Ładuję...

Robert Karaś i jego rower Trek Speed Concept SLR, na którym wygrał 10x Ironman!

09/06/2023
Robert Karaś i jego rower Trek Speed Concept SLR, na którym wygrał 10x Ironman!

Robert Karaś ustanowił nowy rekord świata w 10X IronMan. Trek Speed Concept, który mieliśmy okazję dla niego przygotować, towarzyszył mu w drodze po zwycięstwo. Co to za rower? Dlaczego triathloniści go wybierają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule!

Spis treści:

  1. Triathlon na nowym poziomie – dlaczego Trek Speed Concept jest wybierany przez zawodników triathlonowych?
  2. Anatomia zwycięzcy – co sprawia, że rower Trek Speed Concept jest wyjątkowy?
  3. Wygrywanie z klasą – elegancja i styl w rowerze Trek Speed Concept
  4. Zakończenie

Triathlon na nowym poziomie – dlaczego Trek Speed Concept jest wybierany przez zawodników triathlonowych?

Triathlon jest zdecydowanie jednym z najtrudniejszych sportów, wymagającym nie tylko niezłomnej siły, wytrzymałości i zdeterminowania, ale także sprzętu, który może sprostać temu wyzwaniu. 

To właśnie w tej roli wyróżnia się Trek Speed Concept – rower triathlonowy zaprojektowany, aby być najszybszym w swojej klasie. Ale nie chodzi tu tylko o aerodynamikę i ultralekkie włókno węglowe. Speed Concept łączy w sobie sprytnie zaprojektowane systemy nawodnienia i odżywiania, które pomagają utrzymać siły po pływaniu, podczas jazdy na rowerze, a także przygotowują do biegu.

Przeczytaj więcej o tym, czym jest Ironman Triathlon – dystans, zasady, mistrzowie i wskazówki 

Robert Karaś – człowiek z żelaza

Robert jest polskim triathlonistą, który w ostatnim czasie bije wszelkie rekordy w imprezach triathlonowych. Od dłuższego czasu mówił o tym, że rekord świata na dystansie 10x Ironman jest jego celem. Podjął próbę w 2022 roku podczas Swiss Ultra, jednak ze względu na poważną kontuzję musiał się wycofać.

Jego zwycięstwo w tegorocznym World Cup Brasil Ultra Tri, czyli 10-krotnym Ironman na długo przejdzie do historii. Dystans, który miał do pokonania to aż 38 kilometrów pływania, 1800 kilometrów na rowerze i 422 kilometry biegu. Podczas rywalizacji kilkukrotnie przechodził kryzys i był na skraju wyczerpania, odzywały się też kontuzje. Było duże podejrzenie, że rywalizacja zakończy się tak samo, jak rok wcześniej.

Mimo to ukończył zawody jako pierwszy w 164 godziny, 14 minut i 2 sekundy, co pozwoliło na ustanowienie nowego rekordu świata w tej morderczej dyscyplinie. Poprzednik był wolniejszy aż o 20 godzin! Historia została napisana na naszych oczach!

Podczas 1800 kilometrów rywalizacji, które Robert pokonał w czasie 68:58:43, towarzyszył mu rower z naszego sklepu – Trek Speed Concept. To prawdopodobnie najszybszy rower triathlonowy na świecie.

Z perspektywy tego sukcesu, bardzo fajnie ogląda się wywiad z Robertem Karasiem, który kilka miesięcy temu miał okazję przeprowadzić Kamil. Zaglądajcie, jest tam dużo konkretów.

Trek Speed Concept – najszybszy rower na świecie?

Ten rower nie przez przypadek jest cieniutki jak żyletka i kroi wiatr jak wściekły. Trek wykorzystał całe swoje zasoby inżynieryjne do tego, by opracować tak aerodynamiczny kształt. Rower jest stworzony w najlepszy możliwy sposób, na jaki pozwala obecna technologia i prawa fizyki. Szczegóły prezentujemy w naszym wideo na YouTube, w którym bierzemy Treka Speed Concept pod lupę.

Mając na uwadze to, że ramy rowerów triathlonowych nie są objęte klasycznymi obwarowaniami UCI, Trek Speed Concept wykracza grubo poza granice tego, co się „powinno” zrobić w rowerze aerodynamicznym.

Do zaprojektowania Trek Speed Concept, inżynierowie Trek korzystali z tunelu aerodynamicznego w celu przeprowadzenia tysięcy symulacji. Przeznaczono także setki godzin pracy, by zoptymalizować kształt roweru w taki sposób, by była to prawdziwa rakieta na kołach.

Dzięki takiemu podejściu Trek stworzył rower, który jest aż o 6 minut szybszy na tej samej trasie Ironman, niż poprzednia generacja. To daje gigantyczną przewagę na trasie zawodów sportowych. Jakie więc technologie skrywa to cudo techniki?

