Ładuję...

OEM co to i jak wpływa na Twój rower?

18/12/2023
OEM co to i jak wpływa na Twój rower?

W trakcie przeszukiwania rynku z akcesoriami i częściami zamiennymi do Twojego roweru często możesz spotkać się z pojęciem części OEM. Co to znaczy i czym charakteryzują się elementy posiadające takie oznaczenie? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu!

Spis treści:

  1. Wprowadzenie do OEM – co to znaczy i skąd się wzięło?
  2. Producent OEM i jego rola w branży rowerowej
  3. Wersja OEM – jak rozpoznać taką część?
  4. Co to znaczy OEM – w kontekście wydajności i trwałości roweru?
  5. Co to jest OEM? Podsumowanie

Wprowadzenie do OEM – co to znaczy i skąd się wzięło?

oem-skrot

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym w ogóle jest OEM. Skrót ten pochodzi od angielskiego pojęcia „Original Equipment Manufacturer”, używanego w kontekście produkcji części dla branży rowerowej, ale nie tylko. Oznacza ono firmę lub przedsiębiorstwo, które produkuje komponenty, części lub całe rowery, ale nie sprzedaje ich bezpośrednio pod swoją własną marką. Zamiast tego, produkty OEM są dostarczane innym firmom, które następnie sprzedają je pod własnymi nazwami lub markami.

Historia OEM w kontekście rowerów jest związana z ich dynamicznym rozwojem w XX i XXI wieku. Wczesne lata przemysłu rowerowego charakteryzowały się kompleksową produkcją praktycznie wszystkich komponentów w obrębie jednego przedsiębiorstwa, co oznaczało, że producenci rowerów samodzielnie wytwarzali większość części, z których były one zbudowane. 

Rozwój rynku rowerowego, polegający na powstawaniu nowych typów, przeznaczonych np. do wyścigów lub jazdy w terenie, wymusił na producentach większą elastyczność w produkcji. Pozwoliło to dostosować oferty do różnych potrzeb klientów. Właśnie wtedy powstała idea OEM. Co to oznaczało? Zaczęły pojawiać się wyspecjalizowane firmy produkujące wysokiej jakości części, takie jak hamulce, przerzutki, koła itp., które były potem wykorzystywane przez różnych producentów rowerów.

To doprowadziło do powstania modelu biznesowego OEM, w którym wyspecjalizowane w produkcji danych części firmy, dostarczają komponenty i akcesoria innym firmom rowerowym. Co znaczy OEM w obecnych czasach? Dzisiaj OEM w branży rowerowej obejmuje szeroki zakres produktów, od kół i widelców po napędy oraz kierownice, takie jak kierownica szosowa Bontrager Elite IsoZone VR-SF. Firmy OEM współpracują z różnymi producentami rowerów na całym świecie, dostosowując swoje produkty do indywidualnych potrzeb klientów.

co-to-jest-oem

OEM – co to znaczy w kontekście rowerów? Umożliwia to producentom jednośladów skoncentrowanie się na projektowaniu, marketingu i sprzedaży, jednocześnie umożliwiając korzystanie z wysokiej jakości komponentów, które dostarcza producent OEM. To również sprzyja różnorodności i innowacjom w branży rowerowej, ponieważ producenci mogą korzystać z najnowszych technologii i rozwiązań oferowanych przez różnych dostawców OEM.

Producent OEM i jego rola w branży rowerowej

Wiesz już, co to jest OEM i jaka jest geneza tego pojęcia. Wpływ producentów OEM na całą branżę rowerową jest ogromny również w obecnych czasach. Odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju nowych produktów i rozwiązań dla rowerzystów.

