Ładuję...

Jaki rower do miasta wybrać? Poradnik i zestawienie najlepszych modeli

28/06/2023
Jaki rower do miasta wybrać? Poradnik i zestawienie najlepszych modeli

Zastanawiasz się, jaki rower do miasta wybrać? Świat miejskich jednośladów to labirynt technologii, stylów i marek. Przedstawimy Ci możliwe do wyboru modele i ułatwimy wybór wymarzonego roweru, który sprawi, że pokochasz miejską jazdę!

Spis treści:

  1. Rowery miejskie – jak wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb w mieście?
  2. Najlepszy rower do miasta – zestawienie topowych modeli dla miejskich rowerzystów
  3. Wybierz swój rower miejski – znajdź model, który spełni Twoje oczekiwania w mieście i poza nim w Sprint-Rowery!
  4. Zakończenie

Rowery miejskie – jak wybrać odpowiedni model dla swoich potrzeb w mieście?

Wybór roweru miejskiego to decyzja, która wymaga uwzględnienia wielu czynników. Rower miejski powinien przede wszystkim odpowiadać Twoim potrzebom. 

Całkiem innymi kryteriami będzie kierować się ktoś, kto potrzebuje wszechstronnego środka transportu z bagażem do pracy, a jeszcze inny model będzie odpowiedni, gdy jedziesz spotkać się ze znajomymi i nie chcesz korzystać z komunikacji miejskiej.

Przy wyborze roweru miejskiego ma znaczenie również płeć. Z naszych obserwacji wynika, że Panie bardzo chętnie kierują swój wzrok na rowery miejskie typu „holender”, zaś Panowie częściej szukają wszechstronnego, praktycznego roweru, na którym będą mogli również pojeździć na podmiejskich ścieżkach rowerowych.

Szybko rower do miasta

Jaki rower do jazdy po mieście będzie najlepszy i czym kierować się przy wyborze?

Wygoda podczas siedzenia

Rower miejski przede wszystkim powinien być komfortowy, a jazda na nim ma kojarzyć się z czystą przyjemnością! Szerokie siodełko ze sprężynami, to coś, czego szukasz. Nawet nie wiesz, że go potrzebujesz, póki na nim nie usiądziesz. Jesteśmy pewni, że kanapa i fotel odejdą w zapomnienie, a Ty zaczniesz więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Geometria ramy

Konstrukcja typowego roweru miejskiego wymusi na Tobie siedzenie z prostymi plecami, a szeroki chwyt kierownicy zapewni Ci świetny komfort podczas jazdy. Docenisz to za każdym razem, gdy przyjdzie Ci dojechać do pracy, bo dzięki takiej postawie łatwiej jest utrzymać strój w dobrym stanie.

Zwróć także uwagę na odpowiedni rozmiar ramy, gdyż zbyt duża będzie powodować dyskomfort i niepotrzebne obciążenie kręgosłupa. Zazwyczaj ramy miejskie są tak konstruowane, by ułatwiać wsiadanie i zsiadanie, co jest bardzo przydatne w przestrzeni miejskiej. 

Sprawdź także: Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Napęd, osprzęt i bajery

Jest kilka rzeczy, w które warto, aby był wyposażony rower miejski:

  • Błotniki nigdy nie wiesz, kiedy złapie Cię deszcz albo wjedziesz w kałużę. To taki mały element, który docenisz w chwili, gdy go brak.
  • Oświetlenie podobna sytuacja jak wyżej, choć tutaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. W mieście warto rozważyć jazdę z oświetleniem nawet w półzmroku, gdyż rowerzyści są w ten sposób bardziej widoczni dla kierowców. Przeważnie rowery miejskie mają wbudowany system oświetlenia.
  • Bagażnik jeżeli planujesz jeździć rowerem do pracy, to jest to niezbędny element. W przypadku przewożenia większego bagażu fajnym dodatkiem jest specjalna torba transportowa, np. Torba na bagażnik MIK Commuter, dzięki której przewieziesz rowerem nawet spore zakupy.
  • Napęd Shimano Nexus – to typowo miejska grupa osprzętu, która charakteryzuje się tym, że w tylnej piaście wbudowano przekładnie zmiany biegów. Potężną zaletą tego systemu jest niska awaryjność, brak większych serwisów i możliwość zmiany biegów na postoju. Zdecydowanie warto!
  • Pas Gatesa – to nowa technologia, która rozwija się w segmencie miejskich rowerów. Pas Gatesa pozwala na wyeliminowanie łańcucha i smaru z układu napędowego. To świetna opcja, którą warto rozważyć w rowerze miejskim. Wówczas masz gwarancje, że nigdy nie pobrudzisz się smarem. Dodatkowo jest to bardzo solidne rozwiązanie, które nie wymaga częstego serwisu.

