Ładuję...

Co może oznaczać ból kolana po rowerze? Sprawdź, jak nie nabawić się kontuzji

28/06/2023
Co może oznaczać ból kolana po rowerze? Sprawdź, jak nie nabawić się kontuzji

Ból kolana po rowerze potrafi odebrać całą przyjemność z podróży i na długi czas wyłączyć kolarza z aktywności fizycznej. Niestety ten problem dotyka zarówno zawodowców, jak i amatorów. Gdzie należy upatrywać przyczyn problemu? Czy bolący staw kolanowy można bez problemu wyleczyć? Co zrobić, aby uniknąć bólu kolan? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście. 

Spis treści:

  1. Ból kolana po rowerze: przyczyny
  2. Ból kolana podczas jazdy na rowerze: jak możesz zapobiegać na bieżąco?
  3. Czy ból kolana na rowerze wiąże się z leczeniem?
  4. Rower a kolana – jak dbać o zdrowie stawów i unikać bólu po treningach? 
  5. Już wiesz, jak rozpoznać i pokonać ból kolana po jeździe na rowerze

Ból kolana po rowerze: przyczyny

Czy jazda na rowerze obciąża kolana? Nim odpowiemy na to pytanie, należy w pierwszej kolejności pochylić się nad fizjologią obszaru, którego ból ma dotyczyć. Miejsce połączenia kości udowej i piszczelowej, czyli staw kolanowy, to największy staw w ciele człowieka. Umożliwia prostowanie i zginanie, a co za tym idzie, pozwala na poruszanie i przemieszczanie się. Kolano to bardzo skomplikowana struktura, w jego skład wchodzi rzepka, łąkotka, chrząstka stawowa i cztery główne więzadła, często powodujące ból w bocznej części kolana

Bolące kolana – choroby zwyrodnieniowe stawów 

Wyróżnić można trzy główne przyczyny bólu kolan. To zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenia, a także uszkodzenia ostre. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego to postępujący proces niszczenia struktury stawu. Składa się na nią degeneracja chrząstki, kości podchrzęstnej, więzadeł, czy torebki stawowej. 

Dotyka ona głównie osoby starsze. Wówczas mówimy o pierwotnej postaci. Spotyka się ją zwłaszcza w społeczeństwach krajów rozwiniętych, o wysokim dochodzie na mieszkańca oraz dużej częstości nadwagi i otyłości. Z kolei wtórna ma miejsce wtedy, gdy przyczynia się do niej jakiś konkretny czynnik. Należą do nich wrodzone wady stawu, choroby układu (reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa), proces zapalny, choroby genetyczne (hemofilia) czy uraz (złamanie). 

Ból kolana po rowerze a przeciążenia 

Przyczyną bólu kolan mogą być także przeciążenia stawu. Pojawiają się one kiedy w dłuższym czasie nakładają się na siebie różnego rodzaju mikrourazy, powodując powstanie większej dolegliwości, objawiającej się trudnym do wytrzymania bólem. 

Najczęściej za bolące kolana odpowiada tak zwane „kolano biegacza”, czyli ból zlokalizowany z przodu stawu, w okolicy rzepki. Dotyka ono najczęściej młode osoby, zwłaszcza te, które niedawno zwiększyły albo w ogóle zainicjowały w swoim życiu jakąś aktywność fizyczną – w tym jazdę na rowerze czy jogging. 

Objawia się dolegliwościami bólowymi (z reguły nieprzyjemnym uczuciem ukłucia w bocznej części kolana) podczas wchodzenia i schodzenia po schodach, robienia przysiadów, a nawet w trakcie dłuższego siedzenia. Do przyczyn „kolana biegacza” należą osłabione mięśnie nóg, które nie radzą sobie ze zbyt dużą dawką ruchu, skumulowane mikrourazy czy zachwianie równowagi mięśniowej. 

Inną często pojawiającą się przyczyną bólu kolan jest zapalenie ścięgna rzepki, czyli „kolano skoczka”, dotykające okolice więzadła łączącego rzepkę z kością piszczelową. Szczególnie narażone są na nie osoby otyłe czy takie, które nie wyleczyły wcześniejszych kontuzji stawu kolanowego i zbyt szybko wróciły do aktywności fizycznej. 

Typowym objawem jest ból na dolnym brzegu rzepki, w okolicy przyczepu więzadła. W początkowej fazie rozwoju dolegliwości pojawia się wyłącznie podczas treningu i tuż po nim. Później jednak zapalenie ścięgna rzepki może zacząć utrudniać codzienne funkcjonowanie i pojawiać się w trakcie zwykłych czynności, jak choćby siadanie na krześle lub podnoszenie nogi, aby pokonać leżącą przeszkodę.