Najważniejszą kwestią jest wysoki stopień specjalizacji producentów OEM. Co to znaczy? Tak jak wspominaliśmy, obecnie producenci części skupiają się zwykle na wąskiej gamie produktów, z którą mają największe doświadczenie. Dzięki temu są one ciągle udoskonalane, a zdobyte na przestrzeni lat „know-how”, pozwala producentom OEM oferować części cechujące się wysoką jakością i niezawodnością, do których należy, chociażby koło górskie przednie Bontrager Kovee XXX Boost TLR 29 cali.

oem-co-to-znaczy

Dzięki temu, że producenci OEM wyspecjalizowali się w wąskiej grupie produktów, to zwykle są liderami, jeżeli chodzi o innowacje w danej dziedzinie. Rozbudowane działy badań i rozwoju pozwalają takim firmom na rozwijanie i wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań. Mają one wpływ na wydajność, niezawodność oraz bezpieczeństwo nowoczesnych rowerów. 

Kolejną rolą, jaką mają takie firmy, jest tworzenie komponentów niejako „szytych na miarę” dla danego producenta rowerów. Co to znaczy? OEM, jako wyspecjalizowana w danej dziedzinie firma, posiada wiedzę oraz możliwość opracowania i wyprodukowania części stworzonej na życzenie danego producenta rowerów, dopasowanej do potrzeb lub ograniczeń, które ten napotkał na etapie projektowania konkretnego modelu.

Korzystanie z dostawców OEM zamiast samodzielnej produkcji każdego elementu, pozwala producentom rowerów na podniesienie efektywności i opłacalności produkcji. W czasie, w którym firma OEM produkuje części do rowerów konkretnego producenta, ten może skupić się na projektowaniu nowych modeli, marketingu oraz dystrybucji swoich produktów. Przynosi to istotne oszczędności zarówno pod kątem kosztów, jak i czasu.

Przeczytaj także: Przygotuj swojego dwukołowca – obowiązkowe wyposażenie roweru 

Dzięki współpracy z producentami rowerów z całego globu, firmy OEM przyczyniają się również do przyspieszenia rozwoju całej branży. Współpracę z producentem OEM mogą nawiązać zarówno duże firmy zajmujące się produkcją rowerów, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, które z pewnością nie byłyby w stanie samodzielnie opracować i wyprodukować wszystkich elementów roweru, takich jak np. przerzutka tylna Shimano Ultegra RD-R8000-SET 11 rzędów.

co-to-oem

Działając jako dostawcy wysokiej jakości komponentów, producenci OEM przyczyniają się też do poprawy jakości rowerów na rynku. Wysokie standardy jakościowe, które ustalają dla swoich produktów, mają wpływ na ostateczną jakość rowerów oferowanych przez różnych producentów.

W skrócie, producenci OEM odgrywają kluczową rolę w branży jednośladów, umożliwiając producentom rowerów korzystanie z wyspecjalizowanych komponentów. To z kolei sprzyja innowacjom, różnorodności produktów i rozwojowi tej dynamicznej dziedziny.

Wersja OEM – jak rozpoznać taką część?

Do części oznaczonych jako OEM dostęp mają oczywiście producenci, którzy składają rowery z gotowych komponentów oraz serwisy. Jednak bardzo często również w sklepach z częściami rowerowymi można spotkać komponenty oznaczone tymi trzema literami. Co to znaczy? OEM przy nazwie elementu oznacza, że jest to produkt przeznaczony oryginalnie do montażu w nowym rowerze, który z jakiegoś powodu trafił na rynek części zamiennych.

Czym różni się wersja OEM, która zwykle znajduje się po prostu w woreczku z dodatkowym kartonikiem, na którym opisano nazwę części i logo producenta, od standardowej części zamiennej posiadającej oryginalne opakowanie? Mówiąc krótko: niczym. Skoro przeczytałeś wcześniejsze akapity naszego tekstu, to wiesz co to OEM, i że skrót ten oznacza części przygotowywane przez poddostawców dla producentów rowerów. Dlatego też nie odbiegają one w żaden sposób od jakości komponentów, posiadających „oryginalne” opakowanie.