Jaki rower na miasto?

Najlepszy rower do miasta – zestawienie topowych modeli dla miejskich rowerzystów

Kiedy wiesz już, na jakie elementy rowerów miejskich zwrócić uwagę, czas przybliżyć konkretne modele, które idealnie sprawdzą się wśród uliczek i na ścieżkach rowerowych.

Polygon Urbano 3

To wyjątkowa propozycja w całym zestawieniu. Polygon Urbano 3 to szybki rower do miasta, który stworzono z myślą o dojazdach do pracy i sprawnym przemieszczaniu się w miejskiej dżungli. Dla starszego pokolenia będzie on pozornym powrotem do popularnych „składaków”, jednak nic bardziej mylnego!

Polygon wyposażył ten model w świetną i lekką ramę z aluminium ALX. Za pomocą specjalnego zatrzasku w centralnej części można ją złożyć w pół, co ułatwia przechowywanie roweru w mieszkaniu. Jest to też wygodne rozwiązanie, gdy chcesz część drogi w mieście przebyć na rowerze, a drugą część metrem czy tramwajem, bo proces składania trwa dosłownie kilka sekund.

Wysoko położony środek ciężkości sprawia, że doznania w trakcie jazdy są wyjątkowe. To zwinny „mieszczuch” z małymi kołami 20”, które standardowo wyposażone są w opony z ulicznym bieżnikiem typu slick. 

Bardzo ciekawym zabiegiem jest zastosowanie korby z zębami 52T. Sprawia to, że ten niepozorny rower może się naprawdę nieźle rozpędzić i dowieźć Cię w wiele miejsc znacznie szybciej niż samochód. 

Zmiana biegów obsługiwana jest przez komponenty Shimano Claris i Shimano Altus, a tylna kaseta ma 8 biegów do dyspozycji.

To nietypowy, ale szybki rower do miasta, który będzie świetnym wyborem dla kogoś, kto chce sprawnie dojechać do biura i ma ograniczoną ilość miejsca na przechowanie roweru.

Najlepszy rower do miasta

Trek District 1 Equipped

Trek District 1 Equipped jest znacznie bardziej tradycyjną konstrukcją, niż Polygon Urbano 3. Jest wyposażony w klasyczną ramę, która łączy w sobie elementy roweru turystycznego i miejskiego. Rowerzysta siedzi wysoko, plecy są wyprostowane, a pozycja nastawiona jest na komfort.

Jeśli zastanawiasz się, jaki rower do miasta i na wycieczki wybrać to ten model jest warty uwag. Jest to fajny wybór dla kogoś, kto potrzebuje roweru na dojazd do pracy i ewentualne wyprawy poza miasto na ścieżki rowerowe. 

Trek District 1 wyróżnia się tym, że w stosunkowo niedużej cenie można dostać kompletny osprzęt Shimano Nexus z 7 biegami. Rowery z tymi komponentami wymagają minimum obsługi serwisowej i przez lata świetnie służą swoim właścicielom. Z przodu zainstalowany został amortyzator z niewielkim skokiem, który podniesie komfort jazdy po kostce brukowej i podczas zjazdu z niewielkich krawężników.

By dać Ci maksimum wygody podczas użytkowania tego roweru w mieście, Trek wyposażył ten model w bagażnik, błotniki i system oświetlenia. Masz tu więc wszystko to, co niezbędne do tego, by zostawić samochód w garażu. 