Rower a kolana

Dowiedz się więcej: Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie kontuzji u kolarzy 

Trzecią popularną zmianą przeciążeniową prowadzącą do bólu jest zapalenie kaletki przedrzepkowej. Dotyka tych, którzy podrażniają struktury znajdujące z przodu kolana, najczęściej przez nadmierne klęczenie przy pracy (po kilka godzin dziennie). Efektem jest powstanie stanu zapalnego i uniemożliwienie wykonania pełnego ruchu kolanem – zarówno w trakcie zgięcia, jak i wyprostu. 

Zapalenie stawu kolanowego pojawia się też w przypadku chondromalacji. To rozmiękanie oraz pękanie chrząstki stawowej. Prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości zwiększają wcześniejsze urazy – jak zwichnięcie rzepki, przeciążenie kolan podczas treningu oraz oczywiście wspomniane wcześniej nadwaga i otyłość. 

Rower a kolana – uszkodzenia ostre 

Za ból kolana przy jeździe na rowerze mogą wreszcie odpowiadać uszkodzenia ostre. Jedną z najpoważniejszych kontuzji jest zerwanie (bądź naderwanie) więzadła krzyżowego przedniego. To jeden z głównych stabilizatorów kolana, a do problemów prowadzą urazy skrętne i przeprost stawu. Szczęśliwie częściej dotyka sportowców, którzy uczestniczą w grach zespołowych, gdzie narażeni są na kontakt fizyczny z przeciwnikiem, ale także i niefortunny upadek kolarza czasem prowadzi do wystąpienia takiej dolegliwości. 

Niestety coś niedobrego zwiastuje też ból wewnętrznej strony kolana. Rower może wręcz uwydatnić problemy z więzadłem pobocznym, którego zadaniem jest stabilizowanie kości udowej oraz piszczelowej. Ból powoduje nadmierne skręcenie stawu na zewnątrz lub do wewnątrz. Istnieje ryzyko, że stanie się, to gdy stopa spadnie z pedału podczas aktywniejszej pracy mięśni nóg. 

Ból jednego kolana na rowerze to ryzyko uszkodzenia chrząstki stawowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń i zmniejszenie siły tarcia oddziałującej na staw. Może więc zdarzyć się tak, że problem ten dotknie tylko jedno z kolan. Nieleczone uszkodzenie często zaś prowadzi do opisywanych wcześniej chorób zwyrodnieniowych. 

Ból kolana po rowerze dotyczy także uszkodzonej łąkotki. Jest ona amortyzatorem przenoszącym w kolanie obciążenia w trakcie poruszania się. Wraz z wiekiem jej wytrzymałość oraz elastyczność maleje, powoduje blokowanie się kolana i zwiększa prawdopodobieństwo urazów skrętnych kolana. To z kolei grozi pojawieniem się innych dolegliwości w jego obrębie. 

Przeczytaj również: Czym się objawia zapalenie ścięgna Achillesa i jak je leczyć?

Ból kolana podczas jazdy na rowerze

Ból kolana podczas jazdy na rowerze: jak możesz zapobiegać na bieżąco?

Ból kolana na rowerze potrafi zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się podróż. Do tego problemu mogą przyczynić się zarówno kwestie zdrowotne, o których wspominaliśmy wyżej, ale również techniczne, jak choćby źle ustawione siodełko

W przypadku problemów ze zdrowiem z pomocą przyjdzie dobrze zaopatrzona apteczka. Powinny się w niej znaleźć tabletki i maści przeciwbólowe. Uśmierzą one dyskomfort w rzepce czy ból wewnętrznej strony kolana. Rower jednak może prowadzić do pogłębienia się kontuzji, dlatego zawsze warto rozważyć rezygnację z dalszej jazdy. Jeśli jesteś daleko od domu, przydatna okaże się opaska uciskowa, która utrzyma w ryzach strukturę stawu i na czas podróży pomoże w ustąpieniu bólu

Zdarza się natomiast, że jazda na rowerze obciąża kolana przez błędy techniczne, które popełnia kolarz. Z reguły problemem jest źle ustawione siodełko, co powoduje, że staw kolanowy pracuje pod złym kątem (w najniższym położeniu korby około 30-35 stopni). Czasami kłopotów przysparza niepoprawne ustawienie bloków podczas jazdy na rowerze z pedałami zatrzaskowymi. 

