Ładuję...

Ranking siodełek rowerowych – jeździj wygodnie!

12/06/2023
Ranking siodełek rowerowych – jeździj wygodnie!

Wybór odpowiedniego siodełka rowerowego jest trudnym zadaniem. Już na etapie poszukiwań może pojawić się wiele pytań – jakie siodełko do roweru wybrać, na co najbardziej zwracać uwagę przy kupnie? Zaproponowane przez nas wskazówki oraz ranking siodełek rowerowych pomogą Ci szybko podjąć decyzję co do wyboru modelu odpowiedniego dla Ciebie. Zapraszamy!

Spis treści:

  1. Komfort na rowerze: jakie siodełko rowerowe zapewni Ci wygodę?
  2. Jakie siodło do roweru wybrać? Najważniejsze cechy
  3. Ranking siodełek rowerowych: wybierz idealne siodełko dla Ciebie
  4. Czas na Twoją decyzję! Jakie siodełko rowerowe wybierasz?
  5. Podsumowanie

Komfort na rowerze: jakie siodełko rowerowe zapewni Ci wygodę?

Siodełko rowerowe jest niezwykle istotnym komponentem w rowerze. Odpowiada ono za właściwe oparcie Twojego ciała podczas jazdy. Podstawowa jego funkcja to właśnie wygodne oparcie masy rowerzysty na elemencie o określonym kształcie i wypełnieniu. Równie istotnym zadaniem siodła rowerowego jest ułożenie Twojego ciała pod właściwym kątem, umożliwiającym wygodną i niekrępującą sylwetki jazdę. Poza chwytami i pedałami jest to najważniejszy punkt oparcia rowerzysty. Dlatego warto zastanowić się wcześniej i przemyśleć jakie cechy musi mieć siodełko, które zamierzasz kupić.

Kształt i wypełnienie to najważniejsze cechy siodełka rowerowego. Na rynku istnieje wiele typów tego elementu. Różnice wynikają przede wszystkim z ich przeznaczenia. Istnieją twarde i agresywne designem wersje wyścigowe, a także bardziej tradycyjne, nastawione na wygodę jazdy. To właśnie komfort musi cechować dobrze dobrane siodełko dla rowerzysty. 

Właściwie dobrane siodło również wpływa na odpowiednią pozycję podczas jazdy. Jest to szczególnie ważne dla kolarzy szosowych, pokonujących dziennie wiele kilometrów podczas wielogodzinnych wyścigów. To także ważny aspekt dla podróżników korzystających z rowerów wyprawowych i przemierzających najdalsze zakątki świata. Przejechanie większej liczby kilometrów z siodełkiem które Cię uwiera, nie jest możliwe. A nawet jeśli się to uda to dyskomfort, który Ci towarzyszył, może skutecznie zniechęcić Cię do kolejnych wypraw.

Sprawdź, jaka powinna być Prawidłowa pozycja na rowerze – jak siedzieć, żeby jeździło się lepiej?

Zazwyczaj, niedopasowanie siodełka jest często spotykane w przypadku kupna nowego roweru. Nie jest potrzebna duża ilość przejechanych kilometrów, aby wyczuć, że dane siodełko nie jest stworzone dla Ciebie. Nie możesz zatem pozwolić, aby źle dobrane parametry siodełka rowerowego przeszkadzały Ci podczas jazdy na ulubionych trasach i ścieżkach. Zmiana elementu to w końcu żaden rocket-science, a plusy dostrzeżesz od razu – poczujesz olbrzymią ulgę i ponowną przyjemność z jazdy!

Istnieje również szansa, że zmiana wysokości zestawu sztyca-siodło może pomóc w walce z występującymi bólami. Najczęściej ta zmiana wpływa jedynie na rozwiązanie problemów ze zbyt dużym obciążeniem kolan. Co ciekawe, w niektórych przypadkach z powodu zbyt wysoko ustawionego siodełka może także pojawiać się ból pośladków i pachwin. 

Jakie wygodne siodełko rowerowe zatem wybrać? Niestety, nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Każdy człowiek posiada odmienne cechy anatomiczne w kwestii właściwego doboru siodła rowerowego. Istnieje jednak szereg pomocnych wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie wybrać komfortowe siodło do Twojego roweru.

Ranking siodełek trekkingowych

Jakie siodło do roweru wybrać? Najważniejsze cechy

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze siodełka rowerowego? Ten element jednośladu posiada dwa parametry, które są mierzalne: długość oraz szerokość. Parametry niemierzalne dotyczą kształtu siodełka rowerowego, sposobu jego montażu na sztycy, zastosowanego środka (np. żelowe wypełnienie), materiału z jakiego wykonane jest pokrycie siodełka i obecności kanału środkowego. 

