Ładuję...

Umowa kupna-sprzedaży roweru – czy jest wymagana. Dowiedz się wszystkiego!

12/07/2023
Umowa kupna-sprzedaży roweru – czy jest wymagana. Dowiedz się wszystkiego!

W życiu każdego rowerzysty przychodzi moment, w którym decyduje się on na zmianę roweru. Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy sprzedajesz rower, warto wiedzieć, w jaki sposób można zabezpieczyć taką transakcję. Jednym ze sposobów jest umowa kupna-sprzedaży roweru. Czy jest wymagana? Co warto o niej wiedzieć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Spis treści:

  1. Umowa kupna-sprzedaży roweru – czy jest wymagana prawnie?
  2. Umowa kupna i sprzedaży roweru – co powinna zawierać i dlaczego to istotne?
  3. Umowa sprzedaży roweru i kupna – ważne informacje i praktyczne porady
  4. Umowa kupna-sprzedaży roweru – podsumowanie

Umowa kupna-sprzedaży roweru – czy jest wymagana prawnie?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy możliwe jest kupno roweru bez umowy kupna-sprzedaży, wypada wcześniej wyjaśnić, czym w ogóle jest tego typu umowa, oraz jakiego rodzaju obowiązki nakłada ona zarówno na sprzedającego, jak i kupującego dany przedmiot.

Umowa kupna-sprzedaży to uregulowana przez Kodeks cywilny umowa cywilnoprawna. Opis można znaleźć w artykułach od 535 do 555 wspomnianego wyżej kodeksu. Zgodnie z nimi, po podpisaniu umowy sprzedający przenosi na kupującego prawo własności danej rzeczy oraz wydaje mu przedmiot transakcji. Z kolei kupujący opłaca kwotę określoną w umowie sprzedającemu i odbiera zakupiony przedmiot.

Czy w takim razie umowa kupna-sprzedaży roweru to przymus prawny, gdy ten zmienia swojego właściciela? Odpowiedź może być dla niektórych osób zaskoczeniem, ponieważ, jak się okazuje, przepisy w żaden sposób nie nakładają na kupującego, czy sprzedającego obowiązku jej zawarcia.

Umowa kupna roweru lub jego sprzedaży to dokument, który warto zawrzeć z kilku powodów. Przede wszystkim stanowi ona dla obu stron zabezpieczenie transakcji.  Zakup roweru z drugiej ręki obarczony jest zawsze pewnym ryzykiem. Nawet osoba posiadająca duże doświadczenie i wiedzę o rowerach, może czasami „naciąć” się, na praktyki nieuczciwego sprzedawcy, który zataił wady techniczne roweru.

Kupno roweru bez umowy

Kupno roweru bez umowy może stanowić pewne ryzyko dla przyszłego właściciela ze względu na brak informacji o jego pochodzeniu. Niestety, dość często mamy do czynienia z kradzieżami rowerów, zwłaszcza w dużych miastach. Umowa zakupu roweru, w której zawarty został m.in. numer ramy, stanowi zabezpieczenie dla kupującego w przypadku zakupu roweru pochodzącego z kradzieży. Na jej podstawie z łatwością udowodni on, w jaki sposób wszedł w jego posiadanie i zabezpieczy się w ten sposób przed posądzeniem o kradzież.

Mimo że zawarcie umowy kupna-sprzedaży nie należy do obowiązków od strony prawnej, to jednak istnieją inne niezbędne formalności, którymi obciążona jest sprzedaż, czy kupno roweru. Umowa lub jej brak nie zwalnia stron transakcji z uregulowania należności podatkowych od zakupu, czy sprzedaży. Należy mieć jednak świadomość, że nie w każdej sytuacji zapłacenie podatku będzie konieczne.

W pewnych okolicznościach kupujący rower musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Wynosi on 2% kwoty całkowitej transakcji. Kiedy powinieneś go zapłacić? Podstawowym uwarunkowaniem jest cena roweru. Jeżeli nie przekracza ona 1000 zł, to kupujący jest zwolniony z podatku. Jeżeli jednak kwota przekroczyła wspomnianą wartość, to kupujący powinien opłacić podatek.