Zainspiruj się: Jakie wybrać oświetlenie rowerowe? Ranking od Sprint-Rowerów! 

Dodatkowo tylne koło posiada wbudowaną blokadę antykradzieżową, a gdy zechcesz postawić rower, to pomoże Ci w tym wygodna stopka.

Na uwagę zasługuje dbałość o detale. Ten rower prezentuje się bardzo atrakcyjnie – lakier jest wysokiej jakości, a wszystkie komponenty dodatkowe wyprodukowane są przez firmę Bontrager. District 1 korzysta z wygodnego siodełka włoskiej firmy Selle Italia.

Nie jest to rower górski, jednak gdy zechcesz pojeździć po ubitych leśnych ścieżkach, to Trek District 1 nadaje się także na niewymagające wycieczki z rodziną po podmiejskich trasach. 

Rower miejski Trek District 1 Equipped 2023

Marin Stinson 2

Marin Stinson to bardzo interesujący rower o dość niecodziennym wyglądzie i geometrii ramy. Marka zrobiła tym modelem ukłon w stronę klasycznego roweru miejskiego i połączyła z niektórymi rozwiązaniami dobrze znanymi z rynku rowerów górskich. Efekt? Zadziwiająco dobry jednoślad, który zaskoczy Cię swoją uniwersalnością!

Najmocniejszym punktem tego roweru jest rama wykonana z aluminium 6061. Można do niej przymocować dodatkowe akcesoria takie, jak błotniki, bagażnik i stopkę.

Marin Stinson korzysta też z rzadko spotykanego w rowerach miejskich rozmiaru kół 27.5”, a w standardowym wyposażeniu znajdują się opony o szerokości 2.35 z płaszczem antyprzebiciowym. Dzięki temu możesz śmiało brać go na przejażdżkę po lesie i nieco bardziej wymagających ścieżkach niż miejskie trasy rowerowe.

Geometria ramy zapewnia bardzo wygodną pozycję. Rowerzysta siedzi wysoko, z wyprostowanymi plecami, a górna rura poprowadzona została w taki sposób, by zejście z roweru było jak najbardziej ułatwione. 

Osprzęt? Jak na tę półkę cenową, to jest naprawdę dobrze. Marin wykorzystał w tym modelu komponenty Microshift Advent z 9 biegami w układzie 1x9. Awarie nie powinny sprawić Ci kłopotu, a w razie konieczności serwisu, koszty nie powinny zwalić Cię z nóg.

To bardzo fajny rower dla kogoś, kto w tygodniu dojeżdża do pracy, a w weekendy chciałby aktywnie spędzić czas na podmiejskich ścieżkach i w okolicznych lasach.

Przeczytaj także: Planujesz zagraniczne trasy rowerowe? Słowacja zaskoczy Cię możliwościami! 

Electra Loft 7D

Ten rower, to tradycyjny „holender” – kwintesencja stylu w dziedzinie rowerów miejskich. Miał być piękny i funkcjonalny i trzeba powiedzieć, że Electra jak zwykle stanęła na wysokości zadania. 

W Electra Loft 7D rama wykonana jest z jedną myślą – ma być tak wygodnie, że będziesz tym rowerem jeździć wszędzie! Udało się, bo Electra korzysta między innymi z opatentowanej technologii flat foot. Polega ona na zastosowaniu takiej geometrii, by rowerzysta, siedząc w siodełku, zawsze mógł wygodnie podeprzeć się nogą. To komfortowe rozwiązanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.

Na uwagę zasługuje fenomenalne siodło w stylu retro z dwiema dużymi sprężynami. Jest to prawdziwa kanapa na kołach i nie dość, że wygląda pięknie, to gwarantuje wysoki komfort. 

Trochę szkoda, że w tym modelu nie zamontowano osprzętu Shimano Nexus – mamy jednak świadomość, że cena roweru robi swoje. Producent zdecydował się na zastosowanie manetki Shimano Revo i przerzutki Shimano Tourney z 7 biegami.