Samo mocowanie siodełka na sztycy np. sztycy regulowanej TranzX jest najmniej ważne z punktu widzenia użytkowania. Najczęściej, siodło rowerowe umieszcza się na sztycy, mocując w ten sposób jego dwa pręty. Ważne jest jednak to, aby pręty montować mniej więcej w połowie ich długości na sztycy. Pamiętać należy także o tym, aby siodełko ustawione było płasko.

Długość siodła nie jest aż tak istotna jak jego szerokość. Oczywiście, siodło musi być proporcjonalnie dobrane do sylwetki i masy rowerzysty. Należy pamiętać o wzbranianiu się przed zakupem zbyt krótkiego siodełka rowerowego. Jeśli chodzi o jego szerokość – jest to najważniejszy parametr cechujący dobrze dobrane siodełko rowerowe. Dlaczego tak się dzieje?

To proste – mężczyźni posiadają wąski rozstaw kości kulszowych. Znacznie różnią się tym od kobiet. Z tego też względu, błędem może być używanie siodełek rowerowych o zbyt małej szerokości przez kobiety (i odwrotnie, mężczyźni nie powinni używać zbyt szerokich siodełek przeznaczonych dla kobiet). Czy istnieje zatem anatomicznie zoptymalizowane siodełko względem indywidualnych uwarunkowań w budowie ciała? Jasne, że tak!

Z pomocą przychodzi prosty pomiar, który możesz wykonać w warunkach domowych. Rozstaw kości kulszowych zmierzysz za pomocą kawałka tektury. Siadając na tak miękkim materiale, zobaczysz odbite dwa dołki. Zmierz odległość między nimi, a następnie dodaj 20-50 milimetrów do tego wyniku. O tyle Twoje siodło musi być szersze, abyś mógł jeździć wygodnie.

Jeżeli ta metoda nie zadziałała i wybrane siodełko nadal sprawia dyskomfort – nie zastanawiaj się i wybierz się do lokalnego sklepu na bikefitting. Ważnym elementem w dopasowaniu Twojej sylwetki do roweru jest właśnie siodełko rowerowe. Taka usługa nie kosztuje dużo, a potrafi znacznie pomóc w doborze tego idealnego modelu. Ba! Dowiesz się nawet, jak długi potrzebujesz mieć mostek w swoim rowerze, a także jaki typ chwytów i wysokość siodła wybrać.

Sprawdź także: Nie wiesz, jaki rower szosowy wybrać? Sprawdź jak wypada Pinarello X! 

Ranking siodełek rowerowych typu MTB

Przy wyborze siodełka warto zwrócić uwagę czy posiada ono kanał środkowy. Takie rozwiązanie zapewnia zmniejszenie nacisku na krocze oraz pachwiny (lepiej rozkłada się masa rowerzysty). Istnieją nawet wersje ze specjalnym otworem na środku – odciąża on niepotrzebnie opierające się tkanki, a także zapewnia dodatkową wentylację. Warto zatem wybrać siodełko z odpowiednio głębokim kanałem środkowym, bądź ze środkowym otworem.

Istotnym parametrem w doborze idealnego siodełka jest dobranie go do stylu jazdy. Siodełka przeznaczone do triathlonu, do kolarstwa szosowego czy jazdy po górach zdecydowanie różnią się budową. Gdy jeździsz po wertepach – potrzebujesz więcej materiału. Dobrze, jeśli pokrycie siodełka wykonano z wytrzymałego i elastycznego tworzywa. Wypełnienie także jest ważne – pełni istotną funkcję amortyzacji. Siodełka szosowe posiadają znacznie mniej wypełnienia, co jest uwarunkowane dobrym stanem nawierzchni po której porusza się taki rower. Muszą być także lekkie, bo jak wiadomo niska masa w kolarstwie to klucz do sukcesu!

Co więcej, szukając odpowiedniego siodełka rowerowego, nie warto podążać się opiniami ludzi. Pamiętaj, że dobór siodełka to kwestia indywidualna i nie może być generalizowana. Polecamy zatem dogłębne poznanie charakterystyki produktu, analizę długości i szerokości, porównanie ze swoim rozstawem kości kulszowych, no i przeznaczeniem do typu jazdy jaki wykonujesz.

Wiesz już, jakie siodełko wybrać i jesteś gotowy na rowerowe rywalizacje? Sprawdź, jakie są Najpopularniejsze zawody rowerowe w Polsce – nasz przegląd 

Jakie wygodne siodełko rowerowe - jak je dobrać

Ranking siodełek rowerowych: wybierz idealne siodełko dla Ciebie 

W rankingu zebraliśmy dla Ciebie najlepsze modele siodełek przeznaczonych do różnych typów rowerów, zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Siodełka w poniższym zestawieniu mają ogrom cech wspomagających wygodne ich użycie przez rowerzystów. Przedstawiliśmy je w kolejności od najtańszego do najdroższego.

