możesz znaleźć w Polsce?

Trasy rowerowe wokół jezior kuszą wspaniałymi widokami, dlatego też wielu rowerzystów chciałoby je pokonać. Jednak, czy każdy poradzi sobie z dystansem i trudnością tych odcinków? Sprawdź, jaki rodzaj trasy będzie dla Ciebie odpowiedni!

Trasy rekreacyjne

Ten rodzaj trasy będzie odpowiedni nawet dla tych, którzy nie jeżdżą na co dzień na rowerze. Prowadzą najczęściej utwardzonymi drogami asfaltowymi lub żwirowymi. Nie ma na nich wielu trudnych podjazdów, ani bardzo stromych zjazdów. Na takie trasy mogą wybrać się początkujący cykliści na rowerach miejskich, a także rodziny z dziećmi (w tym z maluchami w przyczepce lub w foteliku rowerowym). Na najnowocześniejszych trasach rowerowych można znaleźć nie tylko wyznaczone punkty widokowe, ale też rozbudowaną infrastrukturę, punkty obsługi rowerzystów i intuicyjne oznakowanie, dzięki czemu jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj także: Jaki fotelik rowerowy wybrać? Podpowiadamy! 

Trasy średnio zaawansowane

Są to trasy nieco trudniejsze, dłuższe i bardziej wymagające. Będą odpowiednie dla tych cyklistów, którzy mają już za sobą kilka wypraw i są doświadczeni. Trasy te zazwyczaj prowadzą przez dość zróżnicowane tereny – lasy, pagórki i nadwodne tereny, dlatego też dobra kondycja jest wymagana, by je pokonać. Mimo że będą na nich do pokonania dość strome podjazdy i trudniejsze odcinki, to te trasy nadal są dostępne dla większości rowerzystów. Nie musisz mieć profesjonalnego roweru, ani dodatkowego sprzętu, by cieszyć się pięknymi widokami i czerpać przyjemność z jazdy. 

Trasy zaawansowane

Trasy dla zaawansowanych są przeznaczone dla doświadczonych i dobrze przygotowanych cyklistów. Długie i wymagające podjazdy i mocno zróżnicowany teren to gratka dla zapalonych rowerzystów. Osoby, które jeżdżą tylko rekreacyjnie, mogą mieć trudności w ich pokonaniu. Wybierając się na trasy oznaczone jako zaawansowane, należy mieć nie tylko profesjonalny rower górski, taki jak np. Cannondale Scalpel Carbon 3, gravel, lub MTB, ale też odpowiednie wyposażenie. 

Zainspiruj się: Ranking rowerów MTB do 10 000 zł – jaki będzie najlepszy? Wybierz go z nami!

Trasa rowerowa wokół jeziora Czorsztyńskiego

Gdzie znajdziesz najlepsze trasy rowerowe nad jeziorem w Polsce?

Planujesz dalszą wycieczkę, by delektować się wspaniałymi widokami podczas rowerowych wypraw wokół jezior? Możesz mieć problem z wybraniem kierunku podróży! Sprawdź, w jakich rejonach Polski znajdziesz najpiękniejsze szlaki rowerowe wokół jezior. 

Mazury

Myślisz jezioro, mówisz – Mazury! Kraina jezior to niekwestionowany lider, jeśli chodzi o najpiękniejsze trasy rowerowe. Znajdziesz tam zarówno łatwe, rekreacyjne szlaki, jak i bardziej zaawansowane. Wielu rowerzystów przyciągają niesamowite widoki, rozbudowana infrastruktura i duże zróżnicowanie tras.

Pojezierze Pomorskie

Jeżeli chcesz odwiedzić północną część kraju, to Pojezierze Pomorskie będzie dobrym wyborem na wiele rowerowych wypraw wokół licznych jezior. W regionie jest ich około 4000! Nie jest możliwe, aby objechać je wszystkie dookoła na rowerze, jednak wokół największych znajdziesz rozbudowaną infrastrukturę dla podróżujących jednośladami. Region ten inwestuje w turystykę rowerową i oferuje bogatą bazę noclegową, mnogość zabytków i atrakcji turystycznych, więc możesz mieć pewność, że nie będziesz się nudzić!

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to malowniczy i barwny region, w którym znajduje się wiele jezior. Wokół nich możesz zorganizować ekscytujące wyprawy rowerowe, podziwiając widoki, faunę i florę. Możesz tam spędzić kilka dni i przemierzyć setki kilometrów poznając okolicę, lub postawić na jednodniowy wypad. 