To dobry wybór dla miłośników klasyki. Wspaniała rama i piękny design robią swoje. Z pewnością będzie to rower, który przykuje uwagę Pań czytających ten artykuł.

Polygon Path 3

Path 3 to propozycja od Polygon, która nie jest klasycznym „mieszczuchem”, a bardziej pasuje do kategorii rowerów fitness. Nie zmienia to faktu, że jeśli chcesz wszechstronnego sprzętu na dojazd do pracy, do którego w razie potrzeby założysz bagażnik i błotniki, to Path 3 jest jednym z ciekawszych wyborów na rynku. Nagraliśmy jego porównanie ze Specialized Sirrus i musimy zaznaczyć, że Polygon wypadł naprawdę dobrze. 

To, co nam się podoba to przede wszystkim cena. Do przemieszczania się po mieście ten rower ma wszystko, co niezbędne. Polygon ma bardzo dobrą i lekką ramę z geometrią fitness. Za zmianę biegów odpowiada grupa Shimano Acera w układzie 3x9, a największą ciekawostką dla nas jest to, w jaki sposób producent w tak niskiej cenie zmieścił hamulce hydrauliczne.

To dobry wybór dla kogoś, kto chce wszechstronnego roweru na różne okazje. Można na nim dobrze pojeździć zarówno w lekkim terenie, jak i po mieście.

Rower fitness Polygon Path 3

Jeśli decyzja o wyborze najleszego roweru do miasta dalej jest dla Ciebie nie do końca jasna, to rozwiąż nasz quiz i sprawdź, jaki z zaprezentowanych modeli jest przeznaczony dla Ciebie!

Wybierz swój rower miejski – znajdź model, który spełni Twoje oczekiwania w mieście i poza nim w Sprint-Rowery!

Który z rowerów wygrał nasz ranking? Jaki rower na miasto jest najlepszy? Nie da się tego jednoznacznie ocenić, bo każdy z nich jest trochę inny. Wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim stosunek jakość/cena.

Polygon Path 3 w kategorii tanio i dobrze to najlepszy rower do miasta. To kompletny jednoślad, który zadowoli większość rowerzystów, chcących sięgnąć po rower do miasta. Dobra rama, niezły osprzęt, piasty Shimano, fajne i szerokie opony. To wszystko przemawia za tym, żeby kupować i jeździć. 

Polygon Urbano 3 to rower, który powstał w jednym celu – ma być królem miasta w różnych sytuacjach. Sprawdza się w tym zadaniu doskonale i jeśli szukasz roweru tylko na dojazd do pracy i wyskoki na kawę, to jest to bardzo dobry wybór.

Trek District 1 to klasyczne połączenie roweru miejskiego z rowerem turystycznym. Cena jest trochę za wysoka, ale jeśli przymknąć na to oko, to jest to bardzo dobry rower do miasta. Wytrzymała rama, kompletne wyposażenie i osprzęt Shimano Nexus to coś, co go wyróżnia.

Marin Stinson 2 to bardzo specyficzny rower, który łączy rower MTB ze światem jednośladów miejskich. W mieście mogą trochę przeszkadzać szerokie opony 2.35. Dużą zagadką jest dla nas to, jak sprawdza się miejska geometria ramy w jeździe terenowej.

Electra Loft 7D to najładniejszy rower z wszystkich w naszym rankingu. Trudno się dziwić, bo Electra z tego słynie. Kupując model tego typu rozważylibyśmy wersję z przekładnią Shimano Nexus, bo jest dużo wygodniejsza w obsłudze podczas miejskiej jazdy niż klasyczny napęd.

Jaki rower do miasta?

Zakończenie

Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz czym powinien cechować się dobry rower do miasta. W naszym sklepie Sprint-Rowery nie brakuje innych propozycji, które mogą Cię zainteresować. 

Gorąco zapraszamy zarówno do sklepu, jak i na nasz kanał YouTube, gdzie pokazujemy wszystko, co związane z rowerami. Wpadajcie!

Do następnego!