Inną sytuacją, która pozwala Ci uniknąć opłacenia podatku, jest kupno roweru od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Przedsiębiorca wystawi Ci fakturę VAT, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić o uregulowanie podatku.

Jak to wygląda ze strony osoby, która sprzedaje rower? Jeżeli zbywasz rower po 6 miesiącach, to jako sprzedający jesteś zwolniony z podatku. Pamiętaj, że okres posiadania roweru liczysz od końca miesiąca, w którym został on zakupiony. Jeżeli jednak sprzedaż nastąpi przed upłynięciem tego czasu, to konieczne musisz uwzględnić podatek dochodowy. Będzie to miało miejsce, jeśli w związku ze sprzedażą uzyskałeś dochód. Będziesz miał do czynienia z dochodem, gdy sprzedaż rower po cenie wyższej, niż ją zakupiłeś.

To nie koniec z formalnościami drogi czytelniku! W życiu przychodzi taki moment, że boimy się o własne bezpieczeństwo i naszych bliskich podczas częstych wypadów na rowerze. Dlatego warto się zabezpieczyć? Czym jest OC rowerzysty – na czym polega? Czy warto w nie inwestować? Dokładnie zapoznaj się z artykułem!

Umowa sprzedaży roweru

Umowa kupna i sprzedaży roweru – co powinna zawierać i dlaczego to istotne?

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, umowa sprzedaży roweru nie jest w żaden sposób wymagana prawnie. Jednak prawidłowo zbudowana umowa, która zawiera m.in. informację o tym, jaki był koszt nabycia roweru, to zabezpieczenie dla obu stron transakcji, co na pewno pomoże wyjaśnić ewentualne nieporozumienia i niedopowiedzenia związane z samym zakupem. Z tego powodu zdecydowanie polecamy przygotowanie i podpisanie takiego dokumentu. W tym akapicie przedstawiamy, co powinno znaleźć się w tego typu umowie.

Dane personalne obu stron transakcji

Upewnij się, że w umowie zawarto podstawowe informacje, jak chociażby na temat tego, kogo dotyczy sprzedaż roweru. Umowa powinna przedstawiać dane osobowe sprzedającego i kupującego jak imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, data urodzenia, PESEL oraz numer dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem, który potwierdzi tożsamość danej osoby.

Informacje na temat roweru

Umowa sprzedaży roweru musi też rzecz jasna zawierać niezbędne informacje na temat samego jednośladu. Sprzedający lub kupujący powinien w niej umieścić takie dane, jak jego marka, model oraz rok produkcji. Pamiętaj również o wpisaniu numeru seryjnego ramy. W ten sposób zabezpieczysz kupno bądź sprzedaż roweru. Umowa z numerem seryjnym może stać się bardzo ważna w przypadku podejrzenia zakupu roweru pochodzącego z kradzieży.

Data transakcji oraz jej kwota

Podobnie, jak w większości tego typu dokumentów, również umowa zakupu roweru powinna zawierać informację dotyczącą dnia dokonania transakcji. Na umowie musi się również pojawić kwota, za którą rower został zakupiony/sprzedany. Sprawdź nawet trzy razy, czy na umowie widnieje pełna kwota transakcji. To bardzo istotny krok z punktu widzenia ewentualnego zwrotu roweru sprzedającemu. Jeżeli kwota na umowie będzie niższa, niż w rzeczywistości, to możesz nigdy nie odzyskać wszystkich pieniędzy zainwestowanych w zakup.

Deklaracja dotycząca stanu i pochodzenia roweru

To ostatni, ale bardzo ważny element. O deklaracji powinien pamiętać każdy, kto decyduje się na kupno roweru. Umowa musi zawierać specjalne oświadczenie, w którym sprzedający deklaruje, że rower będący przedmiotem umowy jest jego legalnie nabytą własnością. Deklaracja również powinna zawierać informację o przeszkodach, które uniemożliwiają zbycie roweru. Oświadczenie jednoznacznie deklaruje, że przedmiot transakcji nie posiada żadnych ukrytych wad. 

Marzysz o nowym rowerze, który zabierze Cię w najciekawsze rejony Polski? Jeżeli tak to, jaki rower do bikepackingu wybrać? Jaki spełni Twoje oczekiwania? Sprawdź najlepsze rowery na długie trasy.