Sprawdź: Jak dobrać siodełko do roweru? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź! - Blog sprint-rowery.pl 

Szukając najwyższej jakości pedałów rowerowych, postaw na SHIMANO SPD PD-M540, przeznaczone dla wymagających kolarzy. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, gwarantują bezpieczeństwo i stabilność podczas jazdy. Jeśli natomiast interesuje Cię wyłącznie niedrogie – wręcz budżetowe rozwiązanie, wybierz pedały Giant platformowe z tworzywa o wzmocnionym nylonowym korpusie i niskoprofilowej konstrukcji.

Pedały Giant platformowe z tworzywa

Dobrze wyprofilowane siodełko powinno pomóc w poprawnej pracy kolan w trakcie jazdy. Siodełko rowerowe Bontrager Hilo Comp optymalizuje naturalne ruchy, aby zapewnić wyższą wydajność przez dłuższy czas. 

Ból kolana po rowerze może oznaczać też problemy z samym sprzętem. Wtedy najlepiej postawić na nowy, z dobrze działającymi amortyzatorami. Rower crossowy Giant Roam 2 Disc 2023 łączy w sobie zalety rowerów górskich, miejskich i trekkingowych, dzięki czemu poradzi sobie w każdych warunkach.

Rower crossowy Giant Roam 2 Disc 2023

Czy ból kolana na rowerze wiąże się z leczeniem? 

Ból kolana po jeździe na rowerze nie zawsze musi oznaczać konieczność wizyty u specjalisty. Czasem wystarczą maści i tabletki przeciwbólowe, zimne okłady, a nawet kilkudniowy odpoczynek, aby obciążone stawy kolanowe zregenerowały się i ponownie działały bez żadnych problemów. 

Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i konieczna jest interwencja medyczna. Niepokoić powinien szczególnie ból jednego kolana na rowerze, podczas gdy z drugim zdaje się być wszystko w jak najlepszym porządku. Może okazać się, że to właśnie któraś z kończyn odmawia posłuszeństwa i to lekarz powinien postawić odpowiednią diagnozę. 

Ból kolana przy jeździe na rowerze – ciekawostka

Zaordynowane leczenie kolan jest uzależnione od wielu czynników. Specjalista podejmuje decyzję na podstawie zdiagnozowanej kontuzji, widocznych uszkodzeń, wieku i stanu zdrowia pacjenta, a nawet jego dotychczasowej aktywności fizycznej. 

Rower a kolana – jak dbać o zdrowie stawów i unikać bólu po treningach? 

Prawdopodobieństwo, że wystąpi u Ciebie ból kolana podczas jazdy na rowerze, można minimalizować na różne sposoby. Pierwszym z nich to oczywiście zmiana diety. Niedobory witamin i składników mineralnych, biorących udział w procesach regeneracyjnych prowadzi do występowania regularnych dolegliwości. Wśród najważniejszych składników odżywczych wyróżnić należy białko, witaminę D, witaminę C i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. 

Po drugie za ból jednego kolana na rowerze może odpowiadać nierównomierne rozkładanie sił podczas jazdy i mocniejsze dociskanie któregoś z pedałów. Z tym wiąże się potencjalna trzecia przyczyna – niedostosowanie długości trasy i obciążeń do wytrzymałości i siły, którą dysponują Twoje mięśnie nóg

Wreszcie po czwarte i być może najważniejsze – nigdy nie zapominaj o odpowiedniej rozgrzewce przed rozpoczęciem ćwiczeń, a po ich zakończeniu – o rozciąganiu mięśni. Warto także co jakiś czas skorzystać z pomocy fizjoterapeuty lub masażysty, który pomoże pozbyć się mikrourazów, jak również zastosuje regenerujące zabiegi – krioterapię lub zimne okłady, hydroterapię albo terapię ciepłem.

Ból kolana na rowerze – jaka zalecana profilaktyka?

Już wiesz, jak rozpoznać i pokonać ból kolana po jeździe na rowerze

Ból kolana podczas jazdy na rowerze może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Podczas dalekich tras, szczególnie takich poza miejsce zamieszkania, warto zabrać ze sobą apteczkę. Gdy dolegliwości pojawiają się regularnie lub w ogóle nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty. 

Na odczucia podczas jazdy wpływ ma posiadany sprzęt. Jeśli chcesz dopasować rower idealnie pod swoje oczekiwania i predyspozycje fizyczne, nie wahaj się i odwiedź nasz sklep internetowy Sprint-Rowery, gdzie z pewnością znajdziesz pojazd odpowiedni dla siebie