Małopolska

Choć małopolska kojarzy się bardziej z górami, to i jezior tam nie brakuje. Jeżeli więc chcesz zachwycić się wspaniałymi, górskimi widokami, to trasy wokół małopolskich jezior są dla Ciebie!

Jeśli będziesz blisko gór, to koniecznie sprawdź nasz przewodnik: Szlak wokół Tatr – jak wygląda trasa? Co ze sobą zabrać?

Trasa rowerowa wokół jeziora Żywieckiego

Trasy rowerowe wokół jeziora: Przewodnik po ścieżkach rowerowych nad brzegami polskich jezior

Poznaj najpopularniejsze szlaki rowerowe wokół jezior w Polsce! Którą z propozycji przemierzysz jako pierwszą? Sprawdź nasz krótki opis trasy!

Szlaki rowerowe wokół Wielkich Jezior Mazurskich

Nie sposób nie zacząć od jednego z najbardziej ekscytujących, bo najnowszych szlaków rowerowych wokół jezior w Polsce. Mazurska Pętla Rowerowa, bo o niej mowa została oddana do użytku 2 czerwca 2023 roku. Na jej otwarcie wybrano szczególny dzień dla każdego cyklisty – Światowy Dzień Roweru. Mazurska Pętla Rowerowa to 300 km malowniczych, zapierających dech w piersiach widoków. Oprócz pięknej, mazurskiej przyrody największą zaletą tej trasy jest infrastruktura. Duża część trasy przebiega drogami asfaltowymi, ale pojedziesz też drogami szutrowymi, gruntowymi i leśnymi.

Trasa rowerowa wokół Jezior Mazurskich jest dobrze oznakowana, a po drodze możesz zatrzymać się w jednym z wielu punktów obsługi rowerzystów, gdzie skorzystasz z serwisu rowerowego i zasięgniesz informacji. Jedną z największych atrakcji na trasie są wieże widokowe, z których rozpościerają się piękne widoki. Okoliczne hotele, pensjonaty i restauracje przygotowały dla rowerzystów specjalne oferty, by umożliwić im komfortowy odpoczynek i smaczne posiłki po wielu godzinach spędzonych na jednośladzie. 

Trasa rowerowa wokół Jeziora Turawskiego

Malowniczy odcinek biegnący wokół Jeziora Turawskiego jest dość krótki – 23-24 km, jednak niezwykle różnorodny. Trasa nie jest wymagająca, a szlak biegnie przez leśne ścieżki. Można wybrać jeden z kilku wariantów trasy – wszystkie są dobrze oznakowane. Po drodze podziwiać możesz bujną przyrodę, zabytkową architekturę, a gdy się zmęczysz – możesz odpocząć na piaszczystej plaży przy Jeziorze Średnim. To świetna propozycja na kilkugodzinną wycieczkę. 

Trasa rowerowa wokół Jeziora Żywieckiego

Jeśli szukasz łatwej, ale jednocześnie atrakcyjnej trasy dla całej rodziny to wybierz się na Żywiecczyznę! Szlak rowerowy wokół Jeziora Żywieckiego ma 34 km długości, a większość trasy (95%) pokonuje się drogami asfaltowymi. Można więc przemierzyć ją również z maluchami w foteliku rowerowym lub z przyczepką rowerową

Już na początku trasy pokonasz malowniczy odcinek z widokiem na Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Żywieckie, wokół którego zatoczysz pętlę. Po drodze możesz zatrzymać się na piaszczystej plaży, lub na jednym z wielu miejsc postojowych, które zostały specjalnie przygotowane dla rowerzystów. Trasa miejscami prowadzi przez drogi o dużym natężeniu w ruchu samochodowym, dlatego na tych odcinkach należy zachować szczególne bezpieczeństwo. 

Trasa rowerowa wokół Jeziora Dobczyckiego

Szlak rowerowy wokół malowniczego Jeziora Dobczyckiego w Małopolsce to kolejna propozycja na jednodniową wyprawę. Jej długość wynosi 39.2 km, z czego prawie cały szlak biegnie po drogach asfaltowych. Trudnością może być kilka dość stromych podjazdów, dlatego polecana jest bardziej zaawansowanym rowerzystom. Jednym z najciekawszych miejsc, oprócz samego jeziora jest Zamek Dobczycki i skansen znajdujący się w jego pobliżu. Warto więc zaplanować sobie tam postój, by poznać historię miasta. Góry, jezioro i zamek podczas 3-godzinnej wyprawy? To możliwe! 