Sprzedaż roweru – umowa cywilnoprawna

Umowa sprzedaży roweru i kupna – ważne informacje i praktyczne porady

Wiesz już, że umowa kupna roweru stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie interesów zarówno sprzedającego, jak i kupującego oraz określa prawa i obowiązki, które ciążą na obu stronach transakcji. Miej jednak świadomość, że nawet dogłębnie przemyślana umowa nie zastąpi zdrowego rozsądku przy zakupie roweru.

Zakup roweru kradzionego to największe ryzyko, z jakim możesz się spotkać. W takiej sytuacji ryzykujesz utratą zarówno roweru, jak i pieniędzy. Jeżeli nie udowodnisz, że nabyłeś rower w sposób legalny (przed tym właśnie zabezpiecza umowa kupna-sprzedaży), to były właściciel może posądzić Cię o kradzież jednośladu. Z tego powodu, oprócz wpisania numeru ramy do umowy, warto przed jej podpisaniem sprawdzić, czy nie widnieje on w bazach rowerów, które zostały skradzione.

Zalecamy również uważne przyglądanie się wszelkiego rodzaju „okazjom”. Jeżeli cena roweru jest znacznie niższa, niż wynika to z jego wartości rynkowej, to powinien być to dla Ciebie pierwszy sygnał ostrzegawczy. Oczywiście nie każdy rower w atrakcyjnej cenie musi pochodzić z kradzieży, ale musisz to wziąć pod uwagę, kiedy będziesz decydować się na oględziny potencjalnego roweru. Zanim poświęcisz swój czas na dojazd, warto dokładnie wypytać sprzedającego, skąd pochodzi rower i czy dysponuje dowodem jego zakupu.

Zwróć również uwagę na stan techniczny roweru. Jeżeli nie posiadasz dużej wiedzy na temat rowerów, warto na oględziny przyszłego zakupu wybrać się z kimś, kto posiada doświadczenie z rowerami. Co prawda kupno roweru z drugiej ręki nie jest obarczone takim ryzykiem, jak np. zakup używanego auta, ale np. pęknięcie karbonowej ramy roweru, o której nie poinformuje Cię sprzedający, może okazać się bardzo kosztowne, a w skrajnych przypadkach niemożliwe do naprawy.

Jeżeli chodzi o samo sporządzenie dokumentu umowy, to nie musisz rzecz jasna przygotowywać go samodzielnie. Na wielu stronach internetowych znajdziesz gotowe szablony tego dokumentu. Musisz jednak pamiętać, że nie istnieje jeden określony wzór umowy kupna-sprzedaży. Dlatego przed skorzystaniem z konkretnego formularza dokumentu, upewnij się, że zawiera on wszystkie elementy, o których wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie.

Umowa kupna-sprzedaży roweru – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu wiesz już nieco więcej na temat sposobu podejścia do kupna czy też sprzedaży używanego roweru od strony prawnej. Przypomnijmy: regulowane przed Kodeks cywilny umowa kupna i sprzedaży nie jest prawnie wymagana podczas tego typu transakcji i może się ona odbyć na podstawie ustnych ustaleń pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Należy być jednak świadomym tego, że sporządzenie takiej umowy jest podstawowym zabezpieczeniem samej transakcji, na której korzystają obydwie jej strony. Prawidłowo przygotowana umowa kupna-sprzedaży roweru powinna zawierać dane osobowe kupującego i sprzedającego, podstawowe informacje o rowerze, kwotę zakupu, datę sfinalizowania transakcji oraz oświadczenie sprzedającego na temat pochodzenia roweru, oraz jego stanu prawnego i technicznego.

Jeżeli właśnie sprzedałeś swój rower, lub dopiero planujesz wymienić swój aktualny sprzęt, to zapraszamy Cię do zapoznania się z bogatą ofertą sklepu Sprint-Rowery. Znajdziesz w niej zarówno rowery górskie, jak i szosowe czy miejskie. Oprócz nich w naszym sklepie dostępna jest również szeroka gama rozmaitych akcesoriów rowerowych oraz odzieży, dzięki którym zawsze będziesz gotowy na kolejną rowerową wyprawę lub szybki trening.