Z produktami oznaczonymi jako OEM mamy do czynienia najczęściej w przypadku części eksploatacyjnych, które podlegają stosunkowo częstej wymianie. Mowa tu o takich elementach jak klocki Shimano Hamulca BRR550/M960 M950/M760/M750/M510/M431 M70R2, czy też łańcuchy oraz kasety. Ze względu na brak „oryginalnego” opakowania, części OEM są zwykle trochę tańsze, co pozwala zaoszczędzić parę groszy przy naprawie lub wymianie elementów eksploatacyjnych w rowerze, bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości nowych elementów.

co-znaczy-oem

Nie musisz też martwić się o ewentualne nieuznanie gwarancji na tego typu części. Jeżeli tylko posiadasz dowód zakupu, to ich dystrybutor lub producent rozpatrzy gwarancję dokładnie w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w przypadku części w standardowym, kartonowym opakowaniu. 

Co to znaczy OEM – w kontekście wydajności i trwałości roweru?

Zapewne zastanawiasz się, czy poszukując części zamiennych do roweru, warto zdecydować się na komponenty oznaczone, jako OEM? Skrót ten, tak jak wspomnieliśmy już wyżej, nie oznacza tego, że część jest w jakiś sposób wybrakowana. Niestety wśród wielu rowerzystów utarła się taka właśnie opinia, prawdopodobnie ze względu na niższą cenę tego typu części.

Dlatego też warto powtórzyć raz jeszcze: części OEM są tańsze ze względu na brak dodatkowego opakowania, nie przez ich gorszą jakość. Brak kartonu z brandingiem to dla rowerzysty oszczędność, która w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na wydajność, czy trwałość jego roweru. Brak dodatkowego opakowania jest też plusem, jeżeli weźmiemy pod uwagę ekologię i to, że do zapakowania takiego produktu wykorzystano mniejszą liczbę zasobów oraz zużyto mniej energii.

Zobacz również: Trek Procaliber 2024 – rewolucja w świecie MTB?

oem-co-to

Co to jest OEM? Podsumowanie

Po lekturze naszego artykuł powinieneś już doskonale wiedzieć co to OEM w odniesieniu do rowerów i części do nich przeznaczonych. Przypomnijmy: powstanie firm produkujących części OEM było bezpośrednią odpowiedzią na rozwój przemysłu rowerowego, w którym na samym początku firmy zajmujące się produkcją jednośladów wytwarzały samodzielnie wszystkie elementy, z których były one składane.

Wraz z biegiem lat powstawały kolejne rodzaje dwukołowców. Stawały się one coraz bardziej skomplikowane. Zmusiło to producentów do większej elastyczności i zmiany podejścia do produkcji rowerów. W efekcie powstały firmy wyspecjalizowane wyłącznie w wytwarzaniu konkretnych komponentów rowerowych, takich jak przerzutki, ramy, koła oraz inne. 

Dzięki zlecaniu produkcji komponentów do rowerów poddostawcom ich producenci mogą skupić się na projektowaniu nowych modeli oraz marketingu i dystrybucji. Jednocześnie dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu dostawcy OEM zapewniają producentom najwyższej jakości części, które podnoszą wydajność i niezawodność ich sprzętów. Korzystanie z usług dostawców zewnętrznych zapewnia również postęp w branży i umożliwia dostęp do najnowszych technologii nawet mniejszym firmom zajmującym się produkcją rowerów.

Czasami części produkowane przez dostawców OEM trafiają na rynek, zamiast do firm i serwisów zajmujących się montażem rowerów. Zwykle posiadają one stosowną adnotację o tym, że są to części OEM. Nie różnią się one w żaden sposób pod kątem jakości od zwykłych części zamiennych oferowanych przez sklepy. Jedyną różnicą jest brak standardowego, kartonowego opakowania, z którego wynika również niższa cena tego typu komponentów.

Jeżeli aktualnie szukasz części zamiennych do swojego roweru, to koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Sprint-Rowery. Znajdziesz w niej nie tylko najwyższej klasy części i akcesoria rowerowe, ale również kompletne rowery. Bogaty asortyment naszego sklepu sprawi, że z pewnością każdy miłośnik jednośladów i kolarstwa znajdzie w nim coś dla siebie.

Polecane produkty