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Jedna z piękniejszych, górskich tras rowerowych prowadzi przez Pieniny, a bardziej precyzyjnie – wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Ścieżka rowerowa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego oddana została do dyspozycji rowerzystów dość niedawno, bo w 2019, dlatego też infrastruktura jest nowoczesna, a szlaki dobrze oznaczone. Do wyboru jest kilka propozycji tras, dlatego też jest to świetna opcja zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Dystans będzie różnił się w zależności od wybranej trasy. Może to być 28.4 km, jak również 53.2 km.

Na trasie, oprócz wspaniałych widoków znajdziesz wiele Miejsc Obsługi Rowerzystów, gdzie można odpocząć i uzupełnić płyny. Na Velo Czorsztyn nie musisz nawet zabierać swojego roweru! Na miejscu działa wypożyczalnia jednośladów z szerokim wyborem modeli. Na trasie Velo Czorsztyn czeka kilka ciekawych miejsc, które warto zwiedzić, wśród nich XIII-wieczny kościół w Dębnie, czy Zamek Czorsztyn. Możesz zatrzymać się też na jednej z kilku plaż i odetchnąć w słońcu. Drogę powrotną możesz pokonać na rowerze lub skorzystać z promu, co dodatkowo uatrakcyjni wyprawę.

Trasa rowerowa wokół jeziora Turawskiego

Jak przygotować się na trasy rowerowe wokół jeziora? Nasze wskazówki

Każda dłuższa wyprawa rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Co należy zrobić, zanim wsiądziesz na swój jednoślad i wyruszysz w trasę dookoła jezior? 

1. Sprawdź stan techniczny roweru

Konserwacja jednośladu jest rekomendowana przed każdą dłuższą wyprawą. Sprawdź hamulce, ciśnienie w oponach, działanie świateł. 

Sprawdź: Jak wyregulować hamulce w rowerze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć! 

2. Przygotuj akcesoria

Przed wyjazdem sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne akcesoria, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy, w tym: kask, ochraniacze, bagażnik rowerowy lub sakwy (takie jak np. pojemne sakwy podwójne Bontrager Town), łaty rowerowe, zestaw do pompowania opon i kompaktową torbę z najpotrzebniejszymi narzędziami, np. tę od Bontragera – Pro Flat.

Sakwa podwójna Bontrager Town

3. Skompletuj apteczkę

Wypadki chodzą po ludziach, dlatego też warto się na nie przygotować. Weź ze sobą podróżną apteczkę, w której znajdą się: środek odstraszający komary i kleszcze, krem z filtrem, środek do odkażania ran, plastry i bandaże, plastry na pęcherze, środki przeciwbólowe, płyn do dezynfekcji. 

4. Zabierz przekąski i napoje

Podczas swojej rowerowej wyprawy koniecznie dbaj o odpowiednie nawodnienie. Możesz zabrać ze sobą wodę niegazowaną, albo napoje izotoniczne, które zapobiegają nadmiernej utracie minerałów. Zapakuj też kilka przekąsek, które pozwolą Ci uzupełnić stracone kalorie. Najlepiej sprawdzą się produkty suche, takie jak batony energetyczne, orzechy, suszone owoce, krakersy. 

5. Nie zapomnij dokumentów

Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość warto mieć zawsze przy sobie. Nawet jeśli podczas wyprawy nie planujesz jeść obiadu w restauracji ani nocować w hotelu, na wszelki wypadek weź ze sobą gotówkę lub kartę płatniczą.

6. Bez tego ani rusz

Telefon to niezbędny gadżet, bez którego większość ludzi nie rusza się z domu. Zabierz też ze sobą powerbank, w razie potrzeby jego naładowania, a także słuchawki, jeśli lubisz przemierzać kilometry w rytm muzyki.

Zakończenie

Ścieżki rowerowe wokół jezior to rewelacyjny sposób na aktywny wypoczynek. Dobrze przygotowane trasy, piękne widoki i liczne atrakcje po drodze sprawią, że nie będziesz żałować ani jednego przejechanego kilometra.

Jeśli dopiero szukasz idealnego jednośladu lub rozglądasz się za dobrymi jakościowo akcesoriami, sprawdź ofertę sklepu internetowego Sprint-Rowery! Kupuj wygodnie bez wychodzenia z domu i ruszaj w drogę!