Giant Connect Comfort+

Firma Giant to kojarzona przez wiele osób świetna marka rowerów. Producent ma w swojej ofercie również siodła rowerowe. Model Connect Comfort+ przeznaczony jest zarówno do rowerów fitness, jak i klasycznych damek lub holendrów, a więc idealnie wpasowuje się w ranking siodełek trekkingowych. Siodełko to sprawdzi się idealnie na codzienne dojazdy do pracy. Dzięki wodoodpornemu poszyciu nie zamoknie nawet przy długotrwałym deszczu. Grube pokrycie i zastosowane wycięcie w strefie centralnej są dowodami jego komfortu.

Siodełko rowerowe Giant Connect Comfort+

Bontrager Sport

Właścicielem marki Bontrager jest firma Trek, który uzbraja swoje rowery w produkowane komponenty. Wysoka jakość jest synonimem produktów tej amerykańskiej marki. Siodełko rowerowe Bontrager Sport stworzone zostało z myślą o wygodzie. Zastosowano w nim specjalnie wycięcie, które poprawia komfort jazdy w bardziej pionowej pozycji rowerzysty. Dzięki technologii zastosowanej podczas produkcji tego siodełka rowerzysta może wykonywać bardziej pionowy ruch miednicą, co przekłada się na lepsze wyniki podczas pokonywanego dystansu. Model będzie świetnym wyborem jako niedrogie, a wygodne siodło do rowerów MTB, a także rowerów crossowych.

Zainspiruj się: Jaki rower MTB do 3000 zł? Ranking najlepszych rowerów 

Selle Italia Model X Greeb Superflow L

To siodło włoskiego producenta zajmującego się od 120 lat produkcją wyłącznie siodełek rowerowych. Model X Greeb Superflow L ma nowoczesny i futurystyczny design. Również w tym siodle producent zastosował specjalny kanał z wycięciem. Technologie Superflow oraz ID Match zakładają maksymalną wentylację podczas długich treningów, oraz dopasowanie do budowy ciała. Ergonomia, komfort i niska masa to najważniejsze cechy tego siodła. Sprawdzi się ono idealnie do jazdy szosowej, gravelowej, trekkingowej, a nawet do jazdy rowerem MTB. 

Selle Italia X-LR TM Air Cross Superflow L

Kolejna propozycja firmy Selle Italia, tym razem skierowana do rowerzystów górskich. Siodło X-LR TM Air Cross Superflow L nadaje się idealnie do kolarstwa grawitacyjnego, jazdy enduro, a także do jazdy przełajowej. Kształt oraz materiał z jakiego wykonano siodło, ma pomóc w tłumieniu uderzeń podczas jazdy terenowej. Również w tym modelu zastosowane technologie Superflow oraz ID Match wpływają na komfort użycia. Co więcej, siodło posiada specjalne osłony chroniące Twoje ciało przed przecięciem i innymi uszkodzeniami spowodowanymi wypadkiem w górach. Ten model wygrywa niejeden ranking siodełek rowerowych MTB.

Ranking siodełek rowerowych – lista

Czas na Twoją decyzję! Jakie siodełko rowerowe wybierasz?

Zaproponowane przez nas model siodełek rowerowych zostały zaprojektowane do maksymalnie komfortowej jazdy na większości typów rowerów. Stąd też przedstawione modele należy wybrać według swoich potrzeb. To styl jazdy oraz budowa Twojego ciała narzucają wymagania które ten element musi spełnić.

Niezależnie od tego jakie siodło wybierzesz, wymienione w naszym rankingu siodełka posiadają ponadprzeciętną jakość i świetne cechy użytkowe.

Naszym zdaniem, siodełko rowerowe które da Ci maksimum komfortu w trakcie jazdy po wybojach to najdroższe z tego zestawienia siodło Selle Italia XL-R TM Air Cross Superflow L. Jest to cenione przez wielu rowerzystów rozwiązanie pod względem wygody i dopasowania. 

Do mniej agresywnej jazdy polecamy natomiast siodło Giant Connect Comfort+ a także Bontrager Sport. Są to siodełka o stosunkowo niskiej cenie. Posiadają za to szereg cech użytkowych rodem z droższych wersji siodełek. Rowerzysta poszukujący odpowiednio wygodnego modelu z pewnością je doceni. Mimo to warto dodać, że każde siodełko z zestawienia jest godne uwagi – wybór konkretnego modelu zależy od wyliczonych przez Ciebie parametrów i kształtu, na którym siedzi Ci się najwygodniej.

Jakie siodełko rowerowe dobrać do swojego pojazdu

Podsumowanie

Niezależnie od tego jakie siodełko wybierzesz, wszystkie modele dadzą Ci przyjemność z jazdy. Zaproponowane wcześniej wskazówki doboru odpowiedniego siodełka rowerowego oraz nasze typy z rankingu, pomogą Ci wybrać Twoje odpowiednie siodło. Każdy z wymienionych produktów, a także bogatą ofertę akcesoriów znajdziesz na naszej stronie Sprint-Rowery.