Dowiedz się więcej, na temat tego: Jaki rower do triathlonu będzie najlepszy? Wskazówki dla początkujących i nie tylko 

Trek Triathlon najszybszym rowerem na świecie?

 

Anatomia zwycięzcy – co sprawia, że rower Trek Speed Concept jest wyjątkowy?

Przedstawimy Ci aspekty roweru, które niewątpliwe wpływają na jego osiągi i maksymalnie usprawniają jazdę.

Włókno węglowe OCLV 800

Włókno węglowe OCLV 800 to najbardziej zaawansowane włókno węglowe, jakie Trek kiedykolwiek stworzył i niewiele materiałów na świecie jest w stanie z nim rywalizować. Jest ono o 30% bardziej wytrzymałe od poprzedniej generacji używanej przez firmę, a zachowuje przy tym ten sam współczynnik sztywności. 

Historia rozwoju różnych generacji włókien węglowych w Trek trwa już ponad 25 lat. W tej generacji zastosowano zaawansowane modelowanie komputerowe i opracowano ponad 50 układów, by znaleźć nowe włókno OCLV 800, a w cały proces zaangażowany był sztab inżynierów i zawodowa ekipa Trek-Segafredo.

Każdy prototyp miał inny rodzaj węgla umieszczany w różnych obszarach – badano w ten sposób naciski i naprężenia na ramę, a także wpływ na jej pracę podczas jazdy. Wielokrotne testy doprowadziły do tego, że wyselekcjonowano włókna o najlepszych parametrach. Testowe ramy trafiły następnie w ręce zawodowców z zespołu Trek-Segafredo, a to wszystko po to, by stworzyć włókno węglowe o wyjątkowych właściwościach.

Badania nad serią OCLV 800 trwały ponad dwa lata. Obecnie jest to najlżejsza i najwydajniejsza wersja włókna węglowego, jakie Trek kiedykolwiek opracował. W Trek Speed Concept rama w całości wykonana jest z tego innowacyjnego kompozytu.

Rury KVF

Rury KVF (Kammtail Virtual Foil) stosowane przez firmę Trek w budowie ram z włókna węglowego to innowacyjne rozwiązanie aerodynamiczne, które stanowi odpowiedź na unikalne wyzwania związane ze specyfiką rowerów. Firmie szczególnie zależało na tym, by zminimalizować wpływ bocznych podmuchów na stabilność kolarza podczas jazdy.

Kształt KVF, w przeciwieństwie do tradycyjnych aerodynamicznych kształtów typu „airfoil”, jest specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić lekką, sztywną konstrukcję, która dobrze radzi sobie z bocznymi wiatrami​.

Tradycyjne „airfoils”, często stosowane w lotnictwie i motoryzacji, mają kształt łezki i kończą się w spiczasty sposób. W przypadku KVF końcówka jest ścięta, co zwiększa sztywność i poprawia parametry aerodynamiczne, a także redukuje wagę. Ta innowacyjna koncepcja zapewnia korzyści w zakresie oddziaływania wiatru, a jednocześnie utrzymuje stabilność, redukuje wagę i zwiększa sztywność boczną.

Technologia KVF początkowo została opracowana jako część większego projektu mającego na celu stworzenie najszybszego roweru na świecie. Po udowodnieniu koncepcji KVF został zastosowany w wielu innych modelach rowerów firmy Trek, w tym w modelu Speed Concept – niezwykle udanym rowerze triathlonowym, a także w modelu Madone, rowerze wyścigowym o wysokiej wydajności.

Sprawdź, jak oceniamy: Trek Madone SL 6 Di2, czyli kolejna odsłona roweru szosowego 

Inżynierowie firmy Trek nadal szukają nowych zastosowań dla tej innowacyjnej technologii, co pozwoliłoby na jej rozszerzenie na inne komponenty, takie jak kierownice. Z każdym sezonem pojawiają się nowe komponenty w ofercie firmy, które wykorzystują tę technologię.

Rower Trek Speed Concept

IsoSpeed dla triathlonu w Speed Concept

Celem podniesienia wydajności podczas jazdy, Trek wbudował w tylny trójkąt Speed Concept znany z innych modeli tłumik IsoSpeed. Jest to wyjątkowy zabieg, bo zwykle rowery triathlonowe nie należą do najwygodniejszych. Trek wyszedł z założenia, że płynna jazda jest mniej męcząca dla ciała i pozwala zachować siły na dyscyplinę biegową.

Dzięki temu, że nowa generacja tłumika jest o 30% bardziej elastyczna niż poprzednie i została opracowana w modelu Speed Concept specjalnie pod triathlon, jest to prawdopodobnie najwygodniejszy rower do tej dyscypliny na świecie. 

Udogodnienia dla triathlonu

Trek Speed Concept ma szereg usprawnień, które sprawiają, że jest rowerem bardzo dobrze przystosowanym do zawodów triathlonowych. Względem poprzedniej generacji poprawiony został uchwyt bidonu na kierownicy. Zintegrowana słomka ułatwia picie w trakcie jazdy, a butelkę możesz wcisnąć do silikonowego portu. Wszystko jest proste i bezproblemowe w użytkowaniu, więc nawodnienie podczas jazdy zajmuje kilka chwil.

Kolejnym ułatwieniem zaprojektowanym z myślą o triathlonie jest pojemnik Bento zintegrowany z górną rurą w ramie. Pozwala on na przechowywanie zapasów jedzenia na cały wyścig. Sztywna silikonowa pokrywa z otworem ułatwia dostęp do zapasów i nie zaburza aerodynamiki. 

W dolny trójkąt wkomponowano aerodynamiczny bidon, który zaprojektowany został z myślą o odżywkach. Pod bidonem ukryto schowek, w którym zmieści się cały zestaw naprawczy do opon. W razie drobnej awarii jesteś w stanie szybko wrócić na trasę wyścigu. 

Mnogość regulacji i dopasowań do sylwetki sprawia, że dostosowanie Speed Concept do swoich warunków anatomicznych nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Koła Bontrager Aeolus

Koła Bontrager Aeolus to prawdziwe mistrzostwo technologii i innowacji w świecie kolarstwa. Zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o rowerach triathlonowych i zapewniają nie tylko doskonałą aerodynamikę, ale również znakomitą wydajność i stabilność na trasie. Wykorzystując zaawansowane materiały i konstrukcję, koła Bontrager Aeolus gwarantują minimalny opór powietrza, co przekłada się na zwiększoną prędkość i oszczędność energii.

Ponadto, dzięki wysokiej sztywności, zapewniają precyzyjne prowadzenie roweru i pewne trzymanie linii jazdy. Bez wątpienia, koła Trek Speed Concept Bontrager Aeol stanowią idealne wyposażenie dla ambitnych triathlonistów, którzy dążą do osiągnięcia najlepszych wyników na trasie.

Rower triathlonowy Trek Speed Concept SLR 9 2023

Wygrywanie z klasą – elegancja i styl w rowerze Trek Speed Concept

Nie przez przypadek Trek Speed Concept jest tak chętnie wybierany przez zawodników triathlonu i tak często można go zauważyć na trasach największych wyścigów z serii Ironman.

To dopracowana w każdym detalu maszyna, która jest godna mistrzów. Jego największym konkurentem jest Specialized Shiv i bardzo trudno jest określić, który z modeli jest lepszy, bo oba rowery pod względem specyfikacji są totalnie z kosmosu.

Bez dwóch zdań rower z tej półki wart jest nerki. To najwyższy poziom tego, co można sobie wymarzyć w dziedzinie kolarstwa.

Trek Triathlon Speed Concept – tabela

Fundacja oddajrower.pl

Skoro o Treku Speed Concept mowa, to nie mogło zabraknąć w artykule informacji o działaniach fundacji Oddaj Rower. Co łączy te dwa aspekty? Robert Karaś, swój rower Trek Speed Concept, na którym pobił rekord świata w 10X Iron Man przekazał na licytację właśnie dla fundacji oddajrower.pl. Trudno opisać, jak wielka to jest pomoc i jak wielki gest. Dziękujemy! 

Już piszemy coś więcej o fundacji! To organizacja pozarządowa działająca nieprzerwanie od 2017 roku. Jej głównym celem jest spełnianie marzeń dzieci z domów dziecka o posiadaniu roweru. Od kilku lat całą akcję wspiera Shimano Polska, a partnerem tegorocznej edycji zbiórki jest Giant Polska.

Fundację możesz wesprzeć na dwa sposoby. Przekazując rower, który wymaga reaktywacji i odświeżenia do serwisu rowerowego, który jest partnerem akcji, lub wpłacając darowiznę na zbiórkę pod tym adresem.

Razem możemy zrobić coś fajnego dla dzieciaków, które marzą o dwóch kółkach.

Zakończenie

Speed Concept to prawdziwe cudo techniki i śmiało może startować do miana najszybszego roweru na świecie. Jeśli chcesz przyjrzeć mu się dokładniej, to zrobiliśmy odcinek na YouTube, który pokazuje go z bliska.

Wejdź na stronę naszego sklepu Sprint-Rowery i zobacz, że mamy w ofercie nie tylko rowery do triathlonu. Znajdziesz tam wszystko to, co jest niezbędne, by uprawiać każdą dyscyplinę rowerową.

